Kalejdoskop to newsletter wysyłany co 2 tygodnie. Zawiera streszczenia artykułów/filmów/badań/nagrań z zakresu funkcjonowania człowieka, zdrowia, aktywności fizycznej, produktywności, rozwoju, psychologii oraz przydatne aplikacje, ciekawostki i wskazówki.
Cześć! Zima nie odpuszcza, prognoza długoterminowa (oczywiście na ile można jej wierzyć!) pokazuje nawet do -21°C w nocy w Lublinie za kilka dni – i nawet do 35-50cm nowego śniegu 🙂 Dodatkowo nadal panujące obostrzenia nie zachęcają do wychodzenia z domu – a skoro w domu więcej siedzimy, to chyba warto mieć coś ciekawego do poczytania i posłuchania, prawda? Oto co dzisiaj dla Ciebie przygotowałem:
1. Czy prawda leży pośrodku? Niekoniecznie. Szczególnie w kwestiach takich jak alternatywne metody leczenia, niektóre teorie spiskowe czy manipulacja danymi nie możemy mówić o tym, że każda strona ma trochę racji. W dobie mediów cyfrowych i “zdobywania” za wszelką cenę uwagi odbiorców, spotykamy się z ogromną ilością treści fałszywych, zmanipulowanych lub przedstawionych ze z góry założoną tendencją. Weryfikacja niektórych informacji jest trudna, dlatego z pomocą przychodzi portal FakeNews.pl 🙂
– FakeNews.pl (Strona www, PL)
Sprawdź też podcast o zdobywaniu rzetelnych informacji: https://sebastianchudziak.pl/pnz11/
#informacje #manipulacja #fakenews
2. Wtyczka do przeglądarki umożliwiająca czytanie dowolnego tekstu za pomocą syntezatora mowy. Przydaje się, kiedy tryb czytania w “poprawie czytelności” jest niedostępny. Jeśli nie chcesz lub nie możesz przeczytać dowolnego tekstu ze strony www, po prostu go zaznacz i kliknij odpowiedni przycisk.
– Talkie (Wtyczka, ENG)
https://joelpurra.com/projects/talkie/
#lifehack #audio #addon
3. Czy wzrost ma znaczenie w życiu? Skoro zadaję takie pytanie, to odpowiedź nasuwa się tylko jedna: oczywiście, że ma. Wysokość ciała jest cechą, która jest wyjątkowo trudna do zmiany, a ma ona znaczenie w naprawdę wielu dziedzinach życia i to u obu płci. Kobiety zazwyczaj preferują wyższych mężczyzn do związku, co już ogranicza możliwości swobodnego wyboru niższym mężczyznom. W drugą stronę, bardzo wysokie kobiety również mogą mieć problemy ze znalezieniem partnera. Jednak kwestie relacji to nie wszystko. Statystyki wskazują, że wyższe osoby średnio lepiej zarabiają, mają lepsze zdrowie, wyższe wykształcenie czy nawet rzadziej odbierają sobie życie. Duże znaczenie mają przekonania kulturowe, według których “wyżej” utożsamiamy z “lepiej”. Warto jednak pamiętać, że nie jest dobre przejmować się tym, na co nie mamy wpływu. Dobrze jest się zająć tym, na co wpływ mamy – choćby o zadbanie o siebie i swój wygląd.
– Czy wysocy mają łatwiej w życiu, a niscy trudniej? (Film, PL)
#wzrost #socjologia #badania
4. Polacy mniej martwią się o zdrowie, a więcej o stabilność swojej sytuacji finansowej – jak wynika z badań, blisko ⅓ Polaków nie ma oszczędności, a jedynie inna ⅓ ma ponad 5000zł. Jest to wyjątkowo niska kwota, biorąc pod uwagę znaczenie, jakie mają pieniądze w życiu. Każda sytuacja nagła, od awarii sprzętu, przez poważniejsze, jak choroba – wymaga nakładów finansowych. Nie zawsze ubezpieczenia czy publiczna ochrona są w stanie pomóc i często jesteśmy skazani sami na siebie. Stan Twoich finansów wiąże się ze stanem Twojego zdrowia. Zdrowie jest wartością uniwersalną, obejmującą m.in. dobrostan fizyczny i psychiczny, a to obejmuje oczywiście to, czy martwimy się o swoją przyszłość, czy czujemy się bezpiecznie. Bez podstawowego zabezpieczenia finansowego nie możemy czuć się swobodnie, co chociażby zwiększa poziom stresu czy prowadzi do irracjonalnych decyzji. Podstawową zasadą zarządzania pieniędzmi jest: wydawaj mniej niż zarabiasz. Bardzo pomocne jest przy tym zapisywanie wszystkich wydatków i/lub prowadzenie budżetu domowego, przejrzenie drobnych wydatków stałych (na których można zaoszczędzić) oraz oczywiście działanie, aby zwiększać przychody.
