Trener personalny – cena za trening

wpis w: Artykuły | 0

Ile trzeba zapłacić za trening z trenerem personalnym?

W okolicach roku 2022-2023 ceny kształtują się następująco:

Warszawa: 80-220 zł (średnio ~150)

Kraków: 80-200 zł (średnio ~140)

Lublin: 70-180 zł (średnio ~120). Moje aktualne ceny za współpracę w Lublinie znajdziesz na stronie z ofertą i/lub w cenniku.

Elbląg: 50-130 zł (średnio ~85)

Krasnystaw: 40-120 zł (średnio ~70)

Dane pochodzą z przeglądu cenników dostępnych przez wyszukiwarki internetowe oraz facebooka, a także z artykułów podsumowujących ceny treningów personalnych w różnych miastach. Ceny będą najprawdopodobniej zwiększały swój poziom podobnie do poziomu inflacji w najbliższych latach.

Od czego zależy cena treningu z trenerem personalnym?

Zakres cen za trening personalny jest duży. Wynika to z dużej ilości zmiennych, które wpływają na cenę spotkania z trenerem. Cena treningu zależy od następujących czynników:

 • Lokalizacja: w większych miastach ceny są zwykle wyższe, ze względu na bardziej dynamiczny rynek. Różnice pomiędzy największymi a najmniejszymi miejscowościami mogą być bardzo duże, nawet ponad dwukrotnie.
 • Rodzaj klubu/siłowni: w tzw. sieciówkach ceny zwykle są wyższe niż w niszowych, małych klubach. Ma to związek z dostępnością miejsca, sprzętu itp. Większe ceny znajdziemy zwykle w opcji treningu w domu klienta (opcja z dojazdem) lub w dedykowanym studiu treningowym.
 • Trener: zwykle doświadczeni, znani trenerzy mają wyższe stawki, co jest związane z prawem popytu i podaży. Nie zawsze jednak cena ma bezpośrednie przełożenie na jakość realizowanej usługi. Zdarza się, że niektórzy trenerzy są popularni z powodów zgoła innych niż ich wiedza i umiejętności, więc ich ceny są wysokie. Może też wystąpić sytuacja, że zapłacisz niewielką cenę za trening z doświadczonym trenerem w sytuacji, gdy ten np. niedawno się przeprowadził do innego miasta i zbiera klientów.
 • Rodzaj i czas trwania zajęć: najdroższe są zajęcia indywidualne, trwające więcej niż godzinę (np. 1:30h). Zwykle mniej zapłacimy za krótsze spotkania (np. 40 minut) i/lub treningi w parach/małych grupach.
 • Pakiet lub jednorazowy trening: zwykle pojedyncze treningi są nawet 20-40% droższe niż kupowane w pakiecie. Dłuższa współpraca jest korzystna zarówno dla trenera, jak i podopiecznego.
 • Usługi dodatkowe: cena będzie niższa, jeśli obejmuje wyłącznie trening personalny, a zwykle wyższa, gdy w zestawie otrzymujemy usługo dodatkowe, takie jak np.: analiza składu ciała, plan żywieniowy, analiza odżywiania, plan treningowy, pomiary, bazy ćwiczeń, analizę wyników badań, konsultacje itd.

Dlaczego cena za trening personalny jest taka a nie inna?

Usługi w postaci treningów z trenerem należą do sektora od średnio-wysokich do premium. Trener poświęca swój czas i wykorzystuje kompetencje, aby zapewnić Ci jak najbardziej skuteczny i atrakcyjny trening. Czas ten zwykle nie ogranicza się wyłącznie do spotkania w klubie. Jest to także wymyślenie/rozpisanie treningu, analiza możliwości, własne notatki i wiele innych. Dodatkowo, dobry trener personalny stale rozwija swoje umiejętności, zarówno fizyczne, jak i merytoryczne.

Większość trenerów personalnych prowadzi także działalność gospodarczą, przez co musi płacić wysokie składki na ZUS oraz podatek dochodowy. Dobrze jest wybierać trenerów, który prowadzą swoją działalność, ponieważ wspiera to polską gospodarkę i przyczynia się do rozwoju całego kraju.

Warto wziąć pod uwagę, że wpływ na wysokość cen mają także siłownie, które wymagają od trenerów personalnych wysokich miesięcznych opłat za tzw. „karnet trenerski”. Oznacza to, że trener, który promuje klub i przyprowadza do niego klientów, często zmuszony jest płacić kilkaset złotych co miesiąc, aby działać w danym klubie. Dlaczego zatem tak to wygląda? Po prostu niemal w ogóle nie ma klubów, gdzie trenerzy nie ponoszą dodatkowych opłat – nie ma więc możliwości wyboru.

