Newsletter kalejdoskop

Kalejdoskop to newsletter wysyłany co 2 tygodnie. Zawiera streszczenia artykułów/filmów/badań/nagrań z zakresu funkcjonowania człowieka, zdrowia, aktywności fizycznej, produktywności, rozwoju, psychologii oraz przydatne aplikacje, ciekawostki i wskazówki.


Cześć! 

Chcesz poczytać coś ciekawego? Jeśli tak, to masz przed sobą idealną okazję, by to zrobić 🙂 A jest nią 41. numer Newslettera Kalejdoskop. Przyjemnego czytania!

1. Wysportowani lepiej znoszą pandemię. Nic odkrywczego, powiesz – ciekawe są jednak przedstawione w artykule liczby i informacje. Fakt, że zamykanie siłowni i basenów w ramach walki z covid19 jest jedną z najgorszych możliwych rzeczy, jakie można zrobić, jest nam doskonale znany. Wiemy, że nie ma prawie w ogóle ognisk zakażeń w postaci siłowni czy klubów fitness. Natomiast w artykule podane są konkretne liczby przemawiające za tym, że aktywność fizyczna to podstawa utrzymania zdrowia. Cytując wyniki badania przedstawione w tekście: “ryzyko zgonu z powodu COVID-19 okazało się aż o 150 proc. wyższe w grupie nieaktywnych fizycznie osób, w porównaniu z ludźmi, którzy regularnie ćwiczą co najmniej przez 2,5 godziny tygodniowo”. Dodatkowo wygląda na to, że aktywność fizyczna ma większe znaczenie względem regulowania ryzyka śmierci z powodu covid19 niż otyłość czy palenie. Dopóki siłownie nie zostaną otwarte, przydać się może regularna aktywność fizyczna w domowych warunkach.

– Wysportowani lepiej znoszą pandemię. Zamknięcie siłowni bardziej szkodzi niż pomaga [RAPORT] (Artykuł, PL)

https://superbiz.se.pl/wiadomosci/wysportowani-lepiej-znosza-pandemie-zamkniecie-silowni-bardziej-szkodzi-niz-pomaga-raport-aa-posq-oB6V-Fpvs.html

Sprawdź też: https://sebastianchudziak.pl/lista-cwiczen/

#zdrowie #ćwiczenia #aktywnośćfizyczna

2. Choroby i zaburzenia psychiczne stanowią dziś poważny problem dotyczący zdrowia publicznego. Sytuacja pogorszyła się jeszcze bardziej w wyniku pandemii i lockdownów, a trend nie dość, że nie zwalnia, to jeszcze przyspiesza. Nasze zdrowie to składowa różnych płaszczyzn: cielesnej (fizycznej), psychicznej i społecznej (relacyjnej). Każda jedna wpływa na dwie pozostałe. Wystarczy, że jedna z nich nie domaga, aby zdrowie po prostu zaczęło się sypać. Artykuł opisuje jedną z największych metaanaliz dotyczących zdrowia psychicznego. Jak wskazuje jeden z badaczy, “Podczas stresujących i niepewnych okresów w naszym życiu proaktywna praca nad naszym zdrowiem psychicznym jest kluczowa, by pomóc zmniejszyć ryzyko chorób – zarówno psychicznych, jak i fizycznych”. Dodatkowo z analiz wynika, że do najskuteczniejszych praktyk dbania o swoje zdrowie psychiczne należą: (1) mindfulness, czyli praktyka uważności oraz (2) wieloobszarowe interwencje psychologiczne. Wnioski, jakie można wyciągnąć z analizy wskazują także na to, że wyjątkowo istotnym aspektem jest edukacja w zakresie zdrowia psychicznego, w tym poznawanie kwestii związanych z emocjami, umiejętnością zauważania, nazywania i akceptowania różnych stanów oraz szybkie reagowanie (zwracanie się o pomoc) w przypadku, gdy zauważymy u siebie lub u innych jakiekolwiek oznaki zagrażające zdrowiu psychicznemu.