– Polacy mniej martwią się o zdrowie, a więcej o stabilność swojej sytuacji finansowej (Artykuł, PL)
– Polacy bez oszczędności: Nie mają z czego odkładać! (Artykuł, PL)
https://wgospodarce.pl/informacje/91006-polacy-bez-oszczednosci-nie-maja-z-czego-odkladac
#pieniądze #finanse #oszczędzanie
5. Wielki Reset, Nowy Porządek Świata – zwolennicy teorii spiskowych uznają je za koniec świata, jaki znamy: totalna inwigilacja, brak własności prywatnej, kontrola społeczeństwa, garstka rządzących, na rękach których spoczywa reszta świata. Jeszcze do niedawna była to wyłącznie teoria spiskowa, teraz jednak coraz częściej mówi się o Wielkim Resecie oficjalnie. Na spotkaniu Światowego Forum Ekonomicznego (ang. WEF) została opracowana strategia Wielkiego Resetu oraz wydana w formie książki m.in. przez założyciela WEF, Klausa Schwaba. Opisane jest w niej 7 głównych obszarów, gdzie reset ma nastąpić: ekonomiczny, społeczny, geopolityczny, środowiskowy, technologiczny, biznesowy i osobisty. Aktualnie panująca pandemia ma wpłynąć na każdy z tych obszarów i zmienić go. Podawane są także informacje o poszczególnych drobnych gałęziach gospodarki lub zachowaniach, które najprawdopodobniej zmienią się już na stałe. Czy Wielki Reset możemy traktować tak, jak to bywa opisywane w teoriach spiskowych? A może jest to po prostu zmiana funkcjonowania świata, która w bardzo niewielkim stopniu wpłynie na życie ludzi? Na to pytanie odpowiedz sobie sam, po zapoznaniu się z materiałem.
– COVID-19 i Wielki Reset na 7 sposobów (Film, PL)
#ekonomia #gospodarka #społeczeństwo
6. Paraliż czterokończynowy – tetraplegia. Powstaje on na skutek uszkodzenia (przerwania) rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym. Zdarza się bardzo często w sytuacjach upadku na głowę (np. podczas skakania do wody) i rokowania po doznaniu go są co najmniej złe. Dochodzi do utraty czucia poniżej szyi, przez co osoba sparaliżowana nie jest w stanie poruszać ciałem, a dopiero po długiej rehabilitacji jest w stanie wykonywać podstawowe czynności, jak mówienie, ruchy głową czy z czasem w niewielkim stopniu poruszanie kończynami. W materiale z linku opisany jest przypadek człowieka, który doznał takiego urazu w wyniku skoku do płytkiej wody.
– Tetraplegia – paraliż czterokończynowy / materiał własny. Ku przestrodze! (Artykuł, PL)
https://www.sadistic.pl/tetraplegia-paraliz-czterokonczynowy-material-wlasny-vt534104.htm
#medycyna #zdrowie #paraliż
7. Gruby, ale zdrowy? Zawodowi przeglądacze internetu zapewne nieraz spotkali się z określeniem “Fat but fit”, czyli “Gruby, ale zdrowy”. Zwolennicy tego założenia twierdzą, że można być grubym, ale zachowując regularną aktywność fizyczną, także zdrowym. Rzeczywistość weryfikowana badaniami naukowymi pokazuje jednak co innego. Ludzie otyli, mimo dużej aktywności fizycznej mają tylko odrobinę niższe ryzyko m.in. hipercholesterolemii, cukrzycy czy nadciśnienia od osób otyłych i nieaktywnych. To ryzyko jest o wiele większe od osób szczupłych, ale nieaktywnych fizycznie. W materiale analiza także innych badań, o innej tematyce.
