Psychodeliki – zastosowanie i perspektywy [Podcast Na Zdrowie #026]

wpis w: Podcast | 0

Opis: Psychodeliki – przyszłość w leczeniu zaburzeń psychicznych czy może tylko chwilowa moda? Na te pytania nie znamy odpowiedzi, wiemy jednak, że o psychodelikach jest coraz głośniej, coraz częściej się je bada i coraz więcej mówi się, że są w stanie pomóc uporać się z zaburzeniami zdrowia psychicznego. Z odcinka dowiesz się czym psychodeliki są i jak działają, jakie jest ich aktualne zastosowanie w medycynie oraz jakie perspektywy rysują się nad ich zastosowaniem w przyszłości.

Goście odcinka:
Agnieszka Lis, lekarz psychiatra
Łukasz Kruszko, psycholog, psychoterapeuta

Podcast Na Zdrowie

Nagrania, dzięki którym Twoje zdrowie, jakość życia i efektywność osobista wznoszą się na jeszcze wyższy poziom

Słuchaj odcinka

Nie wiesz jak zacząć? Sprawdź poradnik: Jak słuchać podcastów, czym one są i dlaczego warto?

Słuchaj Podcastu na Youtubie

Uzupełnienia i informacje

Podcast był nagrany pod koniec października 2022 r. Potrzebowaliśmy chwili, aby zebrać wszystkie informacje w całość i dokonać publikacji. Poniżej lista uzupełnień i wyjaśnień, o których wspomniałem na początku odcinka:

  • *ketaminą. Dysponujemy w psychiatrii ketaminą w formie podania donosowej oraz w postaci wlewów dożylnych. Esketamina to preparat w aerozolu do podania donosowego. Oba preparaty, ketamina w formie donosowej oraz ketamina w postaci wlewów dożylnych muszą być podawane pod kontrolą personelu medycznego w ośrodkach zajmujących się leczeniem tego typu substancjami. Takich ośrodków w PL jest kilka, m.in. Kraków, Warszawa.
    • koszt leczenia może oscylować od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych miesięcznie
    • nazwa handlowa substancji to Spravato
  • Klasterowe bóle głowy – mało wyraźnie wybrzmiało
  • „Nieprzerobiony temat” – nieprzepracowane emocjonalnie doświadczenie 😉
  • Zdajemy sobie sprawę, z tego że temat jest bardzo rozległy, Bardzo trudno było nam „upchnąć” tak dużą ilość informacji w krótkim podcaście. Gdybyśmy chcieli zająć się każdym zagadnieniem dokładnie, podcast zająłby nam połowę doby 😉
  • Wiedza na temat psychodelików stale się aktualizuje, więc jeśli dysponujecie świeższymi informacjami, zapraszamy do komentowania.

Wzmianki, linki, książki:

Wkrótce

Oznaczenia czasu

Znacznikiem [–>] oznaczono kluczowe treści

00:00 –> Rozpoczęcie
01:23 –> Start rozmowy
01:48 Nauka psychodeliczna
02:24 Co to są psychodeliki i dlaczego o nich mówimy?
03:45 Serotonina
04:33 Obalenie teorii serotoninowej w depresji? Niekoniecznie!
06:56 O potrzebie nowych leków dla leczenia depresji
07:12 O marihuanie medycznej
10:42 –> Psychodeliki: rola i zastosowanie
11:30 MDMA i psylocybina a PTSD
12:22 Ketamina, esketamina
13:54 –> Psychodeliki a medytacja i wchodzenie w inny stan świadomości
14:59 Dawki psychodelików
17:10 Psychodeliki a reaktywność emocjonalna
18:37 Ograniczenia i legalność psychodelików
19:42 Eksperymentalny charakter – jaka jest przyszłość?
21:25 –> Terapia uzależnień z udziałem psychodelików
22:23 Potencjał uzależniający psychodelików
23:54 Terapie z udziałem psychodelików
26:03 Zagrożenia ze stosowania psychodelików
28:22 Indukowany stan psychozy
28:55 –> Czy przeciętny człowiek powinien interesować się stosowaniem psychodelików?
30:01 Klasterowe bóle głowy
30:42 Zagrożenia z samoleczenia psychodelikami
32:00 Rola terapeuty. Na złożone problemy nie ma łatwych rozwiązań
34:42 –> Mikrodawkowanie psychodelików (np. LSD)
35:44 –> Kilka polecanych książek dla ambitnych
37:20 –> Podsumowanie
41:19 –> Niespodziewany Gość 🙂
42:05 Perspektywa psychoterapeutyczna
43:15 Psychologia transpersonalna
45:59 –> Doświadczenie mistyczne
49:07 Uzupełnienie dot. potencjalnych zagrożeń
51:45 –> Zakończenie

Transkrypt automatyczny

00:00:05 Sebastian 

Słuchasz podcastu na zdrowie podcastu o tematyce zdrowia, rozwoju jakości życia i efektywności osobistej w tym odcinku wraz z prawdopodobnie znaną ci już lekarzem psychiatrą Agnieszką lis poruszymy temat psychodelików i jest to tematyka dosyć specyficzna jednak na czasie dosyć specyficzna. 

00:00:29 Sebastian 

Ponieważ nadal wśród wielu ludzi jest ona uznawana trochę jak temat tabu niektórym psychodeliki kojarzą się z jakimiś szamanizm ami. 

00:00:41 Sebastian 

No ale temat ten w dzisiejszych czasach podlega dość intensywnym badaniom naukowym i kto wie w przyszłości być może psychodeliki przyczynią się do dużo lepszego radzenia sobie właśnie ze zdrowiem psychicznym? Na wstępie chciałbym dodać jeszcze abyś zajrzał lub zajrzała do. 

00:01:01 Sebastian 

Opisu tego odcinka, ponieważ jest tam kilka wyjaśnień dotyczących kwestii, które poruszyliśmy w rozmowie. 

00:01:09 Sebastian 

A, które być może trzeba nieco rozszerzyć alebo powiedzieć innymi słowami, a ja nie chcę już przedłużać, więc pozostaje mi życzyć ci przyjemnego słuchania. 

00:01:24 Sebastian 

Cześć, Agnieszka. 

00:01:25 Agnieszka 

Cześć, sebastianie. 

00:01:27 Sebastian 

Co ciekawego przygotowałaś do dzisiejszego odcinka podcastu? 

00:01:31 Agnieszka 

Myślałam, że zapytasz mnie, co robiłam ciekawego w Weekend. 

00:01:36 Sebastian 

Co robiłaś? Ciekawego w Weekend. 

00:01:37 Agnieszka 

Wrześniowy Weekend byłam na konferencji w Warszawie poświęconej nauce psychodelicznej i była to pierwsza w Polsce konferencja o takiej tematyce warto podkreślić. 

00:01:49 Sebastian 

Ługa psychodeliczna brzmi to conajmniej Psychodelicznie i czy Możesz wyjaśnić te określenie wszystkim osobom, które. 

00:01:58 Sebastian 

No być może nigdy wcześniej się z nim nie spotkały. 

00:02:01 Agnieszka 

Ja myślę, że gdzieś na przestrzeli czy czy wub o kulturze pewnie każdy usłyszał co to co to jest określenie psychodelik. 

00:02:10 Agnieszka 

Natomiast już tłumaczę. Konferencja była organizowana przez Polskie Towarzystwo Psychodeliczne i to była konferencja poświęcona substancjom psychotrop owym, a ściślej substancjom psychodelicznym i ich zastosowaniu w medycynie. 

00:02:23 Sebastian 

No ale co to w ogóle są te psychodeliki? 

00:02:28 Sebastian 

I dlaczego w ogóle o nich mówimy? 

00:02:30 Agnieszka 

Co to są te psychodeliki? To już mówię, że psychodeliki to są substancje takim szerokim rozumieniu chwil, które wywołują efekt halucynogenny, czyli taki efekt podobny do psychozy same psychodeliki tak w kontekście budowy chemicznej one się dzielą na klasyczne i inne substancje i między innymi do klasycznych należą takie substancje jak diamenty, czyli di Metylo Tryptamin a LSD i Bogedaina Psylocybina Meskalina i 5 melodii. 

00:03:00 Agnieszka 

One są klasyfikowane jako klasyczne, naturalne, do pozostałych należą. 

00:03:05 Agnieszka 

Inne substancje, które które wywołują efekty psychodeliczne, ale też substancja mdma, która jest też nazywana klasyfikowana jako m patogen, też w szerokim rozumieniu ketamina, która jest wysoce anthem i THC, czyli agonista Receptora kanabinoidy owego i w takim szerokim rozumieniu to jest szeroka grupa substancji, która wywołuje efekt halucynogenny. 

00:03:28 Agnieszka 

I ona film odpowiadają za agonii wobec receptorów serotoninowy chwil 5 hate 2, głównie takim ogólnym uproszczonym mechanizmie i co ta substancja? 

00:03:39 Agnieszka 

Co ten receptor właściwie robi albo jakie to ma znaczenie? No bo ja przypuszczam, że gdzieś większość słuchaczy wie co to jest serotonina, że obiło się to o. 

