Newsletter kalejdoskop

Kalejdoskop to newsletter wysyłany co 2 tygodnie. Zawiera streszczenia artykułów/filmów/badań/nagrań z zakresu funkcjonowania człowieka, zdrowia, aktywności fizycznej, produktywności, rozwoju, psychologii oraz przydatne aplikacje, ciekawostki i wskazówki.


Cześć! 

Masz niewątpliwą okazję i przyjemność przeczytać motywująco-edukujące wydane newslettera Kalejdoskop. Na co więc czekasz? 🙂

1. Większość Polaków nie uważa otyłości za chorobę. W rzeczywistości otyłość to poważna choroba, stan zagrożenia zdrowia i życia jednostki oraz ogromne obciążenie dla gospodarki. Wiele osób uznaje otyłość za “defekt kosmetyczny”, ponieważ nie zna lub nie rozumie skutków zdrowotnych idących w parze z otyłością. Warto pamiętać, że duża nadwaga to nie tylko “dodatkowe kilogramy”, które musimy nosić, ale stan znaczącego zaburzenia wielu funkcji fizjologicznych. Oprócz zwiększenia ryzyka chorób cywilizacyjnych (cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie itd.) otyłość pogarsza sprawność układu immunologicznego, niszczy aparat ruchu, a nawet ma związek z zaburzeniami funkcjonowania mózgu i zaburzeniami psychicznymi. Najważniejsze, aby radzić sobie z otyłością to wiedzieć, że jest to poważne zagrożenie dla zdrowia. To pierwszy krok, który pozwala na dalsze wdrażanie działań mających na celu zmniejszenie masy ciała.

– Eksperci: aż 80 proc. Polaków z otyłością nie uważa jej za chorobę, ale za defekt kosmetyczny (Artykuł, PL)

https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C88140%2Ceksperci-az-80-proc-polakow-z-otyloscia-nie-uwaza-jej-za-chorobe-ale-za

Sprawdź też podcast “Jak przestać być grubym?”: https://sebastianchudziak.pl/pnz9/

#zdrowie #otyłość #nadwaga

2. Od długiego siedzenia lub wykonywania powtarzalnych czynności może boleć kręgosłup. Dlaczego tak się dzieje? Dochodzi bowiem do napięć mięśni odpowiadających za ustawienie kręgosłupa, zmniejszenia mobilności (zakresu ruchów) stawów okolic kręgosłupa oraz pogarsza się zaopatrzenie tkanek w składniki odżywcze. Ważniejsze jest natomiast to, co możemy zrobić, aby się bólu pozbyć. Jak można się domyślić – trzeba po prostu wyeliminować przyczynę. I jeśli nie możesz zrobić tego całkowicie (np. wykonując więcej ruchu zamiast długiego siedzenia), wtedy warto przynajmniej od czasu do czasu wykonać serię ćwiczeń wzmacniających i rozciągających kręgosłup w odpowiedni sposób. Ważne jest także, aby uczyć się kontrolowania swojego kręgosłupa i miednicy, tzn. potrafić wykonywać różne ruchy, jak np. przodopochylenie i tyłopochylenie miednicy czy praca w górę/w dół klatką piersiową.

– PEŁEN PROGRAM NAPRAWY KRĘGOSŁUPA za DARMO – I ETAP (Film, PL)

Sprawdź też film “10 minut zbawienia dla kręgosłupa – ćwiczenia bez sprzętu”: https://www.youtube.com/watch?v=BDpw6D8jS7M

#kręgosłup #zdrowie #fizjoterapia

3. Pacjenci chorób nowotworowych stosujący “medycynę alternatywną” umierają dwa razy częściej. To wnioski z badania przeprowadzonego na grupie prawie 2 milionów osób. Jako terapie alternatywne, rozumiane są tutaj wszelkie niepotwierdzone przez medycynę opartą na faktach, m.in. homeopatię, zioła oczyszczające, detoksy organów, “witaminę C na raka” itp. Co ciekawe, sprawdzono także jaki jest typowy obraz pacjenta stosującego metody alternatywne – to kobieta (77,1% przypadków) w średnim wieku 56 lat. Zasadniczym problemem osób, które promują metody alternatywne jest to, że odsuwają oni pacjentów od leczenia konwencjonalnego – i to właśnie powoduje nadwyżkę zgonów. Dodatkowo, typowy obraz pacjenta potwierdza, że promujący terapie alternatywne żerują na emocjach i niewiedzy ludzi. Kobiety są bowiem bardziej podatne na wpływ emocjonalnego przekazu związanego ze zdrowiem i bezpieczeństwem, a osoba w wieku około 56 lat to zwykle osoba, która potrafi korzystać z internetu, lecz nie potrafi rzetelnie i rzeczowo odróżnić informacji prawdziwej od fałszywej.

