
Kalejdoskop to newsletter wysyłany co 2 tygodnie. Zawiera streszczenia artykułów/filmów/badań/nagrań z zakresu funkcjonowania człowieka, zdrowia, aktywności fizycznej, produktywności, rozwoju, psychologii oraz przydatne aplikacje, ciekawostki i wskazówki.
Cześć!
Ostatni newsletter miał być ostatni, więc ten niech będzie pierwszy. Witaj w nowym, 2022 roku! Czy wiesz, że bliżej od dzisiaj jest rok 2053 niż 1990?
Życzę przyjemnego czytania!
1. Postanowienia noworoczne… składa je wiele osób, natomiast niewiele dotrzymuje. Zazwyczaj popełniamy wiele błędów związanych z postanowieniami, m.in: ulegamy chwilowej motywacji, niewłaściwie formułujemy cele, stawiamy poprzeczkę zbyt wysoko. Jeśli popełniamy błędy, zaczynamy się czuć coraz gorzej, przez co tracimy resztki motywacji i błędne koło się zamyka. Tym razem spróbuj następujących metod:
— NIE rób postanowień noworocznych. Zamiast tego wyznacz proste, konkretne cele/zadania na 12… tygodni. Przykładem konkretnego celu może być: przeczytanie co najmniej 3 książek; zmniejszenie masy ciała o 5 kilogramów bez głodzenia się, branie zimnego prysznica przez co najmniej 30 sekund, co najmniej 5 dni w tygodniu.
— Znajdź 2-3 godziny i poświęć je na rozpisanie konkretnych zadań, strategii i planów na najbliższe miesiące. Wybierz tylko najważniejsze cele i to na nich się skup. Nie bierz się za 10 zadań jednocześnie.
— Podziel cele na kategorie i upewnij się, że wyniki zależą od Ciebie. Jeśli nie zależą od Ciebie, odrzuć te cele.
— Od razu wpisz do kalendarza zadania z ustaloną datą (np. co tydzień) z zarezerwowanymi 15-30 minutami na ewaluację, jak idzie realizacja celów.
— Pamiętaj, że nie jesteśmy robotami. Nie wszystko wychodzi od razu. Nie ma sensu się poddawać, jeśli coś nie wyjdzie. Nie ma porażek, są lekcje.
Kilka linków:
https://www.youtube.com/watch?v=QjHA9s6FhNo (Audio/rozmowa, PL) – pułapki, zasady i inspiracje
https://www.youtube.com/watch?v=ooo1BhtWNDQ (Film, PL) – zasady, jakimi warto kierować się przy ustalaniu postanowień noworocznych
https://www.youtube.com/watch?v=a6DvNvqqFio (Audio/rozmowa, PL) – długi materiał na temat strategii spełniania celów
#postanowienianoworoczne #motywacja #efektywność
2. Jakie pytania/twierdzenia warto zadać/postawić, aby poszerzać własne horyzonty?
— Jak by to wyglądało, gdyby to było proste? – czasami wręcz na siłę próbujemy szukać bardzo skomplikowanych rozwiązań do problemów, które w rzeczywistości mają proste odpowiedzi.
— Czy gdybyś cofnął się rok wstecz to czy byłbyś dumny z tego gdzie jesteś? – to pytanie pozwala na zrobienie szybkiego “rachunku sumienia”, na podstawie czego jesteśmy w stanie przeanalizować, czy wykonywane przez nas działania są odpowiednie.
— Prokrastynacja wynika z obawy przed zderzeniem, że w rzeczywistości nie jesteś taki fajny jak myślisz – czasami wolimy marzyć niż realizować, aby uniknąć zderzenia z brutalną rzeczywistością. Czy jednak na pewno wolimy żyć marzeniami?
— W d**** mam zdanie innych – to banalne i znane stwierdzenie ma zastosowanie szczególnie w przypadku, gdy mowa o osobach, które niewiele osiągnęły i/lub na których Ci nie zależy.
— “Na pewno masz ważny powód by się tak zachowywać. Powiedz o co chodzi?” – niektórzy ludzie są czasem agresywni, emocjonalni i nieracjonalni. Zamiast od razu się na nich denerwować i wchodzić w konflikt, spróbuj najpierw ich zrozumieć.
– Jakie pytania warto sobie zadawać, aby poszerzyć swoje horyzonty? | PP Tydzień (Audio/rozmowa, PL)
#praca #efektywność #rozwój
3. Otyłość to nie tylko zaniedbanie. Otyłość to poważne zaburzenie (choroba), które związane jest z upośledzeniem funkcjonowania hormonów sytości. Organizm człowieka nie zawsze działa inteligentnie, mimo, iż jego głównym celem jest przeżycie. Czasami wpada w błędne koło, z którego bardzo trudno jest wyjść. Dzieje się tak np. w przypadku otyłości – jeśli do niej doprowadzimy, jednocześnie upośledzamy funkcjonowanie odczucia głodu, zaburzamy równowagę niektórych neuroprzekaźników, degradujemy mikrobiom jelit. Co więcej, trudno jest ocenić, w którą stronę to działa. Otyłość może być wynikiem pogarszającej się fizjologicznej funkcji tkanek i narządów. Jedno jest pewne: im więcej spożywamy produktów zdrowych i im większa jest świadomość i wiedza, tym mniejsze szanse na otyłość. Pamiętajmy jednak, że zazwyczaj trzeba zacząć od głowy: zmiany systemu wartości i przekonań oraz zwiększenia wiedzy.
