Newsletter kalejdoskop

Kalejdoskop to newsletter wysyłany co 2 tygodnie. Zawiera streszczenia artykułów/filmów/badań/nagrań z zakresu funkcjonowania człowieka, zdrowia, aktywności fizycznej, produktywności, rozwoju, psychologii oraz przydatne aplikacje, ciekawostki i wskazówki.


Cześć! O czym dzisiaj chcesz poczytać? 🙂 Przygotowałem dla Ciebie jak zwykle garść informacji, streszczeń, wskazówek i zajawek. Życzę udanego!

1. Tłuszcz. Niezależnie od kontekstu, to słowo często kojarzy się negatywnie. W odniesieniu do człowieka i jego podskórnej tkanki zazwyczaj uważa się tłuszcz za zbędny, nadmiarowy element psujący estetykę sylwetki. W rzeczywistości jednak tkanka tłuszczowa jest niezbędna do funkcjonowania organizmu. Nawet szczupły człowiek składa się w około 10-18% z tkanki tłuszczowej i ta ilość jest jak najbardziej potrzebna dla zachowania prawidłowej pracy organów. Mózg jest jednym z tych narządów, które wymagają bardzo dużej ilości energii do pracy. Wraz z postępem cywilizacyjnym osiągnęliśmy możliwość spożywania większej ilości energii (kalorii), niż potrzebujemy. To nie było możliwe jeszcze kilka tysięcy lat temu, gdzie ludzie zajmujący się polowaniem, zbieractwem i uprawą rolną żyli często w niedostatku energetycznym. Nasze ciała wytworzyły mechanizmy, które bronią Nas za wszelką cenę przed odchudzaniem i robią wszystko co się da, aby zebrać jak najwięcej energii. Można więc powiedzieć, że w odniesieniu do otyłości i chorób od niej zależnych padliśmy ofiarami własnego sukcesu.

– A Brief History of Fat, and Why We Hate It (Film, ENG)

Sprawdź także podcast “Jak przestać być grubym?”: https://sebastianchudziak.pl/pnz9/

#zdrowie #tłuszcz #otyłość

2. W domu możesz ćwiczyć bardzo skutecznie, nawet bez sprzętu do ćwiczeń. Inwestując natomiast w minimalną ilość sprzętu możesz komfortowo trenować całe ciało niezależnie od celu – nawet do poziomu średniozaawansowanego. Najwięcej problemu często sprawia jednak nie tyle to, co robić, a wzięcie się za trening. Oto 12 metod, jak zabrać się za trening w domu:

1. Skończ z motywowaniem się

2. Zaplanuj trening w kalendarzu

3. Umów się z kimś

4. Powieś ogłoszenie

5. Ćwicz razem z nagranym treningiem

6. Przebierz się w sportowe ubranie

7. Zmień otoczenie miejsca, gdzie będziesz ćwiczyć

8. Wydeleguj oddzielne miejsce do ćwiczeń

9. Idź na spacer

10. Grywalizacja

11. Daj sobie nagrodę

12. Skorzystaj z usług trenera personalnego

– Jak się zabrać za trening w domu? 12 sposobów (Artykuł, PL)

#trening #ćwiczenia #motywacja

3. Manipulacja i propaganda to wyjątkowo podstępne metody “prania mózgów”. Jeśli wydaje Ci się, że jesteś odporny na te metody wywierania wpływu, to masz rację – wydaje Ci się. Niestety Polska Telewizja Publiczna, czyli TVP jest liderem, jeśli chodzi o podawanie fałszywych informacji, manipulację danymi i kreowanie rzeczywistości. Stosują oni sugestywne, wpływające na emocje tytuły, stronniczo dobierają ekspertów, nie oddzielają faktów od opinii, cenzurują niewygodne tematy i robią co się da, aby potwierdzić z góry założoną tezę. Najważniejsza, aby się takiej propagandzie przeciwstawiać jest edukacja i uświadomienie sobie, że nawet publiczna telewizja może nie być ani trochę rzetelna.

