Badam prokrastynację w ramach mojej pracy doktorskiej na ten temat. WEŹ UDZIAŁ W BADANIU
ENCYKLOPEDIA SIŁOWNI
Encyklopedia Siłowni – największe polskie kompendium sportowo-zdrowotnej wiedzy

Witaj w Encyklopedii Siłowni 🙂

Znajdziesz tu odpowiedź na większość pytań i dylematów związanych z treningiem, odżywianiem, zdrowym trybem życia i innymi tematami dotyczącymi zdrowia i sportu. Jeśli nie udało Ci się znaleźć odpowiedzi na Twoje pytanie, znalazłeś błąd lub jakaś odpowiedź jest niejasna – zgłoś to. Życzę przyjemnego korzystania!

Jeśli jesteś tu pierwszy raz, koniecznie zapoznaj się z poniższymi informatorami:

Encyklopedia Siłowni składa się z podstawowych elementów:

  1. Encyklopedii w Pigułce
  2. Właściwej Encyklopedii

Początkująca osoba powinna zapoznawać się z treścią po kolei: zaczynając od Encyklopedii w Pigułce, tematów dla Początkujących, a po zapoznaniu się z nimi przejść do pełnej treści. Wyszukując konkretne zagadnienia i będąc już zaznajomionym z tematyką, można szukać treści we właściwej Encyklopedii.

Encyklopedia to kilka głównych rozdziałów dzielących się na podrozdziały i poszczególne tematy. Każdy rozdział to oddzielna strona Encyklopedii. Większość tematów w poszczególnych rozdziałach to zajawki (skróty, streszczenia) oraz linki do pełnych artykułów. Główne tematyczne rozdziały Encyklopedii Siłowni to: tematy podstawowe, trening, odżywianie+suplementacja+doping, zdrowie, edukacja+rozwój.

KROK 1: Zapoznaj się z Encyklopedią w Pigułce. Znajdziesz tam podstawową, skondensowaną wiedzę, która pomoże Ci odnaleźć się w temacie.

KROK 2: Zapoznaj się z tematami dla Początkujących. Jeśli nie orientujesz się w temacie zdrowia i sportu, jest to krok obowiązkowy.

KROK 3: Przeglądaj zawartość Encyklopedii Siłowni. Składa się ona z kilku rozdziałów, które zawierają  poszczególne tematy. Wiele tematów prowadzi do obszernych artykułów.

Encyklopedia Siłowni (ES) jest projektem stworzonym w odpowiedzi na ogromną ilość zadawanych pytań, niedomówień i sprzecznych informacji w świecie sportu i zdrowia. Skierowana jest dla każdego, a najwięcej skorzystają na niej początkujący. Znajdują się tutaj odpowiedzi na zdecydowaną większość pytań takich jak „od czego zacząć”, „jak zacząć”, „co robić, gdy…”. ES oparta jest o wiedzę pochodzącą z wielu różnych źródeł i staram się przedstawić w niej zawsze optymalne rozwiązanie. ES dotyczy przede wszystkim sportów siłowych, sylwetkowych i innych indywidualnych oraz całej otoczki powiązanej z tymi sportami bezpośrednio i pośrednio – w tym w szczególności odżywiania i zdrowia.

ES jest zebrana w formie zbioru tematycznych artykułów, a także zwykłych pytań i odpowiedzi, które najczęściej pojawiały się na grupach/forach związanych ze sportami siłowymi/zdrowym stylem życia itp. W ES przedstawiam konkretne odpowiedzi jak i zagadnienia, które jednak należy samemu rozważyć i dopasować pod siebie. Znajdzie się też tutaj wiele odnośników do innych stron, forów, filmów, grup, itp. ES obejmuje szeroki zakres zagadnień: trening w siłowni, w domu i w innych miejscach, trening ogólnorozwojowy i funkcjonalny, odżywianie (dieta) i suplementacja, cel, motywacja, dyscyplina, realizacja, regeneracja, odpoczynek, sen, psychologia, rozwój osobisty, edukacja i wiele innych. ES ma być największym kompendium tego typu dostępnym w polskim internecie – obejmującym wiedzę interdyscyplinarną i uniwersalną.

GRUPA DOCELOWA:
Każdy. Mężczyzna i kobieta, młody i stary, gruby i chudy, zdrowy i chory. Przydatne informacje znajdzie tu każda osoba zainteresowana przedstawioną tematyką. Informacje są uniwersalne i czasem odnoszą się do mężczyzn – mogą być w pełni wykorzystywane przez kobiety. Osoba początkująca dowie się stąd m.in. jak zacząć trenować, jak określić cel, co i ile jeść, jak poprawić sylwetkę, zwiększyć masę mięśniową, spalić tłuszcz, zrobić „rzeźbę”, skąd czerpać wiedzę. Osoba zaawansowana może czerpać stąd inspiracje, wskazówki, dyskutować różne założenia, czy np. zdobyć wiedzę w temacie, w którym nie czuje się najlepiej.

Aby skutecznie znaleźć interesujące zagadnienia, po prostu przejrzyj spis treści w celu wyszukania interesującego Cię tematu. Można też wyszukać dane zagadnienie wciskając na klawiaturze Ctrl+F.

