Newsletter kalejdoskop

Kalejdoskop to newsletter wysyłany co 2 tygodnie. Zawiera streszczenia artykułów/filmów/badań/nagrań z zakresu funkcjonowania człowieka, zdrowia, aktywności fizycznej, produktywności, rozwoju, psychologii oraz przydatne aplikacje, ciekawostki i wskazówki.


Cześć! 

Dzisiaj niedziela. A skoro niedziela, to… trzeba życzyć przyjemnego czytania! 🙂

1. Istnieje mnóstwo badań naukowych dowodzących, że aktywność fizyczna poprawia zdrowie niemal w każdym aspekcie. Ta poprawa dotyczy zarówno sfery fizycznej, psychicznej jak i społecznej. Ćwiczenia powodują szereg fizjologicznych zmian, nie tylko zmniejszających ryzyko chorób, ale także sprzyjających hamowaniu istniejących. W artykule opisano badanie wskazujące, że w przypadku czynnego nowotworu ćwiczenia fizyczne pomagają aktywnie zwalczać komórki rakowe. Nowotwór nie jest zawsze wyrokiem śmierci i często da się go wyleczyć. W przypadku takiej diagnozy jedną z najgorszych rzeczy jest pozbawienie się wszelkich aktywności i życie w ciągłym stresie. W miarę możliwości powinniśmy przynajmniej próbować zachować aktywny i jak najbardziej zdrowy styl życia.

– Białka związane z wysiłkiem fizycznym hamują wzrost guzów nowotworowych (Artykuł, PL)

https://www.chcemybycrodzicami.pl/aktywnosc-fizyczna-walka-z-rakiem/

#medycyna #nauka #ćwiczenia

2. Paniczne próbowanie zachowania całkowitej prywatności i anonimowości może być trudne i niepotrzebne, jednak z drugiej strony, pozwalanie na śledzenie i dzielenie się wszystkim, co prywatne, wydaje się jeszcze bardziej nierozsądne. Codziennie korzystamy z różnych komunikatorów – które często zbierają ogromne ilości danych o naszych zachowaniach. Jeśli chcesz zachować więcej prywatności, warto jest korzystać z innego, mniej popularnego komunikatora. Aby wybrać bezpieczny, trzeba przyjrzeć się kilku aspektom technicznym, np.: szyfrowaniu danych, sposobie weryfikacji czy modelowi biznesowemu. Najlepsze pod tym względem komunikatory, to według autora materiału: Signal, Session, Wire, Threema.

– Jaki komunikator jest najbezpieczniejszy, czyli zadbaj o prywatność w sieci (Film/audio, PL)

#bezpieczeństwo #prywatność #komunikacja

3. Jednym z kolejnych powodów, aby ograniczać popularne portale społecznościowe jest fakt, że rządzą nimi algorytmy. Być może zapytasz: ale co w tym złego? Złe może być np. to, że algorytmy nie kierują się rozsądkiem czy etyką, ale efektywnością monetyzacji, a więc po prostu zarabianiem. Konkretnym przykładem może być to, że na takich portalach bardziej promowane mogą być treści wzbudzające negatywne emocje. To właśnie strach czy złość skłaniają do udostępniania, komentowania i klikania, a przez aktywny udział użytkownika, portale społecznościowe rosną. I mogą rosnąć kosztem naszego zdrowia psychicznego. Co możemy z tym zrobić? Po prostu ograniczyć korzystanie oraz blokować/ignorować treści budzące negatywne emocje.

– Facebook manipuluje naszymi emocjami – Gosia Fraser, starsza redaktorka Cyberdefence24 (Audio/rozmowa, PL)

#psychologia #manipulacja #emocje

4. Blisko ⅔ aktywnych zawodowo Polaków odczuwa symptomy wypalenia zawodowego. To oznacza, że… jest źle. Każdy człowiek ma inne wartości, które potrzebuje zaspokajać, aby odczuwać satysfakcję z pracy. Dla niektórych będzie to sens i wartość wykonywanych zadań, dla innych możliwość rozwoju i awansowania, dla jeszcze innych zarobki lub możliwość długiego odpoczywania od pracy. Niestety bardzo często praca narzuca na nas ogromny stres, nie daje możliwości rozwoju, a do tego zarobki nie są wystarczające. Rozwiązanie tego problemu dla każdego człowieka może być inne. Czasami jest to konieczność zmiany pracy, a przynajmniej zaakceptowania związanego z nią stresu. Czasami będzie to nauczenie odpoczynku od pracy przez całkowite odcięcie się od niej. Pomóc może też znalezienie pasji/hobby, które będziemy wykonywać poza pracą. To, co warto pamiętać, to fakt, że nie jesteśmy przywiązani do jednego stanowiska, a praca stanowi naprawdę istotny element życia. Powinniśmy odważyć się wprowadzić zmiany, kiedy czujemy, że zachodzi taka potrzeba.

– 65 proc. aktywnych zawodowo Polaków odczuwa symptomy wypalenia zawodowego (Artykuł, PL)

https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/symptomy-wypalenia-zawodowego

#praca #zdrowiepsychiczne #wypalenie

5. Trening może być traktowany jako forma wspierania zdrowia psychicznego. Artykuł opisuje wyniki badania, przeprowadzonego na grupie prawie 300 osób z zespołem lękowym. Zarówno osoby ćwiczące umiarkowanie, jak i osoby ćwiczące ciężko uzyskały poprawę (ciężko = nieco większą) w radzeniu sobie z lękiem, w porównaniu do grupy osób nietrenujących. Ćwiczenia fizyczne są dla nas ewolucyjnie niezbędne, aby funkcjonować poprawnie. W szczególności, że dzisiejszy świat nie wymaga od nas aktywności fizycznej, a narzuca ogromne ilości bodźców stresujących.

