Newsletter kalejdoskop

Kalejdoskop to newsletter wysyłany co 2 tygodnie. Zawiera streszczenia artykułów/filmów/badań/nagrań z zakresu funkcjonowania człowieka, zdrowia, aktywności fizycznej, produktywności, rozwoju, psychologii oraz przydatne aplikacje, ciekawostki i wskazówki.


Cześć! 

Dziś jest piękny dzień tygodnia. W sumie – każdy dzień tygodnia jest piękny, ale co druga niedziela jest najpiękniejsza – w końcu to w co drugą niedzielę pojawia się kolejny Newsletter Kalejdoskop. 

Dodatkowo, od teraz Newsletter Kalejdoskop będzie miał nieco ciekawszy tytuł i opis w subskrypcji e-mail 🙂

1. Wszyscy popełniamy błędy, a szczególnie dużo popełniamy ich w kwestiach związanych z naszymi nawykami zdrowotnymi. Jak doskonale wiesz, sen jest bardzo ważny. Co jednak, gdy wstajesz rano i czujesz się źle? Zadbaj o te 4 czynniki:

— Skończ z drzemkami gdy dzwoni poranny budzik. Po prostu, ani jednej drzemki więcej. Sen przebiega w fazach. Jeśli zrobisz sobie np. 15-minutową drzemkę, możesz wpaść w jeszcze głębszy sen, przez co wstaniesz bardziej zmęczony. Kiedy przebudzisz się rano, po prostu wstań. Początek jest nieprzyjemny, ale szybko dojdziesz do siebie i będziesz czuć się lepiej przez resztę dnia. Zacznij też używać inteligentnego budzika, który obudzi Cię w dobrej fazie snu.

— Śpij tyle, ile potrzebuje Twój organizm. Przez co najmniej tydzień kładź się o stałej, stosunkowo wczesnej porze i wstawaj bez budzika. Zapisuj, ile godzin spałeś zanim się przebudziłeś.

— Zadbaj o spożycie wody. Często czujemy się zmęczeni właśnie dlatego, że nie jesteśmy nawodnieni. Tak samo jest z ćwiczeniami fizycznymi – rusz się choć trochę, aby odzyskać siły.

— Unikaj ekranów przed pójściem spać. Najlepiej całkowicie, co najmniej 1,5-2 godziny przed. Jeśli nie jest to możliwe, to przynajmniej zastosuj filtry światła niebieskiego. 

– How to STOP Waking Up Feeling TIRED Every Morning – 4 Tips (animated) (Film, ENG)

Może się też przydać: https://sebastianchudziak.pl/dla-poczatkujacych/#SEN

#sen #energia #zmęczenie

2. Czy czujesz przytłoczenie i niechęć, jeśli na Twojej liście zadań pojawia się coraz więcej rzeczy? Im więcej do zrobienia, tym trudniej jest się zabrać za cokolwiek. Tak, to prokrastynacja – związana z emocjami i stresem. Oczywiście możemy znaleźć dość łatwe rozwiązanie tego problemu: po prostu zrób rzeczy. Życie jednak nie jest bajką i nie jest to takie proste. Metodą na przełamanie takiego błędnego koła może być tymczasowe wyrzucenie/odłożenie wszystkich zadań oprócz jednego, najprostszego lub najbardziej pilnego. Mówiąc inaczej: spróbuj zrobić tak, aby mieć mniej do zrobienia. Prowadzisz listę zadań? Przenieś z niej wszystko, oprócz jednego zadania, na inną, do której nie będziesz mieć dostępu. Zostaw tylko jedną rzecz i pod żadnym pozorem nie dodawaj do aktualnej listy zadań nic nowego, dopóki nie zrealizujesz tej jednej rzeczy. Zdejmie to z Ciebie stres związany z przytłoczeniem zadaniami.

