Newsletter kalejdoskop

Kalejdoskop to newsletter wysyłany co 2 tygodnie. Zawiera streszczenia artykułów/filmów/badań/nagrań z zakresu funkcjonowania człowieka, zdrowia, aktywności fizycznej, produktywności, rozwoju, psychologii oraz przydatne aplikacje, ciekawostki i wskazówki.


Cześć! 

Jak tam Twoje samopoczucie? Dobre, czy bardzo dobre? Mam nadzieję, że bardzo dobre – w końcu masz przed sobą kolejny numer newslettera Kalejdoskop 🙂

Miłego czytania!

1. Jak często chodzisz? Domyślam się, że zazwyczaj codziennie. Czy jednak chodzisz wystarczająco wiele? Różne szacunki wskazują na to, że warto wykonywać dziennie co najmniej 5-10 tysięcy kroków. Oczywiście – im bardziej pracujesz siedząc, tym bliżej górnej granicy warto mierzyć. Chodzenie to podstawowa aktywność fizyczna, która wpływa korzystnie na organizm w wielu aspektach. Dodatkowo – pomaga w spalaniu kalorii. Z filmu dowiesz się nie tylko, że warto chodzić, ale też jak chodzić, aby zmaksymalizować korzyści. A co zrobić, jeśli nie masz zbyt wielu okazji do chodzenia? Wypróbuj następujące:

— Rozmowy telefoniczne wykonuj spacerując

— Idź do sklepu, który jest dalej

— Wysiądź 2 przystanki wcześniej

— Zamiast spotykać się ze znajomymi siedząc, zaproponuj spacer

– Chód to ŻYCIE. Zacznij się ruszać ! (Film, PL)

#ruch #zdrowie #chód

2. Dawno dawno temu, producenci wyrobów tytoniowych manipulowali opinią publiczną oraz częściowo wpływali na naukowców sugerując, że palenie papierosów ma korzystny wpływ na zdrowie. Na szczęście nie udało im się utrzymać tego trendu, ponieważ z paleniem wiążą się bardzo poważne negatywne skutki zdrowotne. Podobna sytuacja dotyczy cukru. Istnieją dosyć poważne doniesienia i raporty wskazujące na to, że naukowcy byli finansowani przez korporacje produkujące słodkie produkty żywieniowe. Mieli oni przez to minimalizować związek np. między spożywaniem cukru oraz nadwagą i otyłością. Całą winą obarczono tłuszcze nasycone, które – jak się okazało – nie są aż tak szkodliwe (choć nie są też zdrowe). Dlatego czasami nadal spotkamy zalecenia, aby jeść więcej “płatków śniadaniowych” zamiast jajecznicy – a to może być bardzo niekorzystne dla naszego zdrowia.

– Producenci cukru manipulowali badaniami podobnie jak przemysł tytoniowy? Zaskakujące ustalenia (Artykuł, PL)

https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/cukier-choroby-serca-przemysl-cukrowniczy,25,0,2153497.html

#cukier #nauka #badania

3. Ego to jedna z trzech struktur osobowości – obok id i superego. Wszystkie trzy wymienione to zbiory pewnych procesów odpowiadających za nasze zachowania i mających własne źródła. Wszystkie 3 działają jednocześnie, jednak tylko ego należy utożsamiać z racjonalnością i kontrolą.

Id – opisuje procesy, które wydają się nie podlegać naszej kontroli. To procesy impulsywne, które można porównać do małych, nieświadomych, rozkapryszonych dzieci.

Ego – to zdolność radzenia sobie z rzeczywistością. W pewnym sensie funkcją tych procesów jest zaspokajanie potrzeb id. Zastępuje zasadę przyjemności zasadą rzeczywistości. Powstrzymuje pewne impulsy i spełnia je wtedy, kiedy będzie na to odpowiedni czas.

Superego – inaczej “nadjaźń”, to procesy wykraczające poza rzeczywistość, np. sumienie, ideały czy moralność. 

Dlaczego ego się broni? Konflikty pomiędzy id, ego i superego mogą powodować w umyśle człowieka dyskomfort, napięcie i lęk. Dlatego właśnie umysł wytworzył mechanizmy obronne, które z natury nie są negatywne, jednak używane całkowicie nieświadomie i bez kontroli mogą takie się stać. Należą do nich:

— Wyparcie – wyrzucenie z pamięci myśli, pragnień, wspomnień, często tych, powodujących wstyd, poczucie winy itp.

