Kalejdoskop to newsletter wysyłany co 2 tygodnie. Zawiera streszczenia artykułów/filmów/badań/nagrań z zakresu funkcjonowania człowieka, zdrowia, aktywności fizycznej, produktywności, rozwoju, psychologii oraz przydatne aplikacje, ciekawostki i wskazówki.
Cześć!
Czy wiesz, że wstając rano możesz zawsze powiedzieć sobie “ale to będzie piękny dzień”, zmieniając od samego startu podejście na lepsze? A jeśli już tak robisz i chcesz więcej inspiracji i ciekawych informacji, to zapraszam do czytania 🙂
1. Produktywność to określenie oznaczające wykonywanie pracy tak, aby przynosiła ona zamierzone efekty. Czasami mylona jest z kwestiami związanymi z motywacją czy prokrastynacją: jednak produktywność dotyczy skutecznego działania, gdy już pracujemy, a nie w ogóle brania się do pracy. Jak tę produktywność poprawić? Przede wszystkim warto skupić się na jednym zadaniu i ograniczyć do minimum wszelkie rozpraszacze. Wyłącz dźwięki i powiadomienia w smartfonie, poproś domowników/współpracowników, aby Ci nie przeszkadzali. Wydziel stanowisko pracy, a jeśli nie jest to możliwe – to stwórz oddzielny ekran/profil na komputerze, przeznaczony tylko do pracy. Ważne jest, aby mieć swój system zarządzania zadaniami. Może to być dowolny rodzaj narzędzia, które pozwoli Ci na “nietrzymanie” wszystkiego w głowie. Przykładowe narzędzia to: Asana, Trello, Google Keep, Microsoft ToDo, Evernote. Pamiętaj też, że niektóre zadania po prostu trzeba robić, nawet jeśli ich nie lubisz. Nie myśl o tym, czy lubisz zadanie, nie powtarzaj sobie, że czegoś Ci się nie chce. Po prostu działaj, a zacznie to przynosić rezultaty.
– Produktywność wg CodeTwo – poznaj metody zarządzania pracą w firmie, która ma 90 tys. klientów (Film, PL)
#produktywność #efektywność #praca
2. Jak oszukują… oszuści? Skala oszustw związanych z elektroniczną bankowością jest ogromna i niemal każdy może paść ofiarą oszustwa. W tym przypadku mamy do czynienia z nagraniem obszernej rozmowy wraz z analizami technik oszustwa oraz… naprawdę ciekawym zakończeniem. Pamiętaj, aby nigdy nie wierzyć rzekomym pracownikom banku lub dowolnym innym osobom dzwoniącym do Ciebie, nawet gdy dzwonią z prawdziwego numeru banku. Pod prawdziwy numer można się podszyć. Nigdy, ale to nigdy nie podawaj danych karty, haseł, kodów blik i nigdy nie instaluj zewnętrznych aplikacji – te mogą posłużyć do przejęcia kontroli nad Twoim urządzeniem. Dodatkowo warto jest trzymać wszystkie oszczędności w różnych miejscach – w dwóch/trzech różnych bankach oraz gotówce. To minimalizuje straty. W przypadku udanego oszustwa nastąpi tylko utrata jednej części. Bardzo ciekawe jest zakończenie rozmowy przedstawionej na nagraniu – pozwala ono na zrozumienie, jaką mentalność mają oszuści i dlaczego należy być wobec nich bezwzględnym.
– Chcieli mi ukraść 37 tysięcy złotych! Dlaczego czasami to się udaje? (Film, PL)
#bezpieczeństwo #finanse #banki
3. Dlaczego bardziej ufamy celebrytom niż autorytetom naukowym? Influencer to określenie na osobę “mającą wpływ”, a w domyśle na osobę znaną w mediach społecznościowych. Jeśli śledzisz takie media, to wiesz, że wielu influencerów, w celu zyskania wyświetleń i reakcji odbiorów, czasami coś “odwala” – czyli robi głupie i nielogiczne rzeczy. Dlaczego to właśnie takie zachowania, a nie np. merytoryczna, ekspercka wiedza przyciągają najwięcej uwagi? Można powiedzieć, że żyjemy w czasach, do których nie jesteśmy dostosowani. Mamy zbyt wiele pierwotnych mechanizmów, które sprawiają, że czujemy się zaspokojeni wtedy, gdy ktoś zrobi coś, co my byśmy chcieli zrobić. Stąd fakt, że influencerzy robią coś, co ma nam się spodobać, a my potwierdzamy to polubieniem i oczekujemy kolejnej rzeczy. To mechanizm, który sam się napędza, przyzwyczaja nas i czasem oglądamy takich influencerów po prostu z przyzwyczajenia. Wypowiadają się oni w taki sposób, który nam odpowiada – dlatego też bardzo często wolimy usłyszeć zdanie celebryty, a nie autorytetu naukowego.
