Newsletter kalejdoskop

Kalejdoskop to newsletter wysyłany co 2 tygodnie. Zawiera streszczenia artykułów/filmów/badań/nagrań z zakresu funkcjonowania człowieka, zdrowia, aktywności fizycznej, produktywności, rozwoju, psychologii oraz przydatne aplikacje, ciekawostki i wskazówki.


Cześć! 

Dzisiaj nieco więcej treści trudnych, wymagających, zmuszających do myślenia, dla osób ambitnych, inteligentnych i lubiących wyzwania. Czyli właśnie dla Ciebie! Miłego czytania 🙂

1. Celem mediów społecznościowych jest monetyzacja Twojej uwagi. Innymi słowy, dzięki temu, że korzystasz z social mediów, ich twórcy mogą zarabiać (np. na reklamach i poleceniach). Co logiczne, aby twórcy zarabiali jak najwięcej, konieczne jest jak najbardziej skuteczne przyciąganie Twojej uwagi. I niestety, wykorzystywane są do tego techniki psychologiczne związane z manipulacją i korzystaniem z różnego rodzaju błędów kognitywnych, na które jesteśmy podatni. Dodatkowo, różnego rodzaju algorytmy (nie tylko mediów społecznościowych, ale też np. banków lub wyszukiwarek internetowych) mogą zbierać o nas wyjątkowo szczegółowe dane, służące dalej do profilowania. Przez to możemy być np. bardziej podatni na konkretne zakupy, a dodatkowo w znaczącym stopniu może to naruszać naszą prywatność. Aby chronić się przed tym wszystkim, można m.in.: nie zgadzać się na personalizację danych, usuwać historię aktywności, korzystać z różnych źródeł i wyszukiwarek, a nawet “zatruwać” dane, np. wyszukując treści niezgodne z zainteresowaniami.

– Czym jest bańka informacyjna, czyli dlaczego nie widzisz większości Internetu? (Film, PL)

Sprawdź też podcast: https://sebastianchudziak.pl/pnz11/

#socialmedia #psychologia #informacje

2. Lista kilkunastu metod manipulacji wykorzystujących psychiczne podatności innych ludzi, pomagających osiągnąć skuteczniej efekty w postaci przekonania kogoś, sprzedaży, wywarcia wpływu itp:

— Użycie wabika przy sprzedaży: jeśli chcesz sprzedać 2 produkty (jeden tańszy, drugi droższy), to dodaj też trzeci (drogi) produkt, aby drugi nie wydawał się już tak drogi.

— Zwróć uwagę na otoczenie (w tym np. otaczające Cię akcesoria) – może mieć ono na nas wpływ na poziomie podświadomym.

— Naśladuj mowę ciała rozmówcy, aby bardziej się mu spodobać.

— Mów szybko, jeśli ktoś się z Tobą nie zgadza. Mów wolno, jeśli słuchacze się z Tobą zgadzają.

— Podaj cenę sprzedawanego produktu w inny sposób, np. 300 groszy zamiast 3 złote. To rozprasza odbiorcę i może sprawić, że ktoś łatwiej zgodzi się na zakup.

— Poproś o przysługę kogoś, kto jest już zmęczony pracą. Prawdopodobnie łatwiej się na to zgodzi. Pamiętaj jednak, aby później się odwdzięczyć.

— Obrazek z oczami może sprawić, że ludzie będą się przy nim lepiej zachowywać. Będą mieć wrażenie, że są obserwowani.

— Użyj rzeczownika określającego przynależność do jakiejś grupy, zamiast zwykłego czasownika, aby mieć większy wpływ na zachowanie drugiej osoby.

— Delikatne przestraszenie kogoś (w formie żartu) może sprawić, że łatwiej zgodzi się on, aby Ci w czymś pomóc.

— Skup się na tym, co druga osoba może zyskać (np. przy sprzedaży produktu).

— Spróbuj uświadomić komuś skrajność jego poglądów, aby zwiększyć szansę, że zmieni je on z czasem.

— Dodaj zmiękczające określenie w stylu “to oczywiście może być przypadek” w swoim twierdzeniu, aby łatwiej przekonać innych.

— Delikatne dotknięcie kogoś w ramię może pomóc Ci skuteczniej oddziaływać na tę osobę.

— W argumentacji powiedz komuś, że “może się z Tobą nie zgadzać”, aby… łatwiej się z Tobą zgodził.

Pamiętaj, aby nie wykorzystywać tych metod w celu osiągania wyłącznie własnych korzyści – jest to nieetyczne. Niektóre z metod mogą być uznane za bardziej etyczne, jeśli nie mają na celu wykorzystania kogoś, ale np. wyprowadzenie danej osoby z oczywistego błędu. Tego typu techniki trzeba znać, aby umieć się przed nimi chronić.

