Newsletter kalejdoskop

Kalejdoskop to newsletter wysyłany co 2 tygodnie. Zawiera streszczenia artykułów/filmów/badań/nagrań z zakresu funkcjonowania człowieka, zdrowia, aktywności fizycznej, produktywności, rozwoju, psychologii oraz przydatne aplikacje, ciekawostki i wskazówki.


Cześć!

Tym razem sporo treści i to niekoniecznie łatwych w odbiorze. Dlatego zamiast przeciągać wstęp, życzę przyjemnego zapoznawania się z wiedzą 🙂

1. Nowe, ciekawe badania dotyczące kwasów omega-3. Ogólna wiedza naukowa wskazuje na ich korzystne działanie na wiele aspektów: zmniejszenie poziomu trójglicerydów, zmniejszenie stanów zapalnych i nadciśnienia, poprawa funkcjonowania umysłowego, a także zmniejszenie tendencji do depresji i lęku. Co jednak ciekawe i niepokojące, badania wskazują, że suplementacja omega-3 (EPA i DHA) może zwiększyć ryzyko migotania przedsionków (czyli najczęstsze zaburzenie rytmu serca, polegające na nieskoordynowanym pobudzeniu). To ryzyko zwiększało się wraz z dawką i dochodziło do “30% większej szansy”. Czy to oznacza, że nie warto przyjmować omega-3? W żadnym wypadku. Nadal istnieją silnie udowodnione i bardzo korzystne w skutkach efekty ich przyjmowania. Póki co trzeba jedynie przyglądać się nowym badaniom i w razie potrzeby reagować.

– Safety Spotlight: Omega-3 fatty acid supplementation can increase the risk of atrial fibrillation (Artykuł, ENG) https://examine.com/members/deep-dives/article/safety-spotlight-omega-3-fatty-acid-supplementation-can-increase-the-risk-of-atrial-fibrillation/

Zbiór badań dotyczących omega-3: https://examine.com/supplements/fish-oil/

#nauka #dieta #zdrowie

2. Sukces biznesowy – jak go osiągnąć? Oczywiście jedyną odpowiedzią na to pytanie jest “to zależy”. A zależy to od naprawdę ogromnej ilości czynników, wśród których oprócz wysokiej inteligencji czy umiejętności komunikacyjnych należy wspomnieć “dobre” pochodzenie. Dobry start w postaci np. przedsiębiorczych rodziców bez wątpliwości pozwala przegonić innych, o ile jest dobrze wykorzystany. Niestety panuje popularne przekonanie, że każdy człowiek może osiągnąć biznesowy sukces po prostu ciężko pracując. W wielu przypadkach będzie to nie tyle niemożliwe, co po prostu bardzo trudne. Możemy opierać się o doświadczenia innych przedsiębiorców, jednak dziś czasy są inne, a dodatkowo miejmy na uwadze tzw. błąd przeżywalności. Zaakceptujmy, że z dużym prawdopodobieństwem nie osiągniemy szybko tego, co najlepsi. Ci mogli mieć dużo szczęścia i opieranie się na ich przykładzie wywoła tylko frustrację. Jeden z takich przypadków opisany jest w poniższym artykule: jest to historia człowieka, który przed trzydziestką osiągnął niesamowity sukces biznesowy, jednak po drodze, dzięki dobrym kontaktom miał “odrobinę” więcej szczęścia niż inni. 

Co możemy zrobić my? Przede wszystkim:

— Buduj relacje i utrzymuj kontakty z właściwymi ludźmi. Słynne “znajomości” można sobie stworzyć.

— Reprezentuj coś wartościowego. Jeśli jesteś osobą bez pasji i bez ambicji, będziesz przyciągać i otaczać się podobnymi ludźmi.

— Rozwijaj się, ucz się, zdobywaj wiedzę i doświadczenie. Im będziesz lepszy(-a), tym łatwiej będzie Ci zrobić coś, co osiągnie wysokie wyniki.

