Newsletter kalejdoskop

Kalejdoskop to newsletter wysyłany co 2 tygodnie. Zawiera streszczenia artykułów/filmów/badań/nagrań z zakresu funkcjonowania człowieka, zdrowia, aktywności fizycznej, produktywności, rozwoju, psychologii oraz przydatne aplikacje, ciekawostki i wskazówki.


Cześć! 

Tym razem newsletter w formie wieczornej. Jednak niezależnie od tego czy czytasz go wieczorem, rano, w dzień czy w nocy, znajdziesz w nim to samo: wiele ciekawych treści, które poszerzą Twoją wiedzę i zaspokoją ciekawość 🙂 Miłego czytania!

1. Boli Cię po spaniu? A nie powinno! 🙂 Dobry sen to podstawa zdrowego funkcjonowania człowieka. Sprzyja on regeneracji całego organizmu, jest niezbędny w celu zachowania optymalnej pracy mózgu i w niektórych przypadkach może być ważniejszy nawet od zdrowego odżywiania czy aktywności fizycznej. Jeśli śpisz tak, że z tego powodu pojawiają się: ból, drętwienie kończyn lub inne dyskomforty, to koniecznie potrzebujesz poprawić pozycję swojego spania. Jednak zanim poprawisz pozycję, warto upewnić się, że masz dobry fundament w postaci wygodnego materaca i poduszki. Jeśli one są dobrze dobrane, wtedy pamiętaj, aby… nigdy nie spać na brzuchu. Dobrymi pozycjami są: na boku lub na plecach. Śpiąc na boku, warto dążyć do takiego ustawienia, aby zachować prosty kręgosłup i unikać skręceń, np. w miednicy i barkach. Śpiąc na plecach pamiętaj, aby nie używać zbyt wysokiej poduszki, a dłonie położyć w okolicach brzucha/miednicy. Dodatkowo warto jest spać w całkowitej ciemności oraz odciąć się od dźwięków, korzystając np. z zatyczek.

– JAK SPAĆ żeby nie bolały plecy, szyja i barki [Pozycje i materace] (Film, PL)

#sen #wypoczynek #zdrowie

2. Zaburzenia lękowe, zwane nerwicowymi, charakteryzują się występowaniem poczucia lęku lub strachu. Ta grupa zaburzeń zdrowia psychicznego jest jedną z najczęściej występujących i może spowodować znaczące pogorszenie jakości życia. Podczas zaburzeń lękowych może dochodzić do objawów w postaci: przyspieszonego bicia serca, przyspieszonego oddechu, drżenia mięśni, uderzeń gorąca, uczucia niepokoju czy gonitwy myśli. Wyjątkowo istotne jest, aby zdać sobie sprawę, że mamy tego typu problem, jeśli zauważymy, że coś złego dzieje się z naszym zdrowiem. Jeśli zauważymy niepokojące objawy, warto jest zgłosić się do lekarza – choćby rodzinnego. W przypadku, jeśli będą to zaburzenia lękowe, zostaniemy zazwyczaj skierowani do psychiatry celem podjęcia leczenia farmakologicznego oraz psychoterapii. Na szczęście żyjemy już w czasach, w których jesteśmy w stanie dość skutecznie leczyć wiele problemów zdrowotnych – zarówno tych o podłożu fizycznym, jak i psychicznym.

– Zaburzenia lękowe (nerwicowe). Agnieszka Lis [Podcast Na Zdrowie #019] [Podcast, PL]

#psychiatria #medycyna #zdrowiepsychiczne

3. Czy zielona herbata rzeczywiście pomaga w odchudzaniu? Często jest ona zalecana jako preparat wspomagający podczas diety o obniżonej podaży kalorycznej, a jej ekstrakty znajdziemy w wielu suplementach wspomagających odchudzanie. Niektóre substancje zawarte w zielonej herbacie mogą przeciwdziałać otyłości na kilka różnych sposobów. Jednakże, do tej pory badania nie przynosiły dokładnych i wiarygodnych informacji. Nowa metaanaliza wzięła pod uwagę niedoskonałości poprzednich badań i na podstawie ich opracowania pozwala na wysunięcie wniosków, iż zielona herbata w rzeczywistości sprzyja odchudzaniu (zmniejszeniu masy ciała i obwodu brzucha). Ten efekt został zaobserwowany u osób z dużą nadwagą w pierwszych 12 tygodniach.

