Jak słuchać podcastów, czym one są i dlaczego warto?

wpis w: Artykuły | 1

Poradnik dla początkujących słuchaczy 🙂

Podcasty - jak zacząć, jak słuchać, jak szukać?

Co to jest podcast?

Zacznijmy od podstaw: podcast (lub w wersji spolszczonej: podkast) to nagrania audio, tworzone zazwyczaj jako odcinki o konkretnej tematyce. Przypominają one audycje radiowe, wykłady akademickie, rozmowy lub audiobooki – w zależności od podcastu. Podcasting w Polsce i na świecie nadal się rozwija, w ostatnim czasie wyjątkowo szybko. Ludzie zaczynają zauważać, jak wygodnym medium są tego typu nagrania. Wystarczy kilka chwil oraz smartfon ze słuchawkami, aby cieszyć się poszerzaniem wiedzy i zaspokajaniem ciekawości w dowolnej, wybranej przez Nas tematyce.

Niemal każdy człowiek może być twórcą lub słuchaczem podcastów – albo jednym i drugim jednocześnie. Aktualne możliwości oprogramowania Naszych smartfonów, słuchawek i sieci pozwalają na wyjątkową łatwość w znajdowaniu, subskrybowaniu i słuchaniu podcastów. Przejdźmy w takim razie do sedna – jak zacząć?


Jak zacząć słuchać podcastów?

Krok pierwszy: potrzebujesz sprzętu w postaci dowolnego smartfona (najlepiej z Androidem lub iOSem) lub odtwarzacza mp3 oraz słuchawek. Najlepiej sprawdzą się słuchawki bezprzewodowe, jednak nic nie stoi na przeszkodzie w korzystaniu z przewodowych – są po prostu nieco mniej wygodne. W domowych warunkach może wystarczyć Ci nawet zwykły głośnik. Posiadasz taki sprzęt? Super! Przejdźmy dalej.

Krok drugi: dla komfortu potrzebujesz aplikacji, choć możesz korzystać po prostu z przeglądarki internetowej. W Twoim smartfonie może już być zainstalowana aplikacja do obsługi podcastów. Sprawdź na swoim sprzęcie pozycje takie, jak:

Podcast Addict, Apple Podcasts (iOS), Google Podcasts (Android), Spotify

Jeśli masz jedną z takich aplikacji (lub inne, jak Overcast, PocketCast…), przejdź do kolejnego punktu „Obsługa aplikacji do podcastów”

Słuchanie podcastów bez aplikacji: Podcastów możesz słuchać bez aplikacji na 2 podstawowe sposoby:

  • Przez przeglądarkę internetową, z odtwarzacza audio na stronie lub przez np. Youtube
  • Jako zwykły plik MP3 pobrany na urządzenie, podobnie jak plik z muzyką

Obsługa aplikacji i wyszukiwanie nowych podcastów

Znajdziesz tutaj omówienie obsługi aplikacji do podcastów na przykładzie Podcast Addict. Poszczególne aplikacje nieco różnią się między sobą, jednak schemat ich działania jest podobny: szukamy, subskrybujemy, słuchamy. A dla ułatwienia możemy opcjonalnie skonfigurować np. playlistę.

Po zainstalowaniu aplikacji ujrzymy podobnie wyglądający ekran:

Na ekranie startowym aplikacji mogą znajdować się opcje, takie jak:

  • Dodawanie nowych podcastów
  • Przywracanie danych (dla osób, które już wcześniej korzystały z aplikacji)
  • Logowanie (dla przywrócenia danych i/lub tworzenia przyszłych kopii zapasowych)

Jeśli zaczynasz, po prostu kliknij na wyszukiwanie nowych podcastów.

Prawdopodobnie każda aplikacja podcastowa będzie zawierała propozycje nowych i popularnych podcastów. Oprócz tego, mamy możliwość wyszukiwania podcastów po nazwie lub dowolnych słowach kluczowych.

Kliknij na wyszukiwarkę nowych podcastów.

Podstawowa wyszukiwarka obsługuje szukanie po nazwie, słowach kluczowych, wątkach i tagach. Możesz też filtrować języki podcastów.

Jeśli nie posługujesz się biegle językiem angielskim, możesz poszerzać wiedzę poprzez słuchanie podcastów w języku ojczystym. Natomiast jeśli chcesz szkolić język obcy, to podcasty mogą być do tego idealnym narzędziem. Oprócz standardowych tematycznych podcastów w różnych językach, znajdziesz także dedykowane podcasty do nauki innych języków.

Taki widok możesz zobaczyć po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła „zdrowie”. Oprócz samych podcastów zobaczysz także twórcę, ilość odcinków oraz kiedy pojawił się ostatni odcinek.

