Newsletter kalejdoskop

Kalejdoskop to newsletter wysyłany co 2 tygodnie. Zawiera streszczenia artykułów/filmów/badań/nagrań z zakresu funkcjonowania człowieka, zdrowia, aktywności fizycznej, produktywności, rozwoju, psychologii oraz przydatne aplikacje, ciekawostki i wskazówki.


Cześć! 

Cieszę się, że to czytasz. Jeśli świadomie wybierasz edukację zamiast prostych form spędzania czasu, to może w przyszłości dać Ci niezależność i zadowolenie z życia. Warto tylko umieć wybierać odpowiednie treści. W internecie jest bowiem mnóstwo informacji, lecz niestety nie wszystkie są warte uwagi. Wybrałem dla Ciebie, na miarę moich umiejętności i wiedzy, kolejną paczkę wartościowych treści i zrobiłem z nich streszczenia i podsumowanie. Mam nadzieję, że przypadną Ci do gustu 🙂 Życzę przyjemnego czytania!

PS: Odpowiedź na pytanie zadane w tytule tego newslettera to: oba tematy są poruszone w dzisiejszym numerze 🙂 

1. Znasz powiedzenie, że “za pieniądze zdrowia nie kupisz?” Domyślam się, że tak i na szczęście, jako świadomy człowiek, wiesz doskonale że powiedzenie to jest fałszywe. Mamy niestety nadal dość duży problem, aby rozmawiać o pieniądzach – nawet w rodzinie. Są one często tematem tabu, wzbudzającym emocje i niepokój. Warto to zmienić i zacząć edukować się w zakresie finansów. To dzięki nim zapewnisz sobie niezależność, bezpieczeństwo i zdrowie – zwłaszcza w trudnych czasach. Jeśli nauczysz się kontrolować wydatki, więcej zarabiać, oszczędzać i inwestować, da Ci to poczucie sprawczości i niezależności. Pamiętaj, że prawie wszystko kosztuje, a mając odpowiednie zasoby gotówki, będzie Cię stać na np. prywatną opiekę medyczną, zdrowe jedzenie, fizjoterapeutę, trenera personalnego, zakup ergonomicznego fotela czy materaca do spania. To, co warto zrobić, to po prostu zacząć interesować się tematem (rozpocząć świadomą edukację) i wdrażać stopniowo jak najwięcej nowych, pozytywnych nawyków.

– Finanse osobiste, czyli ile zdrowia kupisz za pieniądze? (Podcast/tekst, PL)

Zobacz także: “DLACZEGO CIĄGLE BRAKUJE CI KASY?” https://www.youtube.com/watch?v=yKz-pKD2Klw (Film, PL)

#finanse #pieniądze #oszczędzanie

2. Czy warzywa i owoce z nowoczesnych upraw są bezwartościowe i pozbawione witamin i minerałów? Nie! Ale niestety, według badań, mają niższe zawartości cennych dla zdrowia składników odżywczych. Niektóre warzywa i owoce tracą także smak i aromat, stając się bardziej wodniste (dosłownie: bardziej rozcieńczone). Wynika to z tego, że producenci zwracają uwagę przede wszystkim na masę produkowanego pokarmu, a nie na jego jakość. Ciężko jest z tym cokolwiek zrobić – wymagałoby to dużej presji społecznej, a ta nie będzie nigdy duża w tego typu przypadku (powszechny brak świadomości ludzi i rozumienia powagi sytuacji). Po prostu odżywiajmy się zdrowo – utrata zawartości minerałów i witamin rzędu 20% w owocach i warzywach nie jest wyrokiem. Do tego, być może, warto dołożyć dobrej jakości preparat multiwitaminowy, jeśli czujemy, że mamy duże zapotrzebowanie, a dostarczamy zbyt mało zdrowego jedzenia.

– Ile jest marchewki w marchewce? Oto dlaczego żywność traci wartości odżywcze (Artykuł, PL)

https://kobieta.interia.pl/zdrowie/news-ile-jest-marchewki-w-marchewce-oto-dlaczego-zywnosc-traci-wa,nId,5907429

#zdrowie #warzywa #owoce

3. Produktywność – to ogólne określenie na wysoką wydajność i efektywność w realizacji zadań (produkowaniu efektów). Co sprawia, że niektórzy są zmotywowani i wysoce produktywni, a inni mają problem z pozmywaniem naczyń czy pójściem na trening? To przede wszystkim zależy od motywacji wewnętrznej (i pośrednio wielu innych czynników, które tym razem pominiemy). Mózg co do zasady jest leniwy i nie rozumie korzyści, które otrzyma w przyszłości. Poleganie tylko na motywacji jest nieefektywne w przypadku większości osób. Istnieje na szczęście ciekawa metoda, która pozwala przełamać braki motywacji i zacząć działanie. Są to… zakłady. Załóż się z kimś, że np. nauczysz się 50 słówek, poćwiczysz lub napiszesz artykuł. Najlepiej jest założyć się o pieniądze, ustalając wartość zakładu tak, aby była odczuwalna, a nie paraliżująca.

