Newsletter kalejdoskop

Kalejdoskop to newsletter wysyłany co 2 tygodnie. Zawiera streszczenia artykułów/filmów/badań/nagrań z zakresu funkcjonowania człowieka, zdrowia, aktywności fizycznej, produktywności, rozwoju, psychologii oraz przydatne aplikacje, ciekawostki i wskazówki.


Cześć! 

Kalejdoskop to nie horoskop 😉 Tutaj przekazywane są różne informacje – ale za każdym razem mają potwierdzenie w postaci badań naukowych, analiz czy wypowiedzi ekspertów. Dzisiaj dużo tematów związanych z naszym zdrowiem: odżywianiem, stresem i aktywnością fizyczną. Ciekawi mnie, który punkt zaciekawi Cię najbardziej. Podziel się opinią wypełniając ankietę, do której link znajdziesz na końcu. A tymczasem życzę przyjemnego czytania! 🙂

1. Czym przejmujesz się bardziej: aktywnością fizyczną, zdrowym odżywianiem czy powietrzem, które Cię otacza? Większość osób mających na uwadze swoje zdrowie patrzy głównie na ruch, odżywianie, stres, sen, suplementy, używki czy relaks. Okazuje się jednak, że zanieczyszczenia powietrza różnego rodzaju mają ogromny wpływ na zdrowie, a w niektórych krajach (np. Chiny) z tego powodu umiera więcej osób, niż z powodu wysokiego BMI czy spożywania alkoholu. Oprócz “zwykłego” zanieczyszczenia powietrza istotną rolę pełnią takie czynniki, takie jak np. palenie kadzideł, używanie preparatów w sprayu czy nawet zwykłe gaszenie świeczki. Ograniczaj w każdy możliwy sposób zanieczyszczenie powietrza – od stosowania filtrów, przez monitorowanie jakości powietrza na zewnątrz, aż po maksymalne ograniczanie wszelkich drobnych źródeł dymu i aerozoli. Zainwestuj też w oczyszczacz powietrza i ewentualnie nawilżacz. Pamiętaj jednak by nie kupować ultrasonicznego nawilżacza powietrza – ten może być szkodliwy.

– Better air is the easiest way not to die (Artykuł, ENG)

https://dynomight.net/air/

#zdrowie #zdrowiepubliczne #środowisko

2. Jak zapanować nad stresem? Czy trzeba go zawsze unikać i redukować? A jeśli tak, to jak to zrobić? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedź w 17. odcinku Podcastu Na Zdrowie. Stres jest często postrzegany błędnie jako zawsze-negatywne-zjawisko i czasami dochodzi do sytuacji, w której stresuje nas to, że będziemy się stresować. Zamiast tego powinniśmy się uczyć wykorzystywać stres i traktować go jak przyjaciela, jako motywator do działania – natomiast redukować go tylko wtedy, kiedy jest on przewlekły i przeradza się w ciągłe napięcie.

– Jak zapanować nad stresem? [Podcast Na Zdrowie #017] (Podcast, PL)

#stres #trema #psychologia

3. A więc chcesz się porządnie odżywiać? Chcesz zwracać uwagę na to co i ile jesz? Jeśli tak, to świetnie, a jeśli nie – to i tak mimo wszystko może Ci się ta strona przydać. Policzona Szama to strona z przepisami na smaczne, pożywne, proste i często całkiem zdrowe posiłki. Znajdziesz na niej konkretny przepis oraz dokładnie policzone kalorie (w tym białko, węglowodany i tłuszcze) dla każdego produktu, a także całość w wersji video. Oprócz nowych pomysłów, od teraz będziesz wiedzieć co i ile jesz 🙂

– Policzona Szama (Strona www/Kanał YT, PL)

https://policzonaszama.pl/

https://www.youtube.com/channel/UCwVDvFKQxaLAGgPGWWp1q7Q

#dieta #jedzenie #odżywianie

4. Miód często bywa uznawany za bardzo cenne źródło witamin, minerałów i składników aktywnych. Prawda jednak nie jest tak słodka, jak miód sam w sobie. Ten bowiem składa się w ogromnej ilości z cukru (80%) i wody (18%), a pozostałe 2% to inne składniki. Ilość miodu, jaką trzeba by spożyć, aby zaspokoić 100% dziennego zapotrzebowania na niektóre witaminy i minerały to… 10 kilogramów. Taka ilość jest oczywiście szkodliwa, przede wszystkim ze względu na zawartość cukru. Miód zawiera też inne składniki, jak np. enzymy, terpenoidy, nadtlenek wodoru, metyloglioksal itp., jednak występują one w niższym stężeniu. Może lepszą opcją na uzupełnienie witamin, minerałów i innych składników będzie pyłek pszczeli?

