Zadbaj o siebie

wpis w: Artykuły, Opracowania, Projekty | 0
Zadbaj o siebie

(część sekcji jest nadal uzupełniana i wzbogacana o informacje i źródła)


Jakość Twojego życia jest Twoim wyborem. Niezależnie od swojej aktualnej sytuacji – wieku, stanu zdrowia czy poziomu wiedzy – możesz poprawić swój stan.

Jak? Potrzebujesz do tego dwóch rzeczy: decyzji oraz narzędzi. Pierwszego nie jestem w stanie Ci zapewnić, jednak w tym drugim przypadku mogę pomóc.

Narzędzia to przede wszystkim wiedza: co i jak zmieniać oraz w jaki sposób prowadzić te zmiany.

Do decyzji mogę Cię jedynie zachęcić. Spróbuję:

Kliknij tutaj - rozwiń listę

PODSTAWOWE INFORMACJE:

Główne obszary, dzięki którym możesz poprawić swoją jakość życia to:

  • Włączenie lub poprawa nawyków zdrowotnych: regularnej aktywności fizycznej, prawidłowego odżywiania, prawidłowego wypoczynku, ograniczenia stosowania używek;
  • Zwiększenie swojej wiedzy i umiejętności;
  • Zmiana/poprawa swoich przekonań i postaw (zmiana sposobu myślenia i postrzegania);
  • Rozwój osobisty i życiowe cele (metody sprzyjające poprawie efektów działania i osiąganiu celów);
  • Relacje międzyludzkie (psychologia społeczna, empatia, samoocena, pewność siebie, ludzie, którymi się otaczasz);
  • Tryb życia (co, jak, kiedy, jak długo, z kim i dlaczego robisz w ciągu dnia)
  • Organizacja czasu

Bardzo ważnym aspektem jest fakt, iż wprowadzenie jednej pozytywnej zmiany ułatwia wprowadzenie każdej kolejnej.

Energia (motywacja, chęć do działania) zachowuje się jak mięsień: nieużywana słabnie, z początku jest słaba, ale w trakcie jej używania (wykorzystywania) staje się coraz bardziej wydajna. Można ją jednak „przetrenować”, czyli wyczerpać – dzieje się to zwykle w przypadku wprowadzenia wielu zmian jednocześnie.


JAK WIELE MOŻESZ ZYSKAĆ?

Nie będę oszukiwać:

  • Prawdopodobnie nie będziesz w przyszłym tygodniu mieć prywatnego odrzutowca na lotnisku Twojej nowej, prywatnej willi;
  • W ciągu kilku dni a nawet tygodni nie odmienisz swojego życia całkowicie;
  • Nie każdy może robić w życiu tylko to, co lubi, nie pracując lub żyjąc z pasji, robiąc tylko to, na co ma zachciankę.

Możesz jednak zacząć czuć się dobrze, poprawić swoją energię, chęci do działania, pozbyć się bólu, poprawić sylwetkę, pewność siebie, samopoczucie, samoocenę, więcej zarabiać, otoczyć się dobrymi ludźmi, poprawić relacje z rodziną i znajomymi.

Jeśli nie chcesz, na starcie uznajesz to za nierealne, nieosiągalne, coś abstrakcyjnego, masz 2 wyjścia:

  1. Możliwa zmiana Cię przeraża, będzie wymagała działania a wątpisz w siebie tak bardzo, że od razu masz obawy. Jeśli jednak możesz to przełamać, nie bój się tego. Spróbuj się przełamać. Strach przed porażką omówiony jest w dalszej części projektu „Zadbaj o Siebie. Profesjonalnie”.
  2. Po prostu zamknij tę stronę i wróć do swojego codziennego życia. Nie musisz nic zmieniać, możesz żyć tak, jak dotychczas.

SŁYNNA „STREFA KOMFORTU”

Pewnego dnia na tarasie siedział mężczyzna a obok niego siedział pies, który co chwilę wył. Przechodzący obok sąsiad zapytał:
– Dlaczego ten pies tak wyje?
– Bo siedzi na gwoździu – odpowiedział właściciel czworonoga.
– To dlaczego z niego nie zejdzie? – zapytał zdziwiony
– Bo aż tak go to nie uwiera…

Nie nauczysz się pływać, jeśli boisz się wejść do wody.

Jeśli zarabiasz 1700zł w pracy bez perspektyw prawdopodobnie będzie konieczne zrezygnowanie na przykład z miesięcznej wypłaty, aby zacząć nową pracę, z perspektywami. Wymagane będzie też zaangażowanie i działanie.

Źródło grafiki: http://chatolandia.pl/

Słynna „strefa komfortu” oznacza bezpieczny stan, w którym jesteś w stanie wytrzymać, ale chcesz go zmienić, bo nie jest do końca tym, czego tak naprawdę pragniesz. Przebywanie w niej oznacza życie proste, przewidywalne, spokojne, o niewielkim ryzyku – ale też niewielkich perspektywach. „Wyjście” ze strefy komfortu wymaga chwilowego wysiłku, często także pewnego niewielkiego ryzyka, aby w ostateczności poprawić stan końcowy. Zjawisko to opiera się na tzw. odroczonej gratyfikacji:

„Wolisz dostać 1000zł teraz czy 3000zł dokładnie za rok?”

Zjawisko to bardzo często występuje w przypadku chęci zmian w swoim trybie życia:

  • Poprawa bardzo niskiej sprawności fizycznej wymaga podjęcia się regularnego wysiłku (wyjście ze strefy komfortu), aby w rezultacie poprawić komfort życia codziennego;
  • Pozbycie się otyłości wymaga wysiłku w postaci znaczącego ograniczenia spożywanych kalorii (wyjście ze strefy komfortu), aby w rezultacie poprawić swoje samopoczucie, poziom energii, pewność siebie, samoocenę oraz oczywiście zdrowie i sylwetkę.
  • Regularny sen w godzinach 23:00-07:00 zamiast chodzenia spać niemal nad ranem wymaga wysiłku (wyjście ze strefy komfortu) w postaci pilnowania czasu, możliwych problemów z zaśnięciem, choć rezultatem takich zmian może być zdecydowanie wyższy poziom energii i samopoczucie w ciągu dnia.

Niewątpliwie, da się zauważyć pewien schemat: dopóki nie jest tragicznie, nie podejmujemy wysiłku mimo niemal 100-procentowej pewności, że ten wysiłek się opłaci.

Zachowujemy się więc, jak pies z przytoczonego wcześniej dowcipu.

Problem w tym, że jeśli nie zadbasz o siebie w porę, w pewnym momencie może być już za późno. Przykład: z otyłością da się żyć, jednak otyłość prowadzi w konsekwencji do cukrzycy. Jeśli doprowadzisz do cukrzycy zamiast w porę poprawić swój stan, pozbycie się tej choroby może okazać się niemożliwe.


