Newsletter kalejdoskop

Kalejdoskop to newsletter wysyłany co 2 tygodnie. Zawiera streszczenia artykułów/filmów/badań/nagrań z zakresu funkcjonowania człowieka, zdrowia, aktywności fizycznej, produktywności, rozwoju, psychologii oraz przydatne aplikacje, ciekawostki i wskazówki.


Cześć! 

Jak zwykle mam dla Ciebie 10 punktów, w których znajdziesz ciekawe treści z zakresu zdrowia, nauki, produktywności i wskazówek. Miłego czytania!

1. Jak zjeść słonia? Po kawałku. I wie to niemal każda osoba zaznajomiona z technikami produktywności, efektywności działania i organizacji pracy. W artykule opisana jest ta metoda na prawdziwym przykładzie: pisania kodu przez programistę. Postawił on sobie stosunkowo proste zadanie: napisać odrobinę kodu codziennie, przed lub po pracy. Efekty? Po 6 latach mamy dostępną w pełni sprawną i funkcjonalną wyszukiwarkę, którą stworzył. Lekcje, które zostawia nam autor są następujące: jeśli nie masz wiele czasu, nie chcesz ryzykować i chcesz stworzyć coś wartościowego, wykorzystaj metodę drobnych kroków. Dobierz kierunek działania tak, aby z upływem czasu nie zmniejszyła się znacząco wartość tego, co chcesz zrobić. Nie poddawaj się, nawet jak odczujesz, że to nie działa. Najprawdopodobniej z czasem po prostu ruszy.

– The unreasonable effectiveness of just showing up everyday (Artykuł, ENG)

https://typesense.org/blog/the-unreasonable-effectiveness-of-just-showing-up-everyday/

Sprawdź też artykuł/podcast “Motywacja vs dyscyplina”: https://sebastianchudziak.pl/zapomnij-o-motywacji-potrzebujesz-dyscypliny/

#produktywność #praca #efektywność

2. Uważasz, że produkt zawierający dużo chemii jest szkodliwy? Najprawdopodobniej jesteś w dużym błędzie. Wiele osób unika produktów spożywczych lub kosmetycznych tylko dlatego, że ma on w składzie dużo “chemii”. W rzeczywistości każdy produkt składa się z chemii i jest to w 100% naturalne. Co więcej, tu nie chodzi o zanieczyszczenie czy zdegradowanie jakości produktu spożywczego. Po prostu każdy, nawet najbardziej naturalny produkt składa się tylko z różnych związków chemicznych. I często naturalne związki chemiczne są takie same lub podobne, jak te syntetyczne. Kluczem jest umieć je rozpoznać i potrafić czytać etykiety. Ciekawym przykładem są tutaj zioła: uważane zwykle za zupełnie naturalne. Natomiast zawierają one wiele różnych substancji chemicznych, mogących znacząco wpływać na wiele funkcji fizjologicznych. Brak zrozumienia tego, że wszystko składa się z substancji chemicznych, często osłabia naszą uwagę, co może przełożyć się na negatywne konsekwencje zdrowotne. PS: wpisz w wyszukiwarkę internetową “skład banana” i przejdź do wyników wyszukiwania grafik 🙂

– Zioła to też chemia (Artykuł, PL)

https://nowaalchemia.blogspot.com/2021/07/zioa-to-tez-chemia.html

#chemia #odżywianie #zdrowie

3. Jak się rozciągać, aby to było skuteczne? W sieci nie brakuje ćwiczeń rozciągających. Zwykle jednak większym problemem jest to, jak robić rozciąganie poprawnie. Zwróć uwagę na następujące zasady:

— Rozciąganie nie powinno być nieprzyjemne. Nadmierny zakres ruchu skutkujący znacznym bólem nie jest skuteczny.

— Oddychaj podczas rozciągania – uruchom całą klatkę piersiową i przeponę

— Wpasuj się pozycję – dobierz ją do siebie. Rozluźnij się, pod żadnym pozorem nie spinaj się.

— Nie izoluj tylko jednego mięśnia – nie bój się ruchu podczas przytrzymywania pozycji rozciągania

PS: pamiętaj też, że skuteczne rozciąganie to po prostu przytrzymywania dowolnej pozycji przez co najmniej 30-60 sekund (do kilku/kilkunastu minut) bez robienia ruchów pogłębiania. Dodatkowo liczy się regularność!