– Otyłość to zaburzenie hormonalne, które upośledza hormony sytości (Artykuł, PL)
Sprawdź też podcast “Jak przestać być grubym”: https://sebastianchudziak.pl/pnz9/
#otyłość #nadwaga #nauka
4. Mięso a klimat. Jest to wątek, który budzi naprawdę wiele kontrowersji. Dlaczego? Przede wszystkim dotyka on tematu, który po pierwsze często uznawany jest za teorię spiskową (ocieplenie klimatu), po drugie dotyczy kwestii o wysokim zabarwieniu światopoglądowym i emocjonalnym (weganizmu). Różne statystyki wskazują, że produkcja mięsa (głównie wołowiny) powoduje ogromne ilości emisji dwutlenku węgla, jednak dogłębne i szczegółowe analizy wskazują na wiele niedoskonałości i niedopowiedzeń.
Co możemy zrobić? Nie przesadzać, nie popadać w panikę, zachować umiar. Żywienie ludzi ma duże znaczenie dla planety, ale jest to potrzeba, którą musimy zaspokajać. Najprawdopodobniej spożywanie produktów lokalnych też niewiele da, ponieważ koszty transportu kontenerowcami są wyjątkowo niskie w stosunku do kosztów krótkiego, lokalnego transportu. Pamiętajmy, że zdrowe odżywianie, to odżywianie w sposób zróżnicowany i zbilansowany. Ani skrajny weganizm, ani wyłącznie mięsna dieta nie będą optymalnym rozwiązaniem.
– Czy mięso jest naprawdę złe dla klimatu? (Video, ENG + powiązane)
https://www.wykop.pl/link/6390183/czy-mieso-jest-naprawde-zle-dla-klimatu/
#dieta #jedzenie #klimat
5. Ze mną się nie napijesz? Ta krótka animacja pokazuje, w jaki sposób często zaczyna się u ludzi alkoholizm. Problem jest niesłychanie duży, bo dotyczy nawet kilku milionów osób w samej Polsce. Picie alkoholu jest dla wielu z nas uzależnieniem, choć nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Szukamy wymówek i racjonalizujemy nasze zachowania na poziomie podświadomym, aby obronić własne ego. Namawiamy do picia innych, żartujemy z tego, szukamy różnych wytłumaczeń i okazji. Często nie potrafimy też odmówić, ponieważ brakuje nam asertywności, pewności siebie i nie chcemy popaść w konflikt. Warto jednak zadać sobie pytanie, czy wolimy pozorny, mało istotny konflikt z kimś, kto namawia nas do picia, czy może poważny konflikt z samym sobą przez resztę życia z powodu choroby alkoholowej.
– Błędne koło Polskiego Alkoholizmu [historia] (Animacja, PL)
#alkohol #uzależnienie #psychologia
6. Większość majątku należy do mniejszości populacji. Tak działa zasada pareto. Wiele osób zdaje sobie z tego sprawę, jednak nie zdaje sobie sprawy ze skali tego zjawiska. Według szacunków, 1% najbogatszych Polaków posiada blisko 30% sumarycznego majątku całej populacji. 10% najbogatszych posiada ponad 60% majątku. Natomiast dolne 50% populacji posiada… ujemny majątek. To znaczy, że mają więcej długów, niż posiadłości.
Co możemy z tym zrobić? Przede wszystkim edukować się w zakresie finansów osobistych. Wydawać pieniądze nie ma bezcelową konsumpcję (typu większy telewizor), ale inwestować w siebie i swój rozwój. Bezwzględnie nie powinniśmy zaciągać kredytów/pożyczek w celu zaspokojenia potrzeb innych niż mieszkanie lub przemyślana inwestycja (np. na rozwój firmy). Jeśli możemy, szukajmy sposobów na zwiększenie własnych zarobków. Szukajmy też możliwości oszczędzania – czasami drobne wydatki mogą zsumować się do ogromnych kwot (np. 12 złotych miesięcznie to 3600 zł w ciągu 25 lat).
– Ta mapa pokazuje, że większość majątku w Polsce należy do zaledwie 10% Polaków (Artykuł, PL)
https://300gospodarka.pl/wykres-dnia/mapa-majatek-polakow-ile-maja-najbogatsi-polacy
Sprawdź też video na temat liczb: https://www.youtube.com/watch?v=T07EnGbGe3g
#finanse #pieniądze #majątek
7. Badania wskazują, że w rodzinach o wyższych dochodach jest znacznie większe prawdopodobieństwo na sukces dziecka. Od razu nasuwa się myśl: “przecież to oczywiste”. I tak, z jednej strony wiemy o tym, z drugiej – nie chcemy za wiele o tym myśleć lub po prostu często zapominamy. Analiza, omawiana w artykule wskazuje, że wśród rodzin o wysokich dochodach aż 8 na 1000 dzieci zostaje wynalazcami, gdzie wśród rodzin poniżej mediany, jest to 9-krotnie rzadsze zjawisko. Na tę różnicę wpływa przede wszystkim środowisko, w jakim się wychowujemy: otaczający ludzie, jakość szkoły, możliwość uczestnictwa w zajęciach dodatkowych, czas wolny. Najprawdopodobniej znaczenie mają także geny: osoby bardziej inteligentne mają średnio większe zarobki.
