Newsletter kalejdoskop

Kalejdoskop to newsletter wysyłany co 2 tygodnie. Zawiera streszczenia artykułów/filmów/badań/nagrań z zakresu funkcjonowania człowieka, zdrowia, aktywności fizycznej, produktywności, rozwoju, psychologii oraz przydatne aplikacje, ciekawostki i wskazówki.


Cześć! Czytasz ten newsletter wieczorem, czy już może w dzień? 🙂

Mam dla Ciebie kolejną porcję ciekawych informacji i myślę, że powinny Ci się one spodobać i przydać. Nie przedłużając: miłego czytania!

1. Manipulacja to często używane słowo. Myśląc o niej zwykle mamy na myśli celowe wprowadzanie kogoś w błąd, zwykle bez jego wiedzy. Niekiedy jednak dajemy się manipulować lub manipulujemy także nieświadomie. Jednym z powodów ulegania manipulacji jest to, że umysł człowieka często nie patrzy na dane zjawisko z właściwej perspektywy. Wyjątkowo dobrym tego przykładem jest to, że w wielu przypadkach nie bierzmy pod uwagę po prostu… losowości.

– Jak nie dać sobą manipulować? [podstępna technika] (Film, PL)

#manipulacja #perswazja #psychologia

2. Większość sześciolatków lepiej sobie radzi ze smartfonem niż z zawiązywaniem buta. Według autorki artykułu, nawet 3 na 4 sześciolatków radzi sobie z obsługą smartfona, a mniej niż 1 na 10 potrafi zasznurować sobie buty. Ten fakt nie jest tutaj kluczowy, lecz to, że mózgi dzieci nie są dostosowane do tak częstego korzystania z elektroniki, szczególnie bez opieki rodzica. Choć wydaje się to przerażające i zupełnie nierealne, dzieci do 12 roku życia nie powinny spędzać przed ekranami więcej niż około godzinę dziennie, a wiek, kiedy dziecko powinno mieć na własność smartfona nie powinien być mniejszy niż około 15 lat.

– Większość sześciolatków lepiej sobie radzi ze smartfonem niż z zawiązywaniem buta (Artykuł, PL)

https://naszapolska.pl/2020/08/30/wiekszosc-szesciolatkow-lepiej-sobie-radzi-ze-smartfonem-niz-z-zawiazywaniem-buta/

#smartfon #elektronika #dziecko

3. Nikogo nie dziwi fakt, że praca biurowa rujnuje zdrowie. Według raportów przeważająca większość pracowników biurowych odczuwa różne bóle (kręgosłup, szyja, nadgarstki itp.) z powodu swojej pracy, a do tego znaczna część uskarża się na stres. Człowiek nie jest przystosowany biologicznie do pracy w pozycji siedzącej przez wiele godzin. Różne układy człowieka (ruchu, krwionośny, pokarmowy) nie funkcjonują prawidłowo bez poruszania się. Pewnym remedium oprócz redukowania czasu spędzanego siedząc może być chociażby robienie sobie regularnych przerw na kilka podstawowych ćwiczeń fizycznych oraz regularna aktywność ruchowa poza pracą. Ważne jest też wygodne i dostosowane stanowisko pracy.

– Praca biurowa rujnuje nasze zdrowie. Pierwszy taki raport w Polsce (Artykuł, PL)

https://forsal.pl/artykuly/1406143,bol-pracownikow-biurowych-raport-stanu-zdrowia.html

#zdrowie #praca #ruch

4. Jak działa serce człowieka? Pytanie o to jak działa człowiek i różne jego elementy zadawano sobie od najdawniejszych czasów istnienia cywilizacji. Jesteśmy tak skomplikowanym organizmem, że tego pytania prawdopodobnie nie przestaniemy sobie prędko zadawać. Mimo ogromnego postępu, rozwoju elektroniki i technologii, nadal nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na wiele pytań. Znamy jednak odpowiedź na wiele podstawowych zagadnień związanych z funkcjonowaniem narządów i układów. Wiemy, że serce człowieka jest jego “silnikiem” o wyjątkowej wytrwałości. Nie męczy się ono i jest w stanie pompować krew przez całe życie – średnio uderza około 3 miliardów razy. Dzieli się ono na 2 przedsionki i 2 komory, dzięki pracy których doprowadza krew do wszystkich komórek ciała.

– Serce: co jest w środku? (Film, PL)

#anatomia #medycyna #biologia

5. Jak szukać rzetelnych informacji za pośrednictwem internetu? Kilka wskazówek:

* Naucz się rozpoznawać podstępne mechanizmy psychiki człowieka i błędy poznawcze, takie jak np. błąd potwierdzenia, błąd przeżywalności, dysonans poznawczy czy “cherry picking”. To przez nie często zamykamy się na inne źródła wiedzy.

* Ludzie zwykle oczekują odpowiedzi “tak/nie” na trudne pytania, w rzeczywistości, niemal każdy złożony problem może być wyjaśniony jedynie przez “to zależy”

* Naucz się hierarchii wiarygodności źródeł. Artykuł na anonimowym portalu w stylu “skrywanaprawda.pl” jest mniej wiarygodny niż metaanaliza w renomowanym, niezależnym czasopiśmie naukowym.

* Zdobywaj dużo wiedzy z różnych źródeł i powątpiewaj w to, co widzisz. Dopiero ułożenie całości w strukturę na bazie doświadczeń pozwoli na rzetelniejszą ocenę.

