Newsletter kalejdoskop

Kalejdoskop to newsletter wysyłany co 2 tygodnie. Zawiera streszczenia artykułów/filmów/badań/nagrań z zakresu funkcjonowania człowieka, zdrowia, aktywności fizycznej, produktywności, rozwoju, psychologii oraz przydatne aplikacje, ciekawostki i wskazówki.


Cześć! 

Czy też tak masz, że najtrudniej jest wystartować? Niezależnie co robimy – czy idziemy na trening, czy mamy do kogoś zadzwonić lub posprzątać – najtrudniej jest zacząć. Lubię obserwować siebie i innych, ponieważ obserwacja pozwala na znajdowanie właśnie takich spostrzeżeń. A jeśli wiemy, co poprawić – wtedy najłatwiej jest to zrobić. Dzisiaj jak zwykle otrzymujesz ode mnie 10 pozycji z przydatną wiedzą. Mam nadzieję, że przyda Ci się ona właśnie do udoskonalania swojego życia 🙂

W poprzednim numerze w materiale nr 3 zanikł link. Zdarza się 🙂 Brakujący link to:

https://pomoglo.pl/medycyna-alternatywna-rak-smierc/

A teraz przejdźmy do dzisiejszych informacji, ciekawostek i streszczeń:

1. Wyuczona bezradność to pojęcie oznaczające stan trwałego przekonania o braku związku przyczynowo-skutkowego między działaniami (naszym wysiłkiem, pracą, staraniami) oraz ich skutkami. Mówiąc inaczej, jest to stan, w którym osoba nie wierzy w to, że jej starania przyniosą jakiś skutek. W przeszłości prowadzonych było wiele badań nad zjawiskiem wyuczonej bezradności i wiele z nich – niestety – było dość brutalnych. M.in. wrzucano do wody szczury, które zwykle po kilkunastu minutach tonęły. Jednak gdy takiego pływającego w wodzie szczura najpierw po kilku minutach wyłowiono, a po jakimś czasie znów wrzucono do wody, pływał on już nie kilkanaście minut, ale nawet kilkadziesiąt godzin. 

Zjawisko wyuczonej bezradności występuje także w naszych życiach. Nie zawsze musi być ono bardzo nasilone, jednak możemy zauważyć, że osoby, którym zwykle w życiu pozytywnie wychodzi wiele rzeczy, będą bardziej zdeterminowane na podejmowanie się kolejnych. Natomiast ludzie, którzy w swoim życiu doświadczali wielu porażek, będą częściej odpuszczać i łatwiej rezygnować. Co możemy z tym zrobić? Przede wszystkim, jeśli zauważysz u siebie (lub bliskich), że łatwo odpuszczasz, warto przeanalizować sytuację i zastanowić się, czy szybka rezygnacja nie jest związana właśnie z doświadczeniami z przeszłości. Dodatkowo warto zauważać, a nawet zapisywać wszystkie rzeczy, na które mieliśmy widoczny wpływ.

– WYUCZONA BEZRADNOŚĆ – Jak rozpoznać? Jak sobie z nią radzić? (Film, PL)

– Learned helplessness (Artykuł, ENG)

https://en.wikipedia.org/wiki/Learned_helplessness

#bezradność #depresja #psychologia

2. Codziennie dokładnie myjesz się, aby zachować higienę? Możesz… popełniać błąd. Zbyt dokładne i zbyt częste mycie może prowadzić do degradacji korzystnego mikrobiomu skóry. To w konsekwencji może zwiększać ryzyko chorób skóry. Codziennie warto jest przede wszystkim umyć 3 części ciała: pachy, stopy i okolice krocza. Te 3 obszary są najbardziej narażone na rozwój niekorzystnych drobnoustrojów – zazwyczaj nadmiernie się pocą. Resztę ciała wystarczy spłukać ciepłą wodą. Oczywiście oprócz powyższych warto jest umyć dokładnie zęby i zazwyczaj także włosy na głowie. Zwróć jeszcze uwagę na to, czym się myjesz. Jeśli używasz gąbki, weź pod uwagę, że znajdują się w niej ogromne ilości bakterii już nawet po kilku użyciach. Najlepiej jest z niej zrezygnować.