STRACH PRZED PORAŻKĄ I STRACH PRZED DZIAŁANIEM

To podstawowe czynniki stałego przebywania w strefie komfortu. Nauczeni jesteśmy, że porażka jest czymś złym, czego za wszelką cenę należy unikać. Ale czy zastanawiałeś(-aś) się dlaczego?

Problem ten sięga prawdopodobnie czasów Naszego dzieciństwa: zrobienie czegoś źle wiązało się zawsze z krytyką, krzyczeniem, złą oceną – czyli negatywnymi emocjami.

Porażka to nic innego jak szansa na naukę, wyniesienie doświadczeń i możliwość zrobienia czegoś lepiej następnym razem.

Teraz jednak nie jesteś już dzieckiem. Żyjesz w XXI wieku. Teraz błąd w podjętej decyzji nie jest tak tragiczny w skutkach, jak bywało to kiedyś. Poza skrajnymi sytuacjami najgorsze, co może Cię spotkać to właśnie porażka. A porażka nie jest czymś złym, ponieważ daje możliwość nauki i rozwoju.

Jak to wygląda w praktyce?

  • Boisz się zmiany nawyków żywieniowych, bo… może Ci się nie udać ich utrzymać. I co z tego?
  • Boisz się poprosić o podwyżkę, ponieważ… możesz spotkać się z odmową. I co z tego?

Bojąc się porażki boimy się działać. A działanie jest jedyną skuteczną metodą rozwoju.


DLACZEGO WARTO ZADBAĆ O SIEBIE?

  1. Działanie i rozwój dodają szczęścia. Dają uczucie spełnienia, realizacji, sprawiają, że bardziej „chce się żyć”. Monotonia w życiu w dłuższej perspektywie prowadzi do spowolnienia, stagnacji, przewlekłego uczucia zmęczenia.
  2. Każda decyzja i działanie napędza kolejne, zbliżone decyzje i działania. Oznacza to, że ciąg życia to łańcuch zdarzeń. Możesz wpaść w błędne koło: źle się odżywiać, przez co mieć nadwagę, kłopoty ze snem i mniej energii. Mało energii, nadwaga i kłopoty ze snem sprawiają, że nie masz motywacji, aby zacząć zdrowej się odżywiać. Z drugiej strony zdrowy tryb życia dodaje energii, przez co nabierasz chęci do kolejnych, dobrych zmian.
  3. Możesz poczuć, że żyjesz. Dlaczego i po co żyjesz. Znaleźć na nowo sens i radość z życia. Dbając o siebie nie tylko czujesz się lepiej, ale także zaczynasz doświadczać ciągłego zadowolenia, życie nabiera nowych barw. Większość rzeczy staje się łatwiejsza, przyjemniejsza i bardziej możliwa do realizacji. Nieosiągalne dotychczas rzeczy powoli zaczynają być możliwe do realizacji.
  4. Aktywność fizyczna i odpowiednie odżywianie przynoszą o wiele więcej korzyści niż wydaje się większości ludzi. Mogą wpływać nie tylko na większy poziom energii i chęci do życia, ale m.in. poprawiać pamięć, szybkość przetwarzania informacji, poprawiać panowanie nad emocjami, uwagę i koncentrację. Pomagają radzić sobie ze stresem, przygnębieniem, smutkiem, a nawet depresją. Zabezpieczają przed wieloma chorobami przewlekłymi i starczymi. [#][#]
  5. Złe nawyki i relacje prowadzą do bólu fizycznego, cierpienia psychicznego i przedwczesnej śmierci. I choć początek tego punktu wzbudza niesmak, to jest to (czasem trudny do zaakceptowania) fakt. Statystyki są nieubłagane: osoby nietrenujące, otyłe, palące, pijące alkohol, niedbające o swoje zdrowie psychiczne, przebywające w towarzystwie toksycznych ludzi – innymi słowy nie dbające o siebie – świadomie bądź nieświadomie szkodzą sobie. A życie jest tylko jedno. Po co je marnować?
[collapse]

Projekt „Zadbaj o siebie. Profesjonalnie” w pigułce

Projekt składa się z 3 głównych, wymieszanych ze sobą elementów:

  1. Części motywacyjno-informacyjnej,
  2. Technik, metod i sposobów poprawy swojej jakości życia (sekcja ta jest w trakcie rozbudowy),
  3. Oferty prywatnej do usług takich jak nauczanie i prowadzenie treningów.

Stanowi więc on autorski poradnik wraz z reklamą (propozycją) zachęcającą do współpracy indywidualnej. Inicjatywa jest całkowicie prywatna, a żadna część projektu nie jest sponsorowana. Z poradnika można korzystać dobrowolnie, całkowicie za darmo, a satysfakcjonujące i często wystarczające informacje można wynieść bez podejmowania się współpracy indywidualnej.

Jako autor projektu nie biorę odpowiedzialności za umieszczone na niniejszej stronie informacje, w szczególności za informacje z zakresu medycyny i zdrowia wykorzystane w błędny sposób. Mimo, iż staram się, aby informacje umieszczone tutaj były maksymalnie rzetelne, bezpieczne i skuteczne nie jest wykluczone, iż w jakimś fragmencie popełniłem błąd. Stan zdrowia oraz metody jego poprawy powinny być zawsze konsultowane ze specjalistą w sposób indywidualny, a informacje zbiorcze (takie, jak dostępne w niniejszym poradniku) powinny być wykorzystywane jedynie do celów informacyjno-edukacyjnych.


Podstawowe zachowania zdrowotne

Sprzężony łańcuch zachowań

Która z tych dwóch osób ma większe szanse na zbudowanie dobrej sylwetki, posiadanie dużej ilości wolnego czasu oraz zachowanie zdrowia do późnej starości?

Osoba 1: 19 lat, wychowana przez rodziców pracujących na etacie za przeciętną pensję, których tryb życia to praca->jedzenie->TV->jedzenie->sen->jedzenie->praca, obracająca się w towarzystwie osób często imprezujących i stosujących używki, nie planująca studiów, żyjąca bardziej z dnia na dzień

Osoba 2: 19 lat, najmłodsza z piątki dzieci rodziców pracujących jako nauczyciel i lekarz, uczęszczająca do respektowanej szkoły średniej, planująca iść na studia z fizjoterapii, obracająca się w towarzystwie osób dbających o siebie

Choć żaden z tych opisów nie wskazuje na bezpośrednie zachowania zdrowotne osób 1 i 2, to łatwo domyślić się, że osoba 2 ma większe szanse na utrzymanie dobrego stanu. Nie ma oczywiście takiej reguły i nie sprawdza się to zawsze – zdarza się, że dzieci z „dobrych rodzin” wpadają w nałogi i nie radzą sobie z życiem – jednak najczęściej kilka czynników sprzyjających powoduje występowanie zachowań tej samej kategorii. Przykłady:

