Dlaczego NIE warto się odchudzać

wpis w: Artykuły, Blog | 0

Wszędzie mówią o odchudzaniu. Wszędzie widać metody odchudzania, gubienia wagi. Wszędzie diety, wszędzie suplementy, wszędzie zalecenia, aby się więcej ruszać. Ale nie tym razem! To nie jest kolejny poradnik odchudzania. To poradnik dlaczego NIE warto się odchudzać.

Za chwilę przeczytasz, dlaczego lepiej pozostać grubym. A jest ku temu naprawdę wiele powodów. Udowodnię Ci, że możesz cieszyć się swoją puszystością i okrągłymi kształtami tak bardzo, jak tylko chcesz. Nikt nie odbierze Ci Twojego ciałka. Jest ono Twoje, tylko Twoje i to Ty będziesz decydować co chcesz z nim zrobić. Poza tym, zawsze będzie Ciebie więcej do kochania 🙂 Poznaj powody, dlaczego NIE warto się odchudzać i dlaczego lepiej pozostać grubym.


Możesz jeść co chcesz, ile chcesz i kiedy chcesz

Koniec z dietami! Koniec z wyrzeczeniami! Koniec z liczeniem kalorii! Koniec z podziałem na zdrowe i niezdrowe, pełnoziarniste i niepełnoziarniste, niskoprzetworzone i wysokoprzetworzone. Możesz jeść co chcesz. Zamiast marnować cenny czas na zastanawianie się co jest dobre a co nie, możesz wykorzystać go na próbowanie kolejnych smaków. Poza tym i tak te zalecenia dietetyczne ciągle się zmieniają. Raz każą jeść 5 posiłków dziennie, innym razem robić jakieś posty okresowe. Koniec z tym! Jednym z najważniejszych powodów dlaczego nie warto się odchudzać jest fakt, że możesz jeść wszystko i to w dowolnych ilościach. Doskonale wiesz, ile różnych rodzajów czekolady albo ciast jest w zwykłym sklepie. Ale pamiętaj, że przez internet możesz zamówić jeszcze więcej! Zamawiając przez internet możesz dodatkowo dostać wszystkie 259 smaków czekolady prosto do Twojego domu. Niech kurier się męczy, a Ty zbieraj siły na jedzenie!

Nawet badania naukowe mówią, że ludzie z nadwagą są bardziej szczęśliwi od szczupłych: https://www.dailymail.co.uk/news/article-5208319/Fat-people-happier-say-researchers.html


Nie musisz zmieniać swojego życia

Ile to razy ludzie muszą frustrować się ciągłymi zmianami, poprawianiem, ulepszeniami… W internecie, radiu czy magazynach nie brak jest informacji mówiących „zmień to”, „zmień tamto”. A te zmiany zawsze przecież kończą się zupełnie inaczej, niż chcieliby tego autorzy tych pomysłów oraz my sami. Każdy człowiek jest inny, a zawsze optymalny scenariusz jest niemal nigdy możliwy do pełnego zrealizowania. Jeśli nie będziesz się słuchać tych „ekspertów” mówiących o niby lepszym życiu, to będzie Ci łatwiej!

Z resztą wszyscy ci celebryci, dietetycy, lekarze i trenerzy mówią o tych zmianach dlatego, że im samym jest trudno. Wiesz, oni mają ciężko w życiu, to chcą, aby Tobie też było ciężko. Jednak Ty wcale nie musisz się temu dawać. Po prostu rób swoje nadal. Nie słuchaj ich. Nie zmieniaj swojego życia, tylko dlatego, że inni tego chcą. Żyj po swojemu!


Nie musisz się męczyć!

Czy to nie jest piękne? To chyba jeden z najważniejszych powodów, dlaczego nie warto się odchudzać. Po prostu nie musisz się męczyć. Popatrz na koty. Oczywiście te starsze, bo młode są po prostu głupiutkie. Starsze, doświadczone życiowo koty to wyjątkowo inteligentne zwierzęta. Co robią domowe koty przez większość dnia? Odpoczywają i śpią. Czy się męczą? Nie! To jest jeden z najpoważniejszych powodów, dlaczego i Ty nie powinieneś się męczyć. Ucz się od inteligentnych zwierząt – w końcu natura nie stworzyłaby ich w taki sposób, gdyby to nie było dla nich dobre.