— Pokazuj światu to, co robisz. Nie bój się wystawić się na światło dzienne, nie bój się mówić o tym.

— Próbuj. Eksperymentuj. Doświadczaj.

– Jak zostać człowiekiem sukcesu: poradnik w pięciu krokach (Artykuł, PL)

Inspiracje, wiedza, ciekawostki – kanał “Przygody Przedsiębiorców”: https://www.youtube.com/c/PrzygodyPrzedsiębiorców/

Błąd przeżywalności: https://sebastianchudziak.pl/blad-selekcji-blad-przezywalnosci-przykladzie-zdrowia-sportu/

#sukces #biznes #osiągnięcia

3. Istnieje pewna taktyka “ucieczki” stosowana świadomie lub nie przez różnych aktywistów. Stosowana jest jako forma wycofania w przypadku ataku na ich tezy. Nazywa się „motte-and-bailey” i chyba nie ma na nią dobrego tłumaczenia – jest formą argumentacji i nieformalnym błędem, w którym argumentujący łączy dwa podobne stanowiska, jedno skromne i łatwe do obrony („motte”) i jedno o wiele bardziej kontrowersyjne („bailey”). Argumentujący opiera się na jakimś kontrowersyjnym, silnym stwierdzeniu, ale gdy zostaje zakwestionowany, upiera się, że opiera się na innym, o wiele łagodniejszym. Przykładem może być hasło “KillAllMen” – gdy zakwestionujemy je, używający hasła może odpowiedzieć, że “przecież nie chcemy zabić wszystkich mężczyzn, a to hasło to tylko przejaw frustracji”.

– Motte-and-bailey fallacy (Artykuł, ENG)

https://en.wikipedia.org/wiki/Motte-and-bailey_fallacy

– Ulubiona taktyka aktywistów politycznych (Film, PL)

#argumentacja #retoryka #manipulacja

4. Kojarzysz metodę burzy mózgów? Badania wskazują, że ta metoda jest nieefektywna i zmniejsza kreatywność jej uczestników. Dużo bardziej kreatywni jesteśmy w samotności, szczególnie gdy się “wyluzujemy”. Kreatywność może wynikać z potrzeby ulepszenia czegoś, co nas psychicznie uwiera. Może też wynikać niemal wyłącznie z chęci uzyskania satysfakcji z tworzenia czegoś. Nie zawsze trzeba się swoją twórczością dzielić, szczególnie, jeśli nie jesteśmy na to gotowi.  Niemal każdy człowiek może być twórczy, jednak trzeba stworzyć sobie ku temu warunki. Czasami jakiś nowy pomysł będzie dziełem przypadku, ale przypadkom także możemy (a nawet powinniśmy) pomagać. Pozwólmy sobie czasem na bycie dzieckiem. Na popełnianie błędów, na próbowanie. Pracujmy nad tym, aby nie bać się oceny innych ludzi – oni i tak zazwyczaj są skupieni na sobie. Spróbujmy także myśleć dywergencyjnie. Oznacza to, że warto tworzyć wiele opcji, także tych pozornie absurdalnych. Innymi słowy: eksperymentujmy. Dodatkowo pamiętaj o tym, aby się wysypiać, zdrowo odżywiać i od czasu do czasu poćwiczyć. Generalne dobre zdrowie wspiera pracę mózgu na wiele różnych sposobów.