  1. Jeśli regularnie chodzisz na siłownię, częściej spotykasz się z ludźmi trenującymi, możesz więc nawiązywać kontakty społeczne z osobami bardziej o siebie dbającymi;
  2. Jeśli unikasz używek zmniejszasz szansę wystąpienia zagrożeń zdrowia, unikasz niedbających o siebie ludzi, a także możesz zaoszczędzić więcej pieniędzy;
  3. Jeśli dobrze zarządzasz swoim czasem możesz zdobywać więcej wiedzy/informacji, co pozwoli Ci np. pracować skuteczniej, znajdować nowe rozwiązania i drogi w życiu, a w konsekwencji np. mniej pracować, więcej zarabiać lub bardziej zadbać o rodzinę;
  4. Jeśli Twoi rodzice mieli złe nawyki (nie ćwiczyli, palili…) – masz o wiele większą szansę powtarzać te nawyki. Jednak częste przebywanie z dbającymi o siebie ludźmi zmniejsza to ryzyko.
  5. Jeśli posiądziesz wiedzę teoretyczną na temat szkodliwości niektórych składników pokarmowych (np. cukru, tłuszczów roślinnych utwardzanych) masz większą szansę przestrzegać zdrowszych nawyków żywieniowych;
  6. Regularne ćwiczenia czy zdrowsze odżywianie wpływają na poziom Twojej energii i chęci do działania. Więcej energii i chęci to często większa motywacja do dalszego rozwoju i poprawy swojej jakości życia.

Aktywność fizyczna

Dlaczego?

Aktywność ruchowa to podstawowa, pierwotna biologicznie i niezbędna do prawidłowego funkcjonowania człowieka czynność. Jej niedobór nie tylko przyczynia się do szeregu chorób i ogólnego pogorszenia zdrowia, ale także wpływa na codzienne funkcjonowanie. Zmniejsza poziom energii i „chęci do życia”, wpływa negatywnie na samoocenę czy wytrwałość.

Regularne treningi nie tylko poprawią Twoją sylwetkę i samopoczucie, będą także formą relaksu, odreagowania i aktywnej medytacji. Przyczyniają się do większej wytrwałości, co przekłada się na każdy aspekt życia. Dzięki ćwiczeniom stajesz się lepszym człowiekiem.

Warto zobaczyć:

Jak?

Aktywności fizycznej poświęcona jest Encyklopedia Siłowni. Kliknij w banner:

Moja oferta

Jako doświadczony trener mogę nauczyć Cię jak ćwiczyć w siłowni lub w domu. W zależności od potrzeb mogę wykonać z Tobą tylko kilka treningów nauczających lub ćwiczyć z Tobą stale. Mogę także w formie konsultacji wytłumaczyć Ci jak zacząć, jeśli nigdy wcześniej nie ćwiczyłeś(-aś) i masz pewne problemy (np. dużą otyłość).

Kliknij tutaj —> OFERTA


Odżywianie

Dlaczego?

Oprócz gazów (powietrza) Nasze ciała składają się niemal wyłącznie z tego co zjedliśmy. Odżywianie nie jest wyłącznie związane z masą ciała, jak mogłoby się wydawać. To, co jemy ma bezwzględny i bezpośredni wpływ na samopoczucie, poziom energii, motywacji i chęci do działania. Złe samopoczucie, zmęczenie i senność, trudna regeneracja, potrzeba drzemek w ciągu dnia, słaba pamięć i koncentracja, niepokój, obniżony nastrój, wybuchowość, bóle głowy, brzucha, mięśni i stawów – to wszystko mogą być bezpośrednie skutki złego odżywiania.

Podobnie jak w przypadku aktywności fizycznej – zdecydowana większość ludzi zupełnie nie docenia roli jedzenia, sprowadzając ją do zaspokojenia potrzeb energetycznych („aby się najeść, aby się napchać, aby mieć siłę”). Jak wskazują liczne badania jedzenie skorelowane jest bezpośrednio ze zdecydowaną większością aspektów związanych z jakością życia.

Warto także dodać, że jedzenie uzależnia (szczególnie to niezdrowe, np. cukier). Uzależnia tak samo jak papierosy czy narkotyki. Dla wielu osób jest to abstrakcja, która od razu jest wypierana – a przekonują się do niej dopiero, kiedy na stałe zmienią swoje nawyki żywieniowe i spojrzą w przeszłość.

Warto zobaczyć:

Jak?

Podstawowa i kluczowa zasada: nie przechodź na dietę jeśli chcesz poprawić swoje zdrowie, sylwetkę i jakość życia. Zmień nawyki żywieniowe na stałe.

I znów, dla większości osób stale odżywiających się niezdrowo (uzależnionych) informacja ta wydaje się być abstrakcją, która od razu jest wypierana:

  • Ale jak to, nie będę mógł już nigdy jeść ciasta?!
  • Mam zrezygnować z coli, skoro tak bardzo ją lubię?
  • Ale jedzenie sprawia mi ogromną przyjemność!
  • Nie wyobrażam sobie (…)
  • Mam do końca życia jeść sałatę i chude mięso bez panierki?!

Postawię sprawę jasno: Będąc osobą uzależnioną od niezdrowego jedzenia, Twoje potrzeby warunkowane są przez pryzmat niezdrowego jedzenia (nałogu).

Mówiąc inaczej: Jeśli odżywiasz się niezdrowo to pragniesz niezdrowego jedzenia. Jeśli przestaniesz je spożywać i minie trudny okres „odstawienia”, nie będziesz w ogóle potrzebować niezdrowego jedzenia. To znaczy, że nie będziesz mieć potrzeby niczego sobie odmawiać.

Odżywianiu został poświęcony odpowiedni rozdział w Encyklopedii Siłowni. Znajdziesz tam zasady zdrowego odżywiania oraz potrzebne pomoce.

Moja oferta

Od wielu lat zdobywam wiedzę na temat odżywiania: ze studiów, kursów oraz naukowych źródeł internetowych. Zazwyczaj nie polecam „ustalania diet” i „rozpisek żywieniowych”, zamiast tego staram się edukować dlaczego, jak, jakimi metodami i na co zmienić aktualne nawyki żywieniowe. Tak, aby efekt nie był chwilowy, ale pozostał na całe życie. Jeśli jesteś zainteresowany(-a) profesjonalną konsultacją, przejdź do działu OFERTA i SKONTAKTUJ SIĘ ze mną.


Sen i odpoczynek

Dlaczego?

Przesypiamy blisko jedną trzecią życia. Sen jest niezbędny dla regeneracji organizmu, a przede wszystkim układu nerwowego (w tym mózgu). Już kilkudniowy brak snu doprowadza do poważnego otępienia, a kilkanaście dni bez snu może doprowadzić do śmierci.

Zasadniczo nie liczy się długość snu, ale jego jakość. I jest to jednym z największych nieporozumień postrzegania snu. Czasami 6-godzinny sen wysokiej jakości może być skuteczniejszy od 9 godzin snu niskiej jakości.