— Projekcja – przypisywanie innym uczuć i przeżyć, do których sami się nie przyznajemy.

— Przemieszczenie – zmiana celu własnych emocji na bardziej niewinny i mniej groźny.

— Zaprzeczanie – pozbywanie się faktów zewnętrznych, analogicznie do wyparcia, gdzie pozbywamy się faktów wewnętrznych. Występuje np. w przypadku poważnego zagrożenia zdrowia, gdy ludzie zaprzeczają, że dzieje się coś ważnego.

— Racjonalizacja – zaprzeczanie motywom działania z uzasadnieniem, które wydaje się bardziej logiczne niż własne impulsy. Np.: “nie jest mi smutno, że nie zostałem zaproszony, bo i tak nie chciałem tam iść”.

— Sublimacja – przeniesienie energii psychicznej z celów społecznie niepożądanych, na pożądane.

– MECHANIZMY OBRONNE ego – kiedy i dlaczego je stosujemy? (Film/audio, PL)

#psychologia #człowiek #zachowania

4. Ciekawy, dość długi materiał dotyczący szczepionek na Covid19. Główną myślą będzie tu fakt, że szczepionki przynoszą więcej dobrego niż złego, a autor przedstawia wiele argumentów dlaczego tak jest – i to na podstawie źródeł. Poruszone zostały m.in. kwestie dotyczące skutków ubocznych szczepień, m.in. kwestia tego, że po szczepieniu wcale nie mamy większego ryzyka zgonu. Autor poruszył także trudną tematykę obowiązkowości szczepień. Co ważne, wiele innych szczepionek jest obowiązkowych i większość osób to akceptuje. W przypadku nowej szczepionki przeciw Covid19 głównym argumentem jest to, że ta szczepionka nie została jeszcze w pełni przebadana – a ten wątek w materiale został także szczegółowo omówiony.

– Szczepienia na COVID19. Czy są bezpieczne? Czy powinny być obowiązkowe? (Film, PL)

#medycyna #nauka #szczepionka

5. Alkohol to toksyna i jest szkodliwy dla organizmu. Mimo jego “społecznej” funkcji warto pamiętać, że alkohol w organizmie traktowany jest jako substancja, której trzeba się pozbyć. To może być szczególnie niebezpieczne w przypadku problemów z wątrobą i/lub wtedy, gdy w bardzo dużym stopniu eksploatujemy organizm (niezdrowa żywność, niewysypianie się, inne używki). Spożywanie alkoholu może dodatkowo powodować większe zużycie niektórych witamin i minerałów – w tym przypadku należy zadbać o ich uzupełnienie. Alkohol jest też wysokokaloryczny – ma około 7 kcal w 1g czystego etanolu. Pamiętajmy także, że alkohol nie poprawia jakości snu – nawet w małej dawce. To, że pozornie lepiej zasypia się po alkoholu nie jest tożsame z lepszą jakością snu, czyli m.in. większą ilością snu głębokiego.

– Alkohol w diecie – jak wpływa na zdrowie, wątrobę, sylwetkę, odchudzanie (Film/audio, PL)

#alkohol #żywienie #zdrowie

6. Jak buduje się mięśnie? Po pierwsze: krótki element teoretyczny. Budowanie mięśni odbywa się przez hipertrofię tkanki mięśniowej (czyli jej rozrost). Aby hipertrofia zachodziła, potrzebujemy spełnić podstawowe czynniki, m.in.: spożywać wystarczającą ilość kalorii, wystarczającą ilość białka, wysypiać się, mieć odpowiednie ilości hormonów, takich jak testosteron. W dalszej kolejności należy za pomocą treningu doprowadzać do: dużego stresu metabolicznego (“pompy”), napięcia mechanicznego (intensywności) oraz całkowitej objętości treningu (sumy podniesionego ciężaru). Należy natomiast pamiętać jeszcze o następujących kwestiach:

— Postęp – progresja – celem jest adaptacja do nowych obciążeń. Oznacza to, że warto stopniowo i powoli zwiększać nakład wykonywanej na treningu pracy.

— Źle dobrane ćwiczenia – nie każdy musi wykonywać te same ćwiczenia, nawet, jeśli mowa o podstawowych ćwiczeniach, np. martwym ciągu lub wyciskaniu leżąc. Dodatkowo warto robić ćwiczenia, które nie tylko lubimy, ale właśnie te, w których jesteśmy słabi.