– CAŁA PRAWDA o TVP (Film, PL)

#tv #manipulacja #informacje

4. Żywienie i dietetyka – o tym, jak ważne jest jedzenie dla Naszego ogólnego zdrowia wie niemal każdy. Również większość z nas jest w stanie określić z grubsza co jest zdrowe, a co jest niezdrowe. Jednak, gdy mowa o nieco bardziej zaawansowanych aspektach odżywiania, często nawet czołowi eksperci i dietetycy nie pozostają w zgodzie. W tym artykule przedstawione jest 21 mitów odnośnie do odżywiania. Wszystkie treści oparte są o literaturę naukową i nie są sponsorowane. Przykładowe mity dotyczą np.: rzekomej szkodliwości białka w stosunku do kości czy nerek, czerwonego mięsa lub soli, czy też przekonania, że spożywanie suplementów diety jest niezbędne.

– The top 21 nutrition myths of 2021 (Artykuł, ENG)

https://examine.com/nutrition/awful-nutrition-myths/

#nauka #odżywianie #dietetyka

5. Czy człowiek jest całkowicie odpowiedzialny za swoje życie, np. swoją samoocenę? Często wyjaśniamy pewne zjawiska skupiając się tylko na wewnętrznych cechach, np. inteligencji czy wytrwałości i dyscyplinie. Jest to podstawowy błąd atrybucji – w rzeczywistości bowiem nie doceniamy ogromu czynników środowiskowych, które mają na nas wpływ. Poczucie własnej wartości, czyli wyjątkowo istotny element samooceny to sposób, w jaki oceniamy samych siebie. Jest to wypadkowa wielu czynników, np. własnych doświadczeń (kończonych sukcesami lub porażkami). Wysoki poziom zainteresowania, kontakty społeczne, czy docenianie to czynniki sprzyjające wysokiemu poczuciu własnej wartości. W drugą stronę – niskie zainteresowanie, brak uwagi czy brak rozmów rujnują je. Warto pamiętać, że jesteśmy w znacznym stopniu odpowiedzialni za siebie, jednak środowisko (wychowanie, normy kulturowe itd.) jest również wyjątkowo istotnym czynnikiem. Im gorzej mamy ze względu na środowisko, tym więcej pracy musimy włożyć, aby osiągnąć satysfakcjonujący poziom.

– Od czego zależy poczucie własnej wartości? (Film, PL)

#psychologia #rozwój #samoocena

6. Sztuczna inteligencja. Utożsamiamy ją w różny sposób, jednak bardzo często jest to utożsamienie z robotami znanymi z filmów sci-fi. W rzeczywistości sztuczna inteligencja jest wśród nas: to np. wyszukiwarki internetowe, silniki szachowe czy nasłuchujący dźwięków budzik. Postęp cywilizacji jest wykładniczy. To znaczy, że przenosząc się w czasie o 200 lat, np. do roku 1821 różnice byłyby niewyobrażalnie większe, niż między rokiem 1821 a 1621. Dzięki takiemu właśnie postępowi możemy spodziewać się kolejnych przełomów w rozwoju dużo szybciej niż kiedyś. Dokładnie tak samo jest ze wspomnianą sztuczną inteligencją. Teraz jest ona nadal mniej zaawansowana od człowieka, jeśli chodzi o pewne czynności abstrakcyjne. Jeśli jednak za jakiś czas, np. 10 czy 30 lat przekroczymy pewien pułap, to może okazać się, że w ciągu wybitnie krótkiego czasu sztuczna inteligencja (właściwie superinteligencja) sama wzrośnie tak bardzo, że pozostawi nas rzędy wielkości za sobą. I jakkolwiek dziwnie to nie brzmi: będzie ona mogła zrobić wszystko, co zechce.

– Rewolucja w SI: Droga ku superinteligencji (Artykuł, PL/ENG)

Wersja PL: http://patransrealizacje.blogspot.com/2016/08/rewolucja-w-si-droga-ku.html

http://patransrealizacje.blogspot.com/2016/11/rewolucja-ai-tima-urbana-czesc-22.html 

Wersja ENG: https://waitbutwhy.com/2015/01/artificial-intelligence-revolution-1.html

https://waitbutwhy.com/2015/01/artificial-intelligence-revolution-2.html

#inteligencja #nauka #ai

x7. Edukacja jest powszechnym przedmiotem dyskusji. Całe nasze życia opierają się na edukacji, a szczególne znaczenie mają początkowe lata życia, kiedy to “pracą” każdego dziecka jest chodzenie do szkoły. Nasz system edukacji, oparty głównie o teoretyczne zajęcia podzielone na różne przedmioty bywa często krytykowany. Niewątpliwie duże znaczenie mają tutaj nauczyciele – ci z pasją i zaangażowaniem radzą sobie zdecydowanie lepiej. Jeden z najbardziej znanych ludzi na świecie, innowator technologiczny Elon Musk opracował zasady edukacji, które wdraża w życie we własnej szkole:

1. Nauczmy dzieci myśleć

2. W szkole nie powinno być ocen

3. Szkoła jest po to, by dzieci dobrze się bawiły

4. Nauka powinna się odbywać przez doświadczenie

5. Dziecko może wybrać przedmiot, który jest najważniejszy

– Polacy pukają się w czoło, on wdraża w życie. 5 zasad edukacji według Elona Muska (Artykuł, PL)

https://mamadu.pl/150259,szkola-elona-muska-ad-astra-jak-powinna-wygladac-edukacja-wg-elona-muska

#szkoła #edukacja #elonmusk

8. Coraz więcej osób interesuje się zdrowym stylem życia. Im więcej jednak zainteresowania, tym więcej dostępnych informacji. Im więcej dostępnych informacji, tym więcej chaosu. Przygotowałem prosty poradnik z zebranymi podstawowymi informacjami skierowanymi głównie dla osób początkujących. Jeśli jesteś osobą, która chce zdobywać informacje o zdrowym i efektywnym funkcjonowaniu, to po prostu zacznij przeglądać wszystkie materiały dostępne w tym poradniku. Jeśli znasz kogoś, komu przyda się ustrukturyzowana wiedza na te tematy – po prostu mu to wyślij. W przyszłości ten poradnik będzie się powiększał o nowe treści.

– Dla początkujących: zdrowie, jakość życia, efektywność osobista (Poradnik, PL)

#zdrowie #jakośćżycia #informacje

9. Czy tego chcemy czy nie, ceny idą w górę. Możemy oczywiście nie zwracać na to uwagi, ale jeśli chcemy zaoszczędzić, to warto wiedzieć co zużywa ile energii. Jednym z jej pożeraczy jest… nasz komputer. Nie dlatego, że zużywa on tyle energii co piekarnik elektryczny, lecz dlatego, że zużywa średnią ilość energii przez bardzo długi czas. W tym kalkulatorze możesz sprawdzić, ile prądu pod większym obciążeniem może zużywać Twój komputer.

– OuterVision® Power Supply Calculator (Narzędzie/aplikacja, ENG)

https://outervision.com/power-supply-calculator

#komputery #ciekawostki #oszczędzanie

10. Portal Allegro uruchomił funkcję “Allegro Polecam”. Jest to narzędzie służące do generowania linków z afiliacją, dzięki którym możemy zarabiać. Co najważniejsze, dostajemy małą część prowizji od zakupu bez jakiejkolwiek szkodliwości dla kupującego. To znaczy, że cena z afiliacją lub bez niej dla osoby kupującej jest identyczna. Możesz wykorzystać tę funkcję, jeśli wiesz, że np. znajomy zamierza kupić coś przez ten portal. Wystarczy, że wcześniej nie przeglądał danego produktu, a wejdzie na niego pierwszy raz przez Twój link afiliacyjny.

– Allegro Polecam (Program afiliacyjny)

https://allegro.pl/moje-allegro/zakupy/allegro-polecam

#allegro #zarabianie #zakupy

Co najbardziej Ci się spodobało? Daj znać odpowiadając na ten e-mail lub w komentarzu.  Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz już za 2 tygodnie. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop 🙂

Zajrzyj też do mojego podcastu “Podcast Na Zdrowie”: https://sebastianchudziak.pl/nazdrowie/

Lub przeglądaj wszystkie wpisy na mojej stronie: https://sebastianchudziak.pl/wszystkie-wpisy/ 

Jeśli chcesz pomóc w rozwoju Newslettera i otrzymywać jeszcze lepsze treści, wypełnij proszę tę ankietę: https://forms.gle/ZK5Bf2jZoCXjMtaK7 

Pozdrawiam, 

Sebastian



Zapisz się:

Jeśli formularz nie jest dostępny lub nie działa, wyłącz dodatki blokujące reklamy/skrypty. Na tej stronie niemal w ogóle nie ma reklam 🙂