– Jak się rozciągać żeby było dobrze ? te zasady zwiększą Twoje efekty o 100% (Film, PL)

#mobilizacja #rozciąganie #stretching

4. Jak zrobić, aby się lepiej czuć? Przeprowadzono meta-analizę badań skupiających się na poprawianiu samopoczucia. Wyniki wskazują, że różne efekty uzyskujemy w zależności od naszego stanu: czy jesteśmy zdrowi, czy chorzy. Ogólnie, to co poprawia samopoczucie to proaktywne metody pracy nad zdrowiem psychicznym: sprawdzają się tutaj: trening uważności, medytacja i świadome oddychanie. Te metody są o tyle skuteczne, że pomagają nam odciąć się na chwilę od przytłaczającej często rzeczywistości. Skuteczne są też, jednak tylko w połączeniu: praca nad poczuciem celu, praktykowanie życzliwości oraz pisanie dziennika wdzięczności (wdzięcznika). Wśród osób z zaburzeniami psychicznymi najlepsze efekty przynosiła terapia poznawczo-behawioralna, a u zdrowych: terapia akceptacji i zaangażowania. Jest jednak dodatkowy czynnik, który trzeba uznać za kluczowy: to systematyczność. Codzienna medytacja czy pisanie wdzięcznika będą skutecznie zazwyczaj dopiero po wielu miesiącach, gdy staną się swobodnym nawykiem i gdy nie będziemy musieli się do nich zmuszać.

PS: artykuł jest dostępny za darmo, ale po zalogowaniu.

– Odkryto klucz do dobrego samopoczucia (Artykuł, PL)

https://psychiatria.esculap.com/news/162173/odkryto-klucz-do-dobrego-samopoczucia

#psychologia #psychiatria #samopoczucie

5. Nauka to szeroko rozumiany zbiór wiedzy i zasad, który ma na celu jak najbardziej rzetelne oddanie rzeczywistości, dzięki zastosowaniu metodologii i zasad. Jak to jest, że wiele osób neguje naukę, nie chce jej ufać? Naukę tworzą ludzie, którzy są podatni na wpływy i błędy poznawcze. Często skupiamy się na wpadkach związanych z nauką, np. na 2 procentach badań przeprowadzonych nieprawidłowo i uogólniamy to na całą resztę. Dodatkowo w nauce pojawiają się czasem kwestie związane z poglądami i ideami, co już samo w sobie buduje dystans. Dużą rolę gra też tutaj spadek zaufania do instytucji naukowych, często działających jako instytucje publiczne (państwowe). Ważne też, abyśmy nie interpretowali hasła “każdy powinien mieć własne zdanie” w błędny sposób: jako jednostki jesteśmy zbyt podatni na błędy poznawcze i błędy metodologiczne i w niemal każdym przypadku będziemy w większym błędzie, niż instytucje. Zasadniczo można przyjąć, że warto jest wierzyć nauce, ale jednocześnie trzeba się nauczyć ją rozumieć i interpretować.

– Czy można ufać nauce? | Rozmowa z Łukaszem Sakowskim, To tylko Teoria (Audio/rozmowa, PL)

#nauka #metodologia #edukacja

6. Japonia jest uważana za wyjątkowo rozwinięty i zaawansowany kraj, z ludźmi o wysokiej inteligencji i optymistycznych perspektywach. W rzeczywistości jednak mnóstwo młodych japończyków ma bardzo pesymistyczną wizję przyszłości. Wielu z nich nie wierzy w swój rozwój zawodowy, spodziewa się zaś tego, że będą musieli pracować aż do śmierci. W związku z tym, często rezygnują oni z wchodzenia w związki, posiadania dzieci czy z kupowania mieszkania. Młodzi wolą wybierać bezpieczne warianty zamiast ryzykować – o wiele częściej wybierają pracę na etacie w korporacji zamiast zakładać własną firmę. Problem jest gospodarczo-polityczny. Aby nie mieć takich problemów w naszym kraju, musimy dbać o warunki do przedsiębiorczości. Sprzyjać jej na każdym kroku i wybierać rządzących tak, aby dawali ludziom możliwości rozwijania się. Takie rozwiązanie sprzyja całemu narodowi, poprawiając ogólną jakość życia i przyczyniając się do rozwoju.

– Smutne pokolenie w bogatym kraju. Dlaczego młodzi Japończycy nie mają nadziei na przyszłość? (Artykuł, PL)

https://forsal.pl/artykuly/995770,millenialsi-dlaczego-mlodzi-japonczycy-sa-tak-przerazliwie-smutni.html

#rozwój #przyszłość #przedsiębiorczość

7. Jak sobie radzić z idiotami i głupimi ludźmi? Nie oszukujmy się, żyjemy wśród nich. Każdy z nas, niezależnie od środowiska i miejsca pracy, przynajmniej od czasu do czasu spotyka się z taką osobą. Jednakże na początek warto będzie rozróżnić “zwykłą” głupią osobę od idioty: osoba głupia, to po prostu człowiek o niskiej inteligencji oraz wiedzy. Idiota natomiast może być osobą, która obdarzona jest większą wiedzą i inteligencją – jest jednak ignorantem, bucem, uważa się za bezbłędnego, wie, że ma rację, jest zamknięty na złożoność świata i szkodzi sobie i innym. Ze “zwykłymi” głupcami wystarczy komunikować się odpowiednio: używać prostego języka, nie mówić zbyt wiele. W stosunku do idiotów trzeba bardziej uważać: próba kontaktu z nimi często może zrobić idiotę także z Ciebie. Idiota ma swoje reguły gry i nigdy nie będzie traktować Ciebie jako autorytetu. Dyskusja na temat idiotycznego poglądu jest jak rozmowa osób w dwóch różnych językach. Dyskurs moralizujący w stosunku do idioty zakłada istnienie jakiejkolwiek płaszczyzny wspólnej. Nie da się porozumieć, jeśli nie ma reguł wspólnych reguł gry. Największym źródłem idiotyzmu jest nasza reakcja na niego. Idiotyzm rodzi idiotyzm. W przypadku interakcji z idiotami przestrzegajmy zasad:

— warto negocjować z tymi, którzy są do tego zdolni

— dobrze jest skłonić do rozwoju tych, którzy na to pozwalają

— należy zostawić w spokoju tych, którzy odmawiają.