00:03:48 Sebastian 

Uszy, ale myślę, że przydałoby się tutaj, chociaż te niej prostymi słowami powiedzieć, bo właśnie ja zauważyłem, że często coś nam się obija. O uszy niby wiemy. 

00:03:58 Sebastian 

Niby kojarzymy, ale w rzeczywistości. 

00:04:02 Sebastian 

Gdybyśmy sami my mieli podać definicję tego, czy wyjaśnić komuś no, to spotykamy się ze ścianą. 

00:04:09 Agnieszka 

Już tłumaczę. Serotonina to jest neuroprzekaźnik filmu Ośrodkowym układzie nerwowym, który jest produkowany w jądrach szwu. I co ona właściwie takiego robi? 

00:04:18 Agnieszka 

Ona przede wszystkim odpowiada za regulację nastroju snu za regulację philby radzenie sobie w kontekście relacji międzyludzkich za drażliwość, no i między innymi odpowiada za patogenezy, depresji i tutaj zwrócę uwagę na to, o czym kilka miesięcy temu można było w mediach usłyszeć. Pojawił się taki artykuł. 

00:04:36 Agnieszka 

Molecular historii, który sugerował obalenie teorii serotoninowe i w depresji i w mediach pojawiło się mnóstwo artykułów. No to w takim razie trzeba leki przeciwdepresyjne odstawić, bo one nie działają w ogóle. 

00:04:48 Agnieszka 

To nie ma sensu film. Myliliśmy się natomiast uściślę, że następnie profesor murawiec FI wypowiedział się na ten temat w Internecie w mediach, że oczywiście no obalił to, że leki przeciwdepresyjne są skuteczne. Serotonina bierze udział w patogenezie, depresji, są potwierdzają. 

00:05:06 Agnieszka 

Także liczne badania kliniczne, no i praktyka kliniczna także jakby nie ma obaw i leków przeciwdepresyjnych. Osoby, które chorują na depresję, nie powinny ot. 

00:05:14 Agnieszka 

Stawiać natomiast gwoli ścisłości. Nie jest to tak prosty mechanizm, że to nie jest tak, że dodamy trochę serotoniny. No to depresja znika jak jest za mało serotoniny, to jest depresja. 

00:05:23 Agnieszka 

No to tak nie działa. Już tłumaczę też dlaczego, no bo w zasadzie teraz to spojrzenie współczesna na depresje. Ono jest trochę inne. Feel teraz dąży się do chwil podejścia spersonalizowanego sama depresja. To jest to trochę tak jak w przypadku Onkologii. Rak to nie jest jednorodna choroba, to jest to jest tak naprawdę. 

00:05:42 Agnieszka 

Córa kto inna choroba i podobnie jest w depresji, czyli tyle jest w depresji. Ile to osób choruje? Tych przyczyn jest mnóstwo. Na konferencji ostatnio takiej psychiatrycznej horyzonty w psychiatrii chwil nawet była mowa o tym, że można rozróżnić i 37 typów depresji. Niektórzy podają i 60 typów depresji, bo jest to zależne. 

00:06:03 Agnieszka 

Patogenezy, czyli nie tylko sama teoria monami nowa bierze udział, ale też również teoria zapalna zaburzenia w obrębie mikrobioty jelitowej zaburzenia osi stresu, czyli podwzgórze. 

00:06:16 Agnieszka 

Przysadka nadnercza też psychologiczne przyczyny i tak dalej i tak dalej. Czyli jakby te przyczyny są tak złożone, że my nie jesteśmy w stanie wskazać w tak prosty sposób, że to jest film. W tym obszarze brakuje serotoniny. No to dodajmy trochę serotoniny to się zmieni, to nie jest tak proste. 

00:06:33 Agnieszka 

Natomiast no nie ulega wątpliwości, że że no serotonina bierze udział w tym mechanizmie nobo serotoniny. Są to również inne neuroprzekaźniki, na jakie chociażby dopamina, noradrenalina czy chociażby glutaminian. 

00:06:46 Agnieszka 

Nie będę się wgłębiać w szczegóły związane z pato genezą depresji, bo już o tym wspominaliśmy w podkaście poświęconym zaburzeniom depresyjnym. 

00:06:54 Agnieszka 

Także odsyłam słuchaczy, no a o co w ogóle chodzi z tymi halucynogen ami? Dlaczego w ogóle jest potrze? 

00:07:00 Agnieszka 

Do badań fi z tymi substancjami fi. Dlaczego w ogóle mówimy o depresji? No bo w zasadzie no jak w tej chwil, jak w tym momencie wygląda leczenie depresji? No jest potrzeba nowych leków, jeszcze bym chciała podkreślić, bo o tym się teraz też mówi w świecie nauki i może gdzieś pacjenci słyszą coś na ten temat, bo mówi się też o zastosowaniu medycznej marihuany, czyli układu endo kanabinoidy owego sama Deprez ja bardzo często spotyka się z lekko opornością, to może być 1/3 pacjentów. 

00:07:31 Agnieszka 

Może być nawet więcej. Według niektórych źródeł. 

00:07:34 Agnieszka 

Samo leczenie przeciwdepresyjne raz, że wymaga systematyczności. Ten efekt działania leków przeciwdepresyjnych jest dość opóźniony, czyli to lek rozwija pełne działanie w ciągu miesięcy. 

00:07:46 Agnieszka 

To jest dość długo? 

00:07:46 Agnieszka 

Bo każdy pacjent, który choruje, chce się poczuć lepiej jak najszybciej. Natomiast my nie dysponujemy w tej chwili takimi lekami. Znaczy wyjątkiem jest S ketamina, ale o tym też powiem później. 

00:07:56 Agnieszka 

Film natomiast no leczenie póki co współczesne, przeciwdepresyjne, no ona jest okupiona działaniami niepożądanymi feel no i ludzie też sami na własną rękę szukają feel skutecznego leczenia, które które by im pomogło. 

00:08:08 Sebastian 

No właśnie i ta wspomniana marihuana medyczna. Czy ona się nadaje do tego, czy to jest substancja, która będzie skuteczna w radzeniu sobie z depresją? 

00:08:18 Agnieszka 

W tym momencie marihuana medyczna fl jest brana pod uwagę w leczeniu są. 

00:08:24 Agnieszka 

Takie chwile hipotezy Feel No bo skąd się to wzięło? O co w tym chodzi? Bo sama marihuana medyczna jest legalną substancją, są poradnie, natomiast w przypadku depresji nie jest to na ten moment potwierdzone. 

00:08:39 Agnieszka 

Są przypadki, w których ona może również pogarszać przebieg depresji. Skąd w ogóle się to wzięło i dlaczego w ogóle o tym mówimy? 

00:08:47 Agnieszka 

No bo w organiźmie istnieje coś takiego jak układ N dukan amino ideowy i on odpowiada film za utrzymywanie homeostazy organizmu, czyli za na przykład. 

00:08:55 Agnieszka 

Regulację łaknienia. 

00:08:56 Agnieszka 

Snu za regulację nastroju też bierze udział film regulacji układu odpornościowego. No i w kontekście oddziaływania na apetyt no to zaobserwowano, że skoro ona wil skoro stymulacja receptorów kannabinoidów owych może film poprawiać apetyt no, to można by było spróbować poszukać leku na otyłość. 

00:09:17 Agnieszka 

No i zaobserwowano, że u osób, którym podawano antagonistę receptora kanabinoidy owego, czyli substancję, która blokuje ten receptor, zmniejsza poziom. 

00:09:26 Agnieszka 

Substancji bo blokuje receptor, który odpowiada. 

00:09:29 Agnieszka 

Działanie? No to zaobserwowano, że te osoby miały kliniczną depresję, no i no i stąd powstał pomysł. No to może spróbujmy zobaczmy czy czy on aby film czy miałoby to zastosowanie w leczeniu depresji filmu, ale jak już wspomniałam okazuje się, że na razie na razie takich nie ma. 

00:09:43 Agnieszka 

Nie jest to potwierdzone. Na razie jakby nam w tym polu, no nie mamy na razie pola do manewru w psychiatrii i tutaj zaznaczam, że można takie informacje znaleźć w internecie. 

00:09:52 Agnieszka 

No ale póki co nie mamy na to twardych dowodów. Natomiast rzeczywiście marihuana medyczna ma zastosowanie w leczeniu chorób onkologicznych. 

00:09:59 Agnieszka 

No bo układ endo kanabinoidy on odpowiadać za odczuwanie bólu wiem. 

00:10:03 Agnieszka 

Osób przewlekłą chorobą nowotworową, którzy muszą być leczeni lekami przeciwbólowymi. No to ona rzeczywiście pozwala zmniejszyć zużycie innych leków, chociażby leków opioidowych. 

00:10:13 Agnieszka 

Filma też są też dowody na wil na. Zastosowanie filmu marihuany medycznej w leczeniu choroby Alzheimera są na to dowody też choroby neurologiczne, także bardziej neurologia i onkologia. Pojedyncze doniesienia w przypadku ptsd, ale tak jak podkreślam, jest to kazuistyka, więc no na razie. 

00:10:32 Agnieszka 

Jakby nie psychiatria nie ma w tym momencie pola do manewru dużego. 