– Green tea for weight loss: does it really work? (Artykuł, ENG)

https://examine.com/members/deep-dives/article/green-tea-for-weight-loss/

#odchudzanie #dieta #herbata

4. Jak stworzyć teorię spiskową? Okazuje się, że… wystarczy pewien schemat i gotowe! Podczas tego warsztatu prowadzący wyjaśnia kilka mechanizmów związanych z teoriami spiskowymi: np. upraszczanie złożonych zjawisk do takich, które da się łatwo zrozumieć. Dodatkowo tworzy, wspólnie z widzami nową teorię spiskową, która z czasem zaczyna nabierać sensu. Musimy oczywiście wziąć pod uwagę, iż w dzisiejszych czasach wiele teorii spiskowych okazało się prawdą. Niektóre jednak nadal są i prawdopodobnie będą zupełnie odrealnione, oderwane od nauki. I takie właśnie warto jest umieć rozpoznawać.

– Warsztat tworzenia teorii spiskowych, Marcin Napiórkowski | Perceptio (Film, PL)

#teoriespiskowe #informacje #faktyimity

5. Fajnie by było być świetnie rozciągniętym, prawda? Zazwyczaj jednak pojawia się zasadniczy problem: nie do końca wiemy jak się rozciągać, mimo iż ćwiczenia rozciągające znajdziemy wszędzie w niezliczonej wręcz ilości. Oprócz tego, jakie ćwiczenia wykonywać, ważne jest także jak często to robić, ile, w jaki sposób, czy statycznie, czy dynamicznie, jak silnie i jak długo. Najlepsze efekty daje regularne, statyczne, nie-za-bardzo-intensywne rozciąganie. To znaczy, że trzeba po prostu przytrzymywać pozycję, w której czujemy lekkie rozciągnięcie mięśni. Przed rozciąganiem rozgrzej się. To może być np. 10 minut ćwiczeń cardio. Przytrzymaj delikatnie pozycję dowolnego rozciągnięcia przez kilkanaście-kilkadziesiąt sekund i nieco pogłęb ją na kolejne 30-60 sekund. Cała sesja rozciągania może zająć kilkanaście minut i składać się z kilku ćwiczeń.

– How to increase Flexibility Fast! Get Flexible by Science – (32 Studies) (Film, ENG)

#rozciąganie #mobilizacja #sprawność

6. Badania wskazują, że niski poziom witaminy D koreluje z ogromną ilością chorób: od tych psychicznych, przez nadciśnienie, aż po nowotwory. Lista ta jest ogromna, dodatkowo oprócz chorób, niski poziom witaminy D współgra z pogorszeniem działania niektórych funkcji organizmu – np. regeneracji mięśni czy posiadania prawidłowego poziomu testosteronu. Warto jest sprawdzić poziom witaminy D u siebie. Często mimo suplementacji i przebywania na słońcu poziom ten nadal będzie zbyt niski. W przypadku poziomu dość niskiego, warto jest zdecydowanie zwiększyć jej ilość w suplementacji oraz częściej wystawiać się na słońce.

– Witamina D: co stanie się ze zdrowiem, gdy Ci jej brakuje? 😱 11 skutków | Dr Bartek Kulczyński (Film, PL)

#suplementacja #zdrowie #witaminaD

7. U kobiet — przewrażliwienie. U mężczyzn — brak silnej woli i ambicji. Tak często jest określana depresja. Jednak w znacznej ilości przypadków, to wcale nie jest zwykłe lenistwo, a faktyczne zaburzenie poziomów neuroprzekaźników w mózgu. Jest to choroba o podobnych “właściwościach”, co np. zapalenie wyrostka robaczkowego. Oczywiście swoim stylem życia możemy sprzyjać temu, że depresja pojawi się, jednak część osób ma do niej silne predyspozycje genetyczne. To, czego na pewno nie powinno się mówić osobom w depresji, to teksty w stylu “nie udawaj”, “weź się do roboty” itp. Możemy w ten sposób często sprawić, że sytuacja chorego jeszcze bardziej się pogorszy. Skuteczne w leczeniu są: psychoterapia, farmakoterapia oraz… aktywność fizyczna. Ta ostatnia wykazuje potencjał podobny do farmaceutyków: reguluje poziomy neuroprzekaźników w mózgu. Oczywiście w zaawansowanym stadium depresji, dla osoby chorej, ogromnym wysiłkiem może być nawet wstanie z łóżka. W takim przypadku warto próbować namówić chorego, chociażby na wspólne spacery.