– 14 technik manipulacji, których warto unikać (Artykuł, PL)

https://businessinsider.com.pl/rozwoj-osobisty/techniki-manipulacji-jak-manipulowac-ludzmi-i-jak-tego-unikac/72bh99t

#psychologia #perswazja #manipulacja

3. Rozmowa na temat pieniędzy z… księdzem. I to majętnym, przedsiębiorczym księdzem. Wydaje się to mało możliwe, ale jednak. Nawet w takim zawodzie zdarzają się osoby, które rozumieją, że pieniądze i bogacenie się nie są niczym złym, a wręcz przeciwnie. Jeśli jesteś dobrym człowiekiem, to pieniądze pozwolą Ci czynić dobro na jeszcze większą skalę. Z rozmowy dowiemy się też m.in., dlaczego nie powinno się pomagać ubogim dając im pieniądze lub rzeczy (nie niweluje to przyczyny problemu), dlaczego warto edukować ludzi na temat pieniędzy (większa świadomość = mniej problemów, większa zaradność w życiu) oraz jak myśleć przedsiębiorczo (skalować biznes, myśleć o dawaniu wartości).

– FBO 008: Zostań milionerem i zachowaj pion! Rozmowa o pieniądzach z ks. Jackiem Stryczkiem (Podcast, PL)

#pieniądze #finanse #jakośćżycia

4. Model PERMA zakłada, że na ludzki dobrostan składa się 5 elementów:
— pozytywne emocje

— zaangażowanie

— relacje

— poczucie sensu i znaczenia

— osiągnięcia

Skupienie się na rozwoju w tych właśnie obszarach pomaga poprawić ogólne poczucie szczęścia, zdrowie i zadowolenie. Nie ma jednej i skutecznej drogi postępowania, która byłaby uniwersalna dla każdego człowieka. U każdego bardziej lub mniej rozwinięte będą różne obszary i to do Ciebie należy sprawdzenie, na czym najlepiej jest się skupić. W artykule/filmie/podcaście znajdziesz dokładne wyjaśnienie poszczególnych elementów modelu PERMA, dzięki czemu lepiej zrozumiesz każdy aspekt. Pamiętaj, że w życiu warto kierować się zasadą pareto: za większość osiąganego efektu odpowiada niewielka część rzeczy, które robimy. Właśnie w te, warto inwestować.

– Model Perma. Najważniejsza inwestycja w Twoim życiu! (Film/audio, PL)

– Model PERMA – co wpływa na nasze szczęście? (Artykuł, PL)

#szczęście #jakośćżycia #dobrostan

5. Czy trening w stylu “One Punch Man” jest skuteczny? Zakłada on robienie codziennie: 100 przysiadów, 100 brzuszków, 100 pompek oraz 10 km biegania. Odpowiedź na to pytanie jest jak zwykle prosta: to zależy. Taki trening będzie skutecznie rozwijał wytrzymałość i kondycję, jeśli będziemy w stanie się z niego zregenerować. Niestety jednak nie będzie on wyjątkowo korzystny dla ogólnego zdrowia i nie będzie promował proporcjonalnego rozwoju. Brakuje w nim ćwiczenia przyciągającego, np. podciągania. Dodatkowo nie zakłada on progresji lub zmienności treningowej, jest powtarzalny i daje zbyt mało czasu na regenerację. Tyczy się to każdego rodzaju treningu w stylu “codziennie rób X”. Nasze ciała potrzebują regeneracji, a jej czas jest proporcjonalny do wysiłku – często wynosi kilka dni. Dodatkowo dobrze jest wprowadzać różnorodność. Wykonywanie tylko kilku ćwiczeń może prowadzić do dysproporcji sił. Jeśli jesteś w stanie wykonywać bez problemu np. 100-150 powtórzeń jakiegoś ćwiczenia w niedługim czasie, zamień to ćwiczenie na trudniejszy wariant.

– Train Like One Punch Man (Does It Really Work?) (Film, ENG)

#ćwiczenia #trening #aktywnośćfizyczna

6. Niektóre ćwiczenia są proste, skuteczne i nie wymagają sprzętu do ćwiczeń. Pozwalają utrzymać ciało w ogólnej sprawności, mobilności, zadbać o równowagę sił różnych mięśni oraz zmniejszają chroniczne napięcia mięśni. Dobrze jest zaplanować takie ćwiczenia w kalendarzu lub wykonywać je wspólnie z domownikami – wtedy łatwiej wejdą w nawyk. Wystarczy kilka minut każdego dnia, aby je wykonać, a Twoje ciało z pewnością Ci za to podziękuje 🙂

– The BEST “NO Equipment” Exercise You Should Try! (Film, ENG)

– Never Skip This Exercise Again! (Film, ENG)

– 7 ćwiczeń, które warto robić codziennie (Film, PL)