Jeśli w trakcie czytania jakiegoś zagadnienia stwierdzisz, że zawiera skomplikowane słownictwo – prawdopodobnie dane określenia zostały wytłumaczone wcześniej. Możesz też zaznaczyć dane niezrozumiałe określenie i wcisnąć Ctrl+F w celu poszukania jego wytłumaczenia w innym miejscu Encyklopedii. Jeśli nie udało się nic znaleźć – nie wahaj się poszukać informacji w internecie lub zgłoś problem przez formularz. W Encyklopedii mogą występować powtórki. W różnych rozdziałach treści mogą powielać się, ponieważ nie każdy przeczyta całą Encyklopedię – a niektóre informacje muszą być stale przypominane. Również niektóre pytania mogą być stosunkowo podobne i dla bardziej wprawionej osoby wydawać się powtórką – jednak dopasowane są one przede wszystkim pod kątem osób początkujących, które dysponują mniejszą wiedzą i potrzebują odpowiedzi na podobne pytania, ale zadane w inny sposób.

Pamiętaj – posiadanie wiedzy wymaga. Jeśli chcesz posiąść znaczącą wiedzę w tej tematyce – zaplanuj czas na czytanie/słuchanie.

Encyklopedia Siłowni ma aktualnie następującą strukturę:

  • Strona główna
  • Encyklopedia w Pigułce
  • Zawartość
    • Tematy podstawowe
    • Trening
    • Odżywianie + suplementacja + doping
    • Zdrowie i jakość życia
    • Rozwój i edukacja
    • Pozostałe tematy
  • Informator Encyklopedii / uzupełnienia

KONTROWERSJE:
Nie jestem
światowej rangi ekspertem, uczę się i będę uczył się długo, nim posiądę wystarczający poziom wiedzy. Jednak to uczenie się przez działanie/nauczanie jest uczeniem najskuteczniejszym. Jeśli nie spróbuję teraz – nie wygram nigdy. W Encyklopedii Siłowni zapewne początkowo znajdzie się sporo niedomówień i niedociągnięć. Z czasem będę starał się je poprawić udoskonalając moją wiedzę. Chcę, aby powstał tu największy zbiór wiedzy o tej tematyce dostępny w polskim internecie.

ES przedstawia zebraną wiedzę na rok 2017-2020. Mimo tego, iż od wielu lat zajmuję się opisywaną tematyką oraz analizą i zarządzaniem informacją, nie jest wykluczone, że w pewnych miejscach po prostu się mylę. Staram się przedstawić wiedzę zgodną z nauką, jednak nie w formie naukowej, ale raczej popularnonaukowej a czasami potocznej. W tematyce sportu i zdrowia wiele rozwiązań jest niejako kwestią aktualnego trendu/mody. Niektóre rozwiązania (czy to związane z treningiem czy dietą) są krytykowane, następnie wracają „odrodzone” po kilkunastu latach. Szeroko rozumiana nauka jest zmienna w czasie, stąd też możliwe jest, iż czytając dany artykuł np. w 2028 roku będzie on przedstawiał nieprawidłowe rozwiązanie. W takim przypadku proszę o kontakt. Zastrzegam sobie prawo do edycji danego artykułu zgodnie z nowszą wiedzą i/lub dodania informacji o zmianach. ES w swoim założeniu ma przedstawiać optymalne rozwiązane dla przeciętnej osoby w nieskomplikowany sposób. Należy pamiętać, że nie istnieje idealne rozwiązanie dla każdego i to, co działa na jedną osobę, może nawet szkodzić drugiej. Encyklopedia ma charakter informacyjno-edukacyjny. Zebrana tu wiedza nie może stanowić porady medycznej w rozumieniu obowiązujących przepisów ani zastąpić wizyty u specjalisty, nie może też stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Mimo, iż staram się przedstawić w Encyklopedii rozwiązanie zawsze optymalne dla zdrowia, to nie ponoszę odpowiedzialności za stosowanie się do zawartych porad.

Wszelkie prawa zastrzeżone ©. Kopiowanie tekstu bez zgody autora jest zabronione. Zezwalam na kopiowanie fragmentów tekstu tylko i wyłącznie pod warunkiem zamieszczenia razem ze skopiowanym tekstem jego źródła, tj. strony internetowej http://sebastianchudziak.pl/

Ja, Sebastian Chudziak, jestem aktualnie jedynym autorem Encyklopedii Siłowni. Całość treści jest zebrana i opracowana przeze mnie, chyba, że w treści napisano inaczej.

Możesz dowiedzieć się więcej na mój temat na stronie o mnie.

Zapraszam także do współpracy bezpośredniej na terenie Lublina lub współpracy online z dowolnego miejsca na świecie.

Lista zmian

Aktualna wersja: v1.0

Aktualizacja: 2019-08

ENCYKLOPEDIA SIŁOWNI - ZAWARTOŚĆ

Encyklopedia składa się z kilku oddzielnych rozdziałów. Każdy rozdział to oddzielna strona z listą zagadnień. Na stronach z zagadnieniami znajdziesz uproszczone informacje oraz w przypadku większych materiałów linki do pełnych artykułów. Niektóre materiały mogą powtarzać się w kilku rozdziałach lub prowadzić do tej samej strony.

Nie licząc gazów, składamy się niemal w 100% z tego co zjedliśmy. Suplementy to wybrane z pożywienia, oddzielone składniki aktywne, a doping to leki oddziałujące na hormony. Ta tematyka jest niezwykle kontrowersyjna, a ten rozdział stara się w sposób zdroworozsądkowy przedstawić optymalne rozwiązania