00:10:37 Sebastian 

Czyli mówiąc wprost, nie jest wcale tak kolorowo, jak się niektórym wydaje. 

00:10:41 Sebastian 

No, ale może to właśnie najwyższa pora, aby przejść do głównego tematu tego odcinka, czyli czegoś, o czym wspomnieliśmy na samym początku, a więc do psychodelików. Jaka jest tutaj ich rola? Jakie jest tutaj zast? 

00:10:57 Sebastian 

Z czym to? 

00:10:57 Sebastian 

Się je z. 

00:10:58 Agnieszka 

Psychodelikami Psychiatria i psychologia wiąże duże nadzieje, dlatego, że okazuje się, że potencjalnie mogą one mieć zastosowanie w leczeniu zaburzeń depresyjnych w depresjach lekoopornych, chronicznym zespole stresu pourazowego, a także w innych zaburzeniach na przykład o CD. 

00:11:17 Agnieszka 

I uwaga, od kilku lat prowadzone są badania dotyczące zastosowania psychodelików w leczeniu takich zaburzeń, jak chroniczny zespół stresu pourazowego, zaburzenie depresyjne chwili. Chociażby w 2017 terapia z użyciem mdma została nazwana terapią przełomową w leczeniu ptsd, natomiast w 2019 roku terapią przełomową w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Okazała się być terapia z użyciem stylu. 

00:11:45 Agnieszka 

Natomiast jeszcze chciałabym podkreślić jedną rzecz, żeby to nie było mylone, bo nie leczy się zaburzeń depresyjnych. Psylocybina mdma tylko te jest to terapia z użyciem, czyli psychoterapia oddziaływania terapeutyczne z użyciem substancji. Sama substancja nie leczy jak. 

00:12:05 Agnieszka 

Żeby żeby to podkreślić, że badania są prowadzone w takim kontek. 

00:12:10 Sebastian 

Czyli mówiąc inaczej, że wspiera leczenie. 

00:12:12 Agnieszka 

Wspiera leczenie. Tak i tu się okazuje, że te efekty mogą być trwalsze. One są szybsze i mogą być trwałe i oczywiście pewnie też niektórzy słuchacze może słyszeli o leczeniu S ketamina no bo wspomnieliśmy S ketamina należy do tej szerokiej grupy halucynogenów, natomiast ona została zarejestrowana do leczenia. Był to rok 2019. 

00:12:33 Agnieszka 

Bo ona jest zarejestrowana do leczenia depresji lekoopornych. Chwil można taką terapię w warunkach komercyjnych przeprowadzić substancjach filled handlowa nazywa się sprawa to to jest ls ketamina w formie donosowe i ona jest zarejestrowana do leczenia depresji. 

00:12:48 Agnieszka 

W sytuacji, gdy leczenie okazało się nieskuteczne co najmniej 2 lekami przeciwdepresyjnymi, tam muszą być spełnione konkretne kryteria. Czy lil umiarkowany bądź ciężkiej depresji może też być zastosowana w celu szybkiej poprawy pacjenta. Jest to do oceny lekarza psychiatry. 

00:13:04 Agnieszka 

Czyli jako terapia obok leczenia seri bądź snri. Natomiast koszt leczenia jest spory, bo może to wynosić jej 16000 miesięcznie. 

00:13:17 Sebastian 

Wróćmy może jeszcze na chwilkę do konferencji, o której wspomniałaś na samym początku, czego ciekawego dowiedziałaś się jeszcze stamtąd? 

00:13:25 Agnieszka 

Cała konferencja była poświęcona ogólnie tematowi substancji, więc poza tematami stricte medycznymi sl można było też poznać aspekt prawny aspekty kulturowy evil. 

00:13:36 Agnieszka 

Natomiast mi najbardziej osobiście podobały się wykłady dotyczące neuroplastyczności, możliwości leczenia terapii uzależnień. Uwaga film za pomocą psychodelików, terapii par i Traum i film, zastosowanie w medytacji i samoświadomości. 

00:13:54 Sebastian 

No to ostatnie brzmi conajmniej ciekawie, czy mogło być chociaż odrobinkę przybliżyć ten temat, bo z tego co orientuję się ja to właśnie wiele osób używa różnego rodzaju psychodelików, różnego rodzaju substancji wpływających właśnie w ten sposób właśnie po to, żeby wejść w pewien stan, poczuć się w jakiś zupełnie inny sposób, odlecieć gdzieś na chwilkę do jakiegoś innego stanu i jest to dla nich w pewnym sensie właśnie forma. 

00:14:24 Sebastian 

Jakiejś medytacji? 

00:14:27 Sebastian 

Jak to działa? 

00:14:28 Agnieszka 

Tak natomiast trzeba podkreślić, że czymś innym jest używanie substancji halucynogennych w warunkach rekreacyjnych na festiwalu, a czymś innym w warunkach terapeutycznym. 

00:14:39 Agnieszka 

No bo w przypadku tych substancji bardzo duże znaczenie ma tak zwany SET i setting, czyli nastawienie tej osoby i otoczenie. 

00:14:47 Agnieszka 

Także to nie jest to samo, znaczy mogłaby taka terapia z użyciem psychodelików polegać. No ma znaczenie dawka ma znaczenie kontekst ma znaczenie zastosowanie. 

00:14:59 Agnieszka 

No i okazuje się, że małe dawki psychodelików one mogą na przykład wspomagać rozwiązywanie problemów mogą wpływać na kreatywność, natomiast średnie dawki mogą mieć zastosowanie w terapii duże da. 

00:15:11 Agnieszka 

To już są doświadczenia mistyczne, no bo na czym w ogóle ta substancja? Co ona właściwie takiego robi? No bo poza tym, że oddziałuje na receptor serotoninergiczny, czyli wpływa na ile neuroprzekaźnik serotoninę. 

00:15:22 Agnieszka 

No to ona wywołuje ten efekt taki podobny do psychozy, czyli zmienia percepcję chwil zmysłów może wywoływać Stany ekstatyczne to film bardzo różnie różnie osoby to opisują i co się okazuje też to jest bardzo ciekawa. 

00:15:34 Agnieszka 

Prawa, bo okazuje się, że w trakcie podania substancji mózg funkcjonuje trochę inaczej, czyli te rejony mózgu, które normalnie między sobą nie mają kontaktu. On evil. 

00:15:46 Agnieszka 

W wyniku oddziaływania substancji mogą łączyć się ze sobą i ten efekt jest trwały, czyli tych obszarów, które się zaczynają ze sobą łączyć robi się znacznie więcej, co ma znaczenie w neuroplastyczności neuro. 

00:15:57 Agnieszka 

Dalej tylko ma znaczenie w leczeniu chorób psychicznych, bo w przypadku przewlekłych zaburzeń depresyjnych. No to niestety, ale dochodzi do zaników korowych, do neuro degeneracji układu nerwowego, DU atrofii Nerwu rytów okazuje się i to wychodzi w badaniach. 

00:16:12 Agnieszka 

To to było poświęcone cały wykład na ten temat na temat Neuroplastyczności był poświęcony oddziaływaniu psychodelików na układ nerwowy i okazuje się, że one mogą mieć znaczenie w powstawaniu nowych połączeń synaptycznych. 

00:16:24 Agnieszka 

Natomiast w odniesieniu do twojego pytania, że coś się okazuje, jaki jest związek między substancjami psychodeliczny miare medytacją, co taka substancja robi ona ona daje taki efekt tak zwanego rozpuszczenia ego, czyli bardziej rozwija uważność i okazuje się, że no daje podobny efekt jak medytacja może zmieniać osobowość, natomiast nie ma charakteru trwałego. To nie jest tak, że weźmiemy psychodeliki nam się zmieni. Wszystko już do końca życia natomiast. 

00:16:50 Agnieszka 

On trwa jakiś czas ten efekt może być utrwalony włosów medytujący te korzyści są znacznie większe, czyli substancja. Dzięki niej można odczuć więcej pozytywnych emocji, więcej pozytywnych Stanów, czyli zwiększa się wgląd w samego siebie. 

00:17:02 Agnieszka 

To są takie bardziej bardzo charakterystyczne efekty, zmienia się aktywność układu nerwowego, no i mogą powstawać nowe ścieżki neuronalne chwil i uwaga. Im więcej zażyć psychodelików. 

00:17:13 Agnieszka 

Negatywnej reaktywności emocjonalnej, a większej pozytywnej, większa refleksja, większa samoświadomość i medytacja daje podobny efekt. Nawet było badanie takie przeprowadzone wśród zdrowych osób medytując i okazywało się, że że osoby medytując E, które zażywają psychodeliki, mogą odnieść pozytywne efekty zdrowotne. Natomiast film tak osobiście warto by też było. 

00:17:36 Agnieszka 

Zaznaczyć, że no te badania, bo jakby byl osoby, które biorą udział w badaniach, no to nie są grupy het erogenne, czyli do takich badań są chwile albo brani zdrowi ochotnicy, albo osoby, o których wyklucza się zaburzenie osobowości albo epizody psychotyczne w przeszłości, albo obciążenie rodzinne. 