Więcej wskazówek omówionych znacznie szerzej już niedługo w moim podcaście! 🙂

– Wskazówki/informacje

#nauka #wiedza #manipulacja

6. Warto jeść kiszone warzywa. I to niekoniecznie kapustę lub ogórki. Kisić można wiele innych warzyw, np. pomidory czy buraki – i są one wyjątkowo smaczne, choć rzadko dostępne w powszechnej sprzedaży (zastanawia mnie dlaczego? 🙂 ). Warzywa kiszone to nie tylko ciekawy i smaczny dodatek, ale także produkt prozdrowotny. Zawierają niską ilość kalorii, zawierają witaminy i minerały, są korzystne dla układu pokarmowego, działają wzmacniająco, a co ważne – jako prebiotyk stanowią “pożywkę” dla dobrych bakterii zasiedlających układ pokarmowy (mikrobiomu). 

– Dlaczego warto jeść kiszone warzywa? (Artykuł, PL)

https://www.alesztos.pl/dlaczego-warto-jesc-kiszone-warzywa/

#jedzenie #dieta #zdrowie

7. O żywności po terminie ważności były już informacje w tym newsletterze. Temat jest jednak istotny i warto o nim przypominać. Po pierwsze, zawsze zwracajmy uwagę na żywność z terminem “najlepiej spożyć przed”. Ten napis oznacza jedynie, że producent nie gwarantuje takich samych walorów żywności (np. zapach, smak) po terminie. Inaczej jest z produktami “należy spożyć przed”, gdyż po terminie jedzenie takie może po prostu zacząć się psuć. Zawsze jednak najlepiej jest kierować się zmysłami – przede wszystkim wzrokiem i węchem. W przypadku większości produktów spożywczych, szczególnie pochodzenia zwierzęcego będziemy w stanie wyczuć, czy produkt nadaje się do spożycia. Dobrze jest wiedzieć także, że produkty takie jak ryż, herbata, kawa, kasze, kakao czy sól co do zasady nie mają terminu ważności.

– Żywność po terminie. „Fałszywe” daty ważności produktów spożywczych? (Film, PL)

#jedzenie #żywienie #dieta

8. Zmęczenie to błędne koło – zmęczony człowiek wkłada we wszystkie swoje czynności więcej wysiłku, co prowadzi do jeszcze większego zmęczenia. Współczesność męczy. Ciągle za czymś gonimy, żyjąc w świecie, który diametralnie zmienił się na przełomie ostatnich stuleci. Jednym z silnie męczących czynników jest hałas, którym jesteśmy wciąż otoczeni. Inne czynniki to m.in. nieprawidłowe odżywianie, przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach, mało ruchu, masturbacja i zatruwanie się używkami. Dodatkowo bagatelizujemy odpoczynek, kultywując pracę. W takim razie jak się zresetować i odpocząć? To proste, banalne i trudne jednocześnie: po prostu wróć do natury. Idź na kilka godzin (lub dłużej) do lasu, odetnij się od miejskiego środowiska.

– Jesteś ciągle zmęczony? Zresetuj swój mózg! (Film, PL)

#zmęczenie #produktywność #motywacja

9. Człowiek to jedna całość i dzielenie go na sfery “ciała” i “umysłu” to spore uproszczenie. Dbanie o jedną sferę zwykle poprawia funkcjonowanie także i drugiej. W rozmowie z terapeutką Beatą Serafin poruszamy tematykę związaną z dobrym samopoczuciem, ćwiczeniem cierpliwości, poprawą swojego nastawienia, Beata opowiada także o jednej ze swoich głównych praktyk zawodowych – terapii czaszkowo-krzyżowej. Jest to rodzaj zabiegu polegającego na rozluźnianiu okolic głowy, który może przynosić ulgę osobom np. z bólami głowy czy narażonym na przewlekły stres.

– Podcast Na Zdrowie #010: Beata Serafin – jak czuć się lepiej i co to jest terapia czaszkowo-krzyżowa? (Podcast, PL)

#podcast #fizjoterapia #craniosacral

10. Podcasty o tematyce związanej z filozofią, socjologią, psychologią, polityką i historią. Autor porusza tematy związane ze współczesnym światem nawiązując do odleglejszych czasów, wyjaśnia funkcjonowanie różnorodnych konstruktów społecznych i zagadnień psychicznych oraz analizuje praktycznie filozofię. Jeśli interesuje Cię świat, człowiek, to w jaki sposób “to wszystko” działa – to jest to podcast dla Ciebie 🙂

– Zeitgeist. Oko w oko z ideami (Seria podcastów, PL)

http://www.podkasty.info/katalog/podkast/3117-Zeitgeist_oko_w_oko_z_ideami_

#podcast #człowiek #świat

Co najbardziej Ci się spodobało? Daj znać odpowiadając na ten e-mail lub w komentarzu.  Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz już za 2 tygodnie. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop 🙂

Zajrzyj też do mojego podcastu “Podcast Na Zdrowie”: https://sebastianchudziak.pl/nazdrowie/

Lub przeglądaj wszystkie wpisy na mojej stronie: https://sebastianchudziak.pl/wszystkie-wpisy/ 

Pozdrawiam, 

Sebastian



Zapisz się:

Jeśli formularz nie jest dostępny lub nie działa, wyłącz dodatki blokujące reklamy/skrypty. Na tej stronie niemal w ogóle nie ma reklam 🙂