Podcasty „porzucone”, czyli takie, na których nie pojawiają się nowe odcinki mogą także być dobrym źródłem wiedzy!

Klikając na ikonę fajeczki możesz zasubskrybować podcast.

Subskrypcja oznacza nic innego niż „obserwowanie”. Podcasty zasubskrybowane będą pojawiały się na głównej stronie aplikacji do podcastów oraz będziesz otrzymywać informacje o nowych odcinkach. Warto jest zasubskrybować podcasty, które Cię interesują.

W aplikacji Podcast Addict na stronie głównej możesz kliknąć na ikonę oka, dzięki czemu subskrybowane podcasty, których wszystkie odcinki zostały przez Ciebie przesłuchane, zostaną schowane do czasu pojawienia się nowego odcinka.

Ikona ukrywania przesłuchanych podcastów

Po kliknięciu na dowolny podcast przejdziesz do jego szczegółów. Możesz znaleźć tu opis, linki, kategorię, ale i to, co powinno interesować Cię najbardziej – listę odcinków. Po prostu kliknij na „episodes”.

Pojawi Ci się lista wszystkich odcinków ułożona zazwyczaj od najnowszego, do najstarszego. W opcjach możesz zmienić kolejność wyświetlania podcastów. Możesz słuchać podcastów na 2 zasadnicze sposoby:

  • Tylko wybranych odcinków
  • Wszystkich odcinków

Jeśli podcast nie ma wiele odcinków i/lub jeśli jego tematyka bardzo Cię interesuje, szczerze zachęcam do słuchania od pierwszego odcinka. Autorzy podcastów często tworzą je chronologicznie, zamieszczając w pierwszych odcinkach bardziej elementarne informacje.

Jeśli chcesz słuchać konkretnego odcinka, kliknij na ikonę obok niego.

Masz możliwość włączenia od razu konkretnego podcastu lub dodania go do playlisty. Playlista zostanie omówiona w dalszej części tego artykułu.

Jeśli nie wiesz co zrobić – to właśnie dodaj konkretne odcinki do playlisty 🙂

Istnieje także możliwość pobrania plików audio do pamięci urządzenia. Jest to przydatna opcja dla osób, które słuchają podcastów poza domem, bez dostępu do sieci WiFi.

Tak może wyglądać strona główna aplikacji do podcastów. W zależności od jej rodzaju, na stronie głównej zobaczysz swoje subskrybowane podcasty jak i proponowane nowe. Zazwyczaj na stronie głównej znajduje się odtwarzacz, dzięki któremu możesz słuchać wybranego wcześniej odcinka.

Odtwarzacz jest „niezależny” od reszty aplikacji, tzn., że możesz wyszukiwać, dodawać do playlisty i przeglądać inne podcasty podczas słuchania jednego.

Przytrzymując dotknięcie na ikonie danego podcastu, masz dostęp do opcji, takich jak dodanie wszystkich nieprzesłuchanych odcinków do playlisty.

Polskich podcastów jest coraz więcej, ale nadal brakuje treści o tematach związanych ze ścisłymi specjalizacjami. Jeśli po wpisaniu słowa kluczowego nie odnajdziesz zbyt wiele treści, kliknij na „episodes”, aby wyszukać konkretne odcinki podcastów.

Tutaj na szczęście treści mamy o wiele więcej 🙂 dzięki tej opcji możesz również odnajdywać nowe podcasty. Wystarczy wejść na dowolny odcinek, aby pojawiła się opcja subskrypcji całego podcastu.


Skąd brać podcasty/jak wyszukiwać inne podcasty?

Tak jak było to przed chwilą pokazane, możesz samodzielnie szukać nowych podcastów poprzez aplikacje, po prostu wpisując słowo kluczowe, np. „zdrowie”, „motywacja”, „sport”, „opowiadania”, „kryminalne”, „biografie” itp. Da się szukać całych podcastów lub tylko poszczególnych epizodów.

Możesz też skorzystać z katalogów podcastów, takich jak np.:

Anglojęzyczne:

Jeśli szukasz bardzo specyficznych podcastów, sprawdź te grupy na social-mediach:

W grupach możesz po prostu poprosić o polecenie podcastu w konkretnej tematyce lub podobnego, do tego, co wcześniej Ci się spodobało.

Niektórych podcastów może nie być w powszechnych katalogach np. dlatego, że ich twórcy nie wiedzą, że warto je tam dodać. Jeśli odnajdziesz taki podcast gdzieś w internecie, daj znać twórcy, aby dodał go do katalogów i wyszukiwarek 🙂


Obsługa playlisty

Playlista to najwygodniejsza opcja słuchania podcastów. Możesz raz dodać nawet setki odcinków, aby później na długie miesiące zapomnieć o ich ręcznym dodawaniu. Do playlisty dostaniesz się poprzez menu (1).