– Zostań herosem produktywności — prosta metoda, aby zacząć się uczyć, ćwiczyć, odchudzać i więcej. (Film/audio, PL)

#efektywność #produktywność #działanie

4. Rozmowa z kardiologiem sportowym na temat znaczenia aktywności fizycznej. Pełna różnego rodzaju rad i wskazówek co zrobić, aby aktywność fizyczną zwiększyć i zachować więcej ruchu. Nie będzie szczegółowego streszczenia tej rozmowy 🙂 Zostawię tylko ogólne wnioski: aktywność fizyczna daje więcej korzyści, niż większość ludzi jest w stanie sobie wyobrazić.

– Żaden lek nie zastąpi ruchu 🏃 Rozmowa z kardiologiem sportowym prof. Łukaszem Małkiem (Podcast/audio, PL)

Sprawdź też podcast “Po co Ci ruch?”: https://sebastianchudziak.pl/pnz2/

#zdrowie #aktywność #ćwiczenia

5. Czy da się schudnąć bez liczenia kalorii? Jeszcze jak! Wystarczy… jeść mniej! Oczywiście – tak banalna wskazówka nie zawsze działa, ponieważ część osób je bardzo mało (a przynajmniej tak im się wydaje), a mimo to nie chudnie. U niektórych zachodzą też niekorzystne adaptacje hormonalne, które jeszcze bardziej utrudniają ten proces. Warto przestrzegać poniższych wskazówek, aby osiągnąć jeszcze lepsze efekty:

— Nie korzystaj z diet stworzonych dla innych osób

— Im mniej “pustych kalorii”, tym lepiej. Jeśli masz problemy z odchudzaniem, wyklucz je całkowicie

— Spożywaj dużo warzyw, najlepiej w każdym posiłku

— Skup się na posiłku, nie jedz robiąc jednocześnie inne rzeczy

— Zadbaj o jakość snu

— Wykonaj podstawowe badania, aby wykluczyć choroby (np. związane z tarczycą czy układem pokarmowym)

Więcej wskazówek i omówienie każdej z nich znajdziesz w poniższym materiale.

– Jak schudnąć zdrowo i BEZ liczenia kalorii – odchudzanie dla początkujących | Dr Bartek Kulczyński (Film/audio, PL)

Sprawdź też artykuł “Jak schudnąć?”: https://sebastianchudziak.pl/jak-schudnac/

#odchudzanie #dieta #jakschudnąć

6. Wędzone ryby – zdrowe, czy może jednak szkodliwe? Wiem, że oczekujesz konkretnej odpowiedzi, ale jak zwykle (niestety lub na szczęście), odpowiedź brzmi: to zależy. Zależy przede wszystkim od sposobu wędzenia. Tradycyjne sposoby wędzenia, nad gorącym paleniskiem, mogą prowadzić m.in. do kumulacji ogromnych ilości wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które wykazują działanie kancerogenne. Stosowanie nowoczesnych metod wędzenia, przy niższej temperaturze, pozwala zachować mniejsze stężenia WWA, działając na ryby częściowo konserwująco. Warto jednak uważać także na zawartość soli w produktach wędzonych, bo ta zwykle jest bardzo duża. Subiektywne wnioski: wybieraj nowoczesny sposób wędzenia i nie spożywaj produktów wędzonych zbyt często, jednak też nie musisz wystrzegać się całkowicie.

– Jesz wędzone ryby? – to warto wiedzieć (Film/audio, PL)

#jedzenie #biotechnologia #ryby

7. Artykuł opisujący różne konsekwencje pandemii w kontekście zdrowia psychicznego, szczególnie jego związku z pracą. Analiza różnego rodzaju statystyk i danych historycznych pokazuje, że po pandemii następuje “kryzys zdrowia psychicznego”, co przekłada się m.in. na zwiększony wskaźnik samobójstw. Eksperci wskazują, że w najbliższym czasie ze zdrowiem psychicznym u ludzi po prostu nie będzie dobrze. Ameryka szykuje się już na to, opracowując strategię ochrony zdrowia psychicznego planowaną na przyszły rok. 

