Newsletter kalejdoskop

Kalejdoskop to newsletter wysyłany co 2 tygodnie. Zawiera streszczenia artykułów/filmów/badań/nagrań z zakresu funkcjonowania człowieka, zdrowia, aktywności fizycznej, produktywności, rozwoju, psychologii oraz przydatne aplikacje, ciekawostki i wskazówki.


Cześć! 

Jak zwykle, co dwa tygodnie, czeka na Ciebie świeżutkie wydanie Newslettera Kalejdoskop, a w nim…

1. Statystyki nie pozostawiają złudzeń: zdrowie Polaków jest bardzo słabe. Na tle całej Unii Europejskiej, wypadamy fatalnie. Odnosi się to zarówno do występowania różnego rodzaju chorób, długości życia, jak i po prostu stanu opieki zdrowotnej. Co więcej, jesteśmy jedynym krajem z badania, w którym w 2020 roku wydatki na opiekę zdrowotną… zmalały. Inne kraje, ze względu na pandemię, przeznaczyły na opiekę zdrowotną więcej %PKB, niż w poprzednim roku. Stosunkowo niewielki odsetek Polaków uważa swoje zdrowie za bardzo dobre, w naszym kraju dostępnych jest niewielu medyków w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, a kolejki do specjalistów są coraz dłuższe. 

Jakie jest rozwiązanie tego problemu? Systemowe i długoterminowe, więc mamy na to niewielki wpływ. Mamy jednak ogromny wpływ na dbanie o siebie i swoich bliskich. Profilaktyka zdrowia, dbanie o siebie i zdrowe nawyki, to klucz w walce ze złą sytuacją opieki zdrowotnej. Nasze zdrowie zależy od nas, a nie od systemu.

– Eurostat: Zdrowie Polaków na tle UE wypada fatalnie (Artykuł, PL)

https://obserwatorgospodarczy.pl/2021/12/06/eurostat-zdrowie-polakow-prawie-najgorsze-w-calej-ue/

Sprawdź też: https://sebastianchudziak.pl/dla-poczatkujacych/

#zdrowie #jakośćżycia #medycyna

2. Gdy wystąpi nagłe zatrzymanie krążenia krwi, poszkodowany może umrzeć w ciągu nawet kilku minut. Aby zwiększyć jego szanse na przeżycie, warto podjąć się resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO). Jest to zespół czynności, który ma na celu sztuczne podtrzymanie przepływu krwi przez najważniejsze organy, aby nie uległy one nieodwracalnemu uszkodzeniu. Film wyjaśnia podstawowe zasady RKO oraz pokazuje w formie animacji, dlaczego powinniśmy wykonywać ruchy w konkretnej formie i w konkretnym tempie.

– CPR in Action | A 3D look inside the body (Film, ENG)

Sprawdź też: https://pl.wikipedia.org/wiki/Resuscytacja_kr%C4%85%C5%BCeniowo-oddechowa (opisana szczegółowo metodyka postępowania)

#medycyna #ratownictwo #nauka

3. Jedzenie ma wpływ na funkcjonowanie umysłu. Odżywianie się nie jest tylko “zaspokajaniem głodu” czy “dostarczaniem energii”. Ma ono bezpośredni wpływ na hormony i neuroprzekaźniki, mikrobiom jelit czy wskaźniki stanów zapalnych. Nauka dowodzi, że odżywianie zwiększa lub zmniejsza ryzyko wielu chorób przewlekłych, w tym ma ogromne znaczenie dla zdrowia psychicznego. Mowa tutaj zarówno o zwykłym samopoczuciu i poziomie chęci i energii, jak i o poważnych chorobach psychicznych (np. depresja, Alzheimer). Pamiętaj, że nie chodzi o spożywanie w 100% idealnie zdrowego jedzenia. Chodzi o jak najmniejszą ilość produktów szkodliwych, a jak największą ilość produktów zdrowych. Proporcja nawet 80 do 20 jest jak najbardziej w porządku.

