Uzależnienie od rozproszenia [Podcast Na Zdrowie #006]

wpis w: Artykuły, Podcast | 0
Podcast Na Zdrowie #6: uzależnienie od rozproszenia

Stworzony z myślą, aby dzielić się wiedzą na temat zdrowia, rozwoju i jakości życia

Opis: Układ nagrody to system, który sprawia, że odczuwamy satysfakcję przy wykonywaniu niektórych czynności, szczególnie tych, które sprawiają Nam przyjemność i są miłym zaskoczeniem. Niestety ogrom bodźców, jakimi jesteśmy w dzisiejszych czasach otoczeni sprawia, że system ten dosłownie psuje się, a My stajemy się… uzależnieni od rozproszenia.

Słuchaj odcinka

Słuchaj Podcastu na Youtubie

Słuchaj Podcastu w inny sposób

RSS: Anchor.FM

Android: Google Podcasts

iOS: Apple Podcasts

Pozostałe: Anchor.FM | Spotify | Breaker | RadioPublic | Overcast

Youtube: Podcast na Zdrowie

Pliki MP3: Pobierz

Źródła i linki

https://www.nytimes.com/2015/11/29/opinion/sunday/addicted-to-distraction.html
https://swiadomosc-zwiazkow.pl/brak-energii-sennosc-dopamina/
http://www.rozwojowiec.pl/3228/test-supertaskera/
https://www.youtube.com/watch?v=tV2S1Rm8Nak
https://freedom.to/blog/tyler-shores-escaping-digital-distraction-to-read-and-write/
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/301617/deep-work-rules-for-focused-success-in-a-distracted-world
https://www.youtube.com/watch?v=PI8SaUPCvkE

Wróć do listy odcinków


Transkrypt

Wersja surowa, z błędami

Witam ciebie bardzo serdecznie. W kolejnym odcinku podcastu na zdrowie podcastu tworzonego z myślą o tym, aby dzielić się wiedzą na temat zdrowia, rozwoju i jakości życia w tym odcinku poruszam przede wszystkim tematykę uzależnienia od rozproszenia i jest to temat, który niewątpliwie i jest na czasie i to conajmniej od kilku dobrych lat. Nabiera on na sile wraz z tym, im więcej mamy wokół siebie. 

Wszelkiego rodzaju bodźców. 

Na początku Przepraszam, że musieliście czekać aż tak długo na ten odcinek, ale nie chcę się jakoś specjalnie długo tłumaczyć. 

W każdym razie w skrócie miałem zaplanowane 2 odcinki z gośćmi i one po prostu się nie udały. Ja prowadziłem w tym czasie kurs, miałem jeszcze mnóstwo innych rzeczy i tak po prostu ten czas zleciał. 

Nawet nie wiem kiedy, no i też niewątpliwie to przerwa wynikła w jakimś tam może niewielkim, ale jednak stopniu. 

To właśnie z tej przyczyny, o której będę mówić w dzisiejszym odcinku Podcastu. 

Jest o uzależnieniu od rozproszenia. No dobra, ale co to w ogóle jest to fil proszeni i tak dalej. W totalnym skrócie rozproszenie to nic innego jak nieumiejętność lub problemy ze skupieniem uwagi na. 

Przede wszystkim rozproszenie dotyka prawie każdego człowieka. To znaczy każdy z nas, kto używa różnego rodzaju elektroniki, sprzętu, komputerów, laptopów, desktopów, smartfonów, smartwatch, smartband ów, wszystkich innych urządzeń, jakie tylko przychodzą wam tutaj na myśl i jest to w mniejszym lub większym stopniu dotknięte tym właśnie problemem. Czasami to w ogóle nam nie przeszkadza. Czasami nam to przeszkadza, chociaż. 

Nie zdajemy sobie z tego sprawę, no i myślę, że po wysłuchaniu tego dzisiejszego odcinka. 

Troszeczkę bardziej będziecie mogli sobie uświadomić, gdzie jest to rozproszenie, czy może was też ono dotyka, bo ja nie ukrywam, mimo że tą tematyką się zajmuje od bardzo dawna i już i już od dawna, tak jakby szukałem jakichś źródeł wiedzy. No właśnie, ten temat związany z rozp. 

Słyszałem to i tak, nie zawsze w 100 procentach Jestem sobie w stanie z tym poradzić. Rozproszenie jest jednocześnie nawykiem, przyzwyczajeniem i uzależnieniem i jest to nawykiem, ponieważ wiele czynności, które są w spektrum tego rozproszenia, wykonujemy po prostu nieświadomie. Po prostu działa tam nasza podświadomość, no i skoro to działa gdzieś tam w ramach tej podświadomości. 

No to cóż jest nawykiem jest też przyzwyczajeniem, bo sam zresztą czasami zauważam. 

Jak totalnie w ramach przyzwyczajenia czy to ja czy czy czy ktoś odpala włącza jakąś na przykład aplikację jakiś ekran, jakiś smartfon czy z przyzwyczajenia na przykład też siadam przy komputerze jak zamierzam coś zjeść przez Komisję, to tam też czasami tak fil. 

No i jest też uzależnieniem. Widać to przede wszystkim w ten sposób, że jeżeli zechcesz teraz nagle zerwać z tym całym rozproszeniem. 

No to zobaczysz, że to może nie być właśnie możliwe, to znaczy będzie to możliwe, ale nie będzie to możliwe od razu i będziesz musiał po prostu tak jak na przykład palacz czy ktoś uzależniony od gier komputerowych, a robić to stopniowo powoli i będziesz odczuwać przy tym syndromy odstawienia. 

Także myślę, że tego typu fil tematyka jest ważna, ponieważ skoro ona. 

Powoduje pewnego rodzaju nawykowe uzależnienie i ma bardzo dużo, o czym zaraz będę mówić negatywnych konsekwencji. Myślę, że dlatego właśnie warto coś z nią robić. 

Dalej rozproszenie to temat, który będzie dotykał każdego człowieka w trochę innym stopniu. To znaczy młodzi, młodej osoby raczej częściej będą mieć kilka drobnych rozpraszaczy. 

Mogą być na przykład fil powiadomienia z różnych aplikacji na smartfonie. To może być jakaś aplikacja na laptopie, która na przykład pokazuje, co chwilę powiadomienia. 

Natomiast fil starsi mogą mieć fil troszeczkę inny rodzaj fil tych rozpraszaczy. Oczywiście nie chcę tutaj generalizować, ale starsi na przykład bardzo często w dzisiejszych czasach będą jednocześnie próbowali czytać i zrozumieć książkę, a w tle będą niby oglądali telewizor, czy na przykład będą oglądali telewizor, a w 2 pokoju czy w kuchni, czy gdzieś będzie grało radio, albo będą tak jak moja mała, którą bardzo serdecznie pozdrawiam. 

Siedzieć przy komputerze z jednocześnie włączonym telewizorem. Dlaczego tego nie wie nikt? 

To w jakim stopniu? Jak dotyka nas rozproszenie zależy między innymi od typu osobowości i charakteru sprawności naszego układu nagrody, a więc biochemii, fizjologii, mózgu też naszych ogólnych przyzwyczajeń i wielu innych czynników. 

To znaczy, jest po prostu bardzo wiele czynników związanych z tym, w jakim stopniu będzie będziemy odbierać to rozproszenie i po prostu jak bardzo będzie nam ono przeszkadzać, bo może u niektórych osób. 

Ale ono nie będzie. 

Przeszkadzać może u niektórych osób wcale nie będzie ono problemem, natomiast u innych osób to już będzie naprawdę horror. Tematyka rozproszenia to wiele różnych innych tematów, to znaczy nie ma czegoś takiego jak jedna tematyka rozproszenia i nic więcej. 

Tylko składa się na to. Między innymi film składają się na to między innymi takie zagadnienia, tematy dziedziny, jak na przykład kwestie hormonalne. Tutaj przede wszystkim dopamina, serotonina, fizjologia mózgu, czyli. 

Układ nagrody powiązany właśnie z tymi hormonami. No i neuroprzekaźnika mi dalej uzależnienie po prostu jako problem psychologiczny. 