– Do 2030 roku choroby psychiczne zdominują nasze problemy zdrowotne. Największe badanie dot. dobrostanu (Artykuł, PL)

https://www.focus.pl/artykul/znamy-wyniki-najwiekszego-na-swiecie-badania-dotyczacego-dobrego-samopoczucia

#zdrowiepsychiczne #psychologia #medycyna

3. Sen jest dla słabych? Wystarczą 4 godziny? Czytelnicy Newslettera Kalejdoskop z ironicznym uśmiechem odpowiedzą “oczywiście, że nie”, jednak niestety duża część innych osób uważa inaczej. Sen jest wyjątkowo ważnym aspektem determinującym stan naszego zdrowia, w tym naszą efektywność i produktywność. Dzięki wysypianiu się lepiej pracują nasze mózgi, ale to działanie nie odnosi się tylko do efektów krótkoterminowych. Badania bazujące na wieloletnich obserwacjach wskazują bezpośrednią korelację między spaniem krótko w wieku średnim, a występowaniem demencji na starość. To znaczy, że skutki niedosypiania z dużą dozą prawdopodobieństwa będą ujawniać się po dłuższym czasie życia, kiedy może być już za późno. Co z tym zrobić? Przede wszystkim nadać spaniu większy priorytet, niż sprawdzaniu facebooka, graniu w gry i oglądaniu filmów.

– Uważajcie! Za krótki sen w średnim wieku ma związek z demencją (Artykuł, PL)

https://www.geekweek.pl/news/2021-04-25/uwazajcie-za-krotki-sen-w-srednim-wieku-ma-zwiazek-z-demencja/

#sen #nauka #medycyna

4. Czy mając kilkadziesiąt lat jest już za późno na naukę obcego języka? Oczywiście, że nie. Jak jednak to zrobić efektywnie? Wiele osób uważa, że małe dzieci uczą się języka szybciej niż dorośli. To nie do końca jest prawdą. Dzieci są po prostu otoczone językiem, więc nie mają wyboru. Dorośli mają jednak lepszą pamięć, lepiej kojarzą słowa, mają możliwość korzystania z kursów czy aplikacji. Zazwyczaj dorosłe osoby po prostu boją się mówić i/lub są nieregularne w nauce. Najważniejsze jest, aby zacząć oraz jak najczęściej używać języka obcego. Otoczyć się nim, jak najwięcej słuchać, ustawić docelowy język jako domyślny w komputerze i smartfonie. Warto jak najwięcej czytać w obcym języku, mimo, iż nie znamy i nie rozumiemy wszystkiego. Pomóc może Nam także darmowa wtyczka przeglądarkowa o nazwie “Popup View for Google™ Translate”.

– Wszyscy mamy pamięć do języków! Jak ją uruchomić? (Artykuł, PL)

https://www.focus.pl/artykul/wszyscy-mamy-pamiec-do-jezykow-po-prostu-zbyt-szybko-sie-poddajemy

Wtyczka firefox: https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/dictionary-anywhere/ 

Wtyczka chrome: https://chrome.google.com/webstore/detail/popup-view-for-google-tra/bcefgmhpbmghjcenbklchobmogjhaagl

#uczeniesię #językiobce #edukacja

5. W grach zwiększasz swój poziom, zdobywasz umiejętności, gromadzisz zasoby, współpracujesz z zespołem, wykonujesz misje, realizujesz zadania. Dokładnie tak, jak w prawdziwym życiu. Jednak w tym drugim poziom trudności jest większy, potrzebne jest dużo więcej cierpliwości, do tego konkurencja jest ogromna i występuje mnóstwo nieprzewidywalnych czynników modyfikujących. Co sprawia, że gry są tak wciągające i dają tyle satysfakcji? I jak możemy to wykorzystać, aby żyło się nam lepiej? Oprócz wspomnianej wcześniej różnicy w prędkości zdobywania rzeczy i umiejętności, gry mają zwykle jasno przedstawione cele. Wiemy krok po kroku co mamy robić i często co za to dostaniemy. Dodatkowo sami wybieramy w co gramy, jak gramy i możemy przerwać grę w każdej chwili – w życiu nie mamy takiego wyboru. W grach także, w przeciwieństwie do realnego życia nie ma znaczącego ryzyka w robieniu czegokolwiek. Jednakże korzyści (satysfakcja) jakie otrzymujemy w grze utrzymują się niemal tylko wtedy, kiedy gramy w grę. Korzyści zdobyte z sukcesów w życiu realnym utrzymują się niemal cały czas. Co więc możemy wykorzystać z mechaniki gier i zastosować w realnym życiu? Przede wszystkim (1) jasno określić swoje cele (to, co chcemy w życiu robić i zrobić) – nie bój się spisywać szczegółowo wszystkich zadań. Dobrze by było także (2) zredukować trudność tam, gdzie jest to możliwe. Zamiast pisać książkę, napisz 5 zdań. Zamiast uczyć się języka, naucz się 5 słów. Zamiast “schudnąć 15 kilogramów”, zjeść 300 kcal mniej niż zapotrzebowanie. Możemy też próbować (3) zamieniać trud związany z wykonywaniem jakiegoś zadania w siłę. Można to zrobić pracując przede wszystkim nad przekonaniami i perspektywą, starać się zaakceptować ryzyko i dyskomfort. Starać się zrozumieć, że niepodjęcie akcji będzie oznaczało równie lub bardziej nieprzyjemne doznania, co podjęcie trudnej akcji (to jest swoją drogą świetna wskazówka do przeciwstawiania się prokrastynacji). Wnioski: uczyć się można z niemal każdego możliwego źródła, liczy się bardziej to czy chcemy się uczyć i czy chcemy działać.