– Why it’s so hard to get anything done (Film, ENG)

#produktywność #prokrastynacja #praca

3. W Polsce ponad połowa dorosłych osób zmaga się z nadwagą, a odsetek grubych dzieci zwiększa się z roku na rok. Nadwaga, a szczególnie otyłość to poważny problem i nie powinniśmy go bagatelizować. Prowadzi do zniszczenia zdrowia, zabija produktywność, a ponadto – wszyscy za nią płacimy, np. w podatkach na leczenie skutków nadmiernej masy ciała. Aby schudnąć, potrzebujesz przede wszystkim ujemnego bilansu kalorycznego. Po drodze pojawia się jednak kilka pułapek – np. niewłaściwy trening lub nieodpowiednie podejście. Nie możemy też tolerować powszechnej w mediach “akceptacji otyłości”. Promowana powinna być zdrowa, naturalna sylwetka i korzyści, które płyną z jej utrzymania.

– Jak schudnąć? (Artykuł, PL)

– Promowanie nadwagi i otyłości to zło. (Artykuł/wpis, PL)

https://www.wykop.pl/artykul/6491335/promowanie-nadwagi-i-otylosci-to-zlo/

#nadwaga #otyłość #zdrowie

4. Unikasz jednorazowych butelek plastikowych, zamiast tego korzystasz z filtrów wody i bidonów? To dobrze, ale nadal nie najlepiej. Badania wskazują, że niektóre plastikowe pojemniki na wodę “pozostawiają” w niej wiele substancji, a część z nich jest nieznana i nieprzebadana. Co ciekawe, najwięcej takich substancji pojawiło się w wyniku mycia plastikowych pojemników w zmywarkach. Co możemy z tym zrobić? Być może dobrym sposobem jest picie wody ze szklanej lub metalowej butelki. Inną opcją jest też po prostu picie wody prosto z kranu. Ważne, aby nie panikować i nie wyrzucać od razu wszystkich pojemników z tworzywa – większość substancji pochodzących z tworzyw plastikowych jest dla organizmu obojętna i jest wydalana w niezmienionej postaci.

– Plastikowe butelki wielokrotnego użytku szkodzą? Niepokojące wyniki badań (Artykuł, PL)

https://whatnext.pl/plastikowe-butelki-wielokrotnego-uzytku-eksperyment/

Zobacz także: https://www.youtube.com/watch?v=UZDTNQHbiEA

#zdrowie #woda #nauka

5. Picie wody przed posiłkiem zastanawia wiele osób. Niektórzy uważają, że sprzyja to odchudzaniu, inni zaś twierdzą, że zaburza to trawienie rozcieńczając soki żołądkowe. W rzeczywistości picie wody w okolicy posiłku nie pogarsza trawienia, a efekt związany z odchudzaniem jest niewielki. Picie wody nie wypełnia skutecznie i na długo żołądka, bo ta szybko się wchłania – aby zauważyć realne skutki tego efektu, potrzebujemy spożywać duże ilości wody w okolicy posiłku. Picie zimnej wody nie zużywa też bardzo dużej ilości kalorii do jej ogrzania, wobec czego nie jest skuteczną metodą na odchudzanie. Niewielkie badania o niezbyt wielkiej wartości naukowej dotyczące spożywania wody gazowanej wskazują, że może ona pobudzać apetyt. Nie powinniśmy jednak wyciągać z tego pochopnych wniosków.

– Picie wody przed posiłkiem to dobry czy zły pomysł? Woda gazowana sprzyja tyciu? Coś Wam pokażę… (Film/audio, PL)

#dieta #woda #odchudzanie

6. Trening nie musi być nudny. Jeśli celem treningu jest tylko wzrost siły, wtedy powinniśmy się skupić na konkretnym planie treningowym i stosowaniu periodyzacji. Jeśli jednak celem jest poprawienie ogólnej sprawności (siły, wytrzymałości, kondycji, koordynacji, mocy itd.), warto jest stosować różne metody doboru ćwiczeń i zmieniać formy ich wykonywania. Dzięki temu, organizm ma okazję przyzwyczajać się do różnego rodzaju stresorów, co zwiększy ogólną sprawność. Nie musisz ograniczać się do standardowej tabaty lub obwodów 30/30. W artykule znajdziesz różne metody prowadzenia ćwiczeń, które po prostu go urozmaicą.