– Pacjenci chorób nowotworowych stosujący “medycynę alternatywną” umierają dwa razy częściej (Artykuł, PL)

https://pomoglo.pl/medycyna-alternatywna-rak-smierc/

Sprawdź też podcast “11 zasad zdobywania rzetelnej wiedzy przez internet”: https://sebastianchudziak.pl/pnz11/

#medycyna #nauka #badania

4. Lepiej jest godzić się na wszystko i być pokornym, czy czasem się zbuntować? Czasami osoby mające dobre intencje doprowadzają do negatywnych skutków. Zwykle wychowujemy dzieci do posłuszeństwa. A może jednak lepiej byłoby uczyć młode osoby buntu? Przykładem tego, jak nadmierne posłuszeństwo i pokora mogą prowadzić do zła był eksperyment, w którym proszono zwykłych ludzi o rażenie prądem innego człowieka, gdy oni odpowiadali błędnie na pytania. Pod wpływem autorytetu (profesora) badani dopuszczali się do tego, że gdyby eksperyment był prawdziwy – zabiliby innego człowieka. Na szczęście w przypadku tego badania “rażony” prądem był aktor, a badano przede wszystkim to, do czego jest w stanie dopuścić się posłuszny człowiek. Niezależnie od tego co robimy, kim jesteśmy w życiu z zawodu i pasji – jeśli mamy dobre intencje, powinniśmy dążyć do zmieniania świata w sposób pozytywny. Mówiąc inaczej – potrzebujemy rebelii, a nie rewolucji. Rebelia jest wtedy, kiedy w sposób umiarkowany nie godzimy się z rzeczywistością i działamy tak, aby poprawiać swoje otoczenie. Rewolucja natomiast to sytuacja, gdzie z szerzenia dobra doprowadzamy do nadmiernych działań, często takich, gdzie powstaje przymus i próba wymuszania “właściwych” zachowań. Komuniści być może chcieli dobrze, ale z rebelii przeszło to do rewolucji. Jeśli czujesz, że chcesz zmieniać świat na lepsze, miej zawsze na uwadze, że ani posłuszeństwo, ani rewolucja nie są dobrym wyborem.

– Dlaczego czasami warto być niegrzecznym? Albert Camus o potrzebie buntu (Film/audio, PL)

#edukacja #filozofia #nauka

5. Znasz uczucie wzdętego brzucha, kumulacji gazów w jelitach i długotrwałych zaparć? Niestety prawdopodobnie tak – lecz na szczęście są na to sposoby. Pierwszy, najważniejszy i najtrudniejszy z nich to oczywiście poprawa sposobu odżywiania. Tutaj najlepiej sprawdza się testowanie, po czym czujemy się najlepiej – bowiem często nawet po zdrowych produktach możemy nadmiernie kumulować gazy i czuć dyskomfort. Innym sposobem może być picie ziołowej herbaty – taka często pomaga w trawieniu. Jeszcze innym sposobem są… ćwiczenia. Ta metoda nie wymaga zmian dietetycznych i może być wykonana na kilka sposobów:

— 1. Masaż brzucha. Poprzez ucisk na jelita pobudzamy je do pracy. Warto wykonywać ruchy zgodnie z ruchem wskazówek zegara – ten kierunek jest zgodny z fizjologiczną pracą jelit.

— 2. Rozciąganie. Jeśli czujesz ucisk w brzuchu wystarczy przytrzymać kilka minut pozycję dowolnego rozciągnięcia angażującego okolice brzucha.

— 3. Oddychanie przeponowe. Umożliwia ono delikatny ruch narządów wewnętrznych i stymuluje pracę jelit.

— 4. Głęboki przysiad. Jest to naturalna pozycja do defekacji, rozluźnia elementy dolnego odcinka jelit.

— 5. Ćwiczenia rotacyjne. Stanowią mechaniczne pobudzenie i poprawiają perystaltykę.

— 6. Spacer. Lub inny rodzaj ruchu, w którym unosimy nogi i pracujemy mięśniem biodrowo-lędźwiowym.