Kolejna rzecz to są nawyki i motywacje, a więc behawioryzm znaku. Tutaj wchodzimy w psychologię, no i zagadnienia związane z produktywnością z prokrastynacją czy z zarządzaniem. 

Czasem tak samo mocno dalej, głębiej grzebać w temacie tego rozproszenia, bo możemy też mówić tutaj ogólnie o filozofii, czyli na przy. 

Jaki w ogóle jest sens życia? No i i dlaczego mnie ten temat? Troszeczkę śmieszy, bo są takie osoby, które powiedzmy nie bardzo ten sens życia widzą i dla nich naprawdę nie ma większego znaczenia to czy po prostu fil robią coś dobrze, czy robią coś źle, po prostu sobie robią w swoim tempie w swoim czasie na przykład nie chcą zbyt dużo działać. Chcą sobie po prostu żyć i żreć pozdrowilas. 

Natych no, ale mniejsza o to dalej związane też z pewną filozofią. Może być sens pracy. Może być tutaj nasze ego, czyli po co my w ogóle coś robimy? 

Czy sensem pracy naszej pracy jest wyłącznie to, że zarabiamy za to pieniądze po to, żeby się utrzymać i coś robić? Czy na przykład sensem naszej pracy jest też zaspokojenie jakichś tam innych potrzeb? 

No i dalej potrzeba właśnie akceptacji społecznej, którą No ma praktycznie każdy człowiek i nie mówcie, że że to w ogóle was nie dotyczy, że film nie mów, że jesteś taką osobą, która w ogóle nie potrzebuje tej akceptacji społecznej. No bo prawie na pewno i w mniejszym większym stopniu potrzebujesz. Każdy z nas jest. 

W pewnym sensie uwarunkowany na to, żeby chociaż troszkę pokazać się przed ludźmi, żeby chociaż troszkę udowodnić, że jesteś kimś, że coś w życiu osiągasz, bo to jest to po prostu wynika w zasadzie z tej piramidy potrzeb. 

Tak więc co do sensu pracy możemy tutaj mówić o kwestii zaspokojenia swoich podstawowych potrzeb życiowych? No i też możemy jeszcze tutaj mówić o tym, ile czego jest. 

Mam potrzebnym. 

Ponieważ są osoby, którym do przeżycia wystarczy pensje 2000 zł i tak naprawdę nic więcej nie chcą, bo one chcą sobie siedzieć, użyć, grać w grę i w sumie tyle, a są osoby, które zarabiają miliony i dla nich jest mało. 

Którym naprawdę jest potrzebny w życiu, bardzo, bardzo wiele. Mają ogromne ambicje i po prostu tego pragną. 

No i takie osoby, jeżeli będzie dotykać chociażby takie głupie rozproszenie, czyli będą uzależnione od rozproszenia. No to wątpię, że będą tak samo efektywne w tej swojej pracy i że osiągnął ten swój życiowy sukces, więc jeżeli tego nie zrobią, no to ich jakość życia będzie na poziomie. Myślę, że mniejszym niż być może. 

Aby zrozumieć, w jaki sposób działa na nas uzależnienie od rozproszenia, musimy najpierw cofnąć się do czegoś, co jest głębiej, nie dokładnie w środku nas, a dokładniej w środku naszego mózgu. 

A jest to układ nagrody, układ nagrody w totalnym skrócie Wiem to nic innego niż dość pierwotny ośrodek mózgu strukturą mózgu. Czy raczej? 

Mechanizm, który pierwotnie ma za zadanie wzmacniać pozytywne dla naszego zdrowia życia, przeżycia, sygnały, abyśmy po prostu częściej je powtarzali. 

No i kiedyś kiedyś kiedyś niewątpliwie one się bardzo przydawały i to prawdopodobnie dzięki właśnie układowi nagrody żyjemy, ponieważ układ nagrody będzie na przykład powodował, że dobrze się czujemy, gdy zrobimy coś dobrego, a więc jeżeli kiedy? 

No wiec znalazł rosnące na drzewie i jabłuszko, które było bardzo słodkie i po prostu zjadł je. No to odczuwał, że jest to coś przyjemnego, więc częściej to robił. 

Czyli dzięki temu mógł znaleźć dobre źródło na przykład pokarmu i przeżyć, czy też jeszcze bardziej prosta, bardziej pierwotna czynność, jaką jest uprawianie seksu. 

To właśnie dzięki układowi nagrody odczuwamy taką przyjemność z uprawiania seksu przez to właśnie nasz gatunek może się rozmnażać. 

Więc może przeżyć? 

Układ nagrody jest ściśle związany z dopaminą wyrzut dopaminy to nic innego jak poczucie pewnej rozkoszy ulgi i satysfakcji, czyli po prostu jeżeli mamy wyrzut dopaminy, to w dużym uproszczeniu dobrze się czujemy. 

Przez to organizm dąży do powtarzania bodźców przyjemnych, a więc chętnie ponownie wystawia się na działanie tego typu właśnie na działanie, które sprawiało wcześniej przyjemność. 

W testach na szczurach. Nie wiem, nie wiem czy uda mi się znaleźć gdzieś Link do tego badania. W każdym razie w testach na szczurach fl wykazano, że dopamina jest tak silna, że prowadzi aż do totalnego wyczerpania odnośnie samej dopaminy. 

Ja podrzucę w opisie tego odcinka Link do takiego dość ciekawego artykułu na temat właśnie dopaminy na temat tego, w jaki sposób ona działa i w jaki sposób możemy poprawić trochę jej. 

Są układem nagrody związana jest też motywacja. Tak, takie właśnie słynne pojęcie jak motywacja stojąc z wikipedia. Motywacja jest to stan gotowości do podjęcia określonego działania, wzbudzony potrzebą zespół procesów psychicznych i fizjologicznych, określający podłoże zachowań i ich zmian wewnętrzny. 

Stan człowieka mający wymiar atrybut owy motywacja może być wewnętrzna albo zewnętrzna wewnętrzna polega na tym, że człowiek dąży do zaspokojenia. 

Swoich własnych potrzeb zewnętrzny, na przykład wtedy, kiedy stosowane są kary i nagrody. I tutaj przechodzimy do zagadnienia, które. 

Pewnie część z was już doskonale zna, czyli mechanizm szybkiej nagrody, a odroczone gratyfikacje, co jest szybką nagrodą. Na przykład moment, w którym zjemy wielką porcję lodów, gdyż szybka Nagroda natomiast to jest odroczoną gratyfikacją. 

Moment, kiedy się powstrzymamy od jedzenia tych właśnie lodu będziemy jeść zdrowo, a za parę miesięcy czy za parę lat będziemy mieli świetną sylwetkę i świetne samopoczucie. 

To znaczy szybka Nagroda. Oczywiście nie jest zawsze zła, bo tutaj taki przykład może troszkę nie do końca pozytywny. Podałem, ale powoduje to, że po wykonaniu jakiejś czynności natychmiast zaspokajamy się, jeżeli natychmiast dostajemy pewnego rodzaju nagrodę. 

Natomiast odroczona gratyfikacja polega na tym, że teraz nie dostajemy żadnej nagrody baa co więcej, teraz musimy włożyć jakiś wysiłek w działanie, a Nagroda dopiero przyjdzie później. 

Z czasem i nie jest ona natychmiastowa. Zazwyczaj jest ona natychmiast. 

I tutaj właśnie układ nagrody i troszeczkę Wariuje i szaleje, ponieważ układ nagrody jest wręcz stworzony właśnie po to, aby wspierać te natychmiastowe czynności. 

Czynniki, które będą powodowały, że wydziela się dopamina i po prostu czujemy się dobrze w związku właśnie z tym, jak działa nasz układ nagrody po prostu wskazany jest ograniczanie bodźców. Duża ilość bodźców będzie działała na układ nagrody w ten sposób, że będzie nas uniemożliwiała na. 

Pominę, a więc będziemy musieli coraz więcej, coraz bardziej intensywnie szukać różnego rodzaju bodźców, aby się zaspokoić. I właśnie chcę przejść do tego, jak w jaki sposób ograniczać te bodźce, czyli w jakiś sposób naprawiać nasz układ nagrodę. 