– Lekarz apeluje: codziennie powinniśmy myć tylko trzy części ciała (Artykuł, PL)

https://www.medonet.pl/zdrowie,lekarz-apeluje–codziennie-powinnismy-myc-tylko-trzy-czesci-ciala,artykul,99650859.html

– Gąbka to worek bakterii. Nie używaj jej do mycia – zaleca dermatolog (Artykuł, PL)

https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,gabka-to-worek-bakterii–nie-uzywaj-jej-do-mycia—zaleca-dermatolog,artykul,68267924.html

#higiena #zdrowie #dermatologia

3. Jakiś czas temu mówiło się, że mężczyźni oraz osoby otyłe są bardziej narażone na zgon w wyniku Covid-19 od kobiet oraz osób z prawidłową masą ciała, natomiast palacze papierosów przechodzą tę chorobę łagodniej. Nowa metaanaliza wykazała, że wszystkie te informacje to (przynajmniej częściowo) mity. Nie ma zasadniczej korelacji między płcią męską i ryzykiem zgonu na Covid-19, palacze częściej, a nie rzadziej ciężko chorują, a na przebieg nie wpływa tyle sama masa ciała, co choroby, takie jak nadciśnienie, cukrzyca czy choroby układu oddechowego. Te ostatnie występują jednak o wiele częściej w przypadku otyłości, stąd wspomniana wcześniej korelacja.

– Otyłość a wyższa śmiertelność na Covid-19. Najnowsze badania (Artykuł, PL)

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-otylosc-a-wyzsza-smiertelnosc-na-covid-19-najnowsze-badania,nId,5337933#crp_state=1?

#otyłość #medycyna #badania

4. W jaki sposób zmiany w stylu życia wpływają na nasze otoczenie i bliskich? Przeprowadzono badanie, w którym obserwowano rodziny osób, które zmieniły korzystnie swój styl życia (wprowadzenie lepszej diety, większej aktywności fizycznej itd.). Okazało się, że rodziny osób wprowadzających zdrowe nawyki schudły, w przeciwieństwie do rodzin osób, które zdrowych nawyków nie wprowadziły. Te drugie przybrały na wadze. Dodatkowo rodziny osób wprowadzających zdrowe nawyki chętniej spożywały zdrowe produkty spożywcze. Badanie to pokazuje, jak ważne jest otoczenie, w którym przebywamy. Często, jeśli mamy wiele niekorzystnych nawyków najlepszą metodą (choć trudną) ich zmiany będzie właśnie zmiana otoczenia i osób, z którymi spędzamy najwięcej czasu.

– The halo effect: Do weight-loss interventions affect family members? (Artykuł, ENG)

https://examine.com/members/summaries/issue/may-2021/summary-md3zN9/

#dieta #zdrowie #badania

5. Wegańska dieta jest wyjątkowo zdrowa a przy tym rewelacyjna dla środowiska? Artykuł przedstawia informacje, że ta sprawa nie jest taka prosta, dieta wegańska niekoniecznie jest tak dobra dla nas, a korzyści wynikające z niej dla środowiska są przeszacowane. W przypadku diety wegańskiej zazwyczaj konieczne jest jej uzupełnianie o niektóre witaminy czy kwasy tłuszczowe, ponadto możemy spożywać nadmierne ilości niektórych składników występujących w roślinach, a badania pokazują, że dzieci na dietach wegańskich są średnio 3 cm niższe od rówieśników i mają obniżoną gęstość kości. Czy to mówi nam, abyśmy zaczęli spożywać ogromne ilości mięsa? Oczywiście, że nie. Tego typu doniesienia wskazują tylko, że ważny jest umiar. Może zamiast działać zerojedynkowo (dieta wegańska vs. dieta carnivora) warto jest po prostu spożywać dużo roślin a do tego dołączyć umiarkowane ilości mięsa czy nabiału.