– Jak DIETA i styl życia wpływają na MÓZG? (Film/audio, PL)

Sprawdź też podcast na temat odżywiania: https://sebastianchudziak.pl/pnz12/

#jedzenie #dietetyka #mózg

4. Ciekawy materiał opisujący kwestie powiązania zdrowia z tłuszczami roślinnymi. Istnieje wiele różnych korelacji wskazujących na pogorszenie stanu zdrowia wraz ze wzrostem spożycia tłuszczów roślinnych. Warto pamiętać jednak, że tłuszcze roślinne same w sobie nie są szkodliwe, a wręcz przeciwnie – są korzystne dla zdrowia. Problemem jest jednak to, że są bardzo “wrażliwe” i łatwo utleniają się. To właśnie ten mechanizm sprawia, że stają się szkodliwe dla zdrowia. Niestety większość form obróbki tłuszczów roślinnych doprowadza choćby częściowo do ich utleniania. Z filmu dowiemy się też, że problem ten bywa silnie “maskowany” przez biznes, ponieważ wpływy ze stosowania na szeroką skalę olejów roślinnych są ogromne.

W naukach związanych z odżywianiem od bardzo dawna widoczny jest spór o zdrowotność tłuszczów. Znajdziemy szczegółowe opracowania naukowe wskazujące, że zarówno oleje roślinne, jak i tłuszcze zwierzęce są zdrowe, lub niezdrowe. Aktualnie, zgodnie z wiedzą naukową przyjmuje się, że nie powinniśmy przesadzać z ilością tłuszczów zwierzęcych (z częściowym wyjątkiem dotyczącym kwasów omega-3) oraz spożywać dużo, jak najmniej przetworzonych tłuszczów roślinnych.

– The $100 Billion Dollar Ingredient making your Food Toxic (Video, ENG)

#dieta #odżywianie #biznes

5. Biorezonans to metoda z zakresu medycy alternatywnej, która nie ma udowodnionych podstaw skutecznego działania. Mimo tego jest popularna i powszechnie stosowana. Problem “zwykłych” ludzi z medycyną jest prosty i złożony jednocześnie: medycyna jest skomplikowana, trudna, nie ma 100-procentowej skuteczności i często nie daje prostych rozwiązań. Natomiast osoby promujące metody alternatywne sprawiają często wrażenie, że problem zdrowotny jest prosty do rozwiązania, a ich metoda jest bardzo skuteczna. Podobnie jest z biorezonansem. Ten nie ma udowodnionego przez naukę działania. Nikt do końca nie rozumie jego działania (choć wielu próbuje to szczegółowo opisać) i jego skuteczność w badaniach nie jest większa od placebo. Propagatorzy tego rozwiązania mówią o jego skuteczności przeciw wielu poważnym chorobom. Co ciekawe, sama skuteczność placebo (wiary w to, że coś działa) jest… stosunkowo duża. Wierząc, że dana czynność pomoże, faktycznie zwiększamy szanse poradzenia sobie z nią, nawet jeśli jest to wymagająca interwencji choroba. 

– Czym jest biorezonans, czy działa i czy ma sens? (Artykuł, PL)

Sprawdź też: 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Biorezonans

https://pl.wikipedia.org/wiki/Placebo

#nauka #biologia #medycyna

6. Grudzień 2021. W miastach nadal widać banery reklamowe sugerujące, że “zaszczepienie się powstrzyma kolejną falę”. Szczepienia przeciw covid19 miały być cudownym środkiem “kończącym” pandemię, jednak tak się nie stało. Ciężko jest mówić tutaj o tym, że “zaszczepiło się za mało osób”, ponieważ nawet w krajach o poziomie wyszczepienia ponad 80%, liczba zachorowań jest wysoka. Szczepienia przeciw covid na tę chwilę nie zabezpieczają ani przed zachorowaniem, ani przed zakażeniem innych. Zmniejszają tylko ich prawdopodobieństwo oraz redukują nasilenie choroby i powikłań. Czy to znaczy, że nie powinniśmy się szczepić? Wręcz przeciwnie, powinniśmy, w szczególności, jeśli nie przechodziliśmy jeszcze covida lub przechodziliśmy go bardzo dawno temu. Więcej bardziej odpornych osób to mniejsza szansa na występowanie kolejnych mutacji koronawirusa. Co ciekawe, według badań warto jest zaszczepić się inną szczepionką niż do tej pory, co może zwiększyć jeszcze bardziej odpowiedź immunologiczną. Co warto zrobić dodatkowo? Przede wszystkim: nie wpadać w panikę, wysypiać się (to klucz dla dobrej odporności) oraz zachować zdrowy rozsądek. Ponadto pamiętajmy zawsze, że technologia, nauka i leki powinny służyć dla dobra ludzkości, a nie zamieniać się w narzędzia wywierania wpływu i kontroli w rękach nadgorliwych rządzących.