Człowiek nie jest stworzony do ciągłej pracy, a praca bez odpoczynku traci na jakości. Choć wydawać się może, że pracujemy np. przez 16 godzin w ciągu dnia, faktycznie produktywne było jedynie kilka godzin. Odpowiedni wypoczynek (czy to w formie snu, drzemki, przerw od pracy jak i ćwiczeń fizycznych) pozwala pracować wydajniej.

Jak?

Potrzebujesz przyłożyć więcej uwagi dla snu i odpoczynku. Aby poprawić jakość snu:

  • Nie korzystaj z ekranów komputera/smartfona na około 2-3h przed snem lub zainstaluj filtry światła niebieskiego;
  • Nie uprawiaj bardzo intensywnych ćwiczeń tuż przed snem;
  • Nie najadaj się ciężkostrawnym jedzeniem przed snem;
  • Zaciemnij całkowicie miejsce, w którym śpisz i używaj zatyczek do uszu, przewietrz to miejsce przed snem;
  • Budź się przy pomocy budzika monitorującego fazy snu;
  • Zadbaj o wygodny materac, poduszkę.

Aby skutecznie wypoczywać:

  • Pamiętaj, że liczy się jakość pracy, nie ilość;
  • Relaks może dodać sił do skuteczniejszej pracy;
  • Nie bój się poświęcić trochę czasu i pieniędzy na relaks, np. aquapark i saunę;
  • Słuchaj się swojego organizmu;
  • Nie pij więcej niż 2 kawy dziennie.

Bardziej szczegółowe informacje znajdziesz w odpowiednim rozdziale Encyklopedii Siłowni.

Warte uwagi:


Używki i nałogi

Dlaczego?

Stosowanie używek (alkoholu, papierosów, dopalaczy, innych narkotyków i stymulantów) sieje spustoszenie nie tylko dla odczuwalnego zdrowia, ale wpływa negatywnie także na zasoby finansowe, sylwetkę, samopoczucie i samoocenę, zmniejsza ilość wolnego czasu i sprawia, że jest się gorzej postrzeganym przez innych. Ich stosowanie nieuchronnie prowadzi do nałogu, mimo iż wiele osób (stosujących je sporadycznie) wypiera ten fakt.

Używki stanowią poważny problem zdrowia publicznego niemal na całym świecie. Są jednym z silniejszych czynników napędzających błędne koło negatywnych zachowań zdrowotnych. Popularny w Polsce alkohol, mimo, iż spełnia niemal wszystkie cechy tzw. „twardych narkotyków” jest powszechnie akceptowalny kulturowo i społecznie.

Jak?

Mówi się, że nałóg to tak naprawdę nieumiejętność akceptacji siebie i przebywanie samemu ze sobą. Nie istnieją perfekcyjne metody radzenia sobie z uzależnieniami od używek. Gdyby takie istniały, nałogi nie byłyby tak znaczącym i rozpowszechnionym problemem.

W walce z używkami (ale i innymi nałogami, jak niezdrowe jedzenia czy uzależnienie od gier) kluczowe jest kilka czynników:

  1. Szczera chęć zmiany – wymagająca zmiany trybu życia i wysiłku;
  2. Determinacja i motywacja. Jeśli jest Ci dobrze z aktualnym stylem życia, nic nie zmieniaj. Nie musisz;
  3. Bodziec stresowy – w postaci np. deklaracji przed bliskimi;
  4. Korzystanie z aplikacji i systemów wspierających, np. aplikacji na smartfony „Rzuć palenie”;
  5. Włączenie do codzienności jak największej ilości zdrowych nawyków, np. aktywności ruchowej, zdrowej odżywiania;
  6. Często potrzebna jednak będzie pomoc z zewnątrz. Nigdy nie bój się poprosić o pomoc specjalisty (psychiatry, psychologa, psychoterapeuty). Czasami potrzebna może być terapia i/lub leki. Nie bój się z nich korzystać.

Tryb życia

Dlaczego?

Choć punkt ten wydaje się bardzo ogólny, to wymaga uwagi: pod pojęciem trybu życia rozumie się całkowitą organizację motywacji, zachowań, decyzji i postaw jakie prowadzi się podczas codziennego funkcjonowania. Pojęcie to tożsame jest ze „stylem życia”, choć ten ostatni odnosi się bardziej do widocznego ogółu zachowań, a tryb życia określa raczej organizację tychże zachowań.

Tryb życia zazwyczaj jest uzależniony w dużej mierze od środowiska zewnętrznego (pracy, rodziny, obowiązków), jednak w znacznym stopniu może być zmieniany i regulowany przez Nas samych. Nieoptymalne nawyki, bezcelowe wykonywanie pewnych czynności, nieodpowiednia organizacja czasu, zadawanie się z nieodpowiednimi ludźmi – mogą być przyczyną ogólnego niezorganizowania, stresu, poczucia zagubienia i nieszczęścia.

Jak?

Zmiana trybu życia to ciągła obserwacja, analiza i praca nad zaobserwowanymi problemami. Nie da się w ciągu godziny zmienić trybu życia, na który (nie)pracowaliśmy przez długie lata. Ogólny schemat działania opiera się na 2 wzajemnie przenikających się elementach:

  1. Ciągłe, stopniowe wprowadzanie nowych pozytywnych zachowań zdrowotnych i ograniczanie negatywnych;
  2. Sumienny, długoterminowy rozwój osobisty i ciągła edukacja.

Pamiętaj, aby nie zmieniać trybu życia za szybko. Mimo, iż być może masz ogromną motywację – motywacja to jedynie gotowość do podjęcia działania. Kluczem do celu jest zmiana na stałe, a narzucenie na siebie zbyt wiele od razu spowoduje, że się wypalisz.


Rozwój osobisty

W ostatnich latach pojęcia „rozwoju osobistego” i „coachingu” stały się powszechną modą, czymś oczywistym, doczekały się nawet fali krytyki z powodu osób próbujących wykorzystać go trochę za bardzo.

Rozwój osobisty (choć chyba nadal nie istnieje jego dokładna definicja) to po prostu zespół czynności i postaw nastawionych na samodoskonalenie oraz skuteczniejsze osiąganie celów, zarówno osobistych jak i zespołowych, osiągany za pomocą edukacji i treningu.

Utożsamiany jest często z czymś abstrakcyjnym: duchowością, manipulacją, zarządzaniem, drogimi warsztatami u trenerów, wyścigami o efekty w korporacji. W rzeczywistości jednak rozwojem osobistym powinien interesować się każdy, ponieważ zwrócenie uwagi na poruszane w nim zachowania i postawy zdecydowanie pomaga w osiąganiu lepszego zdrowia i większej jakości życia. Można więc śmiało założyć, że rozwój osobisty to ważny element dbania o siebie.

Ważne jest, aby rozwoju osobistego nie utożsamiać z marketingiem, zarządzaniem, biznesem, duchowością czy modą. Jest on skuteczny, więc bardzo szybko został w tych dziedzinach wykorzystany.


Życiowe cele

Dlaczego?

