Newsletter kalejdoskop

Kalejdoskop to newsletter wysyłany co 2 tygodnie. Zawiera streszczenia artykułów/filmów/badań/nagrań z zakresu funkcjonowania człowieka, zdrowia, aktywności fizycznej, produktywności, rozwoju, psychologii oraz przydatne aplikacje, ciekawostki i wskazówki.


Cześć! 

Ostatni newsletter miał być ostatni, więc ten niech będzie pierwszy. Witaj w nowym, 2022 roku! Czy wiesz, że bliżej od dzisiaj jest rok 2053 niż 1990? 🙂 

Życzę przyjemnego czytania!

1. Postanowienia noworoczne… składa je wiele osób, natomiast niewiele dotrzymuje. Zazwyczaj popełniamy wiele błędów związanych z postanowieniami, m.in: ulegamy chwilowej motywacji, niewłaściwie formułujemy cele, stawiamy poprzeczkę zbyt wysoko. Jeśli popełniamy błędy, zaczynamy się czuć coraz gorzej, przez co tracimy resztki motywacji i błędne koło się zamyka. Tym razem spróbuj następujących metod:

— NIE rób postanowień noworocznych. Zamiast tego wyznacz proste, konkretne cele/zadania na 12… tygodni. Przykładem konkretnego celu może być: przeczytanie co najmniej 3 książek; zmniejszenie masy ciała o 5 kilogramów bez głodzenia się, branie zimnego prysznica przez co najmniej 30 sekund, co najmniej 5 dni w tygodniu.

— Znajdź 2-3 godziny i poświęć je na rozpisanie konkretnych zadań, strategii i planów na najbliższe miesiące. Wybierz tylko najważniejsze cele i to na nich się skup. Nie bierz się za 10 zadań jednocześnie.

— Podziel cele na kategorie i upewnij się, że wyniki zależą od Ciebie. Jeśli nie zależą od Ciebie, odrzuć te cele.

— Od razu wpisz do kalendarza zadania z ustaloną datą (np. co tydzień) z zarezerwowanymi 15-30 minutami na ewaluację, jak idzie realizacja celów.

— Pamiętaj, że nie jesteśmy robotami. Nie wszystko wychodzi od razu. Nie ma sensu się poddawać, jeśli coś nie wyjdzie. Nie ma porażek, są lekcje.

Kilka linków:

https://www.youtube.com/watch?v=QjHA9s6FhNo (Audio/rozmowa, PL) – pułapki, zasady i inspiracje

https://www.youtube.com/watch?v=ooo1BhtWNDQ (Film, PL) – zasady, jakimi warto kierować się przy ustalaniu postanowień noworocznych

https://www.youtube.com/watch?v=a6DvNvqqFio (Audio/rozmowa, PL) – długi materiał na temat strategii spełniania celów

#postanowienianoworoczne #motywacja #efektywność

2. Jakie pytania/twierdzenia warto zadać/postawić, aby poszerzać własne horyzonty?

— Jak by to wyglądało, gdyby to było proste? – czasami wręcz na siłę próbujemy szukać bardzo skomplikowanych rozwiązań do problemów, które w rzeczywistości mają proste odpowiedzi.

— Czy gdybyś cofnął się rok wstecz to czy byłbyś dumny z tego gdzie jesteś? – to pytanie pozwala na zrobienie szybkiego “rachunku sumienia”, na podstawie czego jesteśmy w stanie przeanalizować, czy wykonywane przez nas działania są odpowiednie.

— Prokrastynacja wynika z obawy przed zderzeniem, że w rzeczywistości nie jesteś taki fajny jak myślisz – czasami wolimy marzyć niż realizować, aby uniknąć zderzenia z brutalną rzeczywistością. Czy jednak na pewno wolimy żyć marzeniami?

— W d**** mam zdanie innych – to banalne i znane stwierdzenie ma zastosowanie szczególnie w przypadku, gdy mowa o osobach, które niewiele osiągnęły i/lub na których Ci nie zależy.