– „GŁUPI ludzie” – jak sobie z nimi radzić? (Video/audio, PL)

#inteligencja #komunikacja #relacje

8. U osób po przechorowaniu Covid19 zauważane są problemy związane ze sprawnością umysłową. Im cięższy był przebieg choroby, tym większe problemy zauważono. Przebadano różne osoby, które przed chorowaniem wykonywały test inteligencji, następnie porównano wyniki ze sprawnością umysłową już po zakończeniu leczenia i po ustąpieniu objawów. Wyniki wskazują, że Covid może być naprawdę poważny w skutkach. Ciężko jest określić, czy te zmiany ulegną poprawie po jakimś czasie, czy doszło już do stałej degradacji na poziomie neuronalnym. Wniosek: warto jest dbać o siebie, by minimalizować skutki tego typu chorób.

– Cognitive deficits in people who have recovered from COVID-19 (Artykuł, ENG)

https://www.thelancet.com/journals/eclinm/article/PIIS2589-5370(21)00324-2/fulltext

#medycyna #nauka #mózg

9. Ile kosztuje lodówka? I czy warto kupić droższą, ale pobierającą mniej prądu? Zamiast zdawać się na intuicję, zdaj się na Excela. Można w naprawdę łatwy sposób stworzyć arkusz wyliczający realne zużycie prądu. Czasami wydaje nam się, że niektóre urządzenia kosztują ogromną ilość pieniędzy, a niektóre nie zużywają jej tak wiele. W rzeczywistości może być inaczej i warto od czasu do czasu przejrzeć wszystkie urządzenia elektryczne, aby dowiedzieć się ile płacimy za zużycie prądu przez dane urządzenie. Przykładowo, lodówka może kosztować rocznie 244 zł, mikrofalówka 76 zł, a mocny komputer stacjonarny z monitorem i głośnikami nawet 326 zł. Czy warto kupić bardziej energooszczędną lodówkę? Jeśli trzeba zapłacić 1000 zł więcej za 50 zł oszczędności rocznej w zużyciu prądu, to taki zakup będzie zwracać Ci się przez 20 lat. Uwzględniając inne czynniki i sam fakt, że po 10-20 latach lodówka może się zepsuć, najprawdopodobniej nie warto. 

– Ile kosztuje używanie lodówki? Teoria i praktyka (Artykuł, PL)

– Jak przeliczyć W na kWh i koszt w złotówkach – gotowy kalkulator (Artykuł, PL)

Najprostszy arkusz: https://sebastianchudziak.pl/wp-content/uploads/2021/07/Zuzycie-pradu.xlsx

#oszczędzanie #finanse #lifehack

10. Twórcy treści internetowych prześcigają się w tworzeniu materiałów, którymi się zainteresujesz. Często są to niewiele warte materiały, na które po prostu marnujesz czas. Dodatkowo algorytmy popularnych serwisów, jak np. YouTube podpowiadają Tobie setki filmów w poleceniach. Możesz usunąć polecenia za pomocą wtyczek, skupiając się tylko na treściach, które naprawdę chcesz obejrzeć lub przeczytać.

– Wyczki do przeglądarek

Firefox: https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/remove-youtube-s-suggestions/

Chrome: https://chrome.google.com/webstore/detail/less-addictive-youtube/olhmbgdbpfpkpejldoihajphhilpdnle

#produktywność #rozproszenie #praca

Co najbardziej Ci się spodobało? Daj znać, odpowiadając na ten e-mail lub w komentarzu.  Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz już za 2 tygodnie. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop 🙂

Zajrzyj też do mojego podcastu “Podcast Na Zdrowie”: https://sebastianchudziak.pl/nazdrowie/

Lub przeglądaj wszystkie wpisy na mojej stronie: https://sebastianchudziak.pl/wszystkie-wpisy/ 

Jeśli chcesz pomóc w rozwoju Newslettera i otrzymywać jeszcze lepsze treści, wypełnij proszę tę ankietę: https://forms.gle/ZK5Bf2jZoCXjMtaK7 

Pozdrawiam, 

Sebastian



Zapisz się:

Jeśli formularz nie jest dostępny lub nie działa, wyłącz dodatki blokujące reklamy/skrypty. Na tej stronie niemal w ogóle nie ma reklam 🙂