Newsletter kalejdoskop

Kalejdoskop to newsletter wysyłany co 2 tygodnie. Zawiera streszczenia artykułów/filmów/badań/nagrań z zakresu funkcjonowania człowieka, zdrowia, aktywności fizycznej, produktywności, rozwoju, psychologii oraz przydatne aplikacje, ciekawostki i wskazówki.


Cześć! Dzisiaj niedziela, a skoro niedziela, to pora na kolejny numer Newslettera Kalejdoskop. 25 to jedna czwarta drogi do 100. A to oznacza jeszcze więcej wiedzy, ciekawostek i inspiracji, aby po prostu żyło się lepiej! 🙂

Udanego czytania!

1. Błąd poznawczy to ogólne określenie nieracjonalnego spostrzegania rzeczywistości. Jeśli wydaje Ci się, że to tylko kolejne psychologiczne określenie, to możesz być w… błędzie: błędom poznawczym ulegamy wszyscy, najprawdopodobniej codziennie. Różne błędy poznawcze mają wpływ na postawy, emocje, rozumowanie i zachowania. Jednym z nich jest efekt czystej ekspozycji – mając częsty kontakt z jakimś obiektem, zjawiskiem czy osobą, wytwarzamy wobec niego bardziej pozytywną opinię. Jeśli masz trochę wolnego czasu – poczytaj o różnych błędach poznawczych. Ich znajomość pomaga w ich dostrzeganiu i kontrolowaniu w rzeczywistości 🙂

– Lista błędów poznawczych (Artykuł, PL/ENG)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_b%C5%82%C4%99d%C3%B3w_poznawczych

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_cognitive_biases

#psychologia #błędypoznawcze #mózg

2. Ile białka spożywać? Jedyną słuszną odpowiedzią na to pytanie jest “to zależy”. A zależy to od płci, masy ciała, wzrostu, wieku, aktywności fizycznej czy celu. Dodatkowo jak to już bywa z naukami o odżywianiu – mnóstwo jest nieścisłości. Pod poniższym linkiem znajdziesz kalkulator uwzględniający Twoje podstawowe parametry, przedstawiający w przybliżeniu, ile białka powinno znajdować się w Twojej codziennej diecie, a to wszystko oparte o dostępną literaturę naukową.

– Protein Intake Calculator (Portal, ENG)

https://examine.com/nutrition/protein-intake-calculator/

#dieta #odżywianie #białko

3. Cukier jest szkodliwy i wie to każda świadoma osoba. Jest jednak podobna do cukru substancja (która właściwie też jest cukrem), mająca według licznych doniesień naukowych jeszcze bardziej szkodliwy wpływ. Mowa tu o syropie glukozowo-fruktozowym, występującym też pod nazwą syropu kukurydzianego. Większość badań prowadzonych jest na zwierzętach, jednak istnieją doniesienia wskazujące na korelację jego spożycia ze zwiększoną zapadalnością na liczne choroby cywilizacyjne. Według opisanego w tym artykule badania prowadzonego na myszach, spożywanie syropu g-f przyspieszało występowania raka jelita. To kolejny powód, dlaczego powinniśmy czytać uważnie etykiety kupowanych produktów i dokonywać rozsądnych decyzji zakupowych.

– Syrop glukozowo-fruktozowy przyczynia się do raka jelita. Jest w wielu produktach (Artykuł, PL)

https://www.focus.pl/artykul/syrop-glukozowo-fruktozowy-przyczynia-sie-do-wystapienia-nowotworu-jelit-u-myszy

#cukier #nauka #medycyna

4. Witamina D kontra koronawirus – tym razem w konkretnym, randomizowanym badaniu. Choć na ten moment jest to badanie pilotażowe (na mało licznej grupie badanych), to wyniki mówią same za siebie: duże dawki witaminy D3 podawane wśród zakażonych osób zmniejszyły u nich występowanie silniejszych objawów i uchroniły przed śmiercią z powodu covid19. To już kolejne doniesienia wskazujące na skuteczność D3 we wspieraniu układu odpornościowego człowieka.

– The First Clinical Trial to Support Vitamin D Therapy For Covid-19 / “Effect of calcifediol treatment and best available therapy versus best available therapy on intensive care unit admission and mortality among patients hospitalized for COVID-19: A pilot randomized clinical study” (Artykuł / artykuł naukowy, ENG)

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7456194/

#medycyna #epidemiologia #witaminad

5. Nie do końca wiemy, dlaczego decydujemy o tym, o czym decydujemy. Jakkolwiek dziwnie to brzmi, taka jest rzeczywistość: wiele decyzji (szczególnie ekonomicznych, zakupowych) jest podejmowanych podświadomie, a świadomie jedynie próbujemy zracjonalizować je sobie (dysonans poznawczy). W pierwszym kroku decyzyjnym aktywowane są obszaru mózgu odpowiedzialne na pierwotne mechanizmy przetrwania oraz przynależności. Sposób komunikacji (marketing) produktów czy usług na tym właśnie podświadomym poziomie daje iluzję zaspokojenia potrzeb takich jak przynależność, przez co niejako “decyduje za Nas”. Warto znać ten mechanizm i obserwować go, jednak być może nawet z pełną świadomością nie będziemy w stanie całkowicie go kontrolować. 