00:17:53 Agnieszka 

Dlatego jakby nie można, film grupy badawczej przełożyć na całą populację. No i trzeba by było też zastanowić się nad tym, czy osoby, które zażywają psychodeliki, czy to są osoby, które są na przykład bardziej otwarte na doświadczenie. W związku z tym one one mogą mieć. 

00:18:07 Agnieszka 

Inne efekty filo niż osoby, które z założenia by nigdy takiej substancji nie. 

00:18:11 Agnieszka 

Były no i osoby medytujący regularnie też mogą mieć inne funkcjonowanie układu nerwowego w stosunku do osób, które nie medytują w ogóle. 

00:18:18 Sebastian 

No i domyślam się, że też można stymi psychodelikami przesadzić, no bo też żeby nikt nie pomyślał ze słuchaczy, że to jest substancja, która jest tylko dająca pewne pozytywne efekty korzyści. 

00:18:31 Agnieszka 

Tak i nie chciałabym, żeby tak to zabrzmiało, bo już mówię o co chodzi. No do badań Przypomnijmy raz jeszcze substancje są nielegalne, czyli znajdują się w wykazie. 

00:18:41 Agnieszka 

Substancji w załączniku substancji psychotropowych. 

00:18:44 Agnieszka 

P jeden, co oznacza, że nie mogą być używane ani do celów przemysłowych, nie mogą być używane do celów leczniczych, a wyłącznie do celów eksperymentalnych i ten status to, że znajdują się w wykazie w podpunkcie pierwszym, w zasadzie ogranicza zastosowanie na terenie kraju. 

00:19:01 Agnieszka 

Zgodnie z danym. 

00:19:02 Sebastian 

Prawem, no już w Internecie spotkałem się z taką hipotezą, że to jest spisek firm farmaceutycznych, że te substancje są właśnie nielegalne, bo one rozwiązały by wszystkie możliwe problemy, jakie istnieją na świecie. 

00:19:16 Sebastian 

I po prostu wypadłyby wszystkie inne leki i wtedy firmę farmaceutyczne by nie zarabiały. Czy jest dokładnie tak, jak teraz mówię, czy czy prawie dokładnie? 

00:19:26 Agnieszka 

Tak że że spisek Big farmy tak tak no ja tak na pewno jest to recepta na całe zło świata. 

00:19:33 Agnieszka 

Film rozwiąże to wszystkie problemy klimatyczne, ekologiczne, no ale tak śmiechem żartem, no niestety nie nadal tak podkreślę raz jeszcze. 

00:19:42 Agnieszka 

Substancje mają charakter eksperymentalny, są używane w badaniach eksperymentalnych. Badania są na dość zaawansowanym poziomie. Praktycznie przewiduje się, że rok 2023 to będzie rok legalizacji Psylocybiny w USA, a póki co stanem, który z dekryminalizacji wał posiadanie małych ilości narkotyków to jest oregon, aczkolwiek stan oregon nie jest dobrym wyznacznikiem całej sytuacji w Stanach Zjednoczonych. Możliwe, że 2025. 

00:20:12 Agnieszka 

Jukej zalegalizuje mdma w terapii. 

00:20:14 Sebastian 

No, czyli jeszcze może kiedyś okazać się, że to całe wyśmiewanie tego, że jest spisek i big farma blokuje właśnie te psychodeliki będzie przynajmniej w jakiejś części się sprawdzać, kto wie, no, ale też na tym polega nauka, że że coś się zmienia, że jeżeli odkrywamy, że coś faktycznie działa. 

00:20:35 Sebastian 

Staramy się zgodnie z duchem nauki, jeżeli oczywiście nikt tam nie przeszkadza, na przykład finansując coś. No więc zgodnie z duchem jej rzetelnej nie sponsorowanej nauki, jeżeli coś się zmienia, okazuje się, że coś w badaniach wyszło, że jest inaczej. No to powinno być uznane za właśnie z. 

00:20:55 Sebastian 

Zmienione, no i miejmy nadzieję, że jeżeli faktycznie okaże się, że na przykład substancje psychodeliczne będą naprawdę skutecznie działać w leczeniu różnych chorób czy wspomagać leczenie różnych chorób, to, że zostaną właśnie one zalegalizowane, dopuszczone do użytku, że będą powstawać konwencjonalne, normalne terapie z nimi związane i że po prostu dzięki temu będzie nam łatwiej pozbywać się różnego rodzaju dolegliwości. 

00:21:25 Sebastian 

Ale nawiążę jeszcze do czegoś innego, bo no mamy tutaj substancje, które powszechnie uznawane są za narkotyki mówiąc wprost, a ty wspomniałaś wcześniej o terapii uzależnień. 

00:21:39 Sebastian 

No, czy tutaj nie ma jakiegoś zgrzytu, czy to gra ze sobą? 

00:21:44 Agnieszka 

Pozornie może to brzmieć evil dziwnie, natomiast pragnę przypomnieć, że lata 50. I lata 60. 

00:21:52 Agnieszka 

To są lata, w których USA prowadziło dość liczne badania na temat leczenia uzależnień za pomocą terapii psychodelicznej. Badania się skończyły w 1966 roku. Niestety zostały zablokowane, natomiast wyniki były całkiem obiecujące. No z tym, że było to podkreślane też na konferencji, że ten film chodziło akurat o uzależnieniu alkoholu, ale te grupy badawcze były stosunkowo małe, czyli dotyczyły kilkudziesięciu osób. Dlatego mamy zbyt mało danych. 

00:22:20 Agnieszka 

Na ten temat, ale był to jakiś kierunek badań i okazuje się, że film psychodeliki same w sobie mają relatywnie bardzo niski potencjał uzależnienia. 

00:22:29 Agnieszka 

Film najbardziej ketamina nieco później mdma sama psylocybina LSD bardzo niski evil, natomiast alkohol i nikotyna znacznie większy. No stąd taki pomysł, że być może można by było wykorzystać taką substancję do leczenia uzależnień na przykład ugodzenia objawów abstynencyjnych i na przykład znajduje tutaj zastosowanie ketamina. Także jest to jakiś kierunek? 

00:22:51 Agnieszka 

Jakie są zalety w ogóle dawka śmiertelna psychodelików jest bardzo wysoka. W związku z tym niskie ryzyko przedawkowania. 

00:22:57 Agnieszka 

No i na obecny stan wiedzy ten potencjał uzależniający jest bardzo niski. No z uwagi na to, że szybko rozwija się tolerancja, czyli dochodzi do internalizacji receptorów desygnacji, oczywiście jeszcze też trzeba podkreślić, że mówimy o substancjach czystych używanych do celów eksperymentalnych, które są rzadkością na rynku. 

00:23:17 Sebastian 

No tak no bo w końcu często to coś na różnych festiwalach i w różnych klubach dostaje. No to jest mieszanka. 

00:23:25 Sebastian 

Praktycznie wszystkiego i i ciężko wtedy powiedzieć o ten potencjal, o którym mówisz. Był ten potencjał może być zupełnie inne. 

00:23:34 Agnieszka 

Chociażby mdma może być zanieczyszczone amfetaminą amfetamina, o czym też wspominała na konferencji profesor Gołębiowska. Już dawno udowodniono, że wpływa na degenerację neu rytów w ogóle neuro degeneracją układu nerwowego cof Contact. 

00:23:48 Agnieszka 

Tylko może sprzyjać coco może brać udział w patogenezie w przyszłości chorób nowego, degeneracyjnych. No i jak jaka terapia miałaby wyglądać? 

00:23:56 Agnieszka 

No bo no bo o, co w tym wszystkim chodzi? No mamy model badawczy, czyli kwalifikujemy osoby do badania L no i do takich badań oczywiście muszą być wykluczone osoby z wywiadem psychiatrycznym, czyli osoby, które są leczone z powodu choroby afektywnej dwubiegunowej schizofrenii. Osoby, które chorują z powodu chorób układu krążenia, które biorą leki, które wpływają na układ. 

00:24:17 Agnieszka 

Złożenia, no i przedstawia się procedurę. Prowadzi się sesję terapeutyczną i potem 2 2 etap no to jest podanie substancji. Ma znaczenie SET i setting. 

00:24:26 Agnieszka 

Obecność terapeutów najlepiej 2 no i ocena celów terapii, no i następnie te doświadczenia czyli to co się dzieje. Quote, czego doświadczamy? Po użyciu substancji musi być zintegrowane, może wziąć udziału psychiatra w takiej sesji on by nie brał udział w samej sesji terapeutycznej, ale na przykład może podać lek uspokajający. No bo chociażby benzodiazepiny one niwelują ten efekt. No i okazuje się, że. 

00:24:48 Agnieszka 

Efekty terapeutyczne po sesji psychodelicznej one są dość trwałe i szybkie, czyli one mogą już nawet. 

00:24:53 Agnieszka 

Po 1/2 3 sesji wystąpić są ma znaczenie filmu terapii traumy ma znaczenie w terapii par i bardzo podobał mi się na konferencji wykład na temat terapii, traumy i terapii par bo okazuje się, że według wykładu gdzieś do 85 roku to takich sesji Psychodelicznych przeprowadzono bardzo dużo i te zmiany były trwałe. One były szybsze i w związku z tym, że sama substancja mdma ona jest tym patogenem, czyli ona zwiększa poziom empatii z większa otwartość na doświadczenie ona pozwala spojrzeć na 2 człowieka. 