– Wegańska dieta nie taka dobra, jak twierdzą aktywiści. Naukowcy nie mają wątpliwości (Artykuł, PL)

https://swiatrolnika.info/weganska-dieta-szkodliwa

#dieta #weganizm #wegetarianizm

6. Bóle barków? Dyskomfort przy podnoszeniu ręki? Problemy podczas ćwiczeń? Okolice obręczy barkowej są dosyć specyficzne: zapewniają bardzo dużą ruchomość, przenoszą ogromne obciążenia, są złożone w budowie – i niestety bardzo często ulegają kontuzjom. Tych może występować naprawdę wiele i na temat problemów z obręczą barkową można doszukać się obszernych książek w dziedzinie fizjoterapii i innych nauk medycznych. Zazwyczaj jednak duże znaczenie będzie mieć profilaktyka – obręcz barkowa powinna być mobilna, proporcjonalnie silna i ustawiana prawidłowo do ćwiczeń. W przypadku klasycznych ćwiczeń na siłowni warto jest prawidłowo ustawiać łopatki (ściągnięte, opuszczone) podczas odpychania oraz pracować obręczą barkową w pełnym zakresie przy ruchach przyciągania. Warto jest także regularnie wykonywać ćwiczenia pokazane na filmie – pozwolą one zachować mobilność i odpowiednie proporcje sił obręczy barkowej.

– Please Help! I F*cked Up My Shoulders… (Film, ENG)

Sprawdź też: Podstawowe zasady i schematy ruchowe w treningu na siłowni (Artykuł, PL)

#fizjoterapia #aktywnośćfizyczna #siłownia

7. Ilu z nas to geje i lesbijki? I… to nie ma większego znaczenia. Znaczenie ma użyta przez autora filmu (Dawida Myśliwca) metodologia dojścia do rzeczywistych odpowiedzi oraz sposób przedstawiania danych. Nauka jest złożona – szczególnie w przypadku tematów bardziej kontrowersyjnych, długoterminowych i zależnych od emocji i poglądów – konieczne jest wzięcie pod uwagę ogromnej ilości czynników modyfikujących i podejście do tematu bez warstwy emocjonalnej. Przede wszystkim konieczne jest unikanie błędów logicznych i merytorycznych. W przedstawianiu danych musimy zawsze opierać się o rzeczywistą statystykę, a nie opierać całej wypowiedzi na tym, co “nam się wydaje”. Same badania ankietowe i deklaracyjne mają też swoje ułomności – na przykład badani mogą kłamać, jeśli wiedzą, że mogą ich spotkać konsekwencje udzielenia jakiejś odpowiedzi. Podczas próby podania odpowiedzi na trudne i złożone pytania warto jest po prostu zaakceptować rzeczywistość – zdać się na naukę, statystykę i unikać błędów poznawczych i emocji.

– Ilu z nas to geje i lesbijki? (Film, PL)

#badania #nauka #metodologia

8. Jaki trening jest najlepszy w celu odchudzania? Trening odżywiania. Odchudzanie to proces, w którym organizm jest zmuszony do zużywania większej ilości energii, niż dostarczamy jej wraz z pożywieniem. Ta nadwyżka jest brana z zapasów energii zgromadzonej w tkance tłuszczowej. Jeden kilogram tkanki tłuszczowej w ciele człowieka to około 7700 kcal. Jeśli Twoje dzienne zapotrzebowanie na kalorie to 2500, a spożywasz ich dziennie 2000, to deficyt wynosi 500. Oznacza to, że aby schudnąć 1 kilogram potrzebujesz około 7700/500 = 15,4 dnia. Ćwiczenia fizyczne zwiększają wydatek kaloryczny, ale nie w takim stopniu, w jakim nam się wydaje. Umiarkowany trening (który dla początkujących może wydawać się bardzo intensywny) może spalić “zaledwie” 150-250 kcal w godzinę. Dopiero bardzo intensywne treningi (crossfit, MMA, zawodowe pływanie) to wydatki rzędu 500-1000 kcal/godzinę. Jaki trening będzie więc najlepszy? Przede wszystkim taki, który lubisz i regularnie wykonujesz. Jeśli chcesz schudnąć, zwróć większą uwagę na ilość spożywanych kalorii oraz po prostu więcej się ruszaj.