— “Na pewno masz ważny powód by się tak zachowywać. Powiedz o co chodzi?” – niektórzy ludzie są czasem agresywni, emocjonalni i nieracjonalni. Zamiast od razu się na nich denerwować i wchodzić w konflikt, spróbuj najpierw ich zrozumieć.

– Jakie pytania warto sobie zadawać, aby poszerzyć swoje horyzonty? | PP Tydzień (Audio/rozmowa, PL)

#praca #efektywność #rozwój

3. Otyłość to nie tylko zaniedbanie. Otyłość to poważne zaburzenie (choroba), które związane jest z upośledzeniem funkcjonowania hormonów sytości. Organizm człowieka nie zawsze działa inteligentnie, mimo, iż jego głównym celem jest przeżycie. Czasami wpada w błędne koło, z którego bardzo trudno jest wyjść. Dzieje się tak np. w przypadku otyłości – jeśli do niej doprowadzimy, jednocześnie upośledzamy funkcjonowanie odczucia głodu, zaburzamy równowagę niektórych neuroprzekaźników, degradujemy mikrobiom jelit. Co więcej, trudno jest ocenić, w którą stronę to działa. Otyłość może być wynikiem pogarszającej się fizjologicznej funkcji tkanek i narządów. Jedno jest pewne: im więcej spożywamy produktów zdrowych i im większa jest świadomość i wiedza, tym mniejsze szanse na otyłość. Pamiętajmy jednak, że zazwyczaj trzeba zacząć od głowy: zmiany systemu wartości i przekonań oraz zwiększenia wiedzy.

– Otyłość to zaburzenie hormonalne, które upośledza hormony sytości (Artykuł, PL)

https://zdrowie.radiozet.pl/Psychologia/Zaburzenia-odzywiania/Otylosc-to-zaburzenie-hormonalne-przez-ktore-trudniej-czuc-sie-sytym

Sprawdź też podcast “Jak przestać być grubym”: https://sebastianchudziak.pl/pnz9/

#otyłość #nadwaga #nauka

4. Mięso a klimat. Jest to wątek, który budzi naprawdę wiele kontrowersji. Dlaczego? Przede wszystkim dotyka on tematu, który po pierwsze często uznawany jest za teorię spiskową (ocieplenie klimatu), po drugie dotyczy kwestii o wysokim zabarwieniu światopoglądowym i emocjonalnym (weganizmu). Różne statystyki wskazują, że produkcja mięsa (głównie wołowiny) powoduje ogromne ilości emisji dwutlenku węgla, jednak dogłębne i szczegółowe analizy wskazują na wiele niedoskonałości i niedopowiedzeń. 

Co możemy zrobić? Nie przesadzać, nie popadać w panikę, zachować umiar. Żywienie ludzi ma duże znaczenie dla planety, ale jest to potrzeba, którą musimy zaspokajać. Najprawdopodobniej spożywanie produktów lokalnych też niewiele da, ponieważ koszty transportu kontenerowcami są wyjątkowo niskie w stosunku do kosztów krótkiego, lokalnego transportu. Pamiętajmy, że zdrowe odżywianie, to odżywianie w sposób zróżnicowany i zbilansowany. Ani skrajny weganizm, ani wyłącznie mięsna dieta nie będą optymalnym rozwiązaniem.

– Czy mięso jest naprawdę złe dla klimatu? (Video, ENG + powiązane)

https://www.wykop.pl/link/6390183/czy-mieso-jest-naprawde-zle-dla-klimatu/

#dieta #jedzenie #klimat

5. Ze mną się nie napijesz? Ta krótka animacja pokazuje, w jaki sposób często zaczyna się u ludzi alkoholizm. Problem jest niesłychanie duży, bo dotyczy nawet kilku milionów osób w samej Polsce. Picie alkoholu jest dla wielu z nas uzależnieniem, choć nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Szukamy wymówek i racjonalizujemy nasze zachowania na poziomie podświadomym, aby obronić własne ego. Namawiamy do picia innych, żartujemy z tego, szukamy różnych wytłumaczeń i okazji. Często nie potrafimy też odmówić, ponieważ brakuje nam asertywności, pewności siebie i nie chcemy popaść w konflikt. Warto jednak zadać sobie pytanie, czy wolimy pozorny, mało istotny konflikt z kimś, kto namawia nas do picia, czy może poważny konflikt z samym sobą przez resztę życia z powodu choroby alkoholowej.