Co możemy zrobić my? Dbać o zdrowie psychiczne, edukując się w zakresie tego jak ono działa oraz usuwać z naszego życia, na miarę możliwości, wszystko to, co powoduje przewlekły stres.

– Czeka nas kolejny kryzys zdrowotny? Niektórzy odchodzą z pracy, inni zostają. I cierpią (Artykuł, PL)

https://forsal.pl/lifestyle/zdrowie/artykuly/8387431,kryzys-zdrowotny-psychiczny-po-pandemii-koronawirusa-samobojstwa.html

#kryzys #stres #praca

8. Opis ścieżki zawodowej i finansowej programisty z USA. Autor opowiada w nim jak zaczynał pracę i ile zarabiał na początku oraz przedstawia w szczegółowej tabeli, ile wynosiły jego roczne zarobki, wydatki oraz wartość netto. W ciągu około 12 lat od rozpoczęcia pracy, osiągnął niezależność finansową. Warte zauważenia jest, że autor nigdy nie wydawał nawet połowy tego, co zarabiał. To pozwoliło mu budować majątek. Fakt ten pokazuje, jak ważne jest po pierwsze: zarabianie więcej, niż wydajemy, a po drugie: umiejętność oszczędzania, inwestowania i budowania kapitału. Jednym z największych błędów jest wydawanie więcej, gdy dostaje się podwyżkę. Jak można zadbać o optimum? Jeśli dostaniesz podwyżkę, połowę z niej odkładaj, a połowę wydawaj.

– My Path to Financial Independence as a Software Engineer (Artykuł, ENG)

#finanse #kariera #niezależność

9. Seria podcastów o ekonomii i wolności. Pierwsze odcinki zostały opublikowane w czasach wybuchu pandemii covid-19 w Polsce, co pozwala na spojrzenie z perspektywy czasu na przedstawiane tam opinie i porównanie ich do tego, co zadziało się w rzeczywistości. Ciekawy jest fakt, że w początkowych rozważaniach brano pod uwagę, że wirus będzie bardzo groźny dla życia (większa śmiertelność), a ludzie będą bardzo chętnie i stanowczo chcieli się od niego izolować.

– Ludzkie gadanie. Podkast o ekonomii i wolności (Seria podcastów, PL)

#ekonomia #wolność #gospodarka

10. Uczysz się czytając tekst wielokrotnie, podkreślając w nim najważniejsze fragmenty, a cały system nauki opiera się o tematyczne bloki? A może w ogóle się nie uczysz, bo ta czynność kojarzy Ci się tylko negatywnie, z bezsensownym zakuwaniem do sprawdzianów w szkole? Ta książka może odmienić Twoje myślenie o uczeniu się na wiele sposobów. Przede wszystkim, znajdziesz w niej opis wielu potwierdzonych naukowo metod szybszego i efektywniejszego uczenia się. Dzięki temu być może polubisz samą czynność uczenia się. Ta może być wyjątkowo przydatna w trudnych czasach, jeśli np. będzie Ci kiedyś potrzebne przekwalifikowanie. Pamiętaj też, że ucząc się podnosisz swoje kompetencje i umiejętności, a to może bezpośrednio przyczynić się do większych zarobków i poprawy zdrowia.

– “Włam się do mózgu” (Książka, PL)

PS: słyszałem od kolegi, że da się ją pobrać w formie PDF w internecie

#włamsiędomózgu #uczenie #nauka

Przypominam, że żaden materiał w tym newsletterze nie jest sponsorowany. Jeśli pojawią się w nim materiały sponsorowane, będą wyraźnie oznaczone.

Co najbardziej Ci się spodobało? Daj znać, odpowiadając na ten e-mail lub w komentarzu.  Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz już za 2 tygodnie. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop 🙂

Zachęcam do słuchania mojego podcastu “Podcast Na Zdrowie”: https://sebastianchudziak.pl/nazdrowie/

… oraz śledzenia moich kanałów na YouTube: https://www.youtube.com/c/SebastianChudziak/

https://www.youtube.com/channel/UCWGDvxGuPUH6UCN-GYjgTOw

Sprawdź też wpisy na mojej stronie: https://sebastianchudziak.pl/wszystkie-wpisy/ 

Jeśli chcesz pomóc w rozwoju Newslettera i otrzymywać jeszcze lepsze treści, wypełnij proszę tę ankietę: https://forms.gle/ZK5Bf2jZoCXjMtaK7 

Pozdrawiam, 

Sebastian



Zapisz się:

Jeśli formularz nie jest dostępny lub nie działa, wyłącz dodatki blokujące reklamy/skrypty. Na tej stronie niemal w ogóle nie ma reklam 🙂