Newsletter kalejdoskop

Kalejdoskop to newsletter wysyłany co 2 tygodnie. Zawiera streszczenia artykułów/filmów/badań/nagrań z zakresu funkcjonowania człowieka, zdrowia, aktywności fizycznej, produktywności, rozwoju, psychologii oraz przydatne aplikacje, ciekawostki i wskazówki.


Cześć! 

Jak Ci się spało? Czy weekend służy Ci do odsypiania, a może utrzymujesz stałe godziny snu? Pamiętaj, że trudno jest odespać w 2 dni cały weekend. Dobrze jest ustawiać sobie pracę i obowiązki tak, aby być w stanie pójść spać wcześniej i nie musieć odsypiać. Im więcej wiemy, im więcej praktykujemy, tym lepiej możemy ustawiać swój tryb funkcjonowania pod siebie. A w rozwoju swojej wiedzy i umiejętności, może pomóc Ci właśnie ten newsletter 🙂

Miłego czytania!

1. Sen jest ważny. Jeśli chcesz prowadzić zdrowy styl życia, nie skupiaj się tylko na ćwiczeniach i odżywianiu, ale także na odpowiedniej długości i jakości snu. Istnieją badania wskazujące na fakt, że niedobór snu wpływa negatywnie na sylwetkę, pogorszenie sprawności umysłowej czy też pogorszenie funkcjonowania różnych hormonów. Najważniejsze, dla poprawienia swojego snu jest przestawienie się na myślenie poważnie o spaniu. Aby dobrze się wysypiać:

Unikaj: światła (szczególnie niebieskiego, na 2-3h przed zaśnięciem), hałasu (podczas zasypiania i snu), ciepła (przewietrz pokój, nie śpij w wysokiej temperaturze), alkoholu (pogarsza jakość snu), kofeiny.

Pomóc mogą: ćwiczenia (poprawiają jakość snu), stałe pory snu (szczególnie zbliżone pory wstawania, pomagają utrzymać rytm dobowy), melatonina (szczególnie w przypadkach braku możliwości utrzymania stałych godzin snu), magnez (niedobór może pogarszać jakość snu), lawenda (jej zapach sprzyja zrelaksowaniu się).

– Ten tips for better sleep (Artykuł, ENG)

https://examine.com/nutrition/ten-tips-for-better-sleep/

– How important is sleep? (Artykuł, ENG)

https://examine.com/nutrition/how-important-is-sleep/

#sen #zdrowie #regeneracja

2. Budzisz się i pierwszą czynnością, którą robisz, jest przyrządzenie sobie kawy? To może być błąd. Picie kawy na pusty żołądek może nadmiernie “pobudzać” i podrażniać układ trawienny. Możliwy jest też negatywny efekt w postaci pogorszenia tolerancji glukozy, a jeśli spożywasz kawę bardzo gorącą (nie tylko kawę – ogólnie, napoje), to jest to czynnik ryzyka raka. Kawę najlepiej pić między posiłkami, czyli np. godzinę po porannym posiłku. Pamiętaj też, że jeśli nie wyobrażasz sobie funkcjonowania bez kawy, może to oznaczać, że zbyt mało śpisz (lub sen jest słabej jakości). Warto jest czasami zrobić sobie około 1-2 tygodnie przerwy od spożywania kofeiny, aby uniknąć przyzwyczajenia oraz sprawdzić, czy wystarczająco śpimy.

– ☕🥄Kawa rano i na czczo. Dobry czy zły pomysł? Wpływ na zdrowie (szczegółowy opis pod filmem)👇 (Audio+tekst, PL)

#kofeina #kawa #żołądek

3. Trzydziestego stycznia 2022 odbędzie się trzydziesty finał WOŚP. Przez całą niedzielę, od godzin porannych do późnego wieczora, odbędzie się akcja Podcasty Dla WOŚP, w której będę brał udział. W trakcie transmisji będziesz mieć okazję posłuchać swoich ulubionych podcasterów (a także poznać nowych), zadać im pytania na żywo, a jeśli zdecydujesz się na wsparcie dla WOŚP, możesz oczekiwać ciekawych nagród: np. pozdrowień w podcaście, czy nawet dedykowanego odcinka na wybrany przez Ciebie temat. Moje wystąpienie będzie dotyczyć prokrastynacji, motywacji do działania i organizacji swojej pracy – spodziewaj się go około 10:00 🙂 Na poniższej stronie szczegółowe znajdziesz informacje na temat akcji. Pamiętaj, aby udostępnić ją w mediach społecznościowych 🙂