00:25:24 Agnieszka 

Bardziej łagodnie i i co się okazuje, że to nie jest taka taka magiczna substancja, że ona zwiększa poziom zaufania do uop. 

00:25:31 Agnieszka 

Tych osób, ale do tej osoby, do której my już mamy rozbudowane, do której mamy jakieś uczucie, czyli pozwala Wilno schować swoje ego do kieszeni i spojrzeć na tą 2 stronę, nie wiążę się z tym, co nie wiąże się z tym myśleniem magicznym, że to partner ma się zmienić, a ja nie mam nic ze sobą robić. 

00:25:46 Agnieszka 

Film jest łatwiej, no i w zasadzie sam proces takiej terapii on miałby polegać na tym, że w zasadzie to podążamy za pacjentem i słuchamy go i towarzyszymy mu w tym, chyba że za bardzo odbiega od tematu. No to to wtedy należy go ukierunkować. To dotyczy traumę i tera. 

00:26:02 Agnieszka 

Vip a i teraz jakie mogłyby być zagrożenia, bo to jest istotne, bo to nie są magiczne substancje, które naprawią Wszystko takie doświadczenia dla niektórych osób mogą być trudne dla osób, które nie są otwarte na doświadczenia. 

00:26:16 Agnieszka 

Ta pierwsza sesja może być bardzo trudna, może się wiązać na przykład z napadem lęku i jeżeli te doświadczenia one nie zostaną zintegrowane, no to mogą mieć konsekwencje. I na konferencji był wspomniany przypadek pacjentki, która trafiła do oddziału psychiatrycznego w epizodzie Psychotycznym. 

00:26:33 Agnieszka 

Pierwszym epizodzie psychotycznym po zażyciu anioła. 

00:26:36 Agnieszka 

I to doświadczenie nie było mniej zintegrowane i dalsze problemy leczenia nie za bardzo można było jej podać leków przeciwdepresyjnych chwil no generalnie, no to no wiązały się z tym różne nieprzyjemne problemy. 

00:26:48 Agnieszka 

Co się jeszcze może dziać w związku z tym, że substancja wywołuje stan, taki podobny do stanu padaczkowego? No to może wywołać atak padaczkowy może wywołać różne zachowania związane z pobudzeniem omamy jakieś agresywne zachowania, autoagresywne zachowania nawet do prób samobójczych może indukować psychozę osób. 

00:27:07 Agnieszka 

Eksponowany, czyli można mieć pierwszy epizod psychozy. No i jest to ta konfrontacja z nieprzyjemnym doświadczeniem, czyli jeżeli mamy nie przerobiony. 

00:27:14 Agnieszka 

Temat no to on uderzy ze zdwojoną siłą philco jest jeszcze opisywane w literaturze mało zbadane zjawisko flashback ów, czyli zwłaszcza jeżeli były tak zwane bet stripy, czyli takie bardzo nieprzyjemne koszmarne doświadczenia po użyciu substancji. No to są to takie nawracające zmiany percepcji i one się one występują. Około 4% osób, które zażyły substancje. 

00:27:37 Agnieszka 

I nie ma w zasadzie na tą metod leczenia, poza Benzodiazepinami wspomagająco w zasadzie nie za bardzo wiadomo jedne, czasami literatura opisuje, że mogą być mogą się pojawiać nawet po latach, że może to być zjawisko przetrwałe i to się też wiąże z utratą receptorów dla serotoniny na neuronach hamujących i jeszcze wspomnę o jednej rzeczy, no bo oczywiście no w związku z tym, że psychodeliki oddziałują na serotoninę, no to nie wolno ich łączyć z lekami przeciwdepresyjnymi, czyli mogą wchodzić w interakcje, mogą indukować na przykład. 

00:28:08 Agnieszka 

Sam zagrożenia życia w postaci zespołu serotoninowego. 

00:28:11 Agnieszka 

O czym nie mówi się na festiwalach, bo mówi się redukcja szkód mówi się dobrze, no to mówmy o substancjach w sposób rzetelny, ale też mówmy o zagrożeniach, ale jeszcze w kontekście tego indukowanego stanu psychozy ciekawa sprawa, bo no bo jeżeli on indukuje podobny stan do schizofrenii, no to może na przykład w kontrolowanych warun. 

00:28:31 Agnieszka 

Tak jakoś no, może może pacjent mógłby kontrolować objawy? Można by było to w jakiś sposób wykorzystać? No ale to już jest taka fantazja. 

00:28:38 Agnieszka 

Powiedzmy akademicka badawcza. 

00:28:40 Sebastian 

Która kto wie, może kiedyś, gdy powstaną jakieś badania, będzie w. 

00:28:45 Sebastian 

Którąś stronę już zbadana, może się okazać, że w tę pozytywną może się okazać, że to nie będzie działać. Zobaczymy. 

00:28:55 Sebastian 

Czy uważasz tak po prostu? Nie wiem, czy jest z perspektywy lekarza, czy z perspektywy zwykłego człowieka, czy przeciętny zjadacz chleba takie jest zupełnie przeciętny człowiek, który nie choruje w tej chwili psychicznie czuję się, jak to zwykły człowiek, raz lepiej, raz gorzej, czy powinien się w ogóle interesować psychodelikami czy. 

00:29:19 Sebastian 

Ja wiem, że to jest nielegalne i nie możemy powiedzieć, że Hej, bierzcie, ale czy według ciebie jest tak, że dla takiej osoby będzie to coś, co może przynieść jakiekolwiek pozytywne skutki? 

00:29:32 Agnieszka 

Ale w jakim sensie interesować? Ja myślę, że że pewnie wiele osób, które nas słucha, interesuję się tematem, natomiast wydaje mi się, że takim może problemem, że dla niektórych osób może też to być jakaś forma samoleczenia, bo. 

00:29:48 Agnieszka 

Dla nas lekarzy czy terapii? 

00:29:50 Agnieszka 

Lotów. No to dlaczego my powinniśmy uczyć się na ten temat? Dlaczego my powinniśmy mieć wiedzę na ten temat, bo do nas i tak będą takie osoby trafiały tylko one same, mogą sobie nie poradzić z doświadczeniami i teraz ważne jest to, żeby wiedzieć, jak im pomóc i co ciekawe, na konferencji była też krótka rozmowa z pacjentem cierpiącym na klaster owe bóle głowy. 

00:30:10 Agnieszka 

No i jak się okazuje, tak to są takie intensywne lekooporne bóle głowy, które mogą doprowadzić nawet do prób samobójczych. 

00:30:18 Agnieszka 

No i jak się okazuje, że tacy pacjenci oni próbują się samo leczyć za pomocą psylocybiny. No bo póki co ta substancja jest nielegalna, oni nie mają dostępu do skutecznego leczenia. 

00:30:28 Agnieszka 

Niektórym to pomaga, więc więc w kontekście neurologicznych zaburzeń być może też będzie to miało zastosowanie, bo też zwrócę uwagę na to, że legalizacja marihuany medycznej to jest wynik działań pacjentów. 

00:30:39 Agnieszka 

Dzięki temu mamy taką formę leczenia. 

00:30:42 Sebastian 

No ale to już od razu oczywiście zaznaczmy, bo tak mówimy o tym samym, o leczeniu, żeby też nikt nie pomyślał, że Aha, coś mi tam dolega. 

00:30:49 Sebastian 

No to ja już. 

00:30:50 Sebastian 

Tutaj zacznę szperać za wszystkimi substancjami, bo na pewno mnie to wyleczy. Nie to może wyleczyć, ale równie dobrze może doprowadzić nawet do pogłębienia różnego rodzaju Stanów. 

00:31:04 Sebastian 

Po prostu nigdy nie wiadomo, w jaki sposób organizm zadziała w kontakcie z tego typu substancjami. Nigdy nie wiemy, co się stanie po zażyciu i szczególnie jeżeli ktoś ma jakieś problemy ze stabilnością, szeroko rozumianą. Jeżeli ktoś obawia. 

00:31:19 Sebastian 

Się czegoś, to powinien przede wszystkim szukać konwencjonalnego. Na ten moment leczenia zgłaszać się z tym do. 

00:31:25 Sebastian 

Lekarza a no. 

00:31:27 Sebastian 

Może się okazać tak, że w przypadku jeżeli nie będzie możliwości wyleczenia się w sposób standardowy, no to wtedy ten dodatek tego typu substancji może okazać się zbawienny, więc ja bym mimo Wszystko zawsze sugerował. I to ogólnie mówię do do wszystkich słuchaczy. Żeby jednak zaufać tutaj lekarzowi, bo. 

00:31:49 Sebastian 

Lekarz będzie w tym przypadku osobą, która poświęciła zazwyczaj kilka, kilkanaście lat na zdobywanie tej wiedzy i będzie w stanie najlepiej. Najskuteczniej pomóc pacjentowi. 