– Podkręć swoją kreatywność. „Odrzuć strach przed oceną” (Artykuł, PL)

https://www.focus.pl/artykul/podkrec-swoja-kreatywnosc

#kreatywność #praca #mózg

5. Czy możemy wykorzystać piwo bezalkoholowe jako… napój izotoniczny w czasie lub po ćwiczeniach fizycznych? Wiele wskazuje na to, że częściowo tak. Piwo bezalkoholowe spełnia częściowo kryteria napoju izotonicznego, czyli takiego, który ma podobne ciśnienie osmotyczne do tego w surowicy naszej krwi. Oznacza to, że taki napój będzie stosunkowo łatwo i szybko absorbowany przez organizm. Piwo bezalkoholowe ma jednak niewielkie ilości sodu, a sód należy uzupełniać w przypadku intensywnych i długo trwających wysiłków. Czy możemy w ten sposób użyć piwa zawierającego alkohol? Niekoniecznie, ponieważ będzie ono wtedy hipertoniczne – tzn., że organizm będzie potrzebował dużej ilości czasu na zaabsorbowanie substancji w nim zawartych. Podsumowując: spożycie dobrej jakości piwa bezalkoholowego wydaje się ciekawą opcją na uzupełnienie utraconych płynów i węglowodanów.

– Is non-alcoholic beer really isotonic – and can you use it as a sports drink? (Artykuł, ENG)

#ciekawostki #ćwiczenia #nawodnienie

6. Palenie papierosów to szkodliwy, negatywny i wyniszczający nałóg. Koszty palenia papierosów ponoszą wszyscy ludzie: od konieczności leczenia palaczy przez systemy opieki zdrowotnej opłacane z naszych podatków, przez marnowanie czasu palących pracowników, aż po wyzysk taniej siły roboczej w związku z produkcją tej używki. Zawarta w papierosach nikotyna oddziałuje na różne partie naszego mózgu dając jej szybką, chwilową nagrodę. Istnieje wiele mechanizmów powodujących uzależnienie i niestety często nie jesteśmy w stanie ich łatwo kontrolować. Tylko praca nad tymi mechanizmami i poszukiwanie własnej drogi radzenia sobie z nałogiem są owocujące i w większości przypadków przyniosą pozytywne efekty. Gdy rzucamy palenie, mózg podpowiada nam, że “tylko jeden dymek” dzieli nas od przyjemności – stąd jest tak wiele prób nieskutecznego rzucenia tego nałogu.

– Dlaczego tak trudno rzucić palenie? (Film, PL)

#nałogi #używki #papierosy

7. Uważasz, że cholesterol powinien być jak najniższy, powinno się patrzeć tylko na proporcje HDL:LDL oraz obniżać cholesterol za pomocą statyn? Gdyby cofnąć Cię w czasie o 20 lat, zapewne miał(a)byś rację i Twoja wiedza byłaby zgodna z ówczesną wiedzą naukową. Aktualnie jednak dostępne są przekrojowe badania opisujące, że wspomniane markery dotyczące cholesterolu nie są zbyt skuteczne. Istnieją inne, bardziej skuteczne, opierające się o różne proporcje, np. konkretnych frakcji cholesterolu do trójglicerydów. Innym z nowoczesnych markerów jest tzw. cholesterol resztkowy, który możesz obliczyć odejmując wynik Twojego HDL+LDL od cholesterolu całkowitego. Jeśli wynik jest niższy niż 17, to świetnie, ten wskaźnik będzie działać na Twoją korzyść. Dodatkowo należy pamiętać, że zbyt niskie wartości cholesterolu mogą również świadczyć negatywnie o naszym zdrowiu – jednak ciężko określić czy jest to przyczyna, skutek, czy może wynika to z jeszcze innego czynnika.

– Zapomnij o całkowitym cholesterolu i LDL: 3 nowoczesne markery ryzyka chorób sercowo-naczyniowych (Film, PL)

– MIT: Cholesterol powinien być jak najniższy… Czym grozi „za niski” cholesterol? (Film, PL)