Życie bez celu to życie płytkie. Inaczej: trwanie. I nie, nie namawiam nikogo na stawienie sobie celów w stylu „zostanie miliarderem”, „ustanowienie rekordu świata”. Chodzi po prostu o próbę znalezienia sobie w życiu w miarę ambitnej motywacji, do której będzie się dążyć.

Cel taki (lub cele) powinny być osiągalne, pozornie mierzalne i powinny móc dzielić się na mniejsze cele. W przypadku celu materialnego lepszym będzie „stać mnie na 100-metrowy dom w centrum dużego miasta” niż „zarobię 500 tyś. zł”. W przypadku celu społecznego lepsze będzie „zrobię wszystko co mogę, aby zapewnić dobrą przyszłość moim dzieciom” od „moja dzieci osiągną w życiu sukces”.

Dobrze jest, aby ustalić sobie kilka różnych celów, z różnych dziedzin: materialnych, osobistych, umiejętnościowych, społecznych, emocjonalnych.

Jak?

Stwórz plik tekstowy, tabelę w arkuszu kalkulacyjnym lub mapę myśli, w których rozpiszesz swoje cele i podzielisz je na mniejsze.

Cel Nauka języka angielskiego  Miesięczne zarobki
PoziomOKPoczątkującyOK75% średniej krajowej
Poziom OK Średnio-zaawansowany x 100% średniej krajowej
Poziom x Zaawansowany x 125% średniej krajowej
Poziom x Perfekcyjny x 150% średniej krajowej

Stopniowo, wraz z upływem kolejnych miesięcy zaznaczaj postęp. Pamiętaj, że warto wskazać na wiele celów (np. 10-20) i wstawić ich bardzo drobny podział, aby częściej i łatwiej odnotowywać postęp.


Planowanie

Dlaczego?

Choć wielu osobom wydaje się, że wszystkie swoje zadania można mieć w głowie, a nawet, że jest to wskazane, bo – rzekomo ćwiczy pamięć – to realia są jednak zupełnie różne. Żyjemy w świecie, który różni się znacznie od tego, który był jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Ilość dostępnych informacji już dawno przekroczyła możliwości ich przyswojenia przez mózg, a rozwój siedzi komunikacyjnych pozwala już na niemal bezproblemową komunikację każdego z każdym na całym świecie. To pociągnęło za sobą przyspieszenie tempa życia i zwiększenie wymagań dotyczących pracy.

Dlatego właśnie aktualnie lepiej jest „oddać” rzeczy mniej istotne, a skupić się na tych ważniejszych. Zaplanowanie zadań i czynności ułatwia ostatecznie funkcjonowanie i pozwala skupić się na rzeczach konkretnych.

Jak?

Podstawą do planowania jest lista rzeczy do zrobienia.

Dla wielu osób przydatne będzie prowadzenie dokładnego kalendarza, w którym zaplanować można wydarzenia w nadchodzących dniach, a dla osób narzekających na brak czasu szczegółowe zaplanowanie całego dnia (nawet podstawowych czynności) może zdecydowanie pomóc w realizacji czynności.

Przykładowe polecane aplikacje:


Uczenie się i zdobywanie wiedzy

Dlaczego?

Kto nie rozwija się, ten się cofa. Świat idzie do przodu. Warto się ciągle doskonalić: większa wiedza poprawia komfort życia, pozwalając na podejmowanie lepszych decyzji i bardziej odpowiednich zachowań. Wiele osób urodzonych w latach 1930-1960 w erze komputerów ma problem z odnalezieniem się i obsługą elektroniki. Przyczyną często bywa „obudzenie się” po wielu latach zmian: postęp, który wydarzył się w ostatnich latach jest trudny do nadrobienia dla starszej osoby, która na bieżąco nie śledziła nowych trendów.

Ciągłe zdobywanie wiedzy i uczenie się wpływa pozytywnie także na samoocenę, zarobki i relacje z innymi ludźmi.

Warto jednak mieć na uwadze, aby nie przesadzić: wielogodzinne, codzienne przeglądanie portalów z newsami (szczególnie tych najpopularniejszych) to nic innego jak marnowanie czasu. Najlepiej jest skupić się na konkretnych rodzajach wiedzy ogólnej i specjalistycznej (zgodnej z własnymi zainteresowaniami, hobby, zawodem), a przy okazji raz na jakiś czas przejrzeć newsy.

Jak?

Zamiast oglądać TV – przejrzyj tematyczne fora internetowe, internetowe agregaty informacji (np. wykop, reddit), obejrzyj filmy z wybranych kanałów na Youtube, poczytaj artykuły naukowe i popularnonaukowe, ale:

  • Unikaj czytania komentarzy, szczególnie takich, w których są kłótnie, obrażanie (hejt) i walka polityczna.
  • Unikaj popularnych portali internetowych, na których większość treści stanowią artykuły mające na celu jedynie przyciągnięcie uwagi.
  • W agregatach informacji takich jak wykop czy reddit przeglądaj poszczególne tematy, a nie stronę główną, na której często pojawiają się najbardziej medialne treści.
  • Unikaj „polecanych” i „na czasie” na portalu Youtube. Wybieraj kanały tematyczne i przeglądaj z nich filmy.

Ogólną zasadą, jaką należy przyjąć przy zdobywaniu wiedzy jest: samodzielnie wybieraj treści, które chcesz przeczytać i obejrzeć. Nigdy nie dawaj się wciągnąć w wir polecanych treści.

Jakie rzeczy na pewno warto wiedzieć i czego warto się uczyć?:

  • Język angielski. Jest to podstawa funkcjonowania w dzisiejszym świecie;
  • Tematyka dotycząca zdrowia;
  • Ekonomia, biznes i zarządzanie finansami;
  • Tematy związane z życiem codziennym i prawem;
  • Tematykę rozwoju osobistego, psychologii i tematy społeczno-kulturowe;
  • Tematy dotyczące technologii, nauki i trendy technologiczne.

Warto zobaczyć:


Postawy i przekonania

Dlaczego?

Nasze nastawienie do dowolnej czynności potrafi wpłynąć na nią w sposób tak istotny, że zazwyczaj przekracza to wszelkie oczekiwania. Mówi się czasem o tzw. „prawie przyciągania”, które polegać ma tym, iż rzeczy, o których myślimy spełniają się. I choć nie istnieją naukowe dowody potwierdzające oddziaływanie tego zjawiska w sposób metafizyczny, to po części to zjawisko jest prawdziwe. Składają się na nie 2 elementy:

  • Rzeczy, o których myślimy wpływają na somatyczne (cielesne) reakcje organizmu,
  • Rzeczy, o których myślimy (bądź podświadomie się ich spodziewamy) sprawiają, że bardziej się na nich koncentrujemy.

Skala tego zjawiska zazwyczaj jest niedoceniana. Czy udało Ci się kiedykolwiek szybko zasnąć, kiedy ciągle powtarzałeś(-aś) sobie wcześniej „dzisiaj to na pewno nie zasnę”? Nastawienie się na coś bardzo silnie wpływa na zwiększenie prawdopodobieństwa wystąpienia tego zjawiska.