Co możemy z tym zrobić? Jeśli planujemy dzieci, zapewnijmy im dobre warunki do rozwoju. Jeśli my sami jesteśmy jeszcze dość młodzi, dbajmy o proporcję swojego czasu wolnego do pracy i wykorzystujmy czas na rozwijanie się.
– Fenomen zagubionych Einsteinów, czyli jak bieda obniża innowacje [BADANIE] (Artykuł, PL)
#innowacje #badania #ciekawostki
// Jeśli stawiasz sobie postanowienia noworoczne, to jednym z najlepszych będzie to, dotyczące zwiększenia własnych zarobków i/lub zmniejszenia wydatków //
8. Zbiór narzędzi, które mogą ułatwić pracę z dokumentami/plikami audio i video. Znajdziemy tu m.in. narzędzia do konwertowania plików, obracania plików PDF, skracania video, zmniejszania wielkości plików czy podpisywania dokumentów. Wszystko działa przez przeglądarkę, bez pobierania zewnętrznych programów.
– Tools That Solve Your Files Problem (Strona WWW, ENG)
#narzędzia #lifehack #programy
9. Opowiadanie z zakresu fantastyki, które jednak w obliczu dzisiejszego świata, wydaje się nieco mniej fantastyczne. W ostatnich 2 latach z powodu pandemii zmieniło się na świecie wiele i jest to bez najmniejszych wątpliwości jeden z najgorętszych i najbardziej kontrowersyjnych tematów dla ludzkości. Obok faktycznego, biologicznego zagrożenia, mamy do czynienia z różnymi problemami z zakresu polityki, komunikacji międzyludzkiej i manipulacji. Społeczeństwo jest mocno podzielone i wiele osób obawia się zagrożenia własnej wolności, podczas gdy inni niemal bezrefleksyjnie przyjmują nowy stan rzeczy. Nie powinniśmy przyjmować żadnej, ze skrajnych stron, ponieważ najczęściej nie przynosi to żadnych korzyści i nie jest zgodne z rzeczywistością. Powinniśmy się edukować i zwiększać własną świadomość. Jednym z takich działań jest właśnie zrozumienie, do czego może doprowadzić nadmierna, niewspółmierna do realnego zagrożenia kontrola.
– Powrót do normalności (Opowiadanie, PL)
https://www.wattpad.com/1168960238-powr%C3%B3t-do-normalno%C5%9Bci
Warto przeczytać także książki: Rok 1984 George’a Orwella oraz Nowy wspaniały świat Aldousa Huxleya.
#przyszłość #wolność #świadomość
10. W nowym roku przeczytasz 50 książek? Super! Nawet jeśli nie powiedzie się to i przeczytasz jedną, to nadal więcej niż zero. Czytając książki warto jest robić notatki i zapisywać przemyślenia. Dzięki temu wyciągniemy z nich jeszcze więcej. Jedną z popularnych opcji są karteczki z notatkami, które wkładamy między kartki książki. Inną opcją jest oczywiście pisanie bezpośrednio w książce. Minusem tych rozwiązań jest jednak to, że trudno jest wrócić do tych notatek. Spróbuj innej metody: na swoim smartfonie stwórz dokument tekstowy i zapisuj w nim notatki poprzedzone numerem strony. Jeśli jest to tylko Twoje przemyślenie, wtedy zamiast numeru strony wpisz tekst w nawiasach lub poprzedź go dowolnym znakiem specjalnym.
– Książki i e-notatki – metoda zapisywania na smartfonie (wskazówka/lifehack)
#książki #czytanie #edukacja
Co najbardziej Ci się spodobało? Daj znać, odpowiadając na ten e-mail lub w komentarzu. Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz już za 2 tygodnie. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop
Zachęcam do słuchania mojego podcastu “Podcast Na Zdrowie”: https://sebastianchudziak.pl/nazdrowie/
… oraz śledzenia moich kanałów na YouTube: https://www.youtube.com/c/SebastianChudziak/
https://www.youtube.com/channel/UCWGDvxGuPUH6UCN-GYjgTOw
Sprawdź też wpisy na mojej stronie: https://sebastianchudziak.pl/wszystkie-wpisy/
Jeśli chcesz pomóc w rozwoju Newslettera i otrzymywać jeszcze lepsze treści, wypełnij proszę tę ankietę: https://forms.gle/ZK5Bf2jZoCXjMtaK7
Pozdrawiam,
Sebastian
Zapisz się:
Jeśli formularz nie jest dostępny lub nie działa, wyłącz dodatki blokujące reklamy/skrypty. Na tej stronie niemal w ogóle nie ma reklam