#cholesterol #medycyna #badania

8. Ile mięśni możesz zbudować? Zazwyczaj mało, o ile nie stosujesz dopingu. O tym, ile mięśni można zbudować decyduje kilka czynników, wśród których jednym z najważniejszych są geny. Jednym z nich jest gen ACTN3, określany jako “gen prędkości”. Wpływa on nie tylko na możliwości budowania siły, szybkości oraz dużej ilości mięśni, ale także na mniejsze ryzyko odniesienia kontuzji czy regenerację powysiłkową. Inne kryterium budowania mięśni, to rozmiar kości (czyli także głównie predyspozycje genetyczne). Osoba obdarzona grubą i ciężką masą kostną będzie wyglądała na większą i silniejszą oraz będzie mieć większe predyspozycje do rozbudowy mięśni. Istnieją także wzory do obliczania maksymalnych możliwości budowania mięśni na podstawie grubości kości. Kolejny element kluczowy dla budowania mięśni, to sprawność układu endokrynologicznego. Czynniki związane z czułością receptorów androgenowych czy poziomem hormonów tarczycy mogą wpływać w znacznym stopniu na możliwości budowania masy mięśniowej. Podsumowując: oprócz dobrych genów i oczywistych czynników (trening, dieta) ważne są także czynniki hormonalne. Stąd warto dbać o swoje zdrowie i wykonywać badania.

– Co NAPRAWDĘ Decyduje Ile Zbudujesz Mięśni? (Film, PL)

#mięśnie #ćwiczenia #kulturystyka

9. Czasami trzeba napisać na kartce jakieś hasło lub wyraz. Byc może potrzebujesz napisać swoje imię na identyfikatorze. Ale… czasami zabraknie miejsca, a czasami zostanie go zbyt wiele. Metodą, aby rozłożyć litery równo na kartce jest policzenie ilości liter danego hasła, a następnie zaznaczenie na kartce małych kropek, po jednej, dla każdej litery. I tak, jeśli na kartce chcesz napisać hasło “ZDROWIE”, potrzebujesz rozmieścić 7 kropek. Jeśli naniesiesz kropki nierówno, po prostu je popraw. Jeśli kropki będą już w miarę równo rozłożone, zacznij pisać na nich litery. Jest to prosta i skuteczna metoda oszacowania wielkości/szerokości liter, które będziemy pisać. 

– Wskazówka

#przydatne #ciekawostki #lifehack

10. Trening na ściance wspinaczkowej to coś pomiędzy gimnastyką, kalisteniką, siłownią i elementami cardio. Jest to ćwiczenie praktycznych i przydatnych w życiu umiejętności, które mogą nawet przydać się w sytuacjach kryzysowych. Dobrze jest wprowadzać różnorodność do swoich treningów – to zwiększa ogólną sprawność fizyczną. W materiale znajdziesz relację z mojego nowego kanału na YouTube, w którym omawiam moje początki przygody ze wspinaczką. Nie zapomnij o subskrypcji 🙂

– Ścianka wspinaczkowa – wrażenia po pierwszych kilku razach | Skypark Olimp Lublin [#5] (Film, PL)

#ćwiczenia #wspinaczka #trening

Co najbardziej Ci się spodobało? Daj znać, odpowiadając na ten e-mail lub w komentarzu.  Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz już za 2 tygodnie. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop 🙂

Zachęcam do słuchania mojego podcastu “Podcast Na Zdrowie”: https://sebastianchudziak.pl/nazdrowie/

… oraz śledzenia moich kanałów na YouTube: https://www.youtube.com/c/SebastianChudziak/

https://www.youtube.com/channel/UCWGDvxGuPUH6UCN-GYjgTOw

Sprawdź też wpisy na mojej stronie: https://sebastianchudziak.pl/wszystkie-wpisy/ 

Jeśli chcesz pomóc w rozwoju Newslettera i otrzymywać jeszcze lepsze treści, wypełnij proszę tę ankietę: https://forms.gle/ZK5Bf2jZoCXjMtaK7 

Pozdrawiam, 

Sebastian



Zapisz się:

Jeśli formularz nie jest dostępny lub nie działa, wyłącz dodatki blokujące reklamy/skrypty. Na tej stronie niemal w ogóle nie ma reklam 🙂