– WE DON’T KNOW WHY WE DECIDE WHAT WE DECIDE (Artykuł, ENG)

https://seblaza.blogspot.com/2019/06/we-dont-know-why-we-decide-what-we.html

6. “Leczenie chorób wynikających z nadwagi kosztuje 52 najbardziej rozwinięte kraje świata 423 mld dolarów rocznie.” Nadwaga i otyłość to nie tylko problem jednostki. To problem całego społeczeństwa, a więc całej gospodarki. Osoby grube o wiele częściej chorują, przez co wymagają większych nakładów opieki zdrowotnej, a do tego wytwarzają mniej dóbr (mniej lub mniej wydajnie pracują). Jedną z najprostszych rzeczy, jaką możesz zrobić, aby żyć dłużej i lepiej jest pozbycie się zbędnych kilogramów.

– Nadwaga ciąży gospodarce (Artykuł, PL)

https://www.obserwatorfinansowy.pl/forma/warto-wiedziec/raporty/nadwaga-ciazy-gospodarce/

A jeśli chcesz schudnąć: https://sebastianchudziak.pl/pnz9/

#nadwaga #gospodarka #zdrowiepubliczne

7. Czujesz uzależnienie od słodyczy? Nie musisz z nich rezygnować. Możesz… zmienić podejście. Słodycze uzależniają i warto się do tego przyznać. Idealna kompozycja cukru, tłuszczu i soli połączona z wyśmienitą konsystencją sprawia, że często nie możemy się oprzeć spożywaniu słodkości. Warto ograniczać ich spożycie, lecz jeśli nie chcesz z nich całkowicie rezygnować, możesz po prostu zacząć… robić je samodzielnie. Zaopatrz się w słodzik taki jak ksylitol lub erytrol, odżywkę białkową WPC i poświęć odrobinę czasu w kuchni. 

– Wskazówka/lifehack

Wpisz w google: “fit słodycze przepis” albo “słodycze bez cukru przepis”

#wskazówka #dieta #zdroweodżywianie

8. Jak pomóc biednym? To zagadnienie jest wyjątkowo złożone, ponieważ na “biedę” składają się różnorodne czynniki: od społeczno-kulturowych, przez środowiskowe, po osobnicze. Jeśli chcemy pomóc, podstawowe pytanie brzmi: jak? Według różnych eksperymentów bezpośrednia pomoc finansowa czasami może pomóc ludziom w najbiedniejszych regionach i może przyczynić się do realnej poprawy standardu ich życia. Jednak nie zawsze się tak dzieje: pomoc musi być oparta o dokładne kalkulacje i przewidywania i traktowana trochę jak produkt w biznesie. Natomiast im bardziej bogaty jest region (jak np. Europa), tym bardziej opłaca się dawać “wędkę” zamiast “ryby” i uczyć jak powinno się ją wykorzystać.

– Czy da się pomóc biednym? (Film, PL)

#bieda #socjologia #kultura

9. Lubisz podcasty, ale znasz osoby, które nie radzą sobie z ich obsługą, nie wiedzą czym są i nie są do nich przekonane? W tym poradniku znajdziesz odpowiedzi na wszystkie te problemy. Podcasty to tematyczne nagrania audio, których możesz słuchać w dowolnym czasie przez słuchawki. Jeśli dodatkowo skonfigurujesz odpowiednią aplikację prawidłowo, to wystarczy Ci jedynie kliknąć “play/pause”, aby cieszyć się setkami godzin różnych nagrań, z których możesz czerpać wiedzę i zaspakajać przyjemność.

– Jak słuchać podcastów, czym one są i dlaczego warto? (Artykuł, PL)

#podcast #ciekawostki #wiedza

10. Subiektywnie najlepsza platforma do robienia notatek. Może już ją znasz, ale z doświadczenie widzę, że niewiele osób z niej korzysta. Google Keep to według mnie najlepsza darmowa platforma do tworzenia różnych notatek. Jest darmowa, posiada synchronizację, widżety, kolorowanie notatek, etykiety, możliwość tworzenia notatek ze zdjęć i audio, wyszukiwanie po tekście ze zdjęcia, grupowanie, archiwizacja, przypomnienia, checklisty, współpracownicy, udostępnianie. Jeśli używasz słabych aplikacji do notatek, to pomyśl o przeniesieniu się do Keep.

– Google Keep (Platforma/narzędzie, PL)

https://keep.google.com/

#notatki #produktywność #praca

Co najbardziej Ci się spodobało? Daj znać odpowiadając na ten e-mail lub w komentarzu.  Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz już za 2 tygodnie. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop 🙂

Zajrzyj też do mojego podcastu “Podcast Na Zdrowie”: https://sebastianchudziak.pl/nazdrowie/

Lub przeglądaj wszystkie wpisy na mojej stronie: https://sebastianchudziak.pl/wszystkie-wpisy/ 

Jeśli chcesz pomóc w rozwoju Newslettera i otrzymywać jeszcze lepsze treści, wypełnij proszę tę ankietę: https://forms.gle/ZK5Bf2jZoCXjMtaK7 

Pozdrawiam, 

Sebastian



Zapisz się:

Jeśli formularz nie jest dostępny lub nie działa, wyłącz dodatki blokujące reklamy/skrypty. Na tej stronie niemal w ogóle nie ma reklam 🙂