– Wiara, nauka, system, konsumpcja, influencer. Czy bycie głupim, ale znanym to problem naszych czasów? (Artykuł, PL)
#nauka #internet #psychologia
4. Jerzy Zięba to osoba znana z wielu niezgodnych z aktualną wiedzą naukową twierdzeń, która manipuluje wieloma osobami w kwestiach związanych ze zdrowiem i medycyną, promując w ten sposób siebie i sprzedając swoje produkty. Wiele lat temu zdobył on rzeszę fanów, mówiąc o konieczności łączenia niektórych metod alternatywnych z konwencjonalnymi – co było jak najbardziej przydatne i korzystne. Niestety w ostatnich latach mocno zboczył on z tego kursu promując zupełnie nieskuteczne metody. W filmie z linku poniżej znajdziesz wielogodzinną analizę kilku nagrań Jerzego Zięby, zrealizowaną przez Dawida Myśliwca w ramach akcji promującej WOŚP. Jeśli interesujesz się teoriami spiskowymi, pseudonauką, medycyną konwencjonalną i alternatywną, zdrowiem i zdobywaniem wiedzy, to wierzę, że wygospodarujesz czas na obejrzenie tego nagrania 🙂
– Zbieramy pieniądze dla WOŚP komentując filmy Jerzego Z. (Film, PL)
#medycyna #zdrowie #pseudonauka
5. Ile zarobisz przez całe życie? Ile czasu może zaoszczędzić szybki komputer i jak szybko zwróci się taka inwestycja? Jak napisać książkę? Jak stworzyć bazę 5.000 fiszek? Zbyt często nie doceniamy magii małych liczb i tego, jak mogą zmienić się w wielkie w czasie. Jeśli ktoś zarabia średnio 3500 zł przez 30 lat, to suma przychodów przekroczy 1.250.000 zł. Jeśli ktoś pisze tylko pół strony A4 dziennie, to w nieco ponad 2 lata napisze 400-stronicową książkę. Czasami warto jest spojrzeć na liczby inaczej, użyć kalkulatora i uzbroić się w cierpliwość.
– Małe liczby tworzą wielkie liczby (Film, PL)
#produktywność #ekonomia #edukacja
6. Żyjemy w czasach ciągłego otoczenia bodźcami. Praktycznie w ogóle nie mamy możliwości, aby się od nich odciąć – nawet we własnym mieszkaniu bardzo często mamy do czynienia z ciągłym hałasem ruchu ulicznego czy głosem domowników. Dodatkowo powietrze, jakie występuje w miastach nie sprzyja zdrowiu. Remedium na to może okazać się… spacer do lasu. Taki, w którym nie będziemy otoczeni bodźcami, nie będziemy spacerować ze smartfonem w ręku ani słuchawkami w uszach. Taki, w którym wczujemy się w otaczającą nas naturę. Istnieje wiele przesłanek wskazujących na to, że obcowanie z naturą ma korzyści zdrowotne, nie tylko na poziomie psychicznym. Pamiętaj, że na taki spacer warto udać się samemu lub maksymalnie z jedną, bliską osobą.
– O lesie, odpoczynku i zaletach samotności (Artykuł, PL)
#zdrowie #psychologia #natura
7. Ile to już razy padło pytanie, czy jajka są zdrowe czy nie? To pytanie zaczęło już być pytaniem retorycznym, używanym często jako odniesienie do niedoskonałości i niespójności badań naukowych. W rzeczywistości musimy się przyjrzeć temu, z jakimi badaniami mamy do czynienia. Czasami są to badania epidemiologiczne, opierające się tylko na subiektywnych ankietach i korelacjach. W takim przypadku, nawet jeśli grupa badania jest ogromna, to badanie to może być bardzo słabej jakości. Nieco efektywniejsza nauka, opierająca się o kliniczną metodologię i analizę w zakresie fizjologii i biochemii neguje wiele mitów – w tym chociażby związanych z tym, że jajka, mięso czy cholesterol mają stanowić bardzo poważne zagrożenie zdrowia.