– How video games are changing my life (Film, ENG)

#przekonania #produktywność #rozwój

6. Pięć posiłków dziennie to mit. Nie dość, że wcale nie musimy tyle jeść, to w świetle nowoczesnej nauki ten sposób odżywiania wcale nie jest aż tak zdrowy i aż tak efektywny. Od wielu lat jako zdrowe wskazuje się… niejedzenie. A przynajmniej niejedzenie okresowe, znane jako intermittent fasting (post okresowy, IF). Istnieje wiele założeń takiego systemu, ale w dużym uproszczeniu zakłada on, że przez jakiś czas i co jakiś czas po prostu nie jemy. Może to przyjąć formę jedzenia przez 1 dzień i poszczenia przez 1 dzień, ale dużo popularniejsza jest forma “okna żywieniowego” trwającego kilka godzin, np. od 10:00 do 18:00. Dzięki temu od 18:00 przez 16 godzin do 10:00 nie jemy (pościmy). W przypadku redukowania masy ciała ten system nie ma bezpośrednich przewag nad zwykłym sposobem spożywania posiłków (liczy się deficyt kaloryczny), jednak IF bardzo często daje nam różne korzyści zdrowotne na poziomie fizjologicznym – np. reguluje gospodarkę hormonalną. Korzystne jest też nie podjadanie pomiędzy posiłkami oraz unikanie źródeł prostych węglowodanów. Warto też pamiętać, aby nie ustawiać swojego “okna żywieniowego” na późne godziny, ponieważ może to być niekorzystne dla naszego rytmu dobowego.

– Intermittent fasting: Surprising update (Artykuł, ENG)

https://www.health.harvard.edu/blog/intermittent-fasting-surprising-update-2018062914156

#żywienie #dieta #zdrowie

7. Siedzisz w tej chwili? Istnieje bardzo duża szansa, że tak. Co więcej, prawdopodobnie będziesz siedzieć jeszcze przez długi czas. Przebywanie w pozycji siedzącej, nadwaga oraz nieprawidłowe nawyki treningowe mogą przyczyniać się do nadmiernego przodopochylenia miednicy. To powoduje hiperlordozę odcinka lędźwiowego kręgosłupa, czyli nadmierne jego wygięcie w stronę brzucha. Z tego powodu często pojawiają się bóle i dyskomforty w okolicy miednicy i kręgosłupa. W filmie znajdziesz przykładowe ćwiczenia korygujące ustawienie i przywracające prawidłową postawę ciała.

– PRZODOPOCHYLENIE MIEDNICY – płaski brzuch/ból kręgosłupa *ćwiczenia* (Film, PL)

https://www.youtube.com/watch?v=aIqaPxmEDQw

Sprawdź też film z gotowym ogólnorozwojowym zestawem ćwiczeń wspierającym kręgosłup: https://www.youtube.com/watch?v=BDpw6D8jS7M