– Jaki TRENING najlepiej wpływa na ODCHUDZANIE? (Film/Audio, PL)

Sprawdź też: Jak przestać być grubym? [Podcast Na Zdrowie #009]

#dieta #odchudzanie #trening

9. Brakuje Ci koncentracji i masz trudności w skupieniu się na zadaniu? To popularny problem dzisiejszych czasów. Według statystyk rozpraszamy się co chwilę i zazwyczaj dość długo trwa powrót do pracy w pełnej koncentracji. Niestety – nie ma na to szybkich, łatwych i prostych rozwiązań. Przede wszystkim pamiętaj, aby jak najbardziej ograniczyć wszelkie okazje do rozproszeń. Np. wyłącz powiadomienia i wyskakujące okienka. Zrób co możesz, aby uniknąć “wielozadaniowości”. Ta zwykle nie działa i po prostu przełączamy się między zadaniami, zamiast robić wiele rzeczy na raz. Ćwicz. Ćwicz cokolwiek, ponieważ każde ćwiczenia fizyczne wpływają długoterminowo korzystnie na umysł. Medytuj i trenuj skupienie. Usiądź czasem bez żadnych rozpraszaczy i skup się na swoim oddechu. Nie włączaj za każdym razem muzyki. Pozwól sobie czasami na spokój i ciszę. Dodatkowo spróbuj wykorzystać zasadę “jeszcze pięć!”. Gdy przestaje Ci się chcieć pracować nad jakimś zadaniem, powiedz sobie “jeszcze pięć!”. Np. jeszcze 5 stron książki, jeszcze 5 minut pracy nad projektem, jeszcze 5 powtórzeń ćwiczenia. Jeśli nie zajmiemy się tematem braku koncentracji, możemy już nigdy nie móc wrócić np. do czytania dla przyjemności – tak, jak to robiliśmy kiedyś.

– The lost art of concentration: being distracted in a digital world (Artykuł, ENG)

https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2018/oct/14/the-lost-art-of-concentration-being-distracted-in-a-digital-world

– Streszczenia:

https://deepstash.com/idea/14436/daily-interruptions

#produktywność #rozproszenie #efektywność

10. Podejście i przekonania są ważne. Jeszcze ważniejsze jest to, na czym się skupiasz. Ćwicz skupianie się na zadaniu, które masz wykonać oraz przeznaczaj jak najmniej uwagi i energii na rzeczy, na które nie masz wpływu. Nie masz wpływu np. na przeszłość, pogodę czy zachowania obcych ludzi. Zamiast martwić się tym, co dokonane, niemożliwe do cofnięcia lub niezależne od nas – przeznacz całą energię na działanie w sprawach, które możesz zmienić. Skupiaj się na rozwiązaniach, które są w zasięgu. Ograniczaj emocje i próbuj obserwować siebie i swoje otoczenie z perspektywy trzeciej osoby. 

– Wskazówka/przemyślenia

#efektywność #produktywność #stoicyzm

Co najbardziej Ci się spodobało? Daj znać, odpowiadając na ten e-mail lub w komentarzu.  Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz już za 2 tygodnie. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop 🙂

Zajrzyj też do mojego podcastu “Podcast Na Zdrowie”: https://sebastianchudziak.pl/nazdrowie/

Lub przeglądaj wszystkie wpisy na mojej stronie: https://sebastianchudziak.pl/wszystkie-wpisy/ 

Jeśli chcesz pomóc w rozwoju Newslettera i otrzymywać jeszcze lepsze treści, wypełnij proszę tę ankietę: https://forms.gle/ZK5Bf2jZoCXjMtaK7 

Pozdrawiam, 

Sebastian



Zapisz się:

Jeśli formularz nie jest dostępny lub nie działa, wyłącz dodatki blokujące reklamy/skrypty. Na tej stronie niemal w ogóle nie ma reklam 🙂