– Mięso, jajka i cholesterol. Co NAPRAWDĘ mówią badania? 🥴 (Audio/podcast, PL)
#żywienie #medycyna #nauka
8. Po co spać? Na tego typu pytanie niby doskonale znamy odpowiedź… do czasu, kiedy musimy na nie szczegółowo odpowiedzieć. Sen jest zjawiskiem bardzo złożonym i choć w uproszczeniu można powiedzieć, że odpowiada on za regenerację i “uporządkowanie” organizmu, to i tak jest to o wiele zbyt mało, aby wyczerpać temat. W każdym razie – należy przyjąć, że sen jest naprawdę ważny. Co możemy zrobić, aby go poprawić? Istnieje wiele metod poprawy snu, ale jedna z nich wydaje się mieć znaczenie kluczowe: regulacja rytmu dobowego i współgranie z cyklem dnia i nocy. Powinniśmy się starać, aby w miarę możliwości wstawać o podobnych porach i z rana wystawiać się na działanie intensywnego światła. W przypadku pracy zmianowej warto jest także manipulować światłem oraz odżywianiem: nie jeść w nocy oraz unikać intensywnego, zimnego światła.
– #DOBRZEWJEMY sen i rytm dobowy, czyli jak spać i dlaczego warto żyć z cyklem słońca (Audio/podcast, PL)
#sen #zdrowie #edukacja
9. Krótki poradnik jak być nieszczęśliwym do końca życia:
— Wstawaj o której tylko chcesz. Pamiętaj, aby zawsze co najmniej kilka razy ustawić drzemkę
— Jeszcze leżąc w łóżku przejrzyj wiadomości, szczególnie wszelkie negatywne newsy
— Koniecznie utrzymuj bałagan w swoim środowisku – nie ściel łóżka, nie sprzątaj po sobie
— Jak najwięcej odkładaj na później, nie zajmuj się niczym produktywnym
— Przeglądaj ciągle media społecznościowe – i ponownie, jak najwięcej negatywnych newsów
— Nie inicjuj niczego, czekaj aż okazje same Cię odnajdą
— Skupiaj się na rzeczach, nad którymi nie masz kontroli. Zamartwiaj się nimi, np. pogodą, pandemią, polityką
— Nie pracuj nad sobą, tylko pogódź się z tym, jaki/jaka jesteś
— Pamiętaj, aby być ciągle w strefie komfortu. Nie wystawiaj się na nowości i próby
— Rób to, co nie wymaga żadnego wysiłku
– Jak być Nieszczęśliwym do Końca Swojego Życia (Film, PL)
#szczęście #nawyki #efektywność
10. Jak bardzo jesteś przeciętny? I to niekoniecznie pod negatywnym względem, ale po prostu, z ciekawości – względem innych osób. Ta strona pozwala na interaktywne odpowiadanie na proste pytania w stylu “czy uważasz, że jesteś bardziej kreatywny od większości?” i porównanie tych wyników z innymi osobami. Co prawda nie wiem, jaką ten portal ma wartość, ale odpowiadanie na pytania daje dziwną satysfakcję i z pewnością zaspokaja ciekawość 🙂
– ThanAverage (Portal/aplikacja, ENG)
#ciekawostki #ludzie #ankieta
Co najbardziej Ci się spodobało? Daj znać, odpowiadając na ten e-mail lub w komentarzu. Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz już za 2 tygodnie. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop 🙂
Zajrzyj też do mojego podcastu “Podcast Na Zdrowie”: https://sebastianchudziak.pl/nazdrowie/
Lub przeglądaj wszystkie wpisy na mojej stronie: https://sebastianchudziak.pl/wszystkie-wpisy/
Jeśli chcesz pomóc w rozwoju Newslettera i otrzymywać jeszcze lepsze treści, wypełnij proszę tę ankietę: https://forms.gle/ZK5Bf2jZoCXjMtaK7
Pozdrawiam,
Sebastian
Zapisz się:
Jeśli formularz nie jest dostępny lub nie działa, wyłącz dodatki blokujące reklamy/skrypty. Na tej stronie niemal w ogóle nie ma reklam 🙂