– Najohydniejsze komunikaty, które można powiedzieć facetowi w depresji. Panowie słyszą je nieustannie (Artykuł, PL)

https://natemat.pl/zdrowie/356973,czego-nie-mowic-osobie-w-depresji-jak-pomoc-chlopakowi-w-depresji

– Ćwiczenia fizyczne leczą depresję? (Artykuł, PL)

https://www.newsweek.pl/styl-zycia/depresja-cwiczenia-na-depresje/h5prj1e

#depresja #nauka #psychiatria

8. Leczenie chorób wynikających z nadwagi kosztuje 52 najbardziej rozwinięte kraje świata 423 mld dolarów rocznie. W Polsce według szacunków w najbliższych latach otyłość będzie przyczyną zmniejszenia PKB nawet o ponad 4%. Dlaczego tak jest? Osoby otyłe częściej chorują i wymagają częstszego leczenia. Są przez to mniej efektywne w pracy i kosztują publiczną ochronę zdrowia więcej. Skala nadwagi i otyłości w Polsce jest ogromna i warto pamiętać, że jest to problem publiczny – otyłość kosztuje każdego człowieka. Dlatego, jeśli ktoś uważa, że “jego ciało to jego sprawa” – popraw go. To sprawa nas wszystkich.

– Nadwaga ciąży gospodarce (Artykuł, PL)

https://www.obserwatorfinansowy.pl/forma/warto-wiedziec/raporty/nadwaga-ciazy-gospodarce/

Sprawdź też podcast “Jak przestać być grubym?”: https://sebastianchudziak.pl/pnz9/

#otyłość #nadwaga #gospodarka

9. Mapa deszczu i burz pokazująca na żywo gdzie są, jakie są i gdzie się przesuwają deszczowe chmury. Narzędzie to jest wyjątkowo przydatne do oszacowania, czy np. za 30 minut będzie padać. Zwykła prognoza pogody podaje dane w przybliżeniu, natomiast korzystając z narzędzia takiego, jak Antistorm jesteśmy w stanie z ogromnym prawdopodobieństwem przewidzieć, co wydarzy się w najbliższych minutach i godzinach 🙂

– Antistorm (Strona internetowa, PL)

https://antistorm.eu/

#jakośćżycia #użyteczne #lifehack

10. Newsletter o tematach związanych z informatyką, projektami, narzędziami, programowaniem, technologią, bezpieczeństwem i ciekawostkami. Znajdziesz w nim narzędzia pomocne do nauki m.in. programowania, tworzenia stron www czy nauki języków, sposoby na bezpieczne przechowywanie swoich danych, a nawet linki do stron z wyzwaniami, takimi jak odróżnianie muzyki nagranej w różnej jakości.

– unknowNews (Newsletter, PL)

https://unknow.news/

#unknownews #newsletter #it

Co najbardziej Ci się spodobało? Daj znać, odpowiadając na ten e-mail lub w komentarzu.  Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz już za 2 tygodnie. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop 🙂

Zajrzyj też do mojego podcastu “Podcast Na Zdrowie”: https://sebastianchudziak.pl/nazdrowie/

Lub przeglądaj wszystkie wpisy na mojej stronie: https://sebastianchudziak.pl/wszystkie-wpisy/ 

Jeśli chcesz pomóc w rozwoju Newslettera i otrzymywać jeszcze lepsze treści, wypełnij proszę tę ankietę: https://forms.gle/ZK5Bf2jZoCXjMtaK7 

Pozdrawiam, 

Sebastian



Zapisz się:

Jeśli formularz nie jest dostępny lub nie działa, wyłącz dodatki blokujące reklamy/skrypty. Na tej stronie niemal w ogóle nie ma reklam 🙂