– Błędne koło Polskiego Alkoholizmu [historia] (Animacja, PL)

#alkohol #uzależnienie #psychologia

6. Większość majątku należy do mniejszości populacji. Tak działa zasada pareto. Wiele osób zdaje sobie z tego sprawę, jednak nie zdaje sobie sprawy ze skali tego zjawiska. Według szacunków, 1% najbogatszych Polaków posiada blisko 30% sumarycznego majątku całej populacji. 10% najbogatszych posiada ponad 60% majątku. Natomiast dolne 50% populacji posiada… ujemny majątek. To znaczy, że mają więcej długów, niż posiadłości.

Co możemy z tym zrobić? Przede wszystkim edukować się w zakresie finansów osobistych. Wydawać pieniądze nie ma bezcelową konsumpcję (typu większy telewizor), ale inwestować w siebie i swój rozwój. Bezwzględnie nie powinniśmy zaciągać kredytów/pożyczek w celu zaspokojenia potrzeb innych niż mieszkanie lub przemyślana inwestycja (np. na rozwój firmy). Jeśli możemy, szukajmy sposobów na zwiększenie własnych zarobków. Szukajmy też możliwości oszczędzania – czasami drobne wydatki mogą zsumować się do ogromnych kwot (np. 12 złotych miesięcznie to 3600 zł w ciągu 25 lat).

– Ta mapa pokazuje, że większość majątku w Polsce należy do zaledwie 10% Polaków (Artykuł, PL)

https://300gospodarka.pl/wykres-dnia/mapa-majatek-polakow-ile-maja-najbogatsi-polacy

Sprawdź też video na temat liczb: https://www.youtube.com/watch?v=T07EnGbGe3g

#finanse #pieniądze #majątek

7. Badania wskazują, że w rodzinach o wyższych dochodach jest znacznie większe prawdopodobieństwo na sukces dziecka. Od razu nasuwa się myśl: “przecież to oczywiste”. I tak, z jednej strony wiemy o tym, z drugiej – nie chcemy za wiele o tym myśleć lub po prostu często zapominamy. Analiza, omawiana w artykule wskazuje, że wśród rodzin o wysokich dochodach aż 8 na 1000 dzieci zostaje wynalazcami, gdzie wśród rodzin poniżej mediany, jest to 9-krotnie rzadsze zjawisko. Na tę różnicę wpływa przede wszystkim środowisko, w jakim się wychowujemy: otaczający ludzie, jakość szkoły, możliwość uczestnictwa w zajęciach dodatkowych, czas wolny. Najprawdopodobniej znaczenie mają także geny: osoby bardziej inteligentne mają średnio większe zarobki.

Co możemy z tym zrobić? Jeśli planujemy dzieci, zapewnijmy im dobre warunki do rozwoju. Jeśli my sami jesteśmy jeszcze dość młodzi, dbajmy o proporcję swojego czasu wolnego do pracy i wykorzystujmy czas na rozwijanie się.

– Fenomen zagubionych Einsteinów, czyli jak bieda obniża innowacje [BADANIE] (Artykuł, PL)

https://obserwatorgospodarczy.pl/2021/12/26/fenomen-zagubionych-einsteinow-czyli-jak-bieda-obniza-innowacje-badanie/

#innowacje #badania #ciekawostki

// Jeśli stawiasz sobie postanowienia noworoczne, to jednym z najlepszych będzie to, dotyczące zwiększenia własnych zarobków i/lub zmniejszenia wydatków //

8. Zbiór narzędzi, które mogą ułatwić pracę z dokumentami/plikami audio i video. Znajdziemy tu m.in. narzędzia do konwertowania plików, obracania plików PDF, skracania video, zmniejszania wielkości plików czy podpisywania dokumentów. Wszystko działa przez przeglądarkę, bez pobierania zewnętrznych programów.