– Czytamy naturę #83 | Gruby, ale zdrowy? – Psychodelik na uzależnienie – Hiperszybki strzał (Film, PL)
Sprawdź także podcast o nadwadze: https://sebastianchudziak.pl/pnz9/
#otyłość #nadwaga #nauka
8. Chcesz w końcu wziąć się za siebie, poprawić sylwetkę, sprawność, zdrowie? Świetnie! Co jednak robi znaczna część osób w tym celu? Kupuje magiczne suplementy diety albo udaje się po dietę do znanego trenera/dietetyka-celebryty. To niekoniecznie dobra droga. Suplementy to tylko uzupełnienie codziennego odżywiania i nie wpływają one w bardzo znaczący sposób na Twoją formę. To codzienne odżywianie jest kluczem. A jak poprawić właśnie ten aspekt? Na pewno nie przez zwracanie się z tym do celebrytów. Możesz dostać gotową dietę z szablonu, niedostosowaną zupełnie do Twoich indywidualnych potrzeb. Rozsądniej jest szukać lokalnie.
– SUPLEMENTY vs DIETA (Film, PL)
Sprawdź także podcast o odżywianiu: https://sebastianchudziak.pl/pnz12/
#zdrowie #dieta #suplementy
9. Czasami lepiej jest słuchać muzyki czy podcastów bezpośrednio z plików MP3. Czy to w sytuacji braku dostępu do sieci, czy ze względu na konieczność słuchania lub blokowania irytujących reklam. Istnieje narzędzie, które radzi sobie z pobieraniem plików MP3 bezpośrednio po wklejeniu linka do strony takiej jak YouTube, Spotify itp., co pozwoli Ci stworzyć własną kolekcję plików, odpornych za brak dostępu do internetu czy usunięcie utworu z sieci.
– AllToMP3 (Program, ENG)
#mp3 #muzyka #program
10. Jak ułatwić sobie życie za pomocą arkusza kalkulacyjnego? Twórz regularnie własne bazy danych. Możesz wykorzystać do tego dowolny arkusz kalkulacyjny (Excel, Google Sheets itp.). Wydaje się, że jest z tym dużo roboty, ale jest to inwestycja. Co warto trzymać w takich bazach? Dosłownie wszystko. Na przykład: lista kont bankowych, lista książek przeczytanych i do przeczytania, lista podcastów, lista wysłanych CV, ulubione przepisy, lista członków rodziny i bliższych przyjaciół wraz z np. datami urodzin, lista aplikacji na smartfona czy chociażby lista programów na komputerze. Po co to wszystko? Dla ułatwienia sobie życia. Np. jeśli kupujesz nowy komputer lub instalujesz system na nowo, dzięki spisowi w tabelce od razu wiesz jakie programy wybrać i nie musisz od nowa wszystko szukać i sprawdzać. Dzięki liście ulubionych przepisów nie zapomnisz potraw, których od dawna nie jadłeś 🙂 Pamiętaj tylko o kwestii bezpieczeństwa – trzymaj takie pliki zabezpieczone solidnym hasłem, a kluczowe dane szyfruj za pomocą nazw własnych lub chociażby inicjałów.
– Wskazówka, lifehack
#baza #porządek #produktywność
Co najbardziej Ci się spodobało? Daj znać odpowiadając na ten e-mail lub w komentarzu. Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz już za 2 tygodnie. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop 🙂
Zajrzyj też do mojego podcastu “Podcast Na Zdrowie”: https://sebastianchudziak.pl/nazdrowie/
Lub przeglądaj wszystkie wpisy na mojej stronie: https://sebastianchudziak.pl/wszystkie-wpisy/
Jeśli chcesz pomóc w rozwoju Newslettera i otrzymywać jeszcze lepsze treści, wypełnij proszę tę ankietę: https://forms.gle/ZK5Bf2jZoCXjMtaK7
Pozdrawiam,
Sebastian
Zapisz się:
Jeśli formularz nie jest dostępny lub nie działa, wyłącz dodatki blokujące reklamy/skrypty. Na tej stronie niemal w ogóle nie ma reklam 🙂