Wszyscy ci ludzie, którzy biegają, pływają, męczą się w klubach fitness i na siłowniach robią to z kilku podstawowych powodów:

  • popisują się przed innymi,
  • są sfrustrowani swoim życiem lub bardzo zestresowani,
  • wpadli w sidła mody kreowanej przez instagrama.

Do tego kwestia diety. Przecież aby schudnąć, musisz zacząć się ograniczać. A jeśli nie schudniesz, to nie musisz. Nie musisz męczyć się z wysiłkiem fizycznym, dietami, wyrzeczeniami, suplementami. Możesz oszczędzać energię, zasoby, czas. Możesz korzystać ze zdobyczy nauki, jakimi są mechaniczne środki transportu. Nie po to człowiek wymyślił samochód, aby teraz męczyć się jadąc na rowerze.


Ty i tylko Ty decydujesz, co się dzieje z Twoim ciałem

Wybór należy wyłącznie do Ciebie. To Twoje ciało, więc to Ty decydujesz. Instagramowe modelki muszą męczyć się z dietami jedząc na śniadanie 2 liście sałaty, na obiad beztłuszczową, bezcukrową, bezlaktozową i bezglutenową owsiankę (tyle, kolacji nie jedzą), a Ty możesz jeść co chcesz i kiedy chcesz. A co najważniejsze – także ile chcesz!

Popatrz na otaczające nas trendy. Raz w modzie jest umięśniona sylwetka, raz bardziej atletyczna. Czasami w modzie jest bardzo niski poziom tkanki tłuszczowej, raz bardziej umiarkowany. Czasami ciągle skupiają się na umięśnieniu nóg, innym razem ramion. Koniec z tym! Jeśli będzie trzeba wyjaśnić komuś, dlaczego nie warto się odchudzać, to jest jeden z tych powodów, którymi przekonasz niemal każdego. Możesz decydować samodzielnie, jak będziesz wyglądać. W zasadzie zawsze będziesz wyglądać dobrze, puszyście i nikt nie nazwie Cię „wieszakiem”. Nie musisz ulegać dziwnym trendom i pozwalać innym na to, aby wpływali na Twoją sylwetkę.


Masz dużo więcej czasu dla siebie

Przeanalizujmy prosty przykład. Jeśli chcesz trzymać się rygorystycznej diety aby schudnąć, musisz poświęcić bardzo wiele czasu na jej przygotowanie: zakup odpowiedniej ilości ohydnych warzyw, umycie ich, obranie, posiekanie, wymieszanie, przyprawienie. Do tego mięso – musi być długo gotowane. Wszystkie te diety opierają się o podstawowe składniki, niemal nigdy nie ma w nich gotowych produktów. Jeśli będziesz spożywać 5 posiłków dziennie i średnio przygotowanie każdego z nich trwa 30 minut, to tracisz aż 2,5 godziny dziennie na samo przygotowywanie jedzenia! Przecież w tym czasie w 10 minut można zamówić dowolne gotowe danie, np. kebaba. W kebabie też są przecież warzywa!.

Do tego ciągle ten wysiłek fizyczny. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca aż 300 minut ćwiczeń fizycznych tygodniowo. To aż ponad 42 minuty dziennie! Ponadto chcą, aby codziennie dużo chodzić, najlepiej ponad 8000 kroków. Pokonanie takiego dystansu to co najmniej pół godziny dłużej, niż jazda autobusem lub samochodem. A pomyśl, że na siłownię trzeba też dojechać. Do tego jeśli przyjdzie Ci na myśl praca z trenerem lub dietetykiem, dojdą do tego kolejne cenne minuty Twojego czasu przeznaczone na coś, czego zupełnie nie chcesz!

Czyli… codzienna dieta: 2,5 godziny. Ćwiczenia + dojazd: godzina dziennie. Niepotrzebne chodzenie: dodatkowe pół godziny. To łącznie daje aż cztery godziny Twojego cennego czasu. Przecież w 4 godziny możesz zrobić tyle rzeczy, że z pewnością poczujesz ogromną satysfakcję. I to 4 godziny codziennie! Popatrz: dzisiaj film, jutro sen, pojutrze granie w grę, za 3 dni spotkanie ze znajomymi, a w piątek impreza!


