ENCYKLOPEDIA SIŁOWNI - logo

Lista głównych rozdziałów Encyklopedii Siłowni:

Strona główna Encyklopedii Siłowni

Teraz przeglądasz rozdział:

Często zadawane pytania i pozostałe tematy

Czyli wszystko to, czego nie udało się dopasować do wcześniejszych rozdziałów


Zdrowy rozsądek, logika, umiar – jedne z najbardziej zatraconych wartości

Wiele osób wykazuje tendencję do postrzegania danego zjawiska „zerojedynkowo”. Często spotyka się różnego rodzaju twierdzenia, np. „przejście na dietę”, „trening na masę”, „zdrowe odżywianie”, „odchudzanie” traktowane jako kompletna zmiana wszystkiego. Jednakże każda z tych zmian powinna być stopniowa i stosunkowo swobodna. Nie powinno się przechodzić na dietę, ale stopniowo zmieniać nawyki na lepsze, natomiast „trening ma masęNie ma czegoś takiego jak trening na masę – dieta może być na masę. Odżywianiem się regulujemy to, czy tyjemy czy chudniemy, a trening może co najwyżej warunkować czy nabierzemy więcej masy tłuszczowej czy masy mięśniowej.” nie oznacza robienie z siebie 150-kilogramowego knura.

Inny przykład to przesadne dbanie o zdrowe odżywianie. Co oczywiście warto od razu zaznaczyć – rezygnacja z dodanego cukru jest zawsze bardzo korzystna dla zdrowia. Jednak niezjedzenie produktu zawierającego w swoim składzie 0,5g cukru na 100g produktu może świadczyć o pierwszych objawach ortoreksji. Podobnie osoby unikające glutenu z różnych powodów, mimo, że są całkiem zdrowe potrafią unikać produktów, które „mogą zawierać gluten w śladowych ilościach”. W przypadku treningu, np. biegania – osoby tracące umiar chcą za wszelką cenę przebiec maraton, choć biegają dopiero kilka miesięcy. Tego typu braki w rozsądnym myśleniu mogą przynieść skutek dokładnie odwrotny od zamierzonego: zdrowa dieta stanie się źródłem niedoborów żywieniowych, a prozdrowotne (w założeniu) bieganie może okazać się powodem kontuzji i przetrenowania.

Pamiętaj więc, aby zawsze zachowywać umiar i zdrowy rozsądek w tym, co robisz. Jeśli Twoim celem jest zdrowie, sylwetka, siła czy cokolwiek innego – to brak zdrowego rozsądku będzie idealnym zaprzeczeniem tego, co chcesz osiągnąć.


Trening i dieta w święta

Brak treningu w święta to często 3 do 5 dni odpoczynku. Taki okres jest wręcz wskazany i można bez obawy o jakiekolwiek negatywne efekty zrobić sobie kilka dni bez treningu. Można też ten czas przeznaczyć na deload – czyli pozwolić, aby organizm odpoczął. W przypadku, gdy jednak chcesz trenować, a nie masz gdzie – wykonaj dowolny, odpowiedni dla Twojego poziomu zaawansowania trening w domowych warunkach bez użycia sprzętu lub po prostu pobiegaj. Również jeśli chcesz jeść duże porcje świątecznego jedzenia, warto pomyśleć o treningu. Co prawda w kilka dni nie da się przytyć bardziej niż 1-2kg tłuszczu – jednak to nadal są 1-2 kilogramy, na których zrzucenie na co dzień ciężko pracujemy.

Dieta w święta zależy jednak od Twojego wyboru oraz celu:

  1. Jeśli na co dzień nie liczysz dokładnie kalorii i nie dbasz o sylwetkę jak profesjonalny zawodnik, regularnie ćwiczysz – w święta pozwól sobie na co tylko zechcesz. Oczywiście w pewnych granicach rozsądku – nagłe wpychanie w siebie kilogramów jedzenia może poważnie zaszkodzić.
  2. Jeśli zwykle dbasz o to co jesz oraz dbasz o swoją sylwetkę, to:
    • Po prostu licz kalorie w święta. Staraj się nie przekraczać bardzo znacząco swojego zapotrzebowania. Wybieraj jedzenie mniej kaloryczne, ogranicz alkohol. Sumaryczną nadwyżkę (np. 2000kcal) rozłóż na np. 2 tygodnie i po świętach przez ten czas jedz mniej. Możesz też jeść mniej przed świętami.
    • Ogranicz najadanie się i obfite w węglowodany i tłuszcze produkty. Dania takie jak ryba z sałatką można uznać wręcz za „dietetyczne”.
    • Ćwicz w okresie świąt, aby nadrobić wydatek energetyczny.
  3. Jeśli jesteś na końcowym etapie trudnej redukcji i chcesz koniecznie dokończyć swój cel: spróbuj to zrobić mimo świąt. Nie rezygnuj ze wspólnej kolacji, ale dobrze wybieraj produkty, jakie spożywasz. Ewentualnie potraktuj jeden dzień jako tzw. refeed, czyli najedz się w granicach rozsądku.

Pamiętaj, że stres i uczucie nieprzyjemności spowodowane restrykcyjnym odmawianiem sobie zjedzenia czegoś może ostatecznie okazać się gorsze w skutkach od zjedzenia tego. Brak satysfakcji i zadowolenia wraz z niewielkim, ale przewlekłym stresem może okazać się negatywny dla zdrowia a także zwiększyć szansę na wystąpienie silnych zachcianek na jedzenie w przyszłości.

30 kulturystycznych mitów

Kliknij TUTAJ, aby przeczytać pełny artykuł


Polecane kanały YouTube, strony, książki, osoby i inne

Temu zagadnieniu został poświęcony oddzielny artykuł.


Nie udało Ci się znaleźć odpowiedzi w ES? Zadaj własne pytanie

Kliknij tutaj aby zadać pytanie, zgłosić problem i przejrzeć aktualne zmiany.


Aktualne prace nad Encyklopedią

Zarys prac do zrobienia:

  • Uzupełnienie wątków
  • Aktualizacja aktualnych tematów
  • Utworzenie dużych artykułów na najpopularniejsze tematy
  • Aktualizacja rozdziałów / stworzenie nowego, bardziej czytelnego układu (v2)

Uzupełnienia

(aktualnie brak)


Lista głównych rozdziałów Encyklopedii Siłowni:

Strona główna Encyklopedii Siłowni