– MIT: Miód to źródło „cennych” witamin i składników mineralnych. Jednak prawda nie jest taka słodka 🐝(Film, PL)

#zdrowie #dieta #ciekawostki

5. Dlaczego czujesz głód? Co sprawia, że odczuwamy głód? W dużym skrócie można by było odpowiedzieć na to pytanie: hormony. Jednak to zjawisko jest nieco bardziej złożone i lepiej jest na nie odpowiedzieć w ujęciu praktycznym. Spore znaczenie ma to, co jemy – nawet jeśli całkowita ilość spożytych kalorii jest taka sama. Posiłek bogaty w węglowodany powoduje szybki skok poziomu glukozy i po jakimś czasie (często 2-3 godziny) spada on do poziomu poniżej normalnego – wtedy najbardziej będziemy czuć głód. Co ciekawe także wysokotłuszczowy posiłek (jednak zwykle w połączeniu z węglowodanami) będzie powodował wahania poziomu glukozy. Aby zmniejszyć uczucie głodu, warto: spożywać złożone węglowodany, spożywać dużo warzyw oraz źródła białka w posiłku, nie przejadać się, jeść wtedy, kiedy czujemy, że nam się chce, regularnie ćwiczyć, utrzymywać niski poziom otłuszczenia ciała.

– Czytamy naturę #95 | Dlaczego jesteś głodny? – Ogon ciemnej materii – Nadmuchiwane origami (Film, PL, od 01:32 do 11:28)

#głód #fizjologia #człowiek

6. Giganci technologiczni zbierają od nas niezliczone ilości danych. Te dane, poddane analizie przez sztuczną inteligencję, mogą stworzyć tak dokładny obraz naszej osobowości, wiedzy, poglądów i przekonań, że sami nigdy nie bylibyśmy do tego zdolni. Mówiąc inaczej: wiedzą o nas więcej niż my sami. Takie informacje są wykorzystywane, aby sugerować nam dopasowane reklamy, wpływać na nasze zachowania przy korzystaniu z usług albo sugerować pewne wybory. Może to stanowić duże zagrożenie, jeśli wymknie się spod kontroli. Często próbujemy zmniejszyć ilość zbieranych danych przez np. blokowanie telemetrii, rezygnację z korzystania z np. Google lub Facebooka. To jednak nie jest dużą przeszkodą. Po prostu zamiast np. 1500 rekordów w naszej bazie znajdzie się 1200 albo 800. To nadal wystarczy do profilowania. Jest jednak metoda, która w stosunkowo skuteczny sposób “psuje” algorytmy – to zatruwanie danych. Wystarczy, że przekażesz w dowolny sposób (np. przez wyszukiwanie losowych fraz w wyszukiwarce) dane, które do Ciebie nie pasują. Możesz też skorzystać z wtyczki AdNauseam, która w tle klika w losowe reklamy.

– Chcesz wykończyć gigantów? Zatruj dane. (Artykuł, PL)

https://www.pcformat.pl/Chcesz-wykonczyc-gigantow-Zatruj-dane,a,5847

Wtyczka: https://adnauseam.io/ 

#bezpieczeństwo #prywatność #ochronadanych

7. Różne rzeczy motywują ludzi, różne rzeczy wpływają, że chce się działać. Jedną z nich są rozmowy i wywiady z osobami, które osiągnęły w życiu jakiś rodzaj sukcesu, tym bardziej, gdy jest to sukces zawodowy wraz z zachowaniem równowagi w sferach zdrowotnych i relacyjnych. Bartek Pucek, gość linkowanego poniżej odcinka opowiada o swojej drodze do osiągnięcia w życiu wysokiego stanowiska w pracy, które łączy z własną działalnością – a przy okazji robi wszystko w zgodzie ze sobą i dzieląc się wartością z innymi ludźmi. Ponadto wskazuje, jak dużą rolę w osiągnięciu tego wszystkiego miały samodyscyplina, próbowanie różnych rzeczy w życiu, a przede wszystkim inwestycja w siebie i swoją wiedzę.