O konkretnych metodach i sposobach, w jaki sposób ograniczać te bodźce, aby naprawiać nasz układ nagrody? Będę mówił za chwilkę, ale zanim przejdę dalej, powiem jeszcze kilka słów na temat uzależnień. 

Dobra, zacznijmy może od takich totalnych podstaw, co to w ogóle jest uzależnienie i znów cytując wikipedię uzależnienie to nabyty stan zaburzenia zdrowia psychicznego i fizycznego, który charakteryzuje się okresowym lub stałym przymusem wykonywania określonej czynności lub zażywania psychoaktywnej substancji chemicznej. I jak podaje Wikipedia, również termin uzależnienie jest stosowany w odniesieniu do różnych zaburzeń psychicznych. 

Na przykład uzależnienie od narkotyków, leków, alkoholu i tak dalej i tak dalej uzależniać się też jednak możemy od różnego rodzaju zachowań takich jak pornografia takich jak oglądanie telewizji, takich jak zakupy takich jak hazard i tak dalej i tak dalej. 

No i o co chodzi z tym uzależnieniem i o co chodzi z tym układem? Nagrody, o którym przed chwilą tak mówiłem? 

Cały mechanizm uzależnienia jest właśnie bardzo silnie powiązany z tym układem nagrody. To znaczy, jeżeli wykonujemy przez jakiś czas czynność, która w układzie nagrody powoduje zastrzyk dopaminy i która daje nam satysfakcję i przyjemność, no to po prostu my od tej substancji albo od tego zachowania się uzależniamy. 

I stety niestety, ale z rozproszeniem, które objawia się tym, że na przykład zaglądamy do Smartfona dość często w poszukiwaniu nowych powiadomień jest dokładnie tak samo, jak na przykład z papierosami czy jak z pornografią. 

Czy jest alkoholem? To jest dokładnie ten sam rodzaj uzależnienia. Tylko że no zazwyczaj jest po prostu mniej szkodliwe. 

I skoro wiemy mniej więcej już co to jest uzależnienie, to czym ona się w rozproszeniu objawia w rozproszeniu w tych wszystkich sytuacjach, w których mamy problem ze skupieniem, my jesteśmy po prostu uzależnieni od nowych bodźców, to znaczy jesteśmy uzależnieni na przykład od patrzenia się na jakiś serwis z nią sami jesteśmy uzależnieni od patrzenia, czy mamy nowe lajki. 

Czyli uzależniamy się poprzez ten mechanizm działania dopaminy właśnie od urządzeń, takich jak smartfony, laptopy różnego rodzaju i innych tego typu gadżetów może to być na przykład nawykowe sprawdzanie, co dosłownie chwilę, czy coś tam się zmieniło na ekranie twojego smartfona może to być na przykład taki zupełnie podświadomy, nawet w którym po prostu sięgasz do swojego smartfona, który leży na biurko. No i patrzysz czy coś tam się film z nim? 

Tak więc takie jest słowo końcowe odnośnie uzależnienia, bo na pewno też nie będę mówić o tym temacie. W tej chwili jakoś specjalnie wiele chwil jest takie, że rozproszenie jest uzależnieniem. 

To, że nie możemy skupić na czymś uwagi dłużej niż na przykład pół minuty czy kilka minut, jest uzależnieniem od różnego rodzaju bodźców zewnętrznych. No i sprawy tutaj trzeba postawić jasno, jeżeli na przykład nie jesteś w stanie wytrwać. 

20 minut, czytając książkę bez spoglądania na smartfona bez ciągłego uciekania, myślami w inne miejsca, jeżeli na przykład nie jesteś w stanie tych chociaż 10 minut wytrwać całkowicie sam, bez żadnych bodźców bez Radia, muzyki, ludzi bez czegoś do czytania, bez czegoś do do patrzenia tylko tak na przykład po prostu stojąc, albo siedząc z otwartymi oczami. No to znaczy, że prawdopodobnie jesteś uzależniony od rozproszenia i po prostu nie możemy się tego. 

Jakoś specjalnie wstydzić, bo to jest dość nowa forma uzależnienia, która powstała w pewnym sensie dopiero w ostatnich latach, kiedy ilość informacji dostępnych wokół nas zrobiła się po prostu ogromna. No i skoro już wiemy, z czym mamy do czynienia, no to może przejdźmy dalej. 

Koncentracja, wiemy czym jest. Myślę, że większość z was jest w stanie to określić, natomiast tak dosłownie jednym słowem. No dobra, jednym zdaniem koncentracja jest to zdolność do skupienia uwagi lub skupienia się na jakimś jednym zadaniu na jakiejś jednej myśli jakiejś jednej czynności. 

No i teraz szczerze kto jest w stanie naprawdę dobrze skupić się tylko na jednym zadaniu przez kilka godzin? No ja nie podniosę ręki do góry. 

Po prostu żyjemy teraz w takich czasach, w którym ciągłe bodźce zewnętrzne powodują, że nasza koncentracja jest conajmniej za. 

Złożona powiedziałbym nawet, że cierpimy na taką przewlekłą chorobliwą niezdolność do koncentracji. Pamiętam, jak kiedyś, jak miałem te tam naście lat, ale to chyba było nawet wcześniejsze naście lat czytałem książki na przykład Harrego Pottera przez na przykład 3 godziny bez jakiejkolwiek przerwy bez jakiegokolwiek rozproszenia. Nook, było to na pewno coś, co było dla mnie pasjonujące i wciągające. 

Teraz mimo tego, że na przykład czytam jakiś bardzo ciekawy też pasjonujący artyk. 

Ja dużo częściej odrywam się od niego i dużo częściej mam taką sytuację, że mimo tego, że staram się skupić na jakimś zadaniu, no to po prostu nie Jestem w stanie tak w 100 procentach na nim się skupić przez wiele dziesiąt minut. 

Okej, nie mam z tym jakiegoś na pewno dużego problemu, bo już to od dość dawna ćwiczę w pewnym sensie, ale widzę, że to po prostu występ. 

Możemy sobie powiedzieć tutaj jeszcze o wielozadaniowości, bo ja wiele razy słyszę. Wiele osób mówi, że ajato jest tam wielozadaniowy. 

Ja to potrafię robić kilka rzeczy naraz. Ja potrafię jednocześnie pisać, słuchać czytać, oglądać, mówić i słuchać. No nie po prostu jest udowodnione badaniami, że naprawdę niewielka liczba ludzi jest w stanie tak naprawdę być wielozadaniowa. To znaczy pytanie, co to w ogóle jest ta wielozadaniowość? 

Bo jeżeli mówimy na przykład o jednoczesne. 

Pisaniu lewą ręką jednego tekstu, a prawą ręką 2 tekstu no to mało komu się to uda? Natomiast jeżeli mówimy o jednoczesnym zmywaniu podłogi i słuchaniu podcastu na zdrowie na słuchawkach, no to raczej nie jest to nic, co by nas obciążało i myślę, że bez żadnego problemu jesteśmy w stanie. 

Takie 2 rzeczy robić. 

Jeśli chodzi o wielozadaniowość, to możemy mówić o czymś takim, jak na przykład kanały. 

Bynajmniej nie te, które spotykamy na chodnikach czy na ulicach. Chodzi mi o kanały, w których wykonujemy różne dziedziny czynności. Na przykład jednym kanałem może być czynność związana z tekstem jednym kanałem może być czynność związana z ruchem. 

Innym kanałem może być czynność związanym na przykład ze słuchaniem dźwięku i teraz najprawdopodobniej nie jesteś w stanie wykonywać kilku czynności naraz, które są dostarczane albo wykonywane właśnie przez ten jeden kanał. 

To znaczy, nie jesteś w stanie najprawdopodobniej skutecznie słuchać i czytać jednocześnie o różnych wątkach. Tylko wtedy będzie już po prostu przełączać się między tymi czynnościami i nie będziesz wykonywać. 

Jednocześnie to znaczy, że będziesz przez ułamek sekundy słuchać ułamek sekundy, pisać te same kilka sekund. Słuchaj, czasami kilka sekund Pis. 

I w praktyce wychodzi to po prostu tak, że jedno i 2 robić dużo gorzej. Ja na przykład bardzo nie lubię i od razu to tempie. 