00:32:00 Agnieszka 

I jeszcze pod opieką Terapeuty, no bo to, co mi się też na to zwróciłam uwagę i o tym też się mało mówi i mało pisze w książkach poświęconych psycho. 

00:32:09 Agnieszka 

Polycom, że też trzeba brać pod uwagę to, że ludzie chcą szybkich rozwiązań, a na złożone problemy najczęściej nie ma szybkich rozwiązań i psychoterapia sama w sobie jest procesem wolnym. Być może w przyszłości psychodeliki będą mogły ją przyśpieszyć, bo. 

00:32:27 Agnieszka 

Czasami są tacy pacjenci, którzy, no, którym niewiele pomaga, którzy chodzą latami. Natomiast nie jest to recepta. Nie jest to Złoty środek, który jest w stanie w ciągu jednej sesji terapeutycznej całe życie naprawić. 

00:32:39 Sebastian 

No tak no bo często jednak pracujemy na pewne rzeczy w cudzysłowie pracujemy na pewne rzeczy przez 5, 10, 15, 20/30. 

00:32:48 Sebastian 

Lat i nagle zauważyliśmy, że oj coś się złego zadziało, coś się złego dzieje, źle się czujemy i chcielibyśmy, żeby to w ciągu 2 tygodni było wyleczone, żebyśmy się czuli już idealnie i często też jest właśnie tak, że kiedy szukamy tego typu rozwiązań, bardzo szybkich, niedokładnych, ale bardzo szybkich, to jest jeszcze gorzej, bo się zaczynamy tym stresować, przejmować, zamiast próbować zaakceptować to, co ja. 

00:33:17 Sebastian 

Próbujemy na szybko tu teraz, a może to się zmieni? Obserwujemy, patrzymy, jesteśmy wtedy podatni na przeróżne błędy poznawcze na przeróżne niedoskonałości pułapki naszego umysłu. 

00:33:27 Sebastian 

No i i pytanie czy to jest dobre rozwiązanie, więc tak to co? 

00:33:32 Sebastian 

Wspomniałaś cierpliwość, cierpliwość. 

00:33:34 Sebastian 

Połączona z różnymi metodami, z różnymi sposób. 

00:33:38 Sebastian 

Będzie kluczem do rozwiązywania swoich problemów zdrowotnych, jakkolwiek banalnie to nie brzmi, ale no rzeczywistość jest czasami bardziej brutalne niż. 

00:33:48 Sebastian 

Nam się wydaje. 

00:33:50 Agnieszka 

Cierpliwość i kontakt z osobami, które są profesjonalistami, bo SS Jas psychodelikami niewiadomego pochodzenia na własną rękę ona się może różnie skończyć również dlatego, że pod wpływem substancji taka osoba jest bardzo sugestywny. 

00:34:05 Agnieszka 

No trudno ocenić, do czego może dojść, może dojść do nadużyć różne różne rzeczy. Nieprzyjemne mogą się wydarzyć, dlatego no przed tym też przestrzegam. 

00:34:15 Agnieszka 

Ja nie, nie chcę brzmieć jak taka osoba, która pokazuje palcem, że nie wolno. Natomiast takie są fakty, tak się może wydarzyć i trzeba być tego świadomym, czyli rozmawiajmy o tym rzetelnie, ale. 

00:34:28 Agnieszka 

Nie bądźmy nastawieni w założeniu negatywnie, no bo no bo takie mamy wyobrażenia na ten temat, ale też miejmy świadomość zagrożeń i faktu, że miejmy świadomość tego, że my jeszcze tak naprawdę mało nadal wiemy. 

00:34:41 Agnieszka 

Na ten temat jest jeszcze jeden taki wątek, o którym chciałabym wspomnieć. Jak już wspominałam, efekt substancji psychodelicznych jest uzależnione od dawki, czyli te wysokie dawki. To są dawki, które mogą wywoływać już intensywne mistyczne przeżycia. Średnie dawki stosowane raczej. 

00:34:58 Agnieszka 

Terapii, czyli poprawiające wygląd, natomiast istnieje też takie pojęcie jak mikro dawkowanie są opinie. 

00:35:04 Agnieszka 

Temat, że jakoby małe dawki stosowanie przewlekłe małych dawek, mikro dawek substancji psychodelicznych to głównie dotyczy. To lsd miało by poprawiać funkcje poznawcze i mówi się, że film majkel dosing jest stosowane popularnie w Dolinie Krzemowej, natomiast jak się okazuje, nie udowodniono działania mikro dawkowania. 

00:35:25 Agnieszka 

Może to być związane z efektem placebo, natomiast istnieje ryzyko, że przy przewlekłym stosowaniu nawet małych dawek Psychodelików no te korzyści znaczy to ryzyko jest większą, no będzie. 

00:35:35 Agnieszka 

Są związane z obciążeniem układu krążenia, czyli jakby te te korzyści niekoniecznie są udowodnione, a ryzyko istnieje. 

00:35:44 Sebastian 

Siedzę obok ciebie, a obok nas siedzi taki piękny stos książek, które widzę, mają w środku różne zakładki są trochę pokolorowane, popisane, no ale czy możesz nam powiedzieć, co to są za książki, bo domyślam się, że są one w tema. 

00:36:03 Agnieszka 

One w ogóle są kolorowe i najczęściej są różowe i fioletowe i ktoś nawet z uczestników konferencji zwrócił na to uwagę. A czemu te książki są takie różowe? No one nie wyglądają pro no, ale tak takie takie mamy dostępne. Ja się wyposażyłam na konferencji na moim Instagramie też pojawiło się zdjęcie NN, natomiast chyba taką takim najbardziej podręcznikiem, który zawiera najwięcej informacji to jest książka Jamesa Freemana. 

00:36:29 Agnieszka 

Przewodnik psychodelicznego podróżnika i tam można znaleźć największy zestaw badań na temat substancji psychodelicznych, które były przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych. 

00:36:38 Agnieszka 

Także to jest chyba taki na największe? No w tym momencie największy zbiór informacji na ten temat film poza tym jeszcze kupiłam wcześniej jeszcze przed konferencją, gdy rośliny śnią i to jest film, książka głównie poświęcona ja łasce LSD. Moje trudne dziecko Alberta hoffmana tej jeszcze nie zdążyłam przeczytać. Terapia z użyciem mdma i innych N tak to genów. 

00:37:00 Agnieszka 

Zeszło rok. 

00:37:00 Agnieszka 

No i teraz nowsza to jest dobra chemia giuly holand też jeszcze nie zdążyłam przeczytać. No i taka chyba najbardziej znana pierwsza z moich książek to jest książka Macieja lorenca czy psychodeliki uratują świat? Także polecam osobom zainteresowanym i tobie również. 

00:37:19 Sebastian 

No to chyba nie będziemy przedłużać i jak zwykle przejdziemy do podsumowania w dużym skrócie psychodeliki to. 

00:37:27 Agnieszka 

Substancje oddziałujące na receptory serotoninergiczny, wywołujące różne zmiany percepcji, które mogą mieć zastosowanie w leczeniu różnych zaburzeń psychicznych, takich jak uzależnienia, zespół stresu pourazowego, terapia par czy depresja. 

00:37:45 Sebastian 

Na moment nagrywania tego podcastu, czyli na rok 2022 w Polsce substancje te zazwyczaj należą do grupy zakazanych nielegalne. 

00:37:54 Sebastian 

Jednak powoli trwają nad nimi badania i na świecie pojawiają się w tej chwili głosy, które mówią o tym, że za jakiś czas być może niektóre substancje już przestaną być traktowane jako nielegalne, natomiast będą powoli stopniowo stosowane jako coś, co będzie służyło do leczenia wspomnianych przez ciebie problemów chorób zaburzeń. 

00:38:17 Agnieszka 

I substancje, o których mówimy to klasyczne psychodeliki, do których należy. 

00:38:23 Agnieszka 

5 mało diety LSD i Boga i na Meskalina psylocybina inne substancje, które wywołują efekty psychodeliczne, czyli nienaturalne mdma, które jest traktowana jako m patogen ketamina jako dysocjanty, która jest substancją legalną, jest zarejestrowana jako leczeniu depresji do opornej, no i też niektórzy uznają również THC. 

00:38:45 Sebastian 

Różne substancje należące do grupy psychodelików są dość często dość powszechnie używane w formie nielegalnej, po prostu jako środki narkotyzuje jące w szerokim tego słowa znaczeniu. 

00:39:00 Sebastian 

Jednak pamiętajmy, że tego typu stosowanie może być i zazwyczaj jest niebezpieczne. Ciężko jest przewidzieć skutki. Ciężko jest ocenić, czy tego typu substancje jest czysta, czy jest może zanieczyszczona jakimś innym preparatem. 

00:39:14 Agnieszka 

Dodatkowo powiem, że niedalekiej przyszłości. 

00:39:17 Agnieszka 

W USA i w Wielkiej Brytanii niektóre z tych osób stan. 

00:39:20 Agnieszka 

I będą stosowane w leczeniu zaburzeń już jako substancje legalne. Być może będą również syntetyzowane nowe substancje o takim oddziaływaniu jak te, które już występują jak te, które już. 