Negatywny efekt występuje także jeśli przy codziennych obowiązkach używamy niewłaściwych słów. Np. „muszę dzisiaj iść do sklepu” nastawia Nas od razu negatywnie w stosunku do tego wyjścia. Natomiast użycie formy „potrzebuję dzisiaj iść do sklepu” nie ma już takiego negatywnego wydźwięku. W miarę możliwości należy używać jak najczęściej słów „chcę” i „potrzebuję” zamiast „muszę”.

Jak?

Nigdy nie nastawiaj się na coś negatywnego powtarzając to – nawet jeśli miał(a)byś sobie coś wmawiać. Zamiast mówić „dzisiaj na pewno nie zasnę” mów „chcę zasnąć jak najszybciej”. Zamiast mówić „to jest dla mnie za trudne” powiedz „to będzie wiele ode mnie wymagało”.

Staraj się kiedy to tylko możliwe używać afirmacji, czyli próby przekonywania się do czynności/zjawiska, które chcesz, aby wystąpiło. Np. jeśli czujesz niepokój i stres spróbuj powtarzać sobie „jestem spokojny, jestem zrelaksowany”. Gdy jest Ci zimno, mów (sprzecznie z aktualnym odczuciem!) „ciepło mi”. Sprzeczność ta powoduje odmienną reakcję organizmu, która być może przyniesie jakiś skutek – ale na pewno nie nasili problemu.

Pamiętaj jednak, aby nie używać takich afirmacji do „czynności niedokonanych”. Zamiast „jestem bogaty” lepiej jest używać „wytrwale pracuję, by dużo zarabiać”.

Jeśli to możliwe, próbuj nie koncentrować się na negatywnych stronach danej rzeczy, ale doszukuj się w niej rzeczy pozytywnych. Ważne jest, aby w miarę możliwości nie rozpamiętywać tego, czego już nie da się zmienić.


Organizacja czasu

Dlaczego?

Doba ma 24 godziny dla każdego. Z tego znaczna część przeznaczona jest na sen. Prawidłowe zorganizowanie czynności w czasie może zaowocować faktycznie dłuższym czasem wolnym i/lub wykonaniem większej ilości czynności w danym okresie czasu.

Jak?

  • Znajdź i pozbywaj się stopniowo największych pochłaniaczy czasu – takich jak przewijanie ściany facebooka,
  • Nie bój się odmawiać i ograniczać niepotrzebne kontakty. Czasami jedna rozmowa telefoniczna czy tekstowa może zająć nawet kilka godzin;
  • Optymalizuj i deleguj czynności: czasami zapłacenie komuś np. 50zł za wykonanie czynności, na którą potrzebujesz poświęcić kilka godzin będzie lepsze, niż jej samodzielne wykonywanie.

Zwróć także uwagę na wielozadaniowość:

  • Pozytywna wielozadaniowość to np. słuchanie audiobooka w czasie sprzątania, czytanie artykułów w czasie dojazdu do pracy czy rozmawianie przez telefon w trakcie chodzenia do sklepu. Takie sytuacje są pożądane.
  • Negatywna wielozadaniowość to wykonywanie jednocześnie dwóch czynności opierających się o te same szlaki myślowe: np. rozmawiania z kimś przez telefon i pisania z kimś innym na messengerze. Takie sytuacje trzeba ograniczać.

Bardziej szczegółowo jest to omówione w odpowiednim rozdziale Encyklopedii Siłowni.

Materiały warte uwagi:


Co zrobić gdy mi się nie chce?

Dlaczego?

Brak chęci do działania jest problemem złożonym i wynika z wielu czynników. Niestety nie da się go rozwiązać w łatwy sposób i całkowicie pozbyć. Problem ten jednak wydaje się dotykać coraz więcej osób i być coraz bardziej zauważalny i szkodliwy.

Brak chęci do działania to nie tylko „lenistwo” czy „brak motywacji”, ale bardzo często wiele złożonych, przenikających się czynników o różnym nasileniu:

  • Brak życiowego celu i brak chęci do jego odnalezienia (błędne koło);
  • Niska pewność siebie (błędne koło);
  • Brak aktywności fizycznej, słabe odżywianie się (znów napędzanie błędnego koła);
  • Bezpośrednie zaburzenia zdrowia psychicznego (depresja, dystymia, stany lękowe, zmienne nastroje, brak kontroli nad myślami, pesymizm)
  • Niedobory pokarmowe (braki np. wit. D, B, żelaza) i problemy z mikrobiomem jelit;
  • Typ osobowości, wyuczone zachowania (także charakter);
  • Środowisko (w tym ludzie) w którym przebywamy;
  • Tendencja do prokrastynacji i nawarstwianie się zadań;
  • Brak silnych stresorów (czynników motywujących) – w dzisiejszych czasach nie trzeba już walczyć o przetrwanie a przeżycie jest wyjątkowo łatwe.

Jak?

Niewątpliwie, w wielu, jeśli nie większości przypadków zastosowanie będą mieć poniższe 3 zasady:

  1. Zacznij robić cokolwiek – jakąkolwiek rzecz, nawet najłatwiejszą. Zamiast nie ćwiczyć w ogóle, zrób chociaż 10 minut ćwiczeń raz w tygodniu. Zrezygnuj chociażby z części słodkich napojów, lub nie jedz niezdrowo chociaż przez kilka godzin w ciągu dnia. Zacznij ścielić łóżko jeśli tego nie robisz. Rób cokolwiek, nawet po jednej pożytecznej rzeczy.
  2. Zdobywaj czystą motywację. Obejrzyj motywujące filmy na Youtube, spotykaj się z ludźmi, którzy Cię motywują, słuchaj motywującej muzyki. Unikaj ludzi, i mediów wprawiających w nostalgię, uspokajających. Spróbuj wstać rano, pij kawę, zrób cokolwiek, co przyniesie Ci pochwałę. Spróbuj wystawić się na próbę, powiedz komuś, aby Cię w czymś przypilnował.
  3. Twórz nawyki. Siła woli i motywacja działają jak mięsień: nieużywane tracą na sile, używane stają się silniejsze, ale ich nadmierne używanie może je przetrenować. Nawyki nie wykorzystują siły woli i nie wymagają motywacji. Nawyk tworzy się przez świadome powtarzanie danej czynności przez dłuższy czas. Dlatego warto jest zmieniać swoje przyzwyczajenia stopniowo, po kawałku – i z nich właśnie tworzyć nawyki, które dalej napędzać będą kolejne zmiany.

Sprawdź też temat dotyczący motywacji i nawyków w Encyklopedii Siłowni.

Temat dotyczący motywacji i chęci do działania będzie z pewnością rozwijany w najbliższym czasie.

Warto zobaczyć:


Zdrowie psychiczne

Dlaczego?

