Newsletter kalejdoskop

Kalejdoskop to newsletter wysyłany co 2 tygodnie. Zawiera streszczenia artykułów/filmów/badań/nagrań z zakresu funkcjonowania człowieka, zdrowia, aktywności fizycznej, produktywności, rozwoju, psychologii oraz przydatne aplikacje, ciekawostki i wskazówki.


Cześć! W ten piękny dzień po prostu nie może zabraknąć newslettera Kalejdoskop. Jak zwykle jest 10 punktów z ciekawą zawartością i jak zwykle – inną niż poprzednio 🙂

Życzę przyjemnego czytania, słuchania i przede wszystkim oglądania – bo dzisiaj większość materiałów będzie z Youtube’a 🙂

1. Chyba każdy z nas słyszał, aby nie łączyć ogórka z pomidorem. Dlaczego? Podstawowym wytłumaczeniem jest fakt, iż substancje zawarte w ogórku mogą wiązać witaminę C sprawiając, że zostanie ona niejako “zabrana” z pomidora. Rzeczywistość wygląda jednak trochę inaczej. Po pierwsze pomidor wcale nie ma tak wiele witaminy C, aby ta strata była znacząca, a po drugie… ta forma “związanej” witaminy C w organizmie jest ponownie zamieniana w zwykłą witaminę C i przyswajana. Podobne mity dotyczą m.in. łączenia białek z węglowodanami, białego sera i warzyw/owoców, a nawet herbaty i cytryny. Wiele z tych połączeń wcale nie jest szkodliwe.

–  MITY o zakazie łączenia posiłków (herbata+cytryna, ogórek+pomidor itp.) (Film, PL)

– Jak łączyć posiłki i suplementy diety? Cz. 2. Dobre połączenia (Film, PL)

– JAK ŁĄCZYĆ ZE SOBĄ PRODUKTY SPOŻYWCZE? (Film, PL)

#żywienie #jedzenie #dietetyka

2. Kiedyś, aby uzyskać certyfikat, trzeba było zapłacić za kurs. Dzisiaj też trzeba płacić, ale tylko swoim czasem. W internecie dostępne są tysiące kursów, które są darmowe i kończą się uznawanym w wielu miejscach certyfikatem. W tym artykule zebrane zostały miejsca, gdzie takie kursy można wykonywać. Są to szkolenia z wielu dziedzin, z czego jednak większość odnosi się do kwestii związanych z informatyką. 

– (2021) Massive List of Thousands of Free Certificates and Badges (Artykuł, ENG)

#kurs #edukacja #nauka

3. Ilu z nas dożyje 100 lat? Statystyka wskazuje, że zdecydowanie więcej niż np. naszych dziadków. Żyjemy coraz dłużej mimo tego, że prowadzimy nierzadko niezdrowy styl życia. Połączenie wiedzy, nauki i prowadzenia zdrowego stylu życia, przy sprzyjających genach może sprawić, że będziemy żyć w dobrym zdrowiu o wiele dłużej niż 100 lat. Nadal jednak naukowcy i inne osoby zajmujące się tematyką trwania życia zmagają się z wieloma trudnościami. Jednym z najważniejszych czynników jest skuteczna profilaktyka i sposób leczenia chorób. To właśnie z powodu różnych chorób dochodzi do zdecydowanej większości zgonów osób starszych.

– Czytamy naturę #90 | Bakterie z prastarych głębin – Zajrzeć za róg – Żyjmy 115 lat! (Film, PL, od 14:52)

#człowiek #nauka #medycyna

4. Jak to jest z bezpieczeństwem szczepionki Astra Zeneca? Wiele krajów wstrzymało wykonywanie szczepień tym preparatem, a wśród ludzi rozlała się informacja o rzekomych bardzo poważnych skutkach ubocznych. W rzeczywistości statystyki wskazują, że skala skutków ubocznych jest bardzo mała i prawdopodobnie nie większa niż zwyczajny przypadek. Te zdarzenia, w których występują skutki uboczne są po prostu szybko nagłaśniane. Zdecydowanie większe ryzyko może wynikać z zachorowania na Covid19, nawet w przypadku osoby o dobrej odporności. Ryzyko związane z przyjęciem szczepionki może występować w około 1-10 przypadków na 100.000, natomiast związane z Covid19 nawet w 10-500 przypadkach na 100.000. Dużą “zasługę” w zwiększaniu negatywnej opinii szczepionki od Astra Zeneca może mieć po prostu… konflikt interesów. Ten występuje niemal na pewno, jednak nie oznacza on, że szczepionka nie jest skuteczna. 

– AstraZeneca – czy ta szczepionka jest bezpieczna? (Film, PL)

– Afera wokół szczepionki AstraZeneca. Kolejne kraje wycofują szczepienia: ryzyko groźnego powikłania? (Film, PL)

#szczepionka #medycyna #mity

5. Skoro już o bezpieczeństwie mowa… w jaki sposób zabezpieczyć się w życiu codziennym, otoczonym przez elektronikę? OPSEC to termin odnoszący się do bezpieczeństwa informacyjnego, czyli ochrony informacji przed ujawnieniem. Ten dość długi materiał to kompendium wiedzy na temat bezpieczeństwa i dotyka on informacji takich jak np. publikowanie zdjęć biletów lotniczych, używanie niszczarek, sposoby przechowywania haseł, korzystanie z maskowania danych np. na zdjęciach czy korzystania z sejfów w hotelach.

– Security awareness – OPSEC – chroń swoją tożsamość (Audio + video, PL)

#bezpieczeństwo #lifehack #jakośćżycia

6. Masz mózg? Często wydaje się, że wiele osób go nie ma, ale w rzeczywistości ma go każdy żywy człowiek. Czasami po prostu nie działa on zbyt dobrze. Co jednak robić, aby działał on na wysokich obrotach? Jak zwiększyć skupienie, koncentrację, pozbyć się zmęczenia? Bardzo duże znaczenie ma dieta. I nie, nie ma tutaj zaskoczenia. Chodzi po prostu o zdrowe odżywianie, czyli unikanie niezdrowych produktów, a spożywanie tych zdrowszych. Warto zwrócić uwagę na spożywanie tłuszczu – nie powinniśmy go unikać, ale dostarczać tłuszcze dobrej jakości w umiarkowanie-dużych ilościach. Warto spożywać kwasy omega-3 (DHA, EPA) oraz tłuszcze roślinne niepoddane obróbce cieplnej. Duże znaczenie ma aktywność fizyczna – nie musi to jednak, a nawet nie powinien być ciężki trening codziennie. Warto zachować podstawową aktywność – choćby spacer. Znaczenie dla pracy mózgu ma też rytm dobowy, wysypianie się, medytacja i odpowiednia suplementacja.

– Jak wspierać mózg? Dr Joanna Podgórska podpowiada, co dla niego dobre | ZWIĄZKOLOGIA #10 (Audio + video, PL)

#mózg #zdrowie #biologia

7. Kreatyna to znany i często używany wśród sportowców suplement. Daje on jednak wiele innych korzyści, nie tylko dla osób trenujących siłowo. Niektóre badania wskazują, że kreatyna działa korzystnie na pracę mózgu, wpływa pozytywnie na układ nerwowy, może nawet zwiększać inteligencję. Jest na tyle bezpieczna, że może być spożywana w ciąży – co więcej, jest to korzystne pod względem zdrowotnym. Kreatyna także zmniejsza poziom homocysteiny, co wpływa korzystnie na wiele układów