– Szczepionki nie działają, nauka przegrała, technologia jest w lesie! Czy aby na pewno? (Artykuł, PL)

#szczepienia #covid #koronawirus

7. Dodatek do przeglądarki internetowej, który pozwala na automatyczne omijanie segmentów sponsorowanych i reklam. Pamiętajmy jednak, że twórcy internetowi też muszą na czymś zarabiać i nie warto zawsze blokować od nich reklam. Jeśli jednak tych jest zbyt dużo i za bardzo utrudniają korzystanie z treści, wtedy może przydać się ten dodatek. Ulubionych twórców internetowych możemy wspierać w inny sposób, z pominięciem największych korporacji: np. robiąc zakupy w ich sklepach.

– SponsorBlock – Skip Sponsorships on YouTube (Dodatek do przeglądarki)

https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/sponsorblock/

#czas #lifehack #narzędzia

8. Ból w dolnej części kręgosłupa to przypadłość dotykająca znacznej części populacji. Wynika z wielu przyczyn, wśród których podstawowe to: przebywanie w pozycji siedzącej, nieprawidłowy sposób podnoszenia rzeczy, niska mobilność mięśni okolic miednicy i zbyt mała siła mięśni brzucha, pośladków czy ud. Niektóre ćwiczenia (jak np. unoszenie nóg leżąc lub “szarpane” brzuszki) mogą przyczyniać się do nasilenia objawów. Zamiast tego warto wykonywać inne ćwiczenia, wpływające korzystnie na równowagę sił, wzmocnienie i rozluźnienie odpowiednich mięśni oraz poprawę koordynacji ruchowej.

– 5 Exercises for a Strong Lower Back (NO MORE PAIN!) (Film, ENG)

Sprawdź też: https://www.youtube.com/watch?v=BDpw6D8jS7M

#trening #ćwiczenia #zdrowie

9. Czasami zastanawiamy się nad czymś przez długi czas, myślimy i kombinujemy, jakie może być rozwiązanie. Być może pytamy się znajomych, być może myślimy, na jakiej grupie lub na jakim forum zadać pytanie w internecie. Często zapominamy przy tym, że… możemy po prostu wpisać odpowiednie pytanie w wyszukiwarkę internetową. Oczywiście, warto sformułować odpowiednio pytanie i użyć wyszukiwania w języku angielskim. Jest to porada niezwykle banalna, ale warta przypomnienia. W szczególności przydaje się, kiedy zastanawiamy się np. nad definicją jakiegoś wyrażenia.

– Wskazówka/lifehack

#wskazówka #lifehack #informacje

10. Jednym z najważniejszych pytań jest “dlaczego?”. Dlaczego? Między innymi dlatego, że pozwala na zastanowienie się, czy w ogóle potrzebujemy rozwiązać jakiś problem. Jeśli zaczynamy zmagać się z jakimś zadaniem lub problemem, najpierw zadajmy sobie pytania:

— Czy ten problem naprawdę mnie dotyczy?

— Dlaczego w ogóle potrzebuję to rozwiązać?

— Co się stanie, jeśli tego nie zrobię?

— W jaki sposób rozwiązanie tego problemu przyczyni się do osiągnięcia głównych celów, jakie mam?

W niektórych przypadkach po prostu nie potrzebujemy czegoś robić. Jeśli użyjemy pytania “dlaczego mam to robić?” jako filtra, możemy pozbyć się niektórych zadań i problemów, które jedynie zajęłyby nam czas nie przynosząc wymiernych korzyści.

– Wskazówka/lifehack

#wskazówka #lifehack #produktywność

Co najbardziej Ci się spodobało? Daj znać, odpowiadając na ten e-mail lub w komentarzu.  Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz już za 2 tygodnie. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop 🙂

Zachęcam do słuchania mojego podcastu “Podcast Na Zdrowie”: https://sebastianchudziak.pl/nazdrowie/

… oraz śledzenia moich kanałów na YouTube: https://www.youtube.com/c/SebastianChudziak/

https://www.youtube.com/channel/UCWGDvxGuPUH6UCN-GYjgTOw

Sprawdź też wpisy na mojej stronie: https://sebastianchudziak.pl/wszystkie-wpisy/ 

Jeśli chcesz pomóc w rozwoju Newslettera i otrzymywać jeszcze lepsze treści, wypełnij proszę tę ankietę: https://forms.gle/ZK5Bf2jZoCXjMtaK7 

Pozdrawiam, 

SebastianZapisz się:

Jeśli formularz nie jest dostępny lub nie działa, wyłącz dodatki blokujące reklamy/skrypty. Na tej stronie niemal w ogóle nie ma reklam 🙂