Jeżeli z kimś rozmawiam przez telefon czy czy rozmawiam z kimś na żywo i ta osoba na przykład siedzi w tym czasie na messengerze, jakby na przykład przeglądała prognozę pogody? No to jeszcze to rozumiem, bo to po prostu nie zajmuje tego samego kanału jakoś specjalnie. 

Ale jeżeli ktoś coś na przykład czyta więc używa tak jakby tekstu i ja do tej osoby mówię to prawie na pewno nie będzie ta osoba dokładnie rozumiem, dlatego czuję mówię, ponieważ skupia się właśnie na tamtym czytaniu. 

No i w takim przypadku najlepsze, co możemy zrobić, to po prostu powiedzieć, że dokończ to co robisz i jak skończysz, to wtedy mnie Posłuchaj, bo po prostu mówienie do takiej osoby jest mówieniem totalnie na darmo, bo ta osoba zrozumie tylko co któreś słowo, więc będzie albo zgadywać. 

Wyłapywać z kontekstu albo po prostu nie zrozumie tego, co mówimy. 

Tak więc wielozadaniowość taka co do zasady nie istnieje, o ile nie jest to wielozadaniowość opartą na różnych kanałach, zdecydowanie możemy jednocześnie jechać samochodem i mówić zdecydowanie możemy jednocześnie zmywać naczynia i coś powiedzmy oglądać. 

Ale prawie na pewno nie będziemy mogli jednocześnie pisać i na przykład innego tekstu czytać, ponieważ w pewnym sensie jest to jedno i to samo, jeśli chodzi o koncentrację, bardzo przydatna może być medytacja, dowolna medytacja, dowolny rodzaj medytacji czy to medytacje ja typu mindfulness, czy to medytacja jakakolwiek inna, która po prostu powoduje, że skupiamy się na czymś, że odpoczywamy, że wyciszamy się? 

Że w jakiś sposób koncentrujemy właśnie swoją uwagę na jakimś obiekcie przedmiocie, czy za. 

W koncentracji pomóc może na pewno też czyste otoczenie i nie chodzi mi o to, żeby tutaj nie było wokół ciebie ani grama kurzu i żeby Wszystko było po prostu pięknie wypolerowane, ale raczej o to, żeby nie otaczać się ogromną ilością rzeczy, które są dostępne na wyciągnięcie ręki. 

To znaczy, jeżeli na twoim łóżku, jeżeli na twoim biurku, jeżeli film o meblach masz po prostu mnóstwo różnych przedmiotów, to one. 

Będą w pewnym sensie. 

Odciągać cię od zadania i będą skupiały twoją uwagę. Dobrze jest mieć takie miejsce takie biurko, gdzie praktycznie nic więcej oprócz ekranu oprócz klawiatury, myszki i głośników i tym podobnych podstawowych rzeczy nie ma, czyli dobrze jest wyczyścić swoje otoczenie, sprawić, żeby ono było takie troszkę minimalistyczne. 

Żeby wszystkie twoje przedmioty były po prostu pochowane w szafkach szufladach w pudełkach, żeby nie były one po prostu na wierzchu i przez to zazwyczaj będziesz w stanie troszeczkę lepiej skupić się, czyli lepiej skoncentrować się na jakiejś czynności. 

Dość przydatne może być odłożenie smartfona do szuflady. Serio, nie żartuję, to jest dość prosta rzecz, ale ona działa w dość ciekawy sposób. 

Sprawdzanie smartfona czy po prostu używanie smartfona po to, żeby popatrzeć na jakieś powiadomienia, czy żeby zajrzeć po prostu co tam się dzieje jest nawykowe, to znaczy robimy to jako nawyk robimy tu dość podświadomie i tak naprawdę nawet nie wiemy, że to robimy. Nie myślimy o tym, po prostu to robi. 

Gdzieś tam ten nasz układ nagrody Zakodował sobie, że dość często jest coś ciekawego. Po zajrzeniu smartfona. No i jako że zaglądamy do smartfona średnio 20 50 razy dziennie zależnie od osoby no to robimy to już po jakimś czasie totalnie bez myślenia odłożenie smartfona do szuflady powoduje, że po prostu go nie widzimy, więc nie ma tego zapalnika, więc nie ma tego wyzwalacza, który powodowałby uruchomienie się nawyku. Dość skuteczny może być. 

Planowanie czynności na jakiś określony czas. 

To znaczy, jeżeli mamy zamiar na przykład poczytać książkę, to nie planujmy sobie danego dnia, że wyłącznie poczytamy książkę, bo też może to być ciężkie dla osoby, która jest silnie rozproszona na codzień. Tylko zaplanujmy sobie na sztywno, że od godziny 16:00 do godziny 16:20. Siedzimy w tym i tym miejscu i czytamy książkę i niech to będzie czas po prostu zaplanowany, gdzieś tam w kalendarzu. Niech to będzie czas, który jest właśnie przeznaczony. 

Tylko na tę jedno czynność. 

To jest taka mocna konkretyzacja danej czynności sprawia, że jest ona tak, jakby troszeczkę ważniejsza nie przeciąga się, więc prawdopodobnie wykonamy ją troszeczkę skuteczniej dobrą metodą. 

Jeżeli ktoś ma już z tym problemy, jest fil powiedzenie o tym, co chcemy robić na przykład współlokatorom na przykład dziewczynie, chłopakowi czy komukolwiek, z kim mieszkamy, to znaczy, że dzisiaj od 18 do 20 pracuję przy komputerze i będę na przykład pisać moją pracę magisterską. Albo będę dzisiaj pisać. 

Artykuł i samo to powiedzenie komuś jest w pewnym sensie zobowiązaniem się do jakiejś czynności. 

A więc jest pewnego rodzaju stresorem, a więc jego wykonywanie będzie bardziej stymulowało układ nagrody odnośnie koncentracji. Jeszcze zwróćmy uwagę na radio, muzykę czy telewizję. 

Nie wiem jak wy, ale ja to widzę cały czas ludzie w większości nie mogą odczepić się od muzyki albo od Radia, to znaczy niezależnie od wieku jest bardzo dużo osób, które muszą być ciągle otoczeni jakimś dźwiękiem. 

Otoczeni ciągle słuchawkami, Radiem czy czymkolwiek. 

Jak wchodzą do domu? No to niektórzy wiem, że nawet Radia nie wyłączają jak wychodzą z domu, bo po prostu jak przychodzą to to radio już musi być. 

Więc po co wyłączać? Natomiast mnóstwo osób, po prostu będąc gdzieś tam w ciszy musi mieć to radio włączone. No co uzależnienie od rozproszenia radio w pewnym sensie Rozprasza a radio powoduje to, że nie przebywamy w tej niezręcznej ciszy, której tak bardzo nie lubimy. No i jest właśnie takim kolejnym czynnikiem, który powoduje, że mamy tych bodźców. 

Coraz więcej więcej. 

Tak samo jest oczywiście z telewizorem, który u wielu osób w domach po prostu musi być włączony. Nieważne czy się je obiad rozmawia czy cokolwiek. Telewizor po prostu musi być włączony. 

Mnóstwo osób, w tym też osób młodych, nie jest w stanie na przykład uczyć się bez włączonej muzyki. To znaczy uczenie się w ciszy Powodowałoby, że taka osoba jest rozproszona, ponieważ gdzieś brakuje jej jakiegoś kolejnego bodźca, więc musi się tym bodźcem zaspokoić. 

Tylko pytanie, czy tego rodzaju nauka czy tego rodzaju czas spędzony przy Radiu muzyce czy telewizji i jest czasem, w którym naprawdę w 100 procentach jesteśmy w stanie skupić się na tej jednej czynności? 

Prawdopodobnie nie, to znaczy każdy tego typu rozpraszaczy, który będzie bardziej oddziaływał na naszą podświadomość niżeli świadomość będzie w jakimś tam stopniu nam przeszkadzać w skupieniu się na danej czynności. 

Więc moja droga wskazówka, jeżeli chcesz się lepiej skupiać, jeżeli chcesz poprawić swoje skupienie, to zacznij od usuwania nadmiernych bodźców, z których i tak tak naprawdę nie korzysta. 