Możesz częściej imprezować

No właśnie, impreza! Życie jest za krótkie, aby spędzić je tylko w pracy i na obowiązkach. Do tego trzeba spać, bo niestety bez snu się nie da. Na szczęście są teraz technologiczne zdobycze nauki w postaci energetyków, które nie dość, że smaczne, to pomagają Ci zachować więcej dnia dla siebie, zamiast marnować go na sen. A już na pewno nie ma sensu spać bliżej weekendu, kiedy znajomi wyciągają Cię na imprezę. Na pewno znasz takie osoby, które nie imprezują, bo muszą się odchudzać. Niech one się męczą, a Ty nie musisz się odchudzać! Możesz imprezować nawet kilka razy w tygodniu! I co najważniejsze, możesz pić i jeść tyle, ile chcesz. Zapomnij o odtłuszczonych chrupkach i niewielkich ilościach alkoholu. Jak się bawić, to się bawić! Pij i jedz ile chcesz, baw się do samego rana.


Zmniejszasz szansę na zaatakowanie Cię na ulicy

Wyobraź sobie, że w środku nocy musisz wrócić z imprezy przez niebezpieczną dzielnicę. Kto w takim miejscu może się bezpieczniej czuć? Ktoś, kto waży 55 czy 125kg? Przecież to oczywiste. Wielkiego człowieka nikt nie zaatakuje, bo inni boją się dużych ludzi. To szczupli są najczęściej napadani, bo każdy zbir wie, że szczupły nie jest niebezpieczny.

Jak wyglądają zazwyczaj ochroniarze? To ogromni ludzie! Już samą swoją posturą sprawiają, że nie chce się zaatakować VIP-a. Dlaczego nie warto się odchudzać? Dla bezpieczeństwa! Nie będziesz potrzebować ochroniarza, Twoja postura będzie sama Cię chronić.


Znajdziesz nowych znajomych z ruchów „akceptacji otyłości”

Niestety, żyjemy w takich czasach, w których ludzie nie mogą żyć po swojemu 🙁 Puszyści ludzie, którzy mają tylko trochę więcej ciałka do kochania, często stają się ofiarami kpin i szyderstwa. W końcu wszyscy ci fit-faszyści muszą mieć się na kim znęcać, aby wyładować frustrację spowodowaną ciągłym ograniczaniem się. Oni muszą sobie odmawiać, Ty nie musisz. Oni muszą się męczyć, a Ty nie. To dlatego ciągle chcą Cię namówić do schudnięcia. Na szczęście na świecie pojawiły się bardzo korzystne ruchy akceptacji otyłości. Są to grupy społeczne, które mają na celu przekonać innych do tego, że nie warto się odchudzać. Lepiej jest zaakceptować siebie takim, jakim się jest.

Jako, że ludzi z nadwagą jest na świecie coraz więcej, coraz łatwiej będzie Ci znaleźć wspierających Cię znajomych. Wspólne grupy „fat acceptance” mogą spotykać się nawet codziennie i wspólnie, podczas jedzenia i picia słodkości wspierać się i uodparniać na podłość innych ludzi. Osoby z takich grup są zawsze chętne do wsparcia Ciebie i zawsze znajdą jeszcze więcej powodów ku temu, aby przypadkiem nie przyszło Ci na myśl przechodzić na dietę.


Nie potrzebujesz nowych nawyków, motywacji ani dyscypliny

Dyscyplina, motywacja, nawyki, dyscyplina, motywacja, nawyki, dyscyplina, motywacja nawyki… ileż można? Przecież gdybyś chciał(a) pójść do wojska, to już dawno byś to zrobił(a)! Życie to nie poligon, wcale nie musisz mieć ciągłej dyscypliny. Zostaw ją dla tych, którzy jej najbardziej potrzebują. A motywacja… to chyba najbardziej oklepane słowo jakie jest w powszechnym użyciu. Jak zdobyć motywację, jak się zmotywować, jak mieć więcej motywacji. Przecież organizm człowieka jest bardzo inteligentny i sam doskonale wie, co chce robić. Przecież aby robić rzeczy, które sprawiają prawdziwą przyjemność nie musisz się motywować. Organizm sam rozumie, co jest dla niego dobre i pozwól mu o tym decydować, zamiast się zmuszać do czegoś, co jest nienaturalne. Jest z resztą taki dowcip…

Skazali gościa na śmierć.
Jednak był tak gruby, że się nie mieścił na krześle elektrycznym. Zarządzili dietę. Po tygodniu o chlebie i wodzie – koleś zamiast schudnąć, przytył 3 kilo. Na krzesło nijak się nie mieści. Zarządzili tylko wodę – znów przytył 3 kg. Postanowili nic mu nie dawać. Kolo zamiast chudnąć, poprawił się o kolejne 3 kg.
– Co jest, czemu nie chudniesz?
– Jakoś nie mam motywacji…


Masz większe to, co ważne dla innych!