00:39:32 Sebastian 

Znamy no, czyli w dużym skrócie możemy powiedzieć, że są to substancje, w których najprawdopodobniej jest potencją, które są nie do końca przebadane, które w tej chwili właśnie są badane w yy dość zaawansowanym stopniu. No i myślę, że warto być na bieżąco. 

00:39:51 Sebastian 

Z tematem, ponieważ jego, że ilość różnego rodzaju problemów zaburzeń psychicznych. 

00:39:56 Sebastian 

Takich jak? D. 

00:39:57 Sebastian 

To jest ogromna, jest coraz większa, wyodrębniane, coraz więcej różnych rodzajów tego typu zaburzeń. Okazuje się, że nie wszystkie leki działają tak, jak byśmy chcieli. 

00:40:09 Sebastian 

Często występuje lekooporność. No to właśnie z tego powodu warto szukać nowych rozwiązań nowych możliwości, aby być może za jakiś czas o wiele skuteczniej radzić sobie z różnymi problemami, z jakimi się spotykamy. 

00:40:24 Sebastian 

Także cóż agnieszko, dziękuję ci bardzo za wzięcie udziału w kolejnym wartościowym, merytorycznym odcinku podcastu na zdrowia i mam nadzieję, że do usłyszenia do zgadania się w jakimś kolejnym odcinku na znając ciebie to już masz conajmniej kilka pomysłów na te odcinki, więc to zobaczymy co przyniesie przyszły. 

00:40:47 Agnieszka 

Już obiecywałam, że nagram podcast o bezsenności już nigdy wspominałam też o tym pacjentom, więc już nie mam wyboru. Następny podcast będzie poświęcony bezsenności. 

00:40:57 Sebastian 

Więc zrobimy o bezsenności? 

00:40:59 Sebastian 

Zobaczymy za jakis czas. Ja też planuję podcast właśnie o tematyce snu, więc może to się zgra tak, że ja najpierw nagram ten podcast o tematyce snu ogółem później być może nagramy o bezsenności albo zamienimy tą kolejnością. Zobaczymy w każdym razie będzie i jeden. 

00:41:17 Agnieszka 

Dzięki i do usłyszenia. 

00:41:19 Sebastian 

No dobra, to ja wyłączam nagrywanie, bo już Wszystko nam się nagrało. 

00:41:25 Sebastian 

Chyba ktoś puka? 

00:41:27 Agnieszka 

Ktoś miał przyjść do? 

00:41:28 Sebastian 

Nas proszę, proszę wejść. 

00:41:33 Łukasz 

Cześć, słyszałem, że nagrywacie podcast, chciałem coś dodać. 

00:41:36 Sebastian, Agnieszka 

Cześć, Łukasz siema, skąd ty się, skąd ty się tu pojawiłaś? Słyszałeś, że skąd słyszałeś, że nagrywamy podcast? 

00:41:49 Sebastian 

No dobra, to siadaj. 

00:41:52 Sebastian 

No cóż, skoro mamy niezapowiedzianego gościa, no no to cześć Łukasz. 

00:41:56 Sebastian 

Co u ciebie słychać? 

00:41:57 Sebastian 

Dawno Cię nie było w podkaście? 

00:41:59 Łukasz 

Cześć, Sebastian cześć, Agnieszka, miło was widzieć odnośnie tego, skąd ja się tutaj wziąłem. 

00:42:05 Łukasz 

Rośliny mi powiedziały, chciałem. 

00:42:08 Łukasz 

Podzielić się jeszcze kilkoma informacjami, które myślę, że mogą być użyteczne i nie chciałbym też zajmować zbyt dużo czasu, ponieważ tutaj Agnieszka wyczerpała temat już naprawdę bardzo mocno chciałem tylko dodać od siebie kilka, być może ciekawostek i może troszeczkę jeszcze uzupełnić taką perspektywę psychoterapeutyczną, jeżeli chodzi o potencjalne zagrożenia, z którymi ja się spotykam. 

00:42:34 Łukasz 

Pośród ludzi, którzy zgłaszają się na spotkania i poszukują pomocy, zwłaszcza jeżeli chodzi o integrację tego typu doświadczeń. 

00:42:41 Sebastian 

Więc słuchamy cię śmiało Podziel się tym wszystkim. 

00:42:44 Łukasz 

Zacząłbym od przedstawienia postaci fenomenalnej, jaką jest profesor Stanisław grof. Jest to czeski profesor psychoanalizy. Pierwszy raz zetknąłem się z jego osobą kilka lat temu, kiedy czytałem jego jedną z wielu książek, które napisał pod tytułem poza mózg, narodziny, śmierć i transcendencja. 

00:43:05 Łukasz 

Stanisław Growl jest czeskim profesorem Psychoanalizy i on praktykował w latach 60. Ubiegłego stulecia. W zasadzie jest można powiedzieć, że stworzył jeden z kolejnych nurtów psychoterapii. Nazwał ją psychologią trans personalną i Stanisław Groch. Wtedy już na tamten czas był w zasadzie pionierem chwil psychoterapii z użyciem środków psychodelicznych. On to robił w ściśle kontrolowanych warunkach. Używał akurat wtedy diety lami do kwasu Delhi zerowego, czyli ls 25. 

00:43:35 Łukasz 

I używał dawek około 100 mikrogramów, tak różnie 50 do 100 mikrogramów. Oczywiście zaczynając od jeszcze niższych, bo można by powiedzieć, że były to dawki takie niskie bądź średnie i zapamiętałem z tej książki jego słowa, których on użył i byłem. 

00:43:55 Łukasz 

Byłem w szoku i takim bardzo pozytywnym byłem wręcz oniemiały, ponieważ profesor Psychoanalizy powiedział, że po 4 5 sesja. 

00:44:05 Łukasz 

Tych trans personalnych, czyli w odstępie 2 3 miesięcy każda od chwil, każda od siebie. Każda z tych sesji było właśnie przy użyciu we współpracy ze środkiem, jakim właśnie było LSD i 25 twierdził, że ma takie same efekty jak po 4 5 latach konwencjonalnej terapii psychoanalitycznej. Byłem zdumiony, ponieważ potencjalnie można by powiedzieć, że w około rok czasu moglibyśmy. 

00:44:36 Łukasz 

Mieć takie efekty jak po 4 5 latach konwencjonalnej terapii, więc niesamowicie ułatwiłoby to pracę, integrację najtrudniejszych możliwych doświadczeń, o których wspominała już wcześniej Agnieszka. 

00:44:48 Łukasz 

Między innymi właśnie pettis the depresję, traumy, więc film to tylko tak napomknę, żeby wiadomo było w kontekście chwil, żeby można było to osadzić, niż żebym tego nie powtarzał. Dla mnie osobiście jest to fascynujące chwil. Niestety po po wybuchu wojny w Wietnamie i. 

00:45:05 Łukasz 

O kryminalizacji tak naprawdę substancji. 

00:45:09 Łukasz 

Wszelkiego rodzaju zasadzie wrzucono psychodeliki halucynogeny do tego samego worka co heroina. Moim zdaniem było to był to ogromny błąd, ale był to uwarunkowane sytuacją jeszcze polityczną, społeczną i kulturową. 

00:45:24 Łukasz 

Odsyłam, że tak powiem do do ludzi, którzy byli zaangażowani w to bezpośrednio, ponieważ nie jest teraz na to miejsce i czas. 

00:45:31 Łukasz 

Ale powiem tylko nazwiska czołowe terence Mckenna i Timothy Yuri Filled to od tych ludzi bym rozpoczął poszukiwania na ten temat. 

00:45:40 Łukasz 

Oprócz tego chciałbym wspomnieć też o ciekawostce, którą usłyszałem od profesora jordana Petersona, kiedy słuchałem jego wykładu na temat właśnie substancji psychodelicznych i leczeniu depresji. 

00:45:52 Łukasz 

Między innymi on stwierdził, że jeżeli przy użyciu środka psychodelicznego pojawi się tak zwane doświadczenie mistyczne, które nie zawsze musi zachodzić przy zażyciu jakiegoś psychodelik u feel, doświadczenie mistyczne jest. 

00:46:10 Łukasz 

Pojawia się tutaj problem, ponieważ ciężko jest jednoznacznie zdefiniować doświadczeniem i styl. 

00:46:16 Łukasz 

Ludzie opisuje je w różny sposób. Niektórzy twierdzą, że zdobywają wgląd, który. 

00:46:25 Łukasz 

Nie płynie od nich, który jakby pochodzi od wyższego stanu świadomości. Niektórzy twierdzą, że jest to kontakt z bóstwem, bóstwem, Bogiem, jakkolwiek go definiują w swoim życiu z wyższą formą energii wib. 

00:46:42 Łukasz 

To już wchodzimy na tematy i terminologię, która jest ogólna i każdy myślę, może ją definiować na na swój własny sposób. 

00:46:50 Łukasz 

Właśnie dlatego jest trudno konkretnie zdefiniować, czym może być doświadczenie mistyczne jednakowoż jeżeli komuś by się zdarzyło doświadczyć czegoś takiego, profesor Jordan peterson twierdzi, że jest to doświadczenie w naszym umyśle w naszym mózgu zapisywane jako tak silne jak doświadczenie narodzin dziecka. 