— Zmieniaj plan treningowy wtedy, kiedy przestaje on działać. To tyczy się oczywiście bardziej zaawansowanych osób, jednak nawet u początkujących plan w postaci robienia za każdym razem tego samego, w taki sam sposób, warto jest zmienić nawet po 2-4 miesiącach.

– SKUTECZNE BUDOWANIE MIĘŚNI! (Film/audio, PL)

#siłownia #trening #ćwiczenia

7. Sleep Junkies – seria podcastów na temat snu. Na ten moment jest tam już 55 odcinków o średniej długości ponad 50 minut. Te odcinki to często rozmowy ze specjalistami w tematach około sennych. Znajdziemy tam wątki poruszające m.in. rolę snu w radzeniu sobie z nadwagą i otyłością, suplementy wpływające na sen, powiązanie muzyki i jakości snu czy informacje o tym, jakich narzędzi warto używać do monitoringu snu.

– Sleep Junkies (Seria podcastów, ENG)

#sen #zdrowie #podcast

8. Pomysł na budzik, który obudzi Cię delikatnie i w dobrej fazie snu: wybierz charakterystyczną, subiektywnie przyjemną melodię i ustaw budzik cicho – na około 20-40% głośności (to trzeba dobrać samodzielnie). Ustaw też, aby budzik grał cały czas i nie wyłączał się np. po 5 minutach. Po kilku dniach testowania odnajdziesz głośność, która nie będzie wybudzała Ciebie w głębokiej fazie snu, ale podczas snu płytkiego usłyszysz charakterystyczną melodię i obudzisz się. Do tego, szczególnie, gdy musimy wstać np. do pracy lub na spotkanie warto ustawić zapasowy, głośny budzik. Ten cichy powinien zacząć grać około 20-40 minut przed drugim, głośnym budzikiem.

– Wskazówka/lifehack (bez linku)

#budzik #sen #lifehack

9. Dzień Świra to film, który oglądała duża część Polaków. Wielu z nich traktuje głównego bohatera filmu jak kogoś mądrego, doświadczonego i pokrzywdzonego przez los, kto daje życiowe rady. W rzeczywistości jednak, główny bohater – Adaś – jest idealnym przypadkiem sfrustrowanego nieudacznika, który nie potrafi uczyć się na własnych błędach. Walczy z tym, z czym wygrać się nie da, jednocześnie nie robiąc nic, aby pokonać problemy w inny sposób. W pewnym sensie tytuł filmu możemy interpretować dokładnie i dosłownie: przedstawia on dzień świra – czyli kogoś zaburzonego, chorego i niezrównoważonego.

– Krytyka Dnia Świra (Adasia Miauczyńskiego) (Film, PL)

#psychologia #szczęście #zachowania

10. Zdecydowana większość z nas mieszka w domach, mieszkaniach lub podobnych obiektach. Nieco mniej, ale nadal duża część osób lubi dostosowywać miejsce, w którym mieszka do swoich potrzeb. W celu projektowania swojego wymarzonego mieszkania możemy oczywiście zagrać w Simsy, ale możemy też użyć nieco bardziej profesjonalnego narzędzia, dodatkowo zintegrowanego z prawdziwymi elementami wyposażenia. Aplikacja pozwala na tworzenie własnych, dość zaawansowanych projektów domów/wnętrz – możemy w ten sposób testować np. jak wyglądałoby mieszkanie po usunięciu ścianki działowej – i to nawet w widoku 3D z perspektywy człowieka.

– HomeByMe (Aplikacja, ENG)

https://home.by.me/

#ciekawostki #lifehack #hobby

Co najbardziej Ci się spodobało? Daj znać, odpowiadając na ten e-mail lub w komentarzu.  Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz już za 2 tygodnie. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop 🙂

Zajrzyj też do mojego podcastu “Podcast Na Zdrowie”: https://sebastianchudziak.pl/nazdrowie/

Lub przeglądaj wszystkie wpisy na mojej stronie: https://sebastianchudziak.pl/wszystkie-wpisy/ 

Jeśli chcesz pomóc w rozwoju Newslettera i otrzymywać jeszcze lepsze treści, wypełnij proszę tę ankietę: https://forms.gle/ZK5Bf2jZoCXjMtaK7 

Pozdrawiam, 

Sebastian



Zapisz się:

Jeśli formularz nie jest dostępny lub nie działa, wyłącz dodatki blokujące reklamy/skrypty. Na tej stronie niemal w ogóle nie ma reklam 🙂