Organizm to jedna całość. Mimo, iż dominuje podział na „ciało” i „umysł” (serce i rozum), często także na duchowość, emocjonalność – to organizm jest jednak całością działającą w sposób sprzężony. Reakcja umysłu to reakcje cielesne (np. wydzielanie neuroprzekaźników), a ciało to reakcje umysłu (np. uszkodzenie ciała = ból). Ważne jest, aby traktować swoje ciało jako spójną całość. Samym tylko myśleniem jesteśmy w stanie powodować reakcje somatyczne (cielesne), a czynnik uznawany za cielesny (np. krwawienie) zazwyczaj całkowicie zmienia myślenie.

Do sfery psychiki zalicza się zwykle elementy takie jak: myśli, emocje, reakcje stresowe, uczucia, reakcje itp. Samo zdrowie psychiczne nie ma jednej, powszechnie uznawanej za idealną definicji, a te aktualne opierają się o postrzeganie, spójność, integrację, przystosowywanie się, rozwój, umiejętność spełniania wymagań otoczenia. Medycznie jest to „brak defektów w strukturze i funkcjach psychicznych”.

Zaburzenia zdrowia psychicznego są aktualnie plagą zdrowia publicznego. Składa się na nie wiele czynników o zróżnicowanym nasileniu, a ustalenie jednej bądź kilku przyczyn zazwyczaj nie jest możliwe.

Jak?

Dbanie o zdrowie psychiczne to przede wszystkim:

1. Dbanie o cały organizm. Uprawianie aktywności fizycznej, wysypianie się, prawidłowe odżywianie, unikanie używek, zdrowy sen. Zmiany należy wprowadzać stopniowo, długotrwale.

2. Dbanie o poszczególne składowe „psychiki” za pośrednictwem metod takich jak:

  • Medytacja,
  • Relaks, odprężenie,
  • Mówienie o swoich emocjach, mówienie tego, co chcemy powiedzieć,
  • Utrzymywanie optymalnego poziomu stresu,
  • Prowadzenie dziennika nastroju (zapisywanie jak się aktualnie czujemy oraz dlaczego),
  • Robienie w życiu tego, co się lubi, przynajmniej w formie hobby,
  • Odpowiednie dobieranie znajomych,
  • Jak najszybsze reagowanie na oznaki zmęczenia/wypalenia, które daje organizm,
  • Zaprzestanie porównywania się do innych – porównuj się do siebie z wczoraj,
  • Unikanie sytuacji, które powodują w Tobie negatywne emocje.

3. Skupienie się na faktach, realiach, przyszłości, zmianach – nie na przeszłości, wyobrażeniach, rozmyślaniu o rzeczach, na które nie masz już wpływu.Przeszłość jest ważna, to fakt – pozwala na wyciąganie wniosków i naukę na przyszłość. Ale rozmyślanie „co by było, gdybym postąpił wtedy tak, a nie inaczej…” jest już pozbawione sensu. Myśl, co możesz zrobić, aby było lepiej. Planuj, próbuj, dziel się z innymi ludźmi swoimi przemyśleniami. Ważne jednak, aby byli to ludzie pozytywni, a nie osoby, które powiedzą „i tak Ci się to nie uda”.

4. Skończenie z narzekaniem. Żyjesz w cudownym świecie: nie musisz polować, bo jedzenie masz w lodówce, a w najgorszym przypadku w sklepie. Praca, choć słabo płatna – jest. Nie musisz się nawet męczyć aby do niej dotrzeć – wsiadasz do autobusu, a w najgorszym przypadku idziesz po gładkim i bezpiecznym chodniku. Nie musisz walczyć o przetrwanie, nie musisz walczyć o przeżycie. Masz dach nad głową, wygodne łóżko, masz się w co ubrać, możesz się bawić, słuchać muzyki, jeść smaczne jedzenie, rozmawiać z ludźmi. I nie – nie neguję tu problemów osób zmagających się z depresją. Jednak bardzo często zły stan psychiczny bierze się z kreowania sobie problemów na siłę. Ciągłe narzekanie, potęgowane wykreowanym na idealny światem, konsumpcjonistycznym stylem życia i pędzącym światem sprawiają, iż jesteśmy w coraz gorszym nastroju, a to znów napędza błędne koło. Życie nie jest bajką, jak czasami wydawałoby się oglądając popularne vlogi na Youtubie czy wpisy na Instagramie. W życiu zdarzają się dobre i złe chwile, wzloty i upadki, sukcesy i porażki. Jeśli po paśmie kilku porażek chcesz się poddać – być może nigdy nie doświadczysz już sukcesów.

5. Zdobywanie wiedzy (uczenie się) na temat psychologii, psychiki, inteligencji emocjonalnej. Brak wiedzy to często największy wróg zrozumienia. Trudno jest próbować zrozumieć dlaczego Nasz organizm zachowuje się tak, a nie inaczej – jeśli nie mamy podstaw teoretycznych na temat funkcjonowania ludzkiej psychiki i inteligencji emocjonalnej. Wyższa wiedza teoretyczna pozwala też szybko zareagować jeśli zauważymy, że zaczyna pojawiać się jakiś problem.

6. Korzystanie z pomocy. Depresja to nie wymysł i zazwyczaj nie wystarczy „wyjść do ludzi i pobiegać”. Choć bardzo często osobom, którym wydaje się, że mają depresję po prostu brakuje zorganizowania, motywacji i celu w życiu, to nie można niestety problemu tego ignorować i sprowadzać tylko do „lenistwa”. Jeśli czujesz, że jest z Tobą źle – skontaktuj się z psychiatrą i/lub psychoterapeutą. Nie obawiaj się leków, są one stworzone po to, aby pomóc. Opisywane tu wielokrotnie błędne koło czasami nie jest łatwe do przerwania, a leki (wraz z psychoterapią i pracą własną) pomagają w wyjściu z negatywnego pasma zdarzeń.

Pamiętaj też, że choroba psychiczna to coś równie naturalnego jak każda inna choroba, np. grypa czy zapalenie stawów. Choroba psychiczna to nie jest wybór jednostki, a nazywanie chorych psychicznie „wariatami” i „idiotami” jest nie tylko ignorancją i brakiem elementarnej wiedzy, ale po prostu czystą głupotą. Choroba psychiczna to nie wybór i dotyka także osoby o wysokiej inteligencji i pozycji społecznej.

Warto zobaczyć:


Relacje z otoczeniem

Kontakty międzyludzkie

Dlaczego?

Jest takie powiedzenie: „Pokaż mi swoich przyjaciół, a powiem Ci, kim jesteś„. Ile jest w nim prawdy? Okazuje się, że nadzwyczaj dużo.

Ludzie są istotami społecznymi i mają tendencję do dawania i czerpania wzorców z otaczającego ich środowiska. Czy znasz jakieś osoby wysoko wykształcone, inteligentne, zarabiające duże pieniądze, dbające o wizerunek, sylwetkę, kulturalne i zorganizowane – jednocześnie zadające się tylko pijakami z blokowisk? Jeśli tak to gratuluję – znasz wyjątek potwierdzający regułę.