#sprawność #rehabilitacja #zdrowie

8. Będąc dzieckiem, kim chciałeś(-aś) być, gdy dorośniesz? Pamiętam, że gdy w dzieciństwie zadawano to pytanie mi i mojej klasie w szkole, najczęściej padały odpowiedzi “strażakiem, nauczycielem, piłkarzem, fryzjerką, policjantem…”. Ja raz na to pytanie odpowiedziałem “prezydentem Unii Europejskiej” 🙂 Teraz plany nieco mi się zmieniły, ale… jak na to pytanie odpowiada dzisiejsza młodzież? To zależy od miejsca zamieszkania. U nas i w innych cywilizacjach “zachodnich” aktualnie ogromna część młodych osób chce być “influencerem, youtuberem i instagramerką”. Natomiast w Chinach dominują odpowiedzi związane z nauką, technologią i edukacją. Niewątpliwie, pojawiła się gdzieś znacząca różnica między kulturą wschodu i zachodu w tym aspekcie. Tę różnicę widać także w ogólnym podejściu do życia i rozwoju od najmłodszych lat. Wiele wskazuje na to, że w przyszłości to kultury azjatyckie będą wiodły prym w dziedzinach nauki i technologii. Co możemy zrobić my? Przede wszystkim dbać o edukację swoją i swoich dzieci, wspierać zainteresowania tematami sprzyjającymi rozwojowi (np. technika, robotyka, ekonomia, zdrowie, badania laboratoryjne, medycyna) i unikać ciągłego pochłaniania bezwartościowych treści, szczególnie tych z telewizji.

– Młode pokolenia Zachodu bez ambicji? (Artykuł, PL)

https://facetpo40.pl/wolne-mysli/mlode-pokolenia-zachodu-bez-ambicji/

#edukacja #zainteresowania #kultura

9. Słowo “wyguglować” stało się synonimem wyszukiwania informacji w internecie. Zorientowane osoby wiedzą jednak, iż Google zbiera ogromne ilości informacji o użytkownikach, profiluje ich wyszukiwania i przyczynia się przez to do zmniejszenia anonimowości i prywatności. Istnieją jednak inne wyszukiwarki internetowe, które często są również skuteczne w wyszukiwaniu, a dodatkowo zapewniają większą anonimowość. Jedna z takich wyszukiwarek, Ecosia, wspiera dodatkowo naszą planetę, dzieląc się większością przychodów i zapewniając sadzenie drzew. Jeśli nie chcesz jej używać, ciekawą opcją wydaje się także zapewniająca dużą prywatność DuckDuckGo.

– Alternatywne wyszukiwarki internetowe (Strony WWW)

https://www.ecosia.org/

https://duckduckgo.com/

#prywatność #bezpieczeństwo #internet

10. Korzystasz z hibernacji w swoim komputerze? Większość osób za każdym razem zamyka system. Istnieje jednak także opcja hibernacji, która pozwala na wyłączenie komputera, zachowując przy okazji otwarte aplikacje. W przypadku szybkiego dysku SSD/M.2 przywrócenie działania po hibernacji trwa tylko kilka sekund, a korzystanie z niej pozwala bez problemu wrócić do pracy dokładnie tam, gdzie ją przerwaliśmy. Jest to opcja lepsza od uśpienia, ponieważ pozwala na całkowite wyłączenie urządzenia, co oszczędza prąd. Najbardziej skorzystają na niej osoby, które pracują z wieloma otwartymi programami.

– Windows 10: różnica pomiędzy hibernacją a uśpieniem systemu (Artykuł, PL)

https://www.pcworld.pl/porada/Windows-10-roznica-pomiedzy-hibernacja-a-uspieniem-systemu,412651.html

#lifehack #windows #wskazówka

Co najbardziej Ci się spodobało? Daj znać, odpowiadając na ten e-mail lub w komentarzu.  Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz już za 2 tygodnie. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop 🙂

Zajrzyj też do mojego podcastu “Podcast Na Zdrowie”: https://sebastianchudziak.pl/nazdrowie/

Lub przeglądaj wszystkie wpisy na mojej stronie: https://sebastianchudziak.pl/wszystkie-wpisy/ 

Jeśli chcesz pomóc w rozwoju Newslettera i otrzymywać jeszcze lepsze treści, wypełnij proszę tę ankietę: https://forms.gle/ZK5Bf2jZoCXjMtaK7 

Pozdrawiam, 

Sebastian



Zapisz się:

Jeśli formularz nie jest dostępny lub nie działa, wyłącz dodatki blokujące reklamy/skrypty. Na tej stronie niemal w ogóle nie ma reklam 🙂