– Ćwiczenia na wzdęty brzuch, zaparcia i poprawę trawienia – szybki efekt! (Film, PL)

#odżywianie #zdrowie #wskazówki

6. Dlaczego Ci się nie chce? Dlaczego mi się nie chce? Dlaczego jesteśmy leniwi i odkładamy pracę? Podstawowe rzeczy, jakie w rzeczywistości motywują człowieka, to poszukiwanie przyjemności i unikanie cierpienia. I to właśnie to drugie, czyli unikanie dyskomfortu jest zjawiskiem silniejszym – to znaczy, że raczej wybierzemy brak dyskomfortu niż szukanie przyjemności. Być może nasze lenistwo jest w rzeczywistości formą unikania jakiejś formy cierpienia. To może być na tyle głęboka forma unikania cierpienia, że brakuje nam motywacji do uczenia się aby dostać się na studia, bo dostanie się na studia może wymagać wyjazdu do innego miasta, a tego właśnie się obawiamy. Dodatkowo bardzo często wykonujemy dość bezsensowną, trudną pracę, której efektów nie widzimy od razu. To powoduje poczucie braku wpływu na cokolwiek, mimo że z szerokiego punktu widzenia robimy coś niezwykle przydatnego. Jak więc pozbyć się lenistwa? Przede wszystkim warto upewnić się, że nie mamy jakiejś choroby, np. depresji. Ta może skutkować zmianami w biochemii mózgu i należy podjąć się farmakoterapii oraz psychoterapii. Jeśli tak nie jest, to powinniśmy pracować nad dyscypliną, koncentracją i cierpliwością. Warto zwrócić uwagę, czy czynność, której się podejmujemy nie jest przypadkiem podejmowana bez konsekwencji (brak dyscypliny), czy nie rozpraszamy się nią zbyt łatwo (brak koncentracji) oraz czy nie poddajemy się za szybko (brak cierpliwości). A poza tym… czasami po prostu warto jest zrobić sobie przerwę, zwolnić i odpocząć.

– Psychologia LENISTWA – dlaczego nam się nie chce? (Film/audio)

Sprawdź też podcast “Motywacja vs. dyscyplina“: https://sebastianchudziak.pl/pnz8/

#prokrastynacja #motywacja #efektywność

7. Popularne produkty spożywcze, których nie powinno się w ogóle spożywać:

— 1. Słodkie napoje – zawierają ogromną ilość cukru i nie zwiększają uczucia sytości. Zaburzają to, czy czujemy głód czy nie i w większości są zupełnie bezwartościowe. Zamiast nich napij się niesłodzonej herbaty owocowej.

— 2. Przetworzone mięso – w szczególności te produkty, które zawierają azotyn sodu lub są silnie przetworzone, np. smażone, grillowane. Zawierają składniki, które mogą prowadzić do różnych chorób.

— 3. Wyroby cukiernicze, np. ciasteczka, pączki, torty, wafle. Zawierają duże ilości silnie szkodliwych dla zdrowia tłuszczów trans.

— 4. Słone przekąski. Zazwyczaj mają bardzo mało wartości odżywczej, a znaczne ilości składników niezdrowych, choćby wspomnianych wyżej tłuszczów trans.

— 5. Produkty gotowe i fast foody, szczególnie te niskiej jakości – zazwyczaj są to mieszanki niskiej jakości produktów oraz wzmacniaczy smaku, konserwantów, a nawet składników takich, jak ftalany.

— 6. Zupy i sosy w proszku – zwykle składają się z mąki, soli, wzmacniaczy smaku i innych bezwartościowych składników. Może zamiast nich warto użyć po prostu zwykłych przypraw? A jeśli szkoda Ci czasu teraz, w tej chwili, na przygotowanie sobie lepszej jakości produktów, to pomyśl – czy nie będzie Ci szkoda czasu w przyszłości na leczenie skutków zdrowotnych spowodowanych niezdrową dietą?

– Niezdrowe jedzenie: 6 najgorszych produktów ze sklepów! Czyli czego nie jeść | Dr Bartek Kulczyński (Film/audio, PL)

#dietetyka #odżywianie #zdrowie

8. Żyjesz w przestymulowanym otoczeniu. Wszystko wokół próbuje Cię stymulować. Dlaczego jest to problem? Dlatego, że nie jesteśmy do tego przyzwyczajeni na poziomie biologicznym. Po prostu aktualny poziom postępu wyprzedził niezliczone ilości razy nasze możliwości do adaptacji. Skutkiem tego jest m.in. to, że młodzież jest coraz bardziej rozdrażniona, ma coraz większe problemy z koncentracją, popada w stany lękowe i depresję. Warto odciąć się od nadmiernej ilości stymulatorów. Najlepiej jest to zrobić ograniczając bodźce. To, co najbardziej warto ograniczyć to przede wszystkim: rozpoczynanie dnia od elektroniki, wracanie do “przeszłości” przez przypominanie sobie emocjonujących chwil, powiadomienia na smartfonie, ciągłe odtwarzanie muzyki, ciągłe pisanie z innymi. Po prostu pozwól sobie na to, aby czasem nie mieć wszędzie wokół ogromnej ilości bodźców. 