W opcjach aplikacji istnieje możliwość automatycznego dodawania nowych odcinków do playlisty, jak i opcja pobierania całej playlisty (3 kropki w roku). W praktyce playlista pozwala na automatyczne odtwarzanie kolejnego odcinka zaraz po tym, jak skończy się poprzedni.

Możesz zmieniać kolejnością podcasty na playliście po prostu je przesuwając (numer 3 na zdjęciu).

Możesz globalnie zmienić tempo odtwarzanie podcastów. Wystarczy kliknąć na ikonkę w górnej części aplikacji (oznaczona na poprzednim zdjęciu numerem 2).

Większość podcastów jest nagrywana spokojnym głosem, aby każdy mógł dostosować tempo do siebie. Osobiście słucham większości podcastów w tempie x1,5.


Dlaczego warto słuchać podcastów?

Istnieją co najmniej 2 zasadnicze powody, dlaczego warto:

  1. Zwiększanie swojej wiedzy – podcasty to źródło ogromnej ilości wiedzy. Oczywiście, nie można zagwarantować, że będzie to wiedza rzetelna, jednak często podcasty tworzone są przez specjalistów oraz jako wywiady z ekspertami. Jedną z zasad zdobywania rzetelnej wiedzy za pośrednictwem sieci jest właśnie zdobywanie jak największej ilości informacji z różnych źródeł. To pozwala wyrabiać sobie własny punkt widzenia w oparciu o doświadczenia innych. Wiele podcastów z zakresu szeroko rozumianego „stylu życia”, rozwoju, biznesu, psychologii, zdrowia itp. to rozmowy, z których dowiesz się jakich błędów nie popełniać, albo w jaki sposób działać, aby zwiększyć szansę powodzenia. Oznacza to, że możesz po prostu rozwijać wiedzę i umiejętności podczas banalnych czynności: sprzątania, jazdy samochodem czy biegania. Przykładowo, przesłuchanie wszystkich odcinków podcastów Mała Wielka Firma oraz Więcej Niż Oszczędzanie Pieniędzy może dać Ci większą wiedzę biznesowo-marketingowo-finansową niż niejedne długie i płatne kursy.
  2. Zaspokajanie ciekawości i czerpanie przyjemności – podcasty to nie tylko mówienie. Wiele nowych podcastów to przedstawienia i istna przyjemność dla Naszych uszu. Efekty dźwiękowe, muzyka, dźwięki otoczenia, narracje, reportaże. Jeśli na co dzień słuchasz muzyki, która zaczyna Cię powoli nudzić – zdecydowanie pomyśl o przerzuceniu się na podcasty. Słuchając sensacyjnych opowiadań historycznych, reportaży z różnych miejsc na ziemi czy opowiadań podobnych do baśni, możesz nie tylko dowiedzieć się czegoś nowego, ale też po prostu zrelaksować i odpocząć.

Dodatkowo, podcasty są nadal nieco niszowym i elitarnym medium. W przeciwieństwie do popularnych źródeł treści (social media, Youtube itp.) nie doświadczysz tam dużej ilości trollingu, hejtu czy politycznych wojen. Miejmy nadzieję, że zostanie tak jak najdłużej! 🙂


Pozostałe informacje

Co zrobić, jeśli podcast jest za długi, a ja mam mało czasu?

To nie jest problem! 🙂 Po wciśnięciu pauzy podcast zostanie zatrzymany, a aplikacja do podcastów automatycznie wznowi odtwarzanie w tym miejscu, w którym skończyłeś. Zazwyczaj dłuższa pauza spowoduje, że podcast będzie odtwarzany nie od tego samego miejsca, ale np. 15-30 sekund wcześniej. Dzięki temu przypomnisz sobie ostatni wątek.

Swoboda, polegająca na możliwości dowolnego pauzowania podcastu pozwala na słuchanie go nawet wtedy, kiedy Nasz sposób pracy jest bardzo dynamiczny. Np. jeśli masz naprzemiennie kilka minut wolnego i kilka minut pracy, to najwygodniej będzie Ci po prostu ustalić długą playlistę i korzystać ze słuchawki bezprzewodowej. Dzięki temu możesz słuchać nawet wielogodzinnych odcinków.

Co to jest RSS

Przeglądając podcasty często można natrafić na podejrzany skrót RSS. Jest to w ogromnym uproszczeniu uniwersalny sposób przesyłania nagłówków wiadomości i nowości. Jeśli jesteś podstawowym użytkownikiem, nie potrzebujesz mieć żadnej dodatkowej wiedzy oprócz tego, co było wcześniej przedstawione w tym artykule. Aplikacje do podcastów samodzielnie odczytują RSS i nie musisz w to ingerować.