00:47:12 Łukasz 

Jest to tak potężne doświadczenie, którego już nigdy nie zapomnimy. Stworzy ono coś więcej połączenia neuronalne, siatkę nowych połączeń neuronalnych. 

00:47:22 Łukasz 

Na zawsze zapamiętamy to wydarzenie. Warto też wspomnieć, że doświadczenia mistyczne rzadko przynajmniej do tej pory jeszcze o tym nie słyszałem. 

00:47:33 Łukasz 

Nie są skrajnie negatywne, najczęściej są to bardzo pozytywne, przełomowe, pozytywne wydarzenia filled przy doświadczeniu mistycznym, kiedy ludzie niektórzy ich doświadczali. 

00:47:46 Łukasz 

Nie wspominam tutaj konkretnie o procentach, ponieważ ilość tych osób była niewielka i po prostu na bazując na tak niewielkiej próbce. 

00:47:55 Łukasz 

Ciężko tutaj mówić o statystyce, istotne o o korelacji istotnej statystycznie, dlatego bazując na tych danych, które były dotyczące kilku kilkunastu osób, twierdziły, że dzięki temu właśnie doświadczeniu całkowicie zrezygnowały z picia alkoholu. Mimo to, że były alkoholikami i piły przez wiele lat, podobnie jak rzuciły nałóg. 

00:48:16 Łukasz 

Palenia papierosów. Jest to kwestia zdecydowanie fascynująca moim zdaniem i bardzo wskazane jest. 

00:48:25 Łukasz 

Żeby zgłębiać ten temat dalej, uważam, że te substancje mają w sobie ogromny potencjał psychoterapeutyczne. 

00:48:32 Łukasz 

I należy, należałoby je po prostu bardziej badać, nie skreślać ich całkowicie i nie wrzucać do jednego worka jako jednoznacznie złe albo tak samo szkodliwe, jak na przykład substancje, takie jak choćby alkohol czy inne. 

00:48:48 Łukasz 

Chemiczne typu kokaina, amfetamina, dopalacze wszelkiego rodzaju, czyli mefedron, kleche, Dron, jakieś Bóg, wie jeszcze jakie risercz Chemicals. Uważam, że jest to kompletnie inna grupa substancji i że w dobrych rękach może uczynić ogromne dobro co do uzupełnienia niewielkiego, ponieważ Agnieszka naprawdę bardzo szeroko omówiła ten temat. 

00:49:15 Łukasz 

Chciałbym podzielić się swoją perspektywą dotyczącą jeszcze potencjalnego zagrożenia, które może płynąć z chęci używania środków psychodeliczne. Jako że jest to substancja tak jak było wspomniane, zakazana i nie zachęcam nikogo do prób zdobywania jej w sposób nielegalny i również osobom niedoświadczonym, które nie mają w ogóle z tym do czynienia i nie wiedzą, z czym mają do czynienia w sposób legalny bądź jakikolwiek także tak kwestii przestrogi. 

00:49:45 Łukasz 

Mianowicie zagrożenie jakie płynie ze stosowania środków, które są bardzo niedostępne, są elitarne. Można by powiedzieć, może też płynąć pewne uczucie posiadania dostępu do wiedzy tajemnej, do wiedzy zakazanej do wiedzy jedynej w swoim rodzaju i może powodować też zwłaszcza przy przy życiu doświadczenia tak głębokiego jak doświadczenie psychodeliczne do powstania w takiej osobie przekonania, że ona tak kolokwialnie mówiąc, że pozjadała już wszystkie rozumy. 

00:50:15 Łukasz 

Że ona po prostu już wie, że ona dozna oświecenia. Prawdziwe oświecenie możemy zbadać po e. 

00:50:20 Łukasz 

Ha a nie po przeżyciu stanu może nam się wydawać, że Wszystko zrozumieliśmy. Teraz już odkryliśmy klucze do wszechświata, Złapaliśmy Boga za nogi, przysłowiowo, dopóki nie wprowadzimy realnych zmian w naszym życiu, zakochamy się w złudzeniu, o którym film, przed którym przestrzegał m poprzednim podcaście, który miałem przyjemność nagrywać sebastianem uzależnienie czym jest i jak działa. 

00:50:46 Łukasz 

Jest to zakochanie się w iluzji. Pamiętajmy o tym, że substancje nie rozwiązują naszych problemów i nie sprawiają, że nasza codzienność. 

00:50:56 Łukasz 

Jeżeli jest trudna i ciężka, że nagle ulegnie poprawie ot tak, bo tak nie jest. Psychodeliki mogą być kolejną formą ucieczki od swojego życia, od codzienności i od trudnych emocji, ale mogą być też narzędziem, które mogą niesamowicie pomóc. 

00:51:15 Łukasz 

W Poznaniu samego siebie życia. 

00:51:20 Łukasz 

I zmiany perspektyw. Wszystko jest lekarstwem lub trucizną. Zależy od dawki, zależy od kontekstu. Bardzo dziękuję roślinom za to, że powiedziałem i że nagrywacie ten podcast oraz tobie sebastianie i tobie. 

00:51:35 Łukasz 

Agnieszko, bardzo wam dziękuję za możliwość wypowiedzenia się przez. 

00:51:39 Łukasz 

Tą chwilę czasu i. 

00:51:41 Sebastian 

Była to dla nas przyjemność, dzięki. 

00:51:44 Łukasz 

Dzięki wielkie. 

00:51:48 Sebastian 

To już Wszystko w odcinku na temat psychodelików. Dziękuję moim gościom, czyli agnieszce oraz niespodziewane mu gościowi łukaszowi krusz co za wzięcie udziału w tym podkaście za podzielenie się ciekawą tak myślę wiedzą informacjami, które z pewnością poszerzają horyzonty, poszerzają wiedzę i o których warto mieć pojęcie, bo Wszystko wskazuje na to, że już w najbliższych latach. 

00:52:18 Sebastian 

Psychodeliki będą coraz częściej coraz bardziej powszechnie stosowane. 

00:52:23 Sebastian 

Miejmy nadzieję, że badania nad nimi będą się szybko rozwijać i że przyniosą one pozytywne rezultaty tak od siebie. Chciałbym dodać jeszcze, że jeśli jesteś słuchaczem, który czeka na odcinki i słucha ich niedługo po opublikowaniu, to najmocniej Przepraszam za to opóźnienie w publikacji, ale powiem wprost dużo pracy, dużo różnego rodzaju pracy i no jak doskonale wiemy. 

00:52:54 Sebastian 

Nie pracuje się zazwyczaj za darmo, jeśli pracuje się za darmo, to jest Invest. 

00:52:58 Sebastian 

Ja mam pewne cele do zrealizowania. Chcę zrobić kilka większych rzeczy w moim życiu, no i siłą rzeczy czas nie jest nieograniczony, więc no czasami muszę wybierać. 

00:53:11 Sebastian 

Podcasty są będą będą pojawiać się kolejne odcinki. Myślę, że podcast na zdrowie jest projektem, który prędzej czy później osiągnie ponad 100 odcinków i mam również nadzieję, że wszystkie te 100 odcinków wpadnie ci w ucho nie przedłużam. 

00:53:28 Sebastian 

Za jakiś czas będą odcinki o śnie, być może o tematyce uzależnienia od smartfonów. 

00:53:36 Sebastian 

Bo nawet niedawno skopałem taki artykuł i prawdopodobnie przeniosę go na podcast. Zrobię z niego podcast wraz z moim komentarzem sen smartfony. Prokrastynacja tak myślę już niedługo, jeśli masz jakieś inne pomysły, o czym mógłbym w przyszłości nagrać podcast, to wyślij mi je na adres, na przykład kontakt@sebastianchudzik.pl lub dowolny inny jak i znajdziesz na mojej stronie internetowej. 

00:54:07 Sebastian 

Ciekawe pomysły zawsze biorę pod uwagę, jednak oczywiście sił. 

00:54:12 Sebastian 

2 rzeczy jako że nie Jestem twórcą zawodowym, który publikuje raz na tydzień, być może będziesz musiał musiała poczekać troszkę dłużej, nawet jeśli ten pomysł na odcinek podcastu mi się spodoba. 

00:54:25 Sebastian 

Nie przedłużam, życzę tobie wszystkiego najlepszego bez żadnej okazji. Życzę Tobie świetnego, udanego, pozytywnego dnia i zakończę standardowymi słowami do usłyszenia w kolejnym odcinku podcastu na zdrowie. Na razie cześć. 

Wróć do listy odcinków


Pozostałe informacje

Oprawa dźwiękowa:
Summer Nights by LiQWYD | https://www.instagram.com/liqwyd
Music promoted by https://www.free-stock-music.com
Creative Commons Attribution 3.0 Unported License
https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en_US
Special Agent None by Alexander Nakarada | https://www.serpentsoundstudios.com
Music promoted by https://www.free-stock-music.com
Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)
https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/
Montaż: Audacity
Mikrofon: 2x Fifine K669B

Wróć do listy odcinków

Leave a Reply