Jeśli jesteś kobietą – masz większe piersi. Jeśli jesteś facetem – masz większe ramiona! Co tu więcej mówić, to się po prostu liczy. Szczupłe kobiety muszą wkładać implanty, a szczupli faceci muszą brać szkodliwe sterydy męcząc się na siłowni. Jeśli nie będziesz się odchudzać, duże piersi lub duże ramiona już zawsze będą z Tobą! 🙂


Zwiększasz swoje szanse na przeżycie podczas wojny albo klęski

Popatrz co się dzieje na świecie: wojny na bliskim wschodzie, Rosja, Ukraina, Turcja, Armenia i Azerbejdżan. Pandemia koronawirusa. Zagrożenie wybuchem superwulkanu. Huragany i powodzie. Tak to niestety wygląda i nigdy nie wiadomo, kiedy padnie na Nas. Co możesz zrobić, aby zwiększyć swoje szanse? Przede wszystkim, mieć odpowiedni zapas energii! Jeśli człowiek potrzebuje średnio 2000 kcal dziennie, to popatrz na te 2 przykłady:

Przykład 1: szczupły człowiek, 175cm, 60kg. Ilość tkanki tłuszczowej: 7%. 60 * 7% = 4,2kg. Jeśli przyjmiemy, że 1kg tkanki tłuszczowej to około 7800 kcal, to taka osoba ma zapas jedynie na 16 dni.

Przykład 2: człowiek z dużym zapasem energii, 175cm, 120kg. Ilość tkanki tłuszczowej: 64,2kg. To oznacza ponad 500 tysięcy kcal. zapasowej energii, której wystarczy nawet na 250 dni!

Nie wierzysz? Był już w historii taki przypadek, że otyły mężczyzna przeżył prawie rok tylko na własnych zapasach energetycznych: https://nauka.rocks/przezyl-bez-jedzenia/. Jak widzisz, kolejnym powodem dlaczego nie warto się odchudzać jest bezpieczeństwo w trudnych czasach. Jak wszyscy szczupli powymierają z głodu, Ty przeżyjesz mając jedynie dostęp do wody, która przecież jest wszędzie wokół.


Zaczniesz mieć bardziej symetryczny i naturalny kształt

Każdy, kto zna różne kształty wie, że najbardziej symetryczna i naturalna jest kula. Podczas gdy inni będą zastanawiać się nad sylwetką w kształcie litery V, Y albo gruszki, Ty możesz przyjąć najbardziej symetryczny z tych wszystkich kształtów – kulę.


Możesz nosić ubrania w różnych rozmiarach

Szczupli ludzie muszą nosić idealnie dopasowane ubrania. Nawet jeden rozmiar za dużo sprawia, że bardzo dziwnie wyglądają – ubrania będą na nich wisieć. Z tym zawsze jest problem, bo albo musisz mieć ubrania w różnych rozmiarach, albo pilnować, aby waga zawsze była taka sama. A takie pilnowanie to przecież sama udręka. Natomiast osoby grubsze nie muszą mieć tego problemu! Możesz kupić ubrania w rozmiarach 3XL, 4XL, 5XL, 6XL, 7XL czy 8XL i nosić dowolne z nich. Jedne będą bardziej obcisłe i będą bardziej podkreślać Twoje kształty, a te ciut większe będą bardziej przewiewne i podkreślą swobodę.