– Akcja charytatywna (PL)

https://www.facebook.com/podcastydlawosp

https://www.instagram.com/podcastydlawosp/

#wośp #podcasty #podcastydlawosp

4. Szczegółowa analiza podciągania na drążku…jedną ręką. Jeśli wydaje Ci się, że nie da się przez godzinę mówić o podciąganiu, to masz rację – wydaje Ci się. Jest to ponad godzinny materiał rozbierający na czynniki pierwsze technikę podciągania na drążku oraz podciągania jednorącz. Do podciągnięcia jedną ręką potrzebujemy zdecydowanie większej siły, niż w przypadku podciągania standardowego. O ile? Prawdopodobnie około 70-80% więcej. Ten film z pewnością zaciekawi każdą osobę, zainteresowaną na poważnie tematyką ćwiczeń – nie brakuje w nim wzorów i wyliczeń z pogranicza fizyki i biomechaniki czy też szczegółowej analizy ustawienia kończyn podczas elementów ruchu.

– The Problem with One Arm Pull Up (Film, ENG)

#podciąganie #siłownia #kalistenika

5. Pozmieniali nam podatki i wprowadzili nowy (nie)ład. Niezależnie od tego, czy popierasz ostatnio wprowadzone zmiany w systemie podatkowym czy też nie, musisz się z nimi zmierzyć. Interpretacje prawne nie są łatwe, a księgowi i kadrowi często nie są w stanie odpowiedzieć na interesujące Cię pytania. W podlinkowanym wątku pracownicy InFaktu odpowiadają na pytania użytkowników z zakresu kwestii prawno-finansowych w nowym systemie podatkowym. Dzięki temu być może znajdziesz odpowiedź także na interesujące Ciebie zagadnienia. Jeśli nie, możesz też zadać swoje pytanie.

– [AMA] Polski Ład. Wyjaśniamy zmiany podatkowe z inFaktem (Strona internetowa, PL)

https://www.wykop.pl/link/6464285/ama-polski-lad-wyjasniamy-zmiany-podatkowe-z-infaktem/

#podatki #prawo #finanse

6. Oddychanie przez nos niesie dla nas wiele istotnych korzyści. Może m.in. zwiększać odporność i poprawiać pobór tlenu. Przytoczona w artykule ekspertka wskazuje następujące korzyści oddychania przez nos: “chronimy się zdecydowanie lepiej przed patogenami, zwiększamy m.in. pobór tlenu, odkażamy powietrze, które trafia do płuc oraz zwiększamy produkcję substancji czynnej uelastyczniającej płuca”. Oddychanie przez nos być może przynosi także pewne korzyści w kontekście “popularnego” ostatnio koronawirusa: wirus atakuje w płucach komórki, które wytwarzają surfaktant. Niewystarczająca ilość czynnika powierzchniowego sprawia, że płuca będą w gorszej kondycji. Dodatkowo oddychanie przez nos (jak i ćwiczenia oddechowe) może sprzyjać lepszemu samopoczuciu podczas noszenia masek. 

– Ekspertka: oddech przez nos chroni nas przed patogenami, uelastycznia płuca (Artykuł, PL)

https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C82275%2Cekspertka-oddech-przez-nos-chroni-nas-przed-patogenami-uelastycznia-pluca

#oddychanie #nos #ciekawostki

7. Inteligencja emocjonalna to szeroko rozumiana zdolność do rozpoznawania, interpretacji i zarządzania swoimi emocjami. Uznawana jest często za jeden z ważniejszych czynników decydujących o skutecznym porozumiewaniu się i współpracowaniu z ludźmi. Często możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że do związku dobieramy się na zasadzie dwóch połówek. Nie do końca jest to prawda, a być może jest to nawet zupełna nieprawda. Dużo bardziej trwałe związki tworzą osoby o podobnych cechach, takich jak poziom inteligencji, światopogląd, wykształcenie, a także wspomniana inteligencja emocjonalna. Jej odpowiedni poziom sprzyja m.in. szukaniu konstruktywnych sposobów rozwiązywania problemów oraz wspiera “dogadywanie” się w relacji.