– Tools That Solve Your Files Problem (Strona WWW, ENG)

https://tinywow.com/

#narzędzia #lifehack #programy

9. Opowiadanie z zakresu fantastyki, które jednak w obliczu dzisiejszego świata, wydaje się nieco mniej fantastyczne. W ostatnich 2 latach z powodu pandemii zmieniło się na świecie wiele i jest to bez najmniejszych wątpliwości jeden z najgorętszych i najbardziej kontrowersyjnych tematów dla ludzkości. Obok faktycznego, biologicznego zagrożenia, mamy do czynienia z różnymi problemami z zakresu polityki, komunikacji międzyludzkiej i manipulacji. Społeczeństwo jest mocno podzielone i wiele osób obawia się zagrożenia własnej wolności, podczas gdy inni niemal bezrefleksyjnie przyjmują nowy stan rzeczy. Nie powinniśmy przyjmować żadnej, ze skrajnych stron, ponieważ najczęściej nie przynosi to żadnych korzyści i nie jest zgodne z rzeczywistością. Powinniśmy się edukować i zwiększać własną świadomość. Jednym z takich działań jest właśnie zrozumienie, do czego może doprowadzić nadmierna, niewspółmierna do realnego zagrożenia kontrola.

– Powrót do normalności (Opowiadanie, PL)

https://www.wattpad.com/1168960238-powr%C3%B3t-do-normalno%C5%9Bci

Warto przeczytać także książki: Rok 1984 George’a Orwella oraz Nowy wspaniały świat Aldousa Huxleya.

#przyszłość #wolność #świadomość

10. W nowym roku przeczytasz 50 książek? Super! Nawet jeśli nie powiedzie się to i przeczytasz jedną, to nadal więcej niż zero. Czytając książki warto jest robić notatki i zapisywać przemyślenia. Dzięki temu wyciągniemy z nich jeszcze więcej. Jedną z popularnych opcji są karteczki z notatkami, które wkładamy między kartki książki. Inną opcją jest oczywiście pisanie bezpośrednio w książce. Minusem tych rozwiązań jest jednak to, że trudno jest wrócić do tych notatek. Spróbuj innej metody: na swoim smartfonie stwórz dokument tekstowy i zapisuj w nim notatki poprzedzone numerem strony. Jeśli jest to tylko Twoje przemyślenie, wtedy zamiast numeru strony wpisz tekst w nawiasach lub poprzedź go dowolnym znakiem specjalnym.

– Książki i e-notatki – metoda zapisywania na smartfonie (wskazówka/lifehack)

#książki #czytanie #edukacja

Co najbardziej Ci się spodobało? Daj znać, odpowiadając na ten e-mail lub w komentarzu.  Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz już za 2 tygodnie. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop 🙂

Zachęcam do słuchania mojego podcastu “Podcast Na Zdrowie”: https://sebastianchudziak.pl/nazdrowie/

… oraz śledzenia moich kanałów na YouTube: https://www.youtube.com/c/SebastianChudziak/

https://www.youtube.com/channel/UCWGDvxGuPUH6UCN-GYjgTOw

Sprawdź też wpisy na mojej stronie: https://sebastianchudziak.pl/wszystkie-wpisy/ 

Jeśli chcesz pomóc w rozwoju Newslettera i otrzymywać jeszcze lepsze treści, wypełnij proszę tę ankietę: https://forms.gle/ZK5Bf2jZoCXjMtaK7 

Pozdrawiam, 

SebastianZapisz się:

Jeśli formularz nie jest dostępny lub nie działa, wyłącz dodatki blokujące reklamy/skrypty. Na tej stronie niemal w ogóle nie ma reklam 🙂