Tak jesteś w domu, albo na przykład siedzisz przy komputerze, Używasz Smartfona czy czegokolwiek innego, zawsze wyłącz telewizję, jeżeli nie musisz, to nie włączaj muzyki, nie włączaj Radia tylko postaraj się po prostu poprzebywać w ciszy, skupić się na jednym konkretnym zadaniu. 

Jeśli jesteś osobą, u której zawsze i wszędzie musi grać muzyka, no to cóż, może nazwijmy to znowu wprost jesteś uzależniony od muzyki. 

I no dobra, będziesz teraz pewnie mówić, No ale coz tego przecież to w niczym nie przeszkadza, bo ja lubię taką muzykę przecież, ale to to, o co tu w ogóle chodzi, no przecież to sobie po prostu tak gra. 

No właśnie, tak sobie poprostu gra jedna osoba tak sobie po prostu pali papierosy. Wiem, że ta muzyka na pewno nie jest tak szkodliwe jak papierosy i to porównanie może dla wielu osób nie być zbyt fortunne, ale chodzi o to, że mamy kolejny jakiś czynnik, od którego jesteśmy uzależnieni i który może poprostu powodować to, że na przykład. 

Śpimy gorzej, a jeżeli śpimy gorzej, no to już przechodzimy do tego, że nasz sen no chyba jest jednak ważny dla jakości życia i dla. 

Wniosek z tego taki, że uzależnić możemy się praktycznie od każdej czynności każdego zachowania, od praktycznie każdego bodźca i zwracajmy uwagę nawet na te, które są na pozór nieszkodliwe. 

Ok dobrze jest na przykład być uzależnionym od aktywności fizycznej, ale jeżeli ta aktywność fizyczna jest fil wręcz nie do opanowania, zamieniła się już dawno na ciężki zawodowy sport, w którym trenujemy po 5 godzin dziennie. 

No to pytanie, czy to jest nadal zdrowe, czy po prostu nadal ten organizm jest w stanie czerpać korzyści, czy już po prostu jest przemęczony? Tym szybowcowa niem. 

Może najlepiej by było po prostu odesłać do jednego z poprzednich odcinków podcastu na zdrowie o dychotomii, czyli o tej zerojedynkowo. 

Ści. Chodzi mi o to, że każda czynność jest w stanie nas prędzej czy później uzależnić i niektóre czynności są dobre, jak właśnie na przykład uzależnienie od zdrowego jedzenia czy uzależnienie od aktywności fizycznej. 

Ale wszędzie trzeba mieć umiar i wszędzie trzeba mieć granice. Im bardziej jest szkodliwe dany czynnik no to tym mniej powinno go być. Im bardziej jest dobre. No to tym więcej powinno. 

Ale każdy, nawet najlepszy czynnik w nadmiarze zdecydowanym nadmiarze jest w stanie również nam zaszkodzić. Dlatego zwracaj uwagę na to, czy nie jesteś gdzieś przypadkiem od czegoś uzależnione nawet od takiego banału jak muzyka i jeżeli okaże się, że tak, to nie bój się przyznać przed sobą. 

Tak kurczę, Jestem uzależniony od muzyki, bo po prostu nie potrafię bez niej wytrzymać na przykład kilku godzin. Jeżeli w ogóle zasypiasz na przykład przy muzyce albo śpisz przy muzyce już nie. 

Mówiąc o tym, że przy telewizorze, no to jest tobą źle i to to trzeba zmieniać, to trzeba poprawiać. Jeżeli myślisz o zachowaniu dobrego zdrowia. 

No dobra gadam tak o tym tyle i tyle, że zaraz wyjdzie mi iść w zupełnie oddzielny odcinek na temat PL muzyki, a pora przejść do kolejnego wątku odnośnie uzależnienia do rozproszenia konkretnie priorytetów. 

I tutaj trzeba by było w ogóle wrócić do tematu związanego z układem nagrody, bo im mniej ważne jest coś dla nas, tym mniejszą daje nam nagrodę, więc jeżeli mamy pracę, która dla nas nie jest. 

W ogóle satysfakcjonujące. Jeżeli mamy film, rodzaj czynności do zrobienia. 

Które nie są dla nas w żaden sposób ciekawe. No to w jaki sposób my mamy czerpać jakąś satysfakcję, radość, przyjemność z ich wykonywania, no raczej będzie ciężko. 

Nie dziw się więc sobie, że będziesz się rozpraszać wykonując działania, co do których sam nawet nie masz przekonania i wiem, że jest to temat stosunkowo trudny, bo tak naprawdę wiele osób no nie jest w stanie w żadnym łatwy sposób zmienić sobie na przykład pracy, którą wykonuje. 

Ale jeżeli jesteś osobą, która ma taką możliwość, to weź pod uwagę, że wykonywanie zadań, wykonywanie czynności, które będą sprawiać ci satysfakcję, będzie dużo łatwiejsze i dużo rzadziej, dużo mniej chętnie będziesz się rozpraszać przy ich wykonywaniu. Jeżeli ty już teraz wiesz, że za chwilę idziesz do pracy albo będziesz wykonywać jakieś rzeczy, których. 

No nie lubisz, nie chcesz? 

Yy, gdzie twój układ nagrody nie będzie w żaden sposób zaspokajany. No to masz ogromną szansę właśnie na to, że będziesz szukać, że podświadomość będzie szukać gdzieś jakichś metod na to, żeby się rozproszyć, żeby znaleźć sobie jakieś inne zajęcie. Będziesz bardzo fil wiele tutaj. 

Będziesz mieć bardzo wiele szans na to, że w dotknięcie prokrastynacja dobrą metodą jest wynagradzanie się za realizację zadań. Oczywiście, jeżeli jesteś zwykłą osobą, która po prostu pracuje na przykład gdzieś na etacie na zleceniu czy w jakikolwiek inny sposób. No to podstawowym wynagrodzeniem jest wypłata, czyli pieniądze. 

Problem w tym, że jeżeli masz już jakiś tam poziom życia większe niż powiedzmy ta to to minimum egzystencji takiej rozsądnej to te pieniądze przestają być tak naprawdę już czymś, co daje ci satysfakcję. 

Jeżeli stać cię na to, żeby żyć w miarę dobry sposób, jeżeli stać na przykład na mieszkanie w dobrym miejscu na fil na, to żeby nie oszczędzać na jedzeniu, żeby być w stanie wyjść na różnego rodzaju rozrywki. 

Żeby pojechać gdzieś na jakąś wycieczkę, raz na jaki? 

I czas, no to czy te pieniądze na nocą do ciebie takim wynagrodzeniem może być ciężko? Dlatego też można stosować metody związane z tym, że będziesz wynagradzać się za realizację zadań w inny sposób. 

Na przykład, jeżeli pracujesz zadaniowo, to oprócz pieniędzy możesz na przykład za realizację zadań dawać sobie jakiegoś rodzaju przyjemności. Może to być chociażby wyjście z dziewczyną na kręgle czy cokolwiek innego, ale właśnie żeby uczyć organizm, żeby uczyć umysł. 

Dlatego, że po wykonanej jakiejś tam pracy mamy nagrodę, więc wtedy ten układ nagrody troszeczkę. 

I bardziej zaczyna rozumieć, że wykonuje tutaj czynność, którą może nie do końca fil lubię, ale po tym mam nagrodę, więc jest Wszystko w porządku. 

Można też pomyśleć o czymś takim jak fil publiczna deklaracja, czyli na przykład napisanie na fejsbuku takiego wpisu, w którym mówimy, że tam do tego i tego dnia wykonam takiej taki projekt i jest to dla niektórych jakaś metoda. Natomiast wiele też mówi się o tym, że. 

Nie jest to do końca dobra, ponieważ jeżeli zdradzamy swoje plany, jeżeli film wiemy, że coś mamy zrobić, już o tym powiedzieli. 

To możemy wpaść w takie 2 pułapki. Jedno jest taka, że zaczniemy się dość mocno stresować, przejmować tym, że jakąś tam publiczną deklarację już daliśmy i jeżeli ten stres przekroczy tę naszą granicę efektywności, no to może być efekt odwrotny. 