– Podobna inteligencja emocjonalna ważnym elementem wyboru partnera (Artykuł, PL)

https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C30011%2Cpodobna-inteligencja-emocjonalna-waznym-elementem-wyboru-partnera.html

#związki #inteligencja #psychologia

8. Ból barków/ramion/karku/kręgosłupa może wynikać z niewłaściwej pozycji spania. Jeśli przez wiele godzin spędzasz czas w nieprawidłowej pozycji, może to prowadzić do różnego rodzaju spięć i przełożyć się na ból odczuwany przewlekle, przez cały dzień. Czasami wystarczy użyć dodatkowej poduszki/poduszek, aby zrobić miejsce dla swojej ręki lub aby położyć górną rękę na nich (śpiąc na boku). Co do zasady nie zaleca się spania na brzuchu i jeśli możesz, to unikaj tej pozycji. Najlepiej jest spać na plecach lub na boku. W filmie znajdziesz przykłady użycia dodatkowych poduszek, aby zminimalizować dyskomfort i ból.

– Shoulder Pain? NEVER Sleep In These 3 Positions. Do THIS Instead! (Video, ENG)

#sen #komfort #ból

9. Piszesz maila, wklejasz skopiowany wcześniej tekst i… popsuło się formatowanie tekstu. Jest na to prosta rada. W wielu edytorach tekstowych i formularzach, możesz wkleić tekst bez formatowania źródłowego przy pomocy kombinacji Ctrl+shift+v. Funkcja ta działa podobnie jak wybór sposobu formatowania wklejonego tekstu w MS Word. Dzięki temu nie zepsujesz formatowania całego dokumentu, zachowasz spójność i zaoszczędzisz czas.

– Wskazówka, bez linku

#lifehack #wskazówka #komputery

10. Wiele myszek komputerowych ma dodatkowe przyciski. Często służą one do nawigacji na stronach internetowych (wstecz/do przodu), jednak z uwagi na interfejs dzisiejszych stron www coraz rzadziej korzystamy z tych przycisków. Ciekawą opcją może być ustawienie w myszce następujących skrótów: kopiuj, wklej i enter. Ja używam tych kombinacji przypisanych do przycisków myszki od dawna i zdecydowanie ułatwiają mi one pracę. Aby to zrobić (o ile masz myszkę z dodatkowymi przyciskami), ustal wykonywanie makro dla kombinacji: ctrl+c, ctrl+v. Jeśli nie masz myszki z dodatkowymi przyciskami funkcyjnymi, to… może najwyższa pora taką kupić? Po krótkim czasie przyzwyczajenia, to ułatwienie zdecydowanie uprzyjemnia pracę przy komputerze.

Myszka – przyciski “kopiuj, wklej, enter”

– Wskazówka, bez linku

#lifehack #wskazówka #praca

Co najbardziej Ci się spodobało? Daj znać, odpowiadając na ten e-mail lub w komentarzu.  Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz już za 2 tygodnie. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop 🙂

Zachęcam do słuchania mojego podcastu “Podcast Na Zdrowie”: https://sebastianchudziak.pl/nazdrowie/

… oraz śledzenia moich kanałów na YouTube: https://www.youtube.com/c/SebastianChudziak/

https://www.youtube.com/channel/UCWGDvxGuPUH6UCN-GYjgTOw

Sprawdź też wpisy na mojej stronie: https://sebastianchudziak.pl/wszystkie-wpisy/ 

Jeśli chcesz pomóc w rozwoju Newslettera i otrzymywać jeszcze lepsze treści, wypełnij proszę tę ankietę: https://forms.gle/ZK5Bf2jZoCXjMtaK7 

Pozdrawiam, 

SebastianZapisz się:

Jeśli formularz nie jest dostępny lub nie działa, wyłącz dodatki blokujące reklamy/skrypty. Na tej stronie niemal w ogóle nie ma reklam 🙂