Ludzie wymieniają się wzajemnie swoimi charakterami i osobowościami, poglądami i przekonaniami, zachowaniami, nawykami, motywacjami, a nawet sposobem myślenia. Jeśli otaczasz się ludźmi stojącymi w dowolnej hierarchii niżej niż Ty – prawdopodobnie trudno Ci będzie zajść jeszcze wyżej. Natomiast otaczając się ludźmi stojącymi wyżej – będziesz mieć tendencję aby do nich dążyć.

Jak?

Nie bój się postawić sprawy jasno: ograniczaj kontakty z ludźmi, którzy nic nie wnoszą do Twojego życia, a jedynie z niego czerpią. Toksyczni ludzie i „wysysacze energii” będą sprowadzać Cię w dół, daleko od celu, który chcesz osiągnąć.

Pomyśl, jakie masz ambicje: chcesz po prostu prowadzić spokojne życie, a może Twoje ambicje kierują Cię na sam szczyt? Dobieraj w stosunku do tego odpowiednie otoczenie. Nie angażuj się w znajomości z osobami narzekającymi, stojącymi w miejscu, które nie są zorganizowane ani poukładane. Nie jesteś „ojcem wszystkich zagubionych” i nie będziesz poświęcał swojego życia dla dobra innych, które to i tak prawdopodobnie nie będzie docenione. Oczywiście możesz tak robić – jeśli chcesz.

Dbaj o swoich znajomych. Staraj się regularnie utrzymywać z nimi kontakt, słuchaj ich, a nie tylko mów o swoich problemach. Pytaj się czy/w jaki sposób możesz im pomóc i motywuj ich, kiedy tylko czujesz, że jest taka potrzeba. Staraj się przybierać postawę aktywną, nie bój się proponować spotkań czy zaproszenia do wspólnych projektów. Wspólne działanie zaciska więzi.

Warto zobaczyć:


Samoocena i pewność siebie

Dlaczego?

Fałszywa skromność. Pokora, posłuszeństwo. Brak asertywności. Nie wymądrzaj się, nie bądź taki odważny. Nie jestem w stanie stwierdzić jak jest w innych krajach – jednak pewne jest, że w Polsce problem z niską samooceną i brakiem pewności siebie jest duży. Ma on podłoże społeczno-kulturowe i jest skutkiem wielu czynników. Często od małego uczeni byliśmy, że pokora to cnota, a bycie skromnym to najlepsze co może być. To bujda.

Wysoka pewność siebie, choć oczywiście nie może ona przekraczać pewnych granic, jest w życiu wyjątkowo potrzebna, aby odnosić jakiekolwiek sukcesy: w związku, w pracy, w relacjach towarzyskich. Przydaje się w najprostszych w życiu sytuacjach – takich jak załatwianie spraw w urzędzie, negocjowanie wynagrodzenia czy nawet robienie zakupów w sklepie.

Pewność siebie jest bezpośrednio uzależniona od samooceny – i to właśnie samoocena jest najważniejszym czynnikiem kształtującym pewność siebie.

Jak?

Zadbaj o siebie. Rozwijaj się, poprawiaj swoją kondycję fizyczną i psychiczną. Zdobywaj wiedzę, umiejętności i kompetencje. Dbaj o swoje zdrowie, o swoich bliskich. Wystawiaj się na próby, odnoś porażki i podnoś się po nich. Próbuj działać, nie bój się ryzyka. Zazwyczaj obawy nie są tożsame z ewentualnymi konsekwencjami. Często możesz spotkać się co najwyżej z odmową. Będąc osobą pewną siebie wzbudzasz większy respekt i dostajesz to, czego chcesz.

Nie bój się odmawiać i trzymać się swojego zdania. Staraj się także, kiedy jest to potrzebne – przyznawać się do swoich błędów. Jesteśmy tylko ludźmi i nie jesteśmy nieomylni.

Pamiętaj, że człowiek to spójna całość. Cechy, takie jak cierpliwość, wytrwałość, samoocena i pewność siebie są zmienne i można się ich uczyć. Z osoby o bardzo niskich wymienionych cechach można stać się wzorem do naśladowania, jednak wymaga to czasu i pracy.

Warto zobaczyć:


Słowo końcowe i podsumowanie

Projekt „Zadbaj o siebie. Profesjonalnie” miał być z początku niewielkim artykułem z wymienionymi kilkoma elementami, krótkimi opisami, linkami i ofertą reklamową, stał się jednak czymś trochę większym – gdyż, nie ukrywam – tematyka ta jest dla mnie inspirująca i motywująca. Z pewnością w przyszłości projekt ten będzie rozbudowywany i uzupełniany o pokrewne treści.

Jeśli przeczytałeś(-aś) całość od początku do końca – gratuluję. Część treści być może jest zbyt hurraoptymistyczna – jednak jest taka celowo – ma zachęcić do działania. Często jest tak, że sytuacja życiowa faktycznie przytłacza. Trudno jest mówić „uśmiechnij się, wszystko masz na wyciągnięcie ręki” osobie, które wychowała się w rodzinie alkoholików, z poważnymi problemami psychicznymi, bez żadnych konkretnych umiejętności i wiedzy. Jednak nie ma na tym świecie wolnej osoby, która choć trochę nie może poprawić swojego stanu. Determinacja do działania i sumienna praca pozwalały na osiągnięcie sukcesów osobom, które pochodziły z biednych rodzin, a często do późnych lat życia nie osiągały zupełnie nic. Los, choć nie zawsze jest w Twoich rękach, nie jest niezmienny – a Ty możesz mieć na niego wpływ.

Dbanie o siebie to skomplikowany proces. To wymagająca, ale dająca wiele satysfakcji i zadowolenia droga życia. Nierozerwalnie powiązana ze zdrowiem i jakością życia. Masz tylko jeden organizm, a póki co, nie jest możliwe przeszczepienie świadomości do nowego ciała lub komputera. Aby więc dbać o siebie, trzeba dbać o swój organizm. O wszystkie sfery swojego organizmu, ponieważ ciało i umysł są ściśle połączonych mechanizmem.

Najważniejsze wydaje się zrozumienie i zaakceptowanie koncepcji „napędzającego się łańcucha zdarzeń”. Jedna decyzja (dobra lub zła) zwiększa szanse i ułatwia występowanie kolejnej, podobnej do niej decyzji. Dlatego właśnie stosunkowo prosta, jedna zmiana, taka jak włączenie do trybu życia chociaż 2 treningów w tygodniu może zacząć powoli wywoływać lawinę pozytywnych zmian. Tak było również w moim przypadku.

Serdecznie pozdrawiam i życzę sukcesów,
Sebastian


Przydatne linki: Encyklopedia Siłowni | Oferta | Wszystkie wpisy

Ostatnia aktualizacja: 2018-10

Leave a Reply