– Stop overstimulating your mind with digital entertainment (Artykuł, ENG)

https://quintusertorius.com/letyourmindrest/

Sprawdź też podcast “Uzależnienie od rozproszenia”: https://sebastianchudziak.pl/pnz6/

#motywacja #rozproszenie #nawyki

9. Jeśli nie przejmiesz kontroli nad rozproszeniami, to one przejmą kontrolę nad Tobą. Nie mamy pełnej władzy nad naszymi działaniami. Różne rozpraszacze działają tak, abyśmy w nie wsiąknęli i pozbyli się nawet myślenia o kontrolowaniu ich. Uzależniamy się od nich. Przeciążamy się i przestymulowujemy. Potrzebujemy sposobu, aby przejąć stery. Po pierwsze potrzebujemy zrozumieć, co w życiu jest dla nas ważne. Jeśli jest to tylko czysta przyjemność, np. z oglądania seriali i grania w gry – nie czytaj dalej. Wróć do nich, bo marnujesz tutaj swój czas. Jeśli jest inaczej, kontynuuj. Zadaj sobie pytanie: co byś robił(a), gdybyś miał(a) jeszcze tylko 5 lat życia? To ani mało, ani dużo. Prawdopodobnie to właśnie te rzeczy, które wybierzesz, będą tymi najważniejszymi. One będą stanowić fundament do tego, by poradzić sobie z rozproszeniami. Zrób listę rzeczy, które robisz. Nie musisz zapisywać tam czynności podstawowych, jak jedzenie czy chodzenie do WC. Skup się na rzeczach takich, jak: oglądanie filmów, przeglądanie instagrama, granie w gry, ćwiczenia fizyczne, oglądanie filmów na youtube. Określ, które z tych czynności są dla Ciebie niezbędne z punktu życiowego i zawodowego. Od pozostałych, niezaklasyfikowanych do niezbędnych/prorozwojowych, zrób sobie przerwę na co najmniej 30 dni. Dla rzeczy niezbędnych określ natomiast zasady jak będziesz z nich korzystać. Np. zamiast co chwilę zaglądać na skrzynkę mailową, zaglądaj na nią tylko w godzinach 12:00-13:00 i 19:00-20:00. Przygotuj reguły i procedury, których bezwzględnie się trzymaj. Robiąc tak, zaoszczędzisz czas. Wykorzystaj go na jasnym określeniu swoich wartości i celów oraz poszukiwaniu sensownych i przyjemnych metod aktywności i odpoczynku.

– Jak Raz Na Zawsze Poradzić Sobie z Rozproszeniami (Film/audio, PL)

#rozproszenia #efektywność #praca

10. Masz wybór. Masz narzędzia, aby działać. Może czasami jest trudno, ale jeśli wykażesz się choć odrobiną silnej woli, to zrobisz to, czego chcesz. Małe rzeczy zamieniają się w duże. Potrzeba tylko trochę cierpliwości.

– THE CHOICE (Short Animated Movie) (Animacja)

#nawyki #praca #sukces

Mini-bonus: Niedawno prowadziłem część szkolenia “Trening Wystąpień Publicznych”. Mówiłem o tym, skąd brać inspiracje do wyszukiwania tytułów/tematów na swoje wystąpienia lub do tworzenia treści. Jeśli chcesz obejrzeć nagranie, zerknij tutaj:

Co najbardziej Ci się spodobało? Daj znać, odpowiadając na ten e-mail lub w komentarzu.  Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz już za 2 tygodnie. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop 🙂

Zajrzyj też do mojego podcastu “Podcast Na Zdrowie”: https://sebastianchudziak.pl/nazdrowie/

Lub przeglądaj wszystkie wpisy na mojej stronie: https://sebastianchudziak.pl/wszystkie-wpisy/ 

Jeśli chcesz pomóc w rozwoju Newslettera i otrzymywać jeszcze lepsze treści, wypełnij proszę tę ankietę: https://forms.gle/ZK5Bf2jZoCXjMtaK7 

Pozdrawiam, 

Sebastian



Zapisz się:

Jeśli formularz nie jest dostępny lub nie działa, wyłącz dodatki blokujące reklamy/skrypty. Na tej stronie niemal w ogóle nie ma reklam 🙂