Pamiętajmy też, że w większości przypadków oprócz ceny za trening personalny zapłacimy także za wejście do klubu/siłowni, chyba że posiadamy aktywną kartę sportową, np. MultiSport lub FitProfit. Za wejście nie zapłacimy zwykle, gdy korzystamy z dedykowanego studia treningu personalnego lub gdy przyjdziemy na siłownię po raz pierwszy.

Czy opłaca się płacić za trening z trenerem personalnym?

Decydując się na trening personalny zyskujemy przede wszystkim:

 • Na czasie: nie musimy uczyć się tego, w jaki sposób prawidłowo ćwiczyć, a nie jest to wcale takie łatwe. Nie musimy samodzielnie opracowywać planu treningowego lub samodzielnie dobierać ćwiczeń. Trener zrobi to za nas.
 • Na bezpieczeństwie: technika podstawowych ćwiczeń jest skomplikowana, a ciało powinno pracować według odpowiednich zasad i wzorców ruchowych.
 • Motywację: zwykle samodzielnie jest trudniej, niż z kimś. Pracując z trenerem łatwiej wyrobimy sobie nawyk.
 • Większe efekty: trener zazwyczaj lepiej wie, w jaki sposób prawidłowo i skutecznie pokierować podopiecznym, ponieważ ma w tym duże doświadczenie.
 • Osobę do towarzystwa: czas z kimś mija szybciej i przyjemniej, niż samodzielnie – oczywiście, o ile dobrze się z drugą osobą dogadujemy.

Dlaczego niektórzy trenerzy ukrywają ceny?

Przeglądając strony internetowe, profile i oferty niektórych trenerów personalnych, nie znajdziemy tam cen. Często taka sytuacja występuje na stronach klubów sportowych. Znajdziemy natomiast jedynie informację, że należy się skontaktować. Osobiście uważam to za chwyt marketingowy, który wykorzystuje psychologiczną podatność człowieka. Mowa tu o regule zaangażowania, a więc sytuacji, w której jeśli postawimy już pierwszy krok, to trudniej jest cofnąć. Jeśli skontaktujemy się z trenerem (np. telefonicznie), to dużo trudniej będzie nam odmówić, a więc jest większa szansa, że skorzystamy z oferty niezależnie od ceny.

Przejrzystość i dostęp do informacji są według mnie podstawowymi aspektami, które powinny funkcjonować w wolnym rynku. Dlatego moje ceny dostępne są publicznie, a sam, gdy korzystam z innego rodzaju usług, zazwyczaj odrzucam oferty, które nie podają cen, a wymagają kontaktu.

Na co należy uważać?

Płacenie sporych pieniędzy za towary lub usługi jest związane z emocjami. Zwykle chcemy dobrze zainwestować, szczególnie gdy inwestujemy w siebie. W biznesie związanym z treningami personalnymi, jak w każdym innym niestety, zdarzają się osoby, które chcą wykorzystać innych nie oferując wiele w zamian. W związku z tym warto uważać na następujące kwestie:

 • Fałszywi trenerzy: zwykle działają tylko w formie online, głównie rozpisując plany treningowe i diety. Najczęściej jednak są to generowane lub te same plany treningowe i żywieniowe, bez uwzględnienia indywidualnych predyspozycji podopiecznego.
 • Czas trwania treningu: zdarza się, że trenerzy oferują np. godzinny trening, a w rzeczywistości trwa on 40-50 minut.
 • Wyłączność trenera tylko dla Ciebie: jeśli trener podczas indywidualnego treningu pomaga także innym, albo widzisz, że umawia się na tę samą godzinę nie tylko z Tobą, to wiedz, że coś się dzieje (#pdk). Oczywiście, może to być świadoma opcja obniżenia ceny.
 • Trenerzy bez wiedzy merytorycznej i umiejętności dydaktycznych: często trenerami zostają byli lub aktualni zawodnicy sportowi, którzy mają ogromne doświadczenie – dotyczące jednak jedynie swojego organizmu. „U mnie działało, więc na tobie też będę stosował te same metody”. Problem w tym, że każdy człowiek jest inny.
 • Terminy ważności pakietów: może zdarzyć się, że kupisz pakiet 10 treningów, a po jakimś czasie dowiesz się, że miał od ważność 1 miesiąca i niewykorzystane 4 treningi przepadły. I nie pomoże w niczym fakt, że to trener nie miał czasu na spotkanie się z Tobą. W moim przypadku płatności z góry nigdy nie tracą swojej ważności.

Podsumowanie

Cena za trening personalny zależy od miasta, w którym chcemy skorzystać z tej usługi oraz samego trenera personalnego. Waha się ona w bardzo dużym zakresie, zwykle od 40 do 220 zł za spotkanie, ze średnią około 120-130 zł na rok 2023. Mają na nią wpływ różne czynniki, takie jak czas trwania treningu czy miejsce prowadzenia treningów.

Leave a Reply