– Bartek Pucek-wiedza, wolność, dyscyplina-dzięki nim kształtuje swoje życie i biznes-pucek.com (Film+audio/rozmowa, PL)

#dyscyplina #rozwój #edukacja

8. W różnego rodzaju aktywnościach fizycznych związanych z siłownią, najczęściej kontuzjom ulegają barki. Jednak także stosunkowo często jest to dolny odcinek kręgosłupa oraz kolana. W filmie została omówiona sprawność i naprawianie tych ostatnich – ze szczególnym uwzględnieniem rehabilitacji po urazach łąkotki. Jednym z częstych mitów (i to często powtarzanych przez lekarzy) jest to, że nie powinniśmy wykonywać pełnych zakresów ruchów w stawie, a raczej go oszczędzać. Jednakże, aby przywrócić pełną sprawność często niezbędne jest wykonywanie maksymalnych, a nawet wymuszonych zakresów ruchu. Praca w pełnym zakresie pozwala na uelastycznienie struktur stawu oraz maksymalne zaopatrzenie jego elementów w składniki odżywcze. Trzeba tylko wiedzieć jak to robić – a na ten problem odpowiada materiał video. W przypadku aparatu ruchu warto pamięć zawsze o zasadzie: “narząd nieużywany zanika”.

– Naprawianie ŁĄKOTEK KOLAN – sprawdź czy masz prawidłowe zakresy ruchu kolana (Film, PL)

#fizjoterapia #zdrowie #aktywnośćfizyczna

9. Co mają wspólnego zakwasy z kwasem? Przede wszystkim część nazwy. Jeśli około 24-48h po treningu czujesz ból w mięśniach, to tak naprawdę nie są to zakwasy, tylko opóźniona powysiłkowa bolesność mięśniowa (ang. DOMS – delayed onset muscle soreness). Ból ten jest spowodowany uszkodzeniami w mięśniu powstałymi w skutek treningu i nie jest niczym złym – wręcz przeciwnie, jest to naturalny proces odbudowy (regeneracji) mięśni. Oczywiście DOMS nie muszą występować, aby uznać trening za skuteczny. Słowo zakwasy wzięło się od kwasu mlekowego, który powstaje w mięśniach podczas wysiłku – jednak faktyczne działanie kwasu mlekowego jest odczuwalne tylko podczas ćwiczeń. Jest on całkowicie usuwany w kilka do kilkudziesięciu minut po treningu. Określenie “zakwasy” oznacza więc tak naprawdę wspomniane DOMS – choć w potocznym ujęciu oczywiście opóźniona bolesność mięśni występuje i będzie występować jako zakwasy. Warto też pamiętać o kilku nieprawidłowych wierzeniach dotyczących “zakwasów” np.: alkohol wcale nie wpływa na nie dobrze i nie tylko trening siłowy może je spowodować.

– Fakty i mity dotyczące: “zakwasów” (Artykuł, PL)

https://www.sfd.pl/art/Pogromcy_Mit%C3%B3w/Fakty_i_mity_dotycz%C4%85ce%3A_%E2%80%9Czakwas%C3%B3w%E2%80%9D-a625.html

#ćwiczenia #siłownia #kulturystyka

10. Skoro już doczekaliśmy się “zakwasów”, to teraz trzeba zjeść dużo białka, aby mięśnie miały z czego się regenerować, prawda? Prawda, ale przecież duże ilości białka rzekomo wpływają bardzo negatywnie na nerki – a przynajmniej tak głoszą pewne legendy. W rzeczywistości jednak zwykła dieta wysokobiałkowa nie jest szkodliwa dla nerek czy wątroby. Organizm radzi sobie z przetrawieniem i przetworzeniem dużych ilości białka i jego nadmiar zamienia w glukozę. Problem może występować jednak wtedy, kiedy już mamy chore/zagrożone narządy. Wtedy zgodnie z zaleceniami specjalistów warto ograniczyć białko (lub inne produkty) i trzymać się specjalnych zaleceń żywieniowych.

– 🍔 Czy na diecie bogatej w białko „wysiadają” nerki i wątroba? Pakerzy i dresy poważnie zaniepokojeni (Film, PL)

#dieta #białko #nauka

Co najbardziej Ci się spodobało? Daj znać, odpowiadając na ten e-mail lub w komentarzu.  Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz już za 2 tygodnie. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop 🙂

Zajrzyj też do mojego podcastu “Podcast Na Zdrowie”: https://sebastianchudziak.pl/nazdrowie/

Lub przeglądaj wszystkie wpisy na mojej stronie: https://sebastianchudziak.pl/wszystkie-wpisy/ 

Jeśli chcesz pomóc w rozwoju Newslettera i otrzymywać jeszcze lepsze treści, wypełnij proszę tę ankietę: https://forms.gle/ZK5Bf2jZoCXjMtaK7 

Pozdrawiam, 

Sebastian



Zapisz się:

Jeśli formularz nie jest dostępny lub nie działa, wyłącz dodatki blokujące reklamy/skrypty. Na tej stronie niemal w ogóle nie ma reklam 🙂