– Rodzaje treningów – metody i układy ćwiczeń (Artykuł, PL)

#trening #ćwiczenia #siłownia

7. Aplikacja, która pomaga walczyć z marnotrawieniem jedzenia. Możesz złożyć przez nią zamówienie na jedzenie, które miałoby być wyrzucone, choć nadal jest dobre. Nie tylko ratujesz środowisko, ale możesz też po prostu oszczędzić.

– Too Good To Go (Aplikacja/portal)

https://toogoodtogo.pl/pl

#jedzenie #oszczędzanie #środowisko

8. Wykorzystaj bezprzewodowe słuchawki, aby się ruszyć i szybciej zrobić różne rzeczy. Często siedzimy przy komputerze i “tylko” słuchamy materiału audio/video lub “tylko” czytamy artykuł. To nie jest złe, a nawet jest dobre, ponieważ pomaga nam się skupić. Niekiedy jednak zaznajamiamy się z “lekkim” materiałem, np. ciekawostkami lub artykułem światopoglądowym. W takim przypadku warto wykorzystać bezprzewodowe słuchawki, by w czasie zapoznawania się z treścią np. zrobić porządek w pokoju lub wykonać kilka prostych ćwiczeń. Pamiętaj, że większość przeglądarek internetowych pozwala na odczytanie artykułu za pomocą lektora, np. w przeglądarce Firefox opcja ta jest dostępna po kliknięciu klawisza F9

– Wskazówka/lifehack, bez linku

#produktywność #czas #efektywność

9. Czasami usłyszysz lub przeczytasz coś bardzo wartościowego. To może być cenna rada, wskazówka, inspiracja lub motywujący cytat. Z czasem jednak o tym zapomnisz – chyba, że zapiszesz ją w miejscu umożliwiającym jej odnalezienie. Ja od dłuższego czasu zapisuję sobie “myśli dnia”. Codziennie zapisuję na karteczce zadania do wykonania, a na jej tyle zapisuję najciekawszą myśl lub myśli z danego dnia. Jeśli danego dnia niczego ciekawego nie znalazłem, karteczki czekają na kolejne dni, aż je zapełnię. Najważniejsze rzeczy zapisuję w moim elektronicznym notatniku w zbiorczym folderze. Moja propozycja jest prosta i konkretna: zapisuj codziennie co najmniej jedną, najciekawszą myśl, którą danego dnia zdobyłeś.

– Wskazówka/lifehack, bez linku

#inspiracja #motywacja #rozwój

10. Jesz czasami kanapki, wafle ryżowe, przekąski, owoce? Możesz zamiast na talerzu, przygotowywać i zjadać je na… ręczniku papierowym. Oszczędzisz dzięki temu czas na zmywanie, a koszt ręcznika papierowego jest niższy, niż koszt wody potrzebnej na umycie talerza. 

– Wskazówka/lifehack, bez linku

#produktywność #czas #efektywność

Co najbardziej Ci się spodobało? Daj znać, odpowiadając na ten e-mail lub w komentarzu.  Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz już za 2 tygodnie. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop 🙂

Zachęcam do słuchania mojego podcastu “Podcast Na Zdrowie”: https://sebastianchudziak.pl/nazdrowie/

… oraz śledzenia moich kanałów na YouTube: https://www.youtube.com/c/SebastianChudziak/

https://www.youtube.com/channel/UCWGDvxGuPUH6UCN-GYjgTOw

Sprawdź też wpisy na mojej stronie: https://sebastianchudziak.pl/wszystkie-wpisy/ 

Jeśli chcesz pomóc w rozwoju Newslettera i otrzymywać jeszcze lepsze treści, wypełnij proszę tę ankietę: https://forms.gle/ZK5Bf2jZoCXjMtaK7 

Pozdrawiam, 

Sebastian



Zapisz się:

Jeśli formularz nie jest dostępny lub nie działa, wyłącz dodatki blokujące reklamy/skrypty. Na tej stronie niemal w ogóle nie ma reklam 🙂