– Ćwiczenia wyjątkowo skuteczne w leczeniu lęku (Artykuł, PL)

https://www.esculap.com/news/162668/wiczenia-wyjtkowo-skuteczne-w-leczeniu-lku

Badanie: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0165032721010739?via%3Dihub

Sprawdź też podcast na temat zaburzeń lękowych: https://www.youtube.com/watch?v=pTDfFfT6cqA

#psychiatria #badania #trening

6. Chcesz upewnić się, że dobrze trawisz? Jeśli myślisz o zakwaszeniu żołądka i o magicznym teście z sodą oczyszczoną, to lepiej przestań. Ten test nie ma żadnej wartości, a nawet w ogóle dobre zakwaszenie żołądka nie jest niezbędne, aby dobrze trawić. Trawienie bowiem może się odbywać nawet bez żołądka. Najprostszym testem, aby sprawdzić jak naszym organizmom idzie trawienie, jest… badanie ogólne kału. W nim sprawdzimy, czy występuje zbyt dużo niestrawionych resztek pokarmowych, co jest najlepszym (w stosunku jakość:łatwość:cena) badaniem tego typu.

– Sprawdź, czy dobrze trawisz! Wystarczy jeden test… (Film/audio, PL)

#zdrowie #dieta #trawienie

7. Pompka to podstawowe ćwiczenie o charakterze siłowym i wytrzymałościowym. Niemal każdy wie, jak ona wygląda, ale nie każdy potrafi ją wykonać. A jeśli potrafi wykonać, to często zwykła pompka przestaje wystarczać. Możemy bardzo łatwo manipulować tym, jak trudno będzie wykonać pompkę. Różnica w trudności wykonania będzie zależała od tego, czy ustawimy większość ciężaru ciała poniżej, czy powyżej punktu podparcia. Najłatwiej będzie wykonać pompkę stojąc w lekkim oparciu o coś (np. o stół). Trudniejsze będą wersje, gdzie nogi są wyżej niż ręce. W materiale pokazane są różne formy modyfikowania pompek, aby dopasować je do swoich możliwości.

– The Power of Push-Up Weight! (Film, ENG)

#trening #pompka #siłownia

8. Zbiór wielu materiałów na temat pandemii koronawirusa w formie filmów (audio), zwykle z odniesieniami do literatury naukowej. W przystępny sposób omówione zostało wiele kwestii dotyczących choroby i postępowania z nią. Niektóre materiały pochodzą z początków pandemii, inne z ostatnich miesięcy – można też w ten sposób prześledzić pewne trendy i to, jak zmieniało się podejście np. do izolowania się czy szczepionek.

– Koronawirus SARS CoV-2. Covid-19. Testy na koronawirusa (Playlista video/audio, PL)

#nauka #medycyna #koronawirus

9. Wyszukiwarka pełnych artykułów i opracowań naukowych, które często nie są dostępne bezpłatnie. Wystarczy wkleić link do takiego artykułu np. z PubMedu i często znajdziemy pełną wersję. Portal powstał zgodnie z wiarą, że nauka powinna być dostępna dla każdego. Gdyby link nie działał, można znaleźć aktualny np. przez wikipedię lub wyszukiwarki internetowe.

– Sci-Hub (Strona internetowa)

https://sci-hub.se/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Sci-Hub

#nauka #wiedza #informacje

10. Jak daleko można dotrzeć w… godzinę? Albo 20 minut? Albo 2 godziny? Planujesz podróż rowerem lub pieszo i chcesz ocenić jak daleko możesz dotrzeć w danym czasie? Po prostu wybierz punkt startowy, wskaż sposób transportu i podaj czas. Ta aplikacja pozwoli na zaplanowanie ciekawych wycieczek lub wyzwań sportowych, na które być może samodzielnie byś nie wpadł(a) 🙂

– TravelTime Map (Aplikacja, ENG)

https://app.traveltime.com/search

#ciekawostki #lifehack #aplikacja

Co najbardziej Ci się spodobało? Daj znać, odpowiadając na ten e-mail lub w komentarzu.  Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz już za 2 tygodnie. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop 🙂

Zachęcam do słuchania mojego podcastu “Podcast Na Zdrowie”: https://sebastianchudziak.pl/nazdrowie/

… oraz śledzenia moich kanałów na YouTube: https://www.youtube.com/c/SebastianChudziak/

https://www.youtube.com/channel/UCWGDvxGuPUH6UCN-GYjgTOw

Sprawdź też wpisy na mojej stronie: https://sebastianchudziak.pl/wszystkie-wpisy/ 

Jeśli chcesz pomóc w rozwoju Newslettera i otrzymywać jeszcze lepsze treści, wypełnij proszę tę ankietę: https://forms.gle/ZK5Bf2jZoCXjMtaK7 

Pozdrawiam, 

Sebastian



Zapisz się:

Jeśli formularz nie jest dostępny lub nie działa, wyłącz dodatki blokujące reklamy/skrypty. Na tej stronie niemal w ogóle nie ma reklam 🙂