Natomiast jeżeli film mówimy, to w formie takiego planu, czyli dzielimy się jakimś planem. To fil też może wystąpić taki efekt. 

Że my się już tak, jakby zaspokoimy tym, że powiedzieliśmy komuś o tym planie i tak naprawdę wcale może nie wyjść. To dużo lepiej. 

Więc tutaj po prostu trzeba sprawdzić, w jaki sposób my działamy i dostosować to też sobie do jakiegoś projektu czy zadania. 

Jeśli chodzi o znalezienie sensu pracy, można myśleć o czymś takim jak postanowienie zmiany i tutaj można pójść grubo, czyli na przykład stwierdzić, że koniec fil grami, filmami, serialami, czymkolwiek innym film i po prostu zamiast tego wziąć się za jakąś pracę, którą po prostu lubimy. 

Która daje nam satysfakcję, może na przykład zamiast 8 godzin na etacie i 6 godzin przeznaczonych na gry, filmy i seriale. 

Rzucić tą pracę, znaleźć pracę, którą która nam się dużo bardziej podoba, daje nam dużo większą satysfakcję, ale zajmuje nam dużo więcej czasu, żeby zarobić tyle samo, co zarabialiśmy wcześniej, więc nie pracujemy 8 godzin na 12 godzin zarabiamy tyle samo, ale może jest dzięki temu większa satysfakcja i jest to jakaś metoda. Jest to jakaś forma, którą być może ktoś zastosuje, możemy próbować. 

Też ustalenie sztywnych godzin pracy takich na sztywno na sztywno może się przydawać szczególnie w przypadku osób, które nie mają takich godzin, które są fil na własnych działalnościach, które pracują na fil umowach o dzieło czy umowach o o czy umowach zlecenie w formie projektowej. Jeżeli mamy na przykład do zrobienia jakieś proje. 

No to dobrym rozwiązaniem często może być ustalenie na sztywno w kalendarzu godzin pracy, w których będziemy to wykonywać. Przez to też nastawiamy naszą świadomość na film, pracę i zmniejszamy tym samym ryzyko, że był pracę. Będziemy odwlekać. Też wiele osób bardzo dobrze funkcjonuje, jeżeli po prostu planuję i zapisuję sobie cele. 

Osiąganie celów może powodować to, że my się satysfakcjonuje my z ich osiągnięcia, czyli ten układ nagrody wspierać i jest to metoda na pewno do spróbowania do przetestowania dla. Myślę, że każdego. 

Dzięki temu być może znajdziemy troszeczkę większe sens czynności pracy, które wykonujemy i być może. 

Będzie to powodowało, że będziemy troszeczkę mniej uzależniać fil, że będziemy troszeczkę mniej fil rozpraszać się i zwlekać z podjęciem działania. 

Wróćmy jeszcze na jakiś czas do konkretów, a konkretnie do smartfona. Uzależnienie od rozproszenia i smartfon to po prostu bombowe połączenie bombowe. 

Oczywiście dla wszystkich tych, którzy uwielbiają być rozproszeni i bombowe, zdecydowanie dla tych wszystkich, którzy projektują gry i aplikacje w ten sposób. 

Żeby właśnie Użytkownik i jak najbardziej jej się rozpraszał i od nich uzależniają i przeznaczą na niej jak najwięcej czasu. 

Jeśli chodzi o smartfon, to jest to narzędzie, które po prostu powoduje, że nasz układ nagrody nasz układ do kominowy jest fil przez niego w ten cudowny sposób zaspokajany, że my tak naprawdę nie potrzebujemy nic więcej niż raz. 

Na jakiś czas ma najczęściej raz to kilka minut zerknąć czy nie mamy nowych powiadomień, czy nam fil na fejsbuku nie przyszła jakaś nowa wiadomość, że ktoś nie polajkowałam nasze. 

Posta dla naszej, dla naszego mózgu. Każdy jeden dźwięk powiadomienia, każda jedna wibracja oznacza już właśnie jakiś rodzaj nagrody. Przecież to nasz układ dopaminowych potrafi wariować. 

I tak naprawdę, jeżeli chcemy przestać film tak bardzo fil ten układ nagrody rozpraszać naszym smartfonem, to musimy podjąć kilka podstawowych kroków i w zasadzie są to takie 2 dziedziny. 

Jedna, to jest manipulacja powiadomieniami i droga to jest manipulacja aplikacjami film i mówiąc o tym pierwszym, jeśli chodzi o powiadomienia. 

Warto by było wyłączyć wszystkie powiadomienia. Oprócz tych najważniejszych, czy tak naprawdę potrzebujesz mieć powiadomienie w stosunku do tego, czy ktoś po lajkował jakiegoś twojego posta na fejsbuku, którego opublikowałeś? Czy potrzebujesz? 

Naprawdę od razu powiadomienie o tym, że ktoś w jakiejś grupie umieścił nowy wpis, który film zdobył 20 polubiłem w 10 minut i ja nie potrzebuję. 

Nie wiem jak te, ale ja mam tego typu powiadomienia wyłączone o mnie powiadomienia są wyłącznie na smsy budzik film. 

Co jeszcze? 

I chyba nic więcej, czyli mam tylko totalnie podstawowe powiadomienia, a jeśli chodzi o resztę powiadomień, to takie średnio ważne jak na przykład nowe wiadomości na mailu czy na film Messengerze po prostu pojawiają mi się film albo w formie całkowicie bez dźwięku jako powiadomienie albo dopiero po wejściu w aplikację i to już trzeba film wybrać swoją E. 

2 opcja, jeśli chodzi o powiadomienia, to wyłącz całkowicie dźwięki. Zostaw sobie jedynie wibracje lub jeżeli masz taką możliwość i masz opaskę film smartwatcha Smart banda to fil po prostu ustaw sobie na niej taką wibrację, natomiast całkowicie wyłącz wszystkie dźwięki. Oczywiście oprócz B. 

Jeżeli masz taką możliwość, to ustaw sobie też w smartfonie okresowe przerwy w trybie dnd, czyli film nie przeszkadzać i tego typu przerwy mogą być na przykład fil. Od godziny fil 22 do godziny 10:00, czyli tylko od 10 rano do 22. Mielibyśmy czas, w którym otrzymujemy jakiekolwiek powiadomienia. Pomyśl też o tym, czy właśnie nie zrobić tak jak ja. 

I nie zostawiać sobie wszystkich powiadomień. Oczywiście oprócz budzika i na przykład telefonu wyłącznie w formie graficznej, bez dźwięku i wibracji, czyli zrezygnować z informowanie się o tym, że ktoś nam coś napisał. No bo czy tak naprawdę ty musisz od razu o tym wiedzieć? 

To jest otwarte pytanie. 

Możesz też ustalić sobie godziny korzystania z niektórych aplikacji, albo raczej godziny, w których otrzymujesz powiadomienia z niektórych aplikacji takich jak email czy Messenger. 

I jest taka możliwość już teraz na smartfonach, żeby ustawić sobie, czy powiadomienie mają przychodzić przez cały czas, czy na przykład tylko w czasie. 

Powiedzmy jakimś jakichś 10 godzin fil na dobę, kiedy my tego chcemy. Natomiast jeśli chodzi o aplikację na smartfona, według mnie największym rozprasza czym największym pochłaniaczem. 

Czasu jednocześnie jest Wszystko coma. 

Inaczej mówiąc, jest to każda aplikacja, którą możemy tak naprawdę w nieskończoność przewijać. Czy aplikacja czy strona internetowa na razie przy smartfonie jesteśmy, więc niech to będą tylko aplikacje fejsbuk, Instagram film, pinterest, fil różnego rodzaju aplikacje, takie jak reddit, wykop czy cokolwiek podobnego, gdzie możemy dosłownie w nieskończoność przewijać, przewijać, przewijać i ta aplikacja sama nam podpowie co my chcemy widzieć. 

Tego typu wogóle w aplikacjach są właśnie stworzone po to, żeby. 

Fil cały czas nasz układ nagrody aktywować, ponieważ fil my podświadomie oczekujemy, że znajdziemy tam coś w końcu ciekawego, coś fajnego, coś coś niesamowitego i jeżeli to. 