#zdrowie #sprawność #ćwiczenia

7. Naltrekson to substancja stosowana m.in. w terapii przeciwdziałającej uzależnieniu od opioidów i alkoholu. Spożywanie jego małych dawek (Low-dose naltrexon, LDN) może być, choć nie jest to potwierdzone naukowo, pomocny w chorobach takich jak np. stwardnienie zanikowe boczne, choroba Alzheimera, nowotwory, autyzm, choroba Parkinsona, depresja czy choroba Hashimoto. Artykuł opisuje w szczegółowy i naukowy sposób możliwe sposoby działania LDN, dostępną aktualnie literaturę naukową na ten temat i problemy, jakie stoją na drodze, aby tego typu terapię uznać za skuteczną. Jak to często bywa, główne przeszkody opierają się o niewystarczającą skuteczność w rzetelnych badaniach naukowych. Przez rzetelność należy w tym przypadku rozumieć m.in. badanie długoterminowe, z użyciem placebo, na dużej liczbie pacjentów. W naprawdę wielu przypadkach związanych ze stosowaniem leków, wybiórczych diet czy różnych terapii, opieramy się na dowodach anegdotycznych, co jest jednym z podstawowych błędów.

– Low Dose Naltrekson – terapia naltreksonem w niskiej dawce (Artykuł, PL)

#medycyna #farmacja #nauka

8. Świetny artykuł opisujący czasy, w których nie trzeba było badać skutków ubocznych ani długotrwałego wpływu produktów, aby wprowadzać je do powszechnego stosowania. Pervitin (a w zasadzie metamfetamina) miał być cudownym środkiem wpływającym korzystnie na pracę mózgu, dodającym energii, usuwającym zmęczenie, a nawet depresję. Problem w tym, że jak niemal każdy silny stymulant, prowadzi do wyniszczenia organizmu. Póki co, najskuteczniejszą metodą poprawienia poziomu energii i samopoczucia, jest po prostu zdrowy tryb życia.

– Pervitin w III Rzeszy. Nawet gospodynie domowe faszerowały się metamfetaminą (Artykuł, PL)

#ciekawostki #medycyna #zdrowie

9. Istnieją dobrzy ludzie, istnieją całkowicie przeciętni i niestety istnieją także oszuści, którzy potrafią zniszczyć życie innych dla własnej korzyści. Do tej ostatniej grupy należą wszelkie osoby, próbujące w nieuczciwy sposób sprzedawać starszym osobom akcesoria (zwykle AGD) za wielokrotnie wyższą cenę. W materiale video zobaczymy relację z takich właśnie “pokazów”, na które zapraszane są różne osoby. Każdy z nas powinien mieć świadomość jak działają tacy oszuści i jakimi metodami się posługują, aby być w stanie przestrzegać naszych znajomych i rodzinę (szczególnie osoby starsze). My, jeśli mamy świadomość możemy choć odrobinę pomagać w przeciwdziałaniu takim oszustom: nagłaśniać takie incydenty, umawiać się z oszustami na fałszywe dane oraz, w miarę możliwości, zgłaszać tego typu zdarzenia do służb – byle nie telefonicznie, bo zgłoszenie telefoniczne prawdopodobnie nie zostanie nawet przyjęte.

– Kolejny pokaz garnków, zawiadamiamy Policję, a organizator wyjaśnia przed kamerą. Uczciwi? (Film, PL)

#bezpieczeństwo #manipulacja #psychologia

10. Portal internetowy, w którym znajdziesz analizę różnego rodzaju treści pseudonaukowych, teorii spiskowych, manipulacji, problemów ze sposobem przekazywania treści przez media itp. Dodatkowo, treści przekazywane są często w sposób z delikatnym przymrużeniem oka. Oczywiście, nie powinniśmy ufać temu portalowi bezwzględnie (tak jak i w każdym innym przypadku). Pamiętajmy po prostu, że zdecydowana większość treści pseudonaukowych i teorii spiskowych opiera się o błędy poznawcze, wykorzystuje strach i dowody anegdotyczne. Nauce można ufać zawsze i tak długo, dopóki nie jest ona przekupiona.

– RationalWiki (Strona internetowa, ENG)

https://rationalwiki.org

#prawda #fałsz #nauka

Bonus: Ile podciągnięć na drążku zrobisz w ciągu godziny? 😉

Co najbardziej Ci się spodobało? Daj znać, odpowiadając na ten e-mail lub w komentarzu.  Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz już za 2 tygodnie. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop 🙂

Zachęcam do słuchania mojego podcastu “Podcast Na Zdrowie”: https://sebastianchudziak.pl/nazdrowie/

… oraz śledzenia moich kanałów na YouTube: https://www.youtube.com/c/SebastianChudziak/

https://www.youtube.com/channel/UCWGDvxGuPUH6UCN-GYjgTOw

Sprawdź też wpisy na mojej stronie: https://sebastianchudziak.pl/wszystkie-wpisy/ 

Jeśli chcesz pomóc w rozwoju Newslettera i otrzymywać jeszcze lepsze treści, wypełnij proszę tę ankietę: https://forms.gle/ZK5Bf2jZoCXjMtaK7 

Pozdrawiam, 

Sebastian



Zapisz się:

Jeśli formularz nie jest dostępny lub nie działa, wyłącz dodatki blokujące reklamy/skrypty. Na tej stronie niemal w ogóle nie ma reklam 🙂