Jestem osobą niesłyszącą – co zrobić?

Podstawowym sposobem przekazu podcastów jest dźwięk. Jeśli jesteś osobą niesłyszącą lub niedosłyszącą, możesz korzystać przede wszystkim z:

  • Transkryptów, czyli spisanych w formie tekstowej treści z podcastu. Znajdziesz je często na stronach domowych różnych podcastów. Niestety nie wszystkie podcasty mają transkrypty.
  • Wiele podcastów publikowanych jest także na YouTubie, gdzie w pewnych przypadkach, odtwarzacz może automatycznie wygenerować napisy.
  • Możesz też skorzystać z aplikacji do transkryptu audio, jeśli taką posiadasz. Niemal wszystkie podcasty da się pobrać w postaci pliku mp3, który prawdopodobnie możesz „odczytać” przy użyciu specjalnej aplikacji.

Jak nagrać własny podcast

Potrzebujesz zwykłego mikrofonu (lub nawet dyktafonu w smartfonie) oraz cichego miejsca. Po prostu nagraj plik audio. Następnie potrzebujesz opublikować go w dowolnym serwisie hostującym, jak np. Anchor.FM.

Jeśli interesują Cie szczegóły, zajrzyj tutaj: https://jakoszczedzacpieniadze.pl/jak-zaczac-nagrywac-podcast-marek-jankowski

Czy można ufać treściom zawartym w podcastach?

To zależy – jest jedyną słuszną odpowiedzią na tak zadane pytanie. W internecie, ale i w książkach, czasopismach, telewizji czy radiu spotyka się informacje fałszywe, niedokładne lub (celowo bądź nieświadomie) zmanipulowane. Z moich własnych obserwacji wynika, że podcasty są stosunkowo niezmanipulowanym medium, jednak ich zdecydowaną wadą jest przedstawianie pojedynczych punktów widzenia. Wiele materiałów nie jest oparta o rzetelne treści naukowe i oparte na faktach, a przynajmniej nie udostępnia takich źródeł. Warto więc przestrzegać podstawowych zasad:


Podsumowanie i kilka słów od autora poradnika

Dzięki podcastom dowolne chwile oczekiwania (kolejka w sklepie, stanie na światłach…) przestały być dla mnie uciążliwe, a nawet je polubiłem! 🙂

Podcasty to rewelacyjna alternatywa dla muzyki, radia i audiobooków. Zróżnicowane treści audio, podawane w przyjemnej formie to coś, z czego skorzystać może niemal każdy, niezależnie od temperamentu i zainteresować. Aplikacje do podcastów pozwalają na łatwe wyszukiwanie i obsługę nagrań. Nie musisz przejmować się długością nagrania ani co chwilę wyszukiwać i włączać nowe treści. Raz ustawiona playlista to nawet setki godzin darmowych nagrań.

Dla mnie podcasty są narzędziem wyjątkowo przyszłościowym. W dzisiejszych czasach, gdzie tempo życia nie jest wolne, często ciężko jest znaleźć chwilę na np. siedzenie i czytanie. Szczególnie w przypadku osób, które przesiadują długo przed ekranem (np. w pracy) o wiele zdrowszym i wygodniejszym sposobem może być chociażby trening połączony ze słuchaniem podcastu. Sam jestem aktywnym słuchaczem oraz nagrywam własny podcast o tematyce związanej ze zdrowiem, jakością życia i efektywnością osobistą: Podcast Na Zdrowie.

Wiele podcastów, których słuchałem i słucham poszerzyło moją wiedzę, perspektywy i spojrzenie na świat, a czuję, że to dopiero początek. Wśród polecanych przeze mnie podcastów są wcześniej wymienione Mała Wielka Firma, Więcej Niż Oszczędzanie Pieniędzy a także: Zen Jaskiniowca, Lepiej Teraz, Elite Mentality, Dietetyka oparta na faktach, Głowa Rządzi Podcast, Naval, Dobra Zmiana, Charyzmatyczny, Podcast Pasja Informatyki, Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS, The Art of Manliness, Ze stoickim spokojem, Zeitgeist. Oko w oko z ideami, ’Shut Up, Brain’ Podcast, Each One Teach One | Kreatywnie, Pozytywnie, Zdrowo, The One You Feed – Eric Zimmer|Wondery, The Joe Rogan Experience, Nauka XXI wieku.

Miłego słuchania!


Idź do: STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | OFERTA | FACEBOOK | DLACZEGO WARTO | ENCYKLOPEDIA SIŁOWNI

  1. Marta

    Spotify jest super, normalnie skarbnica podcastów 🙂 ja teraz slucham tam wlasnie tej Pauliny Matysiak z lewicy, jak dla mnie sztosik

Leave a Reply