Będzie po prostu super. 

Czyli z takich aplikacji możemy albo zrezygnować, albo zmienić sobie rodzaj fil tych aplikacji. Na przykład zwykłego fejsbuka na aplikację zastępczą do fejsbuka, która działa w dużo gorszym stopniu lub ewentualnie pozwala na. 

Na przykład zablokowanie tego wola. 

Są też, jeśli chodzi o tego fejsbuka czy o inne filmy. Aplikacje dostępne na przykład versje nie w formie aplikacji, ale przez przeglądarkę, które są często bardziej oporne, trudniejsze i też możemy sprawdzić, czy film czy nie będzie to jakaś fil opcja co do aplikacji Fil. 

Pamiętaj, że w wielu aplikacjach jest taka opcja ustawienia powiadomień ze wszystkich na tylko najważniejsze, więc możesz też poszukać tego typu. 

Opcji i może akurat da się taką? 

Uruchomić co do aplikacji przydać się może też usunięcie skrótów, czyli ikonek z głównego ekranu i na przykład schowanie dostępu do tych wszystkich aplikacji. 

Gdzieś tam na 2 ekranie pod jakimś przyciskiem, może komuś też pomoże, że nie będzie. 

Ciągle widział tej. 

Ikonki, która już też w pewien sposób będzie nas atakowała od samego początku, więc można próbować. 

No ale smartfon to nie Wszystko. Mamy też komputer, zwykłe komputery. Zazwyczaj są to laptopy lub podobnego rodzaju filmy te, przy których siedzimy często nawet więcej niż na smartfonie. Oczywiście zależy od tego, kto co robi. 

I niestety, ale ekrany naszych dużych komputerów też często są po prostu wręcz stworzone do tego, żeby nas rozpraszały. W jaki sposób przyjrzyjmy się kilku elementom? 

Po pierwsze otwarte karty przeglądarki, no jeżeli mamy otwartych kart przeglądarki na przykład 30, jeszcze niektóre będą nas atakowały jakimiś zmieniającymi się tytułami. 

Czy powiadomieniami w formie fil jakieś tam Jedynki w nawias Ek na samym początku? No to. 

Nie ma szans, że będziemy mogli skupić się tutaj łatwo na naszej pracy. 

Dobrą metodą może być tutaj korzystanie z okien, czyli jeżeli mamy już dużo fil różnego rodzaju otwartych kart, to przenosimy je, jeżeli nie do zakładek, to po prostu do innego okna i to okno. 

Na przykład chowamy, wykorzystujmy też 2 pulpit, bo w każdym nowszym komputerze. Nieważne, czy mały dał się, czy na innym systemie zazwyczaj możemy już działać na kilku pulpitach. Film w windowsie 10 jest to taka ikonka. 

2 chyba nawet 3 ekranów suwaczkiem, która jest dostępna obok film wyszukiwania na dole na pasku. 

Kolejna sprawa to otwarte programy, no jeżeli mamy na przykład otwartą przeglądarkę internetową odtwarzacz muzyki film fotoshopa, na którym przed chwilą jeszcze coś robiliśmy, fil zewnętrzny kalendarz, program do obsługi maila, fil notatnik worda excela i jeszcze mnóstwo innych i mamy wokół siebie Chaos. No to może conajmniej trochę rozprasza. 

Tak samo dowolne, wyskakujące powiadomienia. Wiele programów na naszych desktopach powoduje pokazywanie się w różnego rodzaju powiadomień wyskakujących bardzo często przeglądarki. 

To też niestety robią, więc jeżeli mamy tego typu powiadomienia, chociażby z naszego Antywirusa, że Och znaleziono jeden nowy film element, który już poddano kwarantannie, no to tak naprawdę po co nam to? 

Jeżeli mamy brać się za jakąś pracę i wykonywać ją bez rozproszenia, no to usuńmy, pozbądźmy się wszystkich tych tego rodzaju powiadomień, tak samo dużo różnych przycisków czy kolorów może powodować chęć rozpraszania się czymś i spróbujmy czasami użyć na przykład trybu pełnoekranowego, chowając tym samym przykładowo w Przeglądarce Karty, a w innych programach na przykład pasek zadań czy podobnego rodzaju elementy ekranu. 

Tak samo warto wg mnie używać samo chowającego się Paska zadań to można włączyć w opcjach dobrą metodą, w której ja korzystałem głównie aktualnie dużo rzadziej korzystam jest tylko nazwijmy to work only to znaczy konto użytkownika 2 na naszym dysk to pies, którego będziemy korzystali wyłącznie do pracy i tam by mieli byśmy całkowicie pousuwane wszystkie ikonki skorzystalibyśmy z innego konta. 

Przeglądarki, więc nie mielibyśmy tych samych na przykład zakładek, filmy tych samych kart otwartych i tak. 

Też są dostępne programy, które potrafią blokować przy różne funkcje w czasie pracy. Takie programy, które na przykład zablokują nam wejść na konkretne strony internetowe albo zablokują nam jakieś aplikacje w określonych godzinach. 

Warto się nad czymś takim zastanowić, poszukać tego typu programów i po prostu używać. To też nie jest tak, że korzystając z tych programów fil przyznajemy się do tego, że jesteśmy jacyś. 

Naprawdę w bardzo złym stanie, jeśli chodzi o nasze możliwości do skupienia się do nie rozpraszania, tylko niestety tak mocno działa to Wszystko i tak bardzo nas rozprasza, że trzeba czasami korzystać nawet z tego rodzaju metod i według mnie nie jest to nic złego. 

Ogólnie myślę, że nie jest nic złego w tym, żeby dążyć jakąkolwiek metodą do poprawy siebie i poprawy swojej efektywności. 

Przejdźmy zatem do ostatniego już chyba w wątku, który będzie jednocześnie podsumowaniem oraz zbiorem takich ogólnych wskazówek. W jaki sposób radzić sobie z uzależnieniem od rozproszenia na radzenie sobie z tym składają się następujące elementy, po pierwsze, rozpoznań, problem to nie jest tak, że ten problem nie występuje, tylko u niektórych występuje on po prostu w małym stopniu i nie sprawia większych kłopotów, u innych zaś występuje w stopniu ogromnym. 

I w każdym przypadku, jeżeli czujemy, że nam on tylko zaczyna przeszkadzać, rozpoznajemy go. Spróbujmy go nazwać, rozpoznać i powiedzieć, że ten problem występuje. 

Nie ma czego się obawiać. 2 sprawa ustal priorytety i zaobserwuj przyczyny. Zastanów się jaki jest do ciebie sens pracy. 

Zastanów się, co w ogóle lubisz w życiu, co chcesz robić, jak chcesz to robić, fil, dlaczego i ustal sobie swoje priorytety. 

Nie każdy będzie typem osoby, która musi tylko działać, działać, działać, działać, działać cały czas niektórzy na przykład lubią dużo bardziej statyczne życie i jeżeli rozproszenie powoduje tylko to, że my zamiast pracować 10 godzin pracujemy 8 godzin. No to może wcale komuś nie będzie jakoś specjalnie potrzebne, ale jeżeli naszym priorytetem jest. 

Przykład, rozwój jakiejś Marki osobistej na bardzo wysokim poziomie. Rozwój firmy fil stanie się jakimś super specjalistów, czymś i fil rozproszenie przeszkadza nam w tym, ponieważ zamiast wykonywać to co to to to czego chcemy to czego potrzebujemy. 

My się ciągle rozprasza my, no to już jest słabo i zaobserwuj przyczyny, jakie stoją za tym, czyli po prostu popatrz. Czy właśnie jest to smartfon, czy jest to komputer jak i aplikacje, jak jest strony, jakie bodźce? 

Powodują to, że ty się ciągle rozprasza. 

3 sprawa znajdź czas lub wymuś czas. Czasami naprawdę wystarczy tego się zastanowić lub trochę po prostu się spiąć i będziemy mieli czas na coś, na co wydaje się, że wcześniej tego czasu nie mieliśmy po prostu zaobserwuj. 