Możesz testować wszystkie dania z restauracji

Nawet podczas jednej wizyty! W końcu możesz jeść co chcesz i ile chcesz. Na każdym wypadzie do restauracji, pubu, cukierni, lodziarni czy w fastfoodzie możesz spróbować nawet wszystkich dań. Ogranicza Cię jedynie zasobność portfela, a skoro nie musisz wydawać pieniędzy na dietetyka, suplementy, siłownię i trenera personalnego, to możesz sobie pozwolić naprawdę na wiele. Chcesz sprawdzić jak smakuje połączenie kilku potraw? Zamów kilka dań jednocześnie. Chcesz sprawdzić jak smakują te dania z ciastem, lodami i płynną czekoladą? Nic nie stoi na przeszkodzie! Możesz nawet rozkręcić ciekawy kanał na youtubie: zamawiasz po kawałku każdego z dostępnych ciast w danym miejscu, jesz wszystkie i wybierasz najlepsze. Widownia niemal gwarantowana! Dodatkowo możesz też rozśmieszyć ludzi (a śmiech to zdrowie): bo gdy kelner poda Ci menu, Ty odpowiadasz „może być!”.


Zwiększasz swoje bezpieczeństwo w wypadkach

Kto ma większe szanse na wyjście cało z wypadku, sama skóra i kości, czy osoba z dużą warstwą amortyzującą? Przecież odpowiedź jest oczywista. Statystyki przerażają. Na przykład w wypadkach na przejściach dla pieszych giną setki ludzi, w Polsce rocznie dochodzi nawet do 3000 wypadków na przejściach dla pieszych. Do tego mnóstwo jest innych wypadków: uderzeń, potrąceń, upadków i innych. Jeśli ważysz więcej, to dowolna siła przeniesie Cię na mniejszą odległość niż osobę szczupłą. Do tego amortyzująca warstwa tłuszczu sprawi, że siła uderzenia rozłoży się o wiele bardziej i nie uszkodzi tak łatwo kości i najważniejszych organów ciała.


Otrzymasz więcej darmowych badań

Jeśli żyjesz w Polsce, to wiesz, że tutejsza ochrona zdrowia nie działa tak dobrze, jak mogłaby działać. Długie kolejki, trudności z dostępem do badań czy lekarzy. Jednak nie bój się! Większość lekarzy wierzy, że otyłość prowadzi do przyspieszenia mnóstwa chorób: cukrzycy, miażdżycy, nadciśnienia, zawału, udaru, zapaleń stawów, uszkodzenia kręgosłupa, próchnicy, problemów z nerkami, hipercholesterolemii, stłuszczenia wątroby, nowotworów, chorób skóry, artretyzmu czy problemów z pęcherzem. Kto by się tym przejmował… pewnie to kolejny spisek farmaceutyczny, wszystko po to, aby kupować jeszcze więcej leków. Natomiast są tego plusy: mając sporą nadwagę o wiele łatwiej i szybciej uzyskasz różne badania! Możesz często się badać, aby przekonać się, że wcale nie jest z Tobą tak źle, jak mogłoby się wydawać. Dzięki badaniom wiesz, że nie masz jeszcze żadnych śmiertelnych chorób, a dzięki temu możesz jeszcze więcej jeść i oszczędzać jeszcze więcej energii 🙂


Nie będziesz tak długo męczyć się z tym podłym światem

Ponoć życie to tylko przypadek. Choć ludzie starają się ciągle odnaleźć sens w tym przypadku, to często się to nie udaje. Na świecie jest tak wiele zła, tak wiele nieszczęścia, że trudno mówić o jakimś sensie. Wszędzie wokół wojny, przemoc, agresja. Ludzie wykorzystujący innych, kataklizmy i katastrofy, wypadki. Kto chciałby żyć w takich realiach? Póki człowiek jest młody, to sobie radzi, jednak na starość zaczyna być coraz trudniej. Jednak nie przejmuj się. Będąc osobą otyłą możesz skrócić sobie życie nawet o kilkanaście lat! Nie dość, że spędzisz całe swoje życie w słodkich przyjemnościach, to jeszcze nie będziesz musiał(a) użerać się z tym całym złem na starość! I to jest dopiero powód przemawiający za tym, że nie warto się odchudzać, prawda?


Grube kotki. Czyż nie są szczęśliwe?

— Koniec artykułu —

Może zainteresuje Cię taki poradnik?
Nie udało mi się Ciebie przekonać? Szkoda 🙁 jeśli wolisz tę trudną drogę odchudzania, wysiłku i rezygnacji z ulubionych słodkości i pyszności, sprawdź:

Czy ten artykuł jest ironiczny, satyryczny, a wręcz sarkastyczny? Nie wiem, choć się domyślam >:-)


Leave a Reply