Jak wygląda twój kalendarz i czy przypadkiem nie jest tak, że na przykład jesz przy biurku i zajmuje ci to półtorej godziny, w których nie robię zupełnie nic? Oprócz bezproduktywnego przeglądania treści w internecie? 

Czy nie jest czasami tak, że na przykład możesz coś zrobić w ciągu 3 godzin, a robisz to 10 godzin, ponieważ ci się po prostu rozwleka. 

Popatrz, gdzie tego czasu ucieka ci najwięcej i tu gdzie trzeba? Czasami wymuś go. Oczywiście nie mówię tutaj o tym, żebyś wykonywał jakieś czynności pracowało zamiast się wyspać, jak to często mówią jacyś amerykańscy, co uczniowie i guru biznesu, bo na pewno nie nie będzie to dla ciebie dobre ani zdrowe, ale możesz taki czas wymusić na przykład tym, że będziesz robił hurtowo zakupy, że zamiast zastanawiać się, czy kupić jakiś produkt na allegro za 20 zł. 

Za 26 zł. 

To godzinę no to kup ten droższy, bo w godzinę pewnie zarobisz więcej niż 6 zł i po prostu zwracaj uwagę na to, ile tego czasu masz, bo czas jest naprawdę ważny. 

4 sprawa poza łatwiej niedokończone sprawy. Jeżeli masz rozwleczone ileś projektów ileś zadań, no to naprawdę może być bardzo nieprzyjemne i może to bardzo rozpraszać. Jeżeli wszędzie widzisz jakieś otwarte zadania, wszędzie widzisz nie odhaczone. 

Listy Tudu i tak dalej. Dlatego w miarę możliwości załatwić Wszystko, co możesz załatwić wszystkie tego typu sprawy. 

I spróbuj uporządkować wszystkie swoje listy do zrobienia wszystkie projekty i zaczynać z nową kartką. Dużo łatwiej ci się będzie skupić na jednym projekcie niż przeskakiwać pomiędzy kilkoma piątek. 

Kwestia to to, o czym wspominałem wcześniej, czyli ogranicz jak najwięcej bodźców zewnętrznych. Tutaj możesz pomyśleć nawet o czymś takim jak godziny bez smartfona czy godziny bez jakichś innych rozpraszaczy. Kiedy ostatnim razem udało ci się wyjść z domu na kilka godzin? 

Nie zabierając ze sobą smartfona. 

No dobra, ja się przyznaję o mnie. To było prawdopodobnie kilka lat temu, no chyba że wychodziłem gdzieś wyłącznie na basen czy na siłownię. 

W każdym razie ilość bodźców zewnętrznych, jakie do nas docierają, jest po prostu przeogromna i próba ich ograniczenia w jakikolwiek sposób może być naprawdę ciekawym wyzwaniem dla ciebie i może powodować to, że twój układ nagrody zacznie szaleć, dzięki czemu zobaczysz, jak bardzo intensywne są te wszystkie bodźce, które docierają do ciebie. 

Wszędzie wokół. 

Spróbuj więc za bardzo się stanie, jak będziesz się z tym czuć, kiedy będziesz ograniczać bodźce zewnętrzne, a już na pewno pomyśl o czymś takim jak ograniczenie bodźców w stylu typowych rozpraszaczy, takich jak fil oglądanie filmu na ekranie. 

Obok w czasie próbujesz się uczyć, czy w radio w tle kolejna sprawa chyba 6 jeśli chodzi o radzenie sobie to medytacja spróbuj medytacji i ja tutaj nie mówię o praktykowaniu codziennie godzinnych sesji Medytacyjnych fil tak jak prawdziwy mnich shaolin. 

Najprostszych nawet kilku kilkunasto minutowych sesji medytacji, w których odcinasz się od bodźców. Siadasz sobie w wygodnym miejscu, gdzieś, gdzie nie masz na co się patrzeć, na przykład przed ścianą lub film przed fil jakimś stałym widokiem, niekoniecznie przed oknem i przez kilka do kilkunastu minut spróbuj po prostu uspokoić, nie myśleć zbyt wiele po prostu jeżeli przychodzą jakieś myśli, to dać im spokojnie prze. 

Skupić się na przykład na swoim oddechu na tym, co czujemy w ciele i zobaczycie jak jak, jak bardzo na przykład 10 czy 15 minut. W przypadku osób, które nie medytują, mogą okazać się długie. 

7 rzecz i w niektórych przypadkach być może najważniejsza oraz obok rozpoznania problemu. 

To skupienie się na czynnikach, które powodują największe zachwiania i największą degradację naszego układu. Nagrodę mam tu na myśli używki intensywne bodźce, na przykład pornografię i masturbację. 

Na przykład granie w gry uzależnienie się od Fil youtuba, bo to są akurat bardzo intensywne bodźce i próba ich ograniczenia. 

Próba zmniejszenie ich intensywności i próba dowolnego rodzaju ograniczania tego typu bodźców będzie nam prawdopodobnie regulował pan układ nagrody. 

Przez to mniej chętnie będziemy się również rozpraszać w innych sytuacjach. No i 8 taka Rada wskazówka, którą możemy zastosować, aby radzić sobie z uzależnieniem, to wykonywać czynności, a nawet grać w gry, które wymagają skupienia i koncentracji. Na przykład puzle siądź sobie przed puzzlem przed puzzlami i składającymi się z 2 tylko z 2000 elementów i bez żadnych innych bodźców bez muzyki nawet bez podcastów. No dobra. 

Podcast na zdrowie może być, ale tylko przez chwilę bez żadnych bodźców bez niczego spróbuj takie puzle ułożyć to zajmie ci kilka godz. 

Zobacz, jak trudne jest wytrwać w tak monotonny i chciałoby się powiedzieć czynności. Dlatego czasami różnego rodzaju gry, czynności, zadania, zabawy, które wymagają te typowego skupienia się i koncentracji, nawet chociażby sudoku, mogą nam pomagać również w tą pierwszą bazową przyczyną i fundamentem, jakim jest nasz układ mega. 

Podsumowując już tak tylko kilkoma słowami uzależnienie od rozproszenia istnieje i jego przyczyną jest główną przyczyną jest rozregulowanie się układu nagrody. 

Jesteśmy zalewani bodźcami z zewnątrz i po prostu, aby radzić sobie z ciągłym rozproszeniem, powinniśmy przede wszystkim starać się wyregulować układ, nagrodę i ograniczać w miarę możliwości zewnętrzne bodźce. 

To już Wszystko w tym odcinku Podcastu raz jeszcze Przepraszam za tak długą przerwę, ale no niestety zebrało mi się po prostu kilka rzeczy, które chciałem zrobić. Mam nadzieję, że teraz film w najbliższy podcasty będą wypuszczane już o wiele częściej. Będę starał się też robić troszeczkę krótsze odcinki niż ten, bo ten miał być na 20/30 minut, a jak zacząłem nagrywać, to teraz z tego co widzę, wychodzi mi ponad godzinę dzięki raz jeszcze. 

Jeżeli te podcasty i cała moja działalność i niosło do ciebie jakąś wartość, są dla ciebie przydatne. 

To proszę Podziel się nimi z innymi osobami, tak, żeby każdy był zadowolony i żeby każdy mógł. 

Z tego coś? 

Wynieść też, jeżeli masz do mnie jakąś uwagę tej tanie, chcesz się ze mną skontaktować lub jeżeli masz pomysł na jakiś temat podcastu temat artykułu to proszę prześlij mi go dowolną metodą czy to mailem czy to na fejsbuku czy. 

Pod tym podcastem na mojej stronie czy w innych możliwych mediach to Wszystko na dzisiaj do usłyszenia w kolejnym odcinku na razie i na zdrowie cześć. 


Pozostałe informacje:

Oprawa dźwiękowa:
Summer Nights by LiQWYD | https://www.instagram.com/liqwyd
Music promoted by https://www.free-stock-music.com
Creative Commons Attribution 3.0 Unported License
https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en_US
Special Agent None by Alexander Nakarada | https://www.serpentsoundstudios.com
Music promoted by https://www.free-stock-music.com
Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)
https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/
Montaż: Audacity, Affinity Publisher
Sprzęt: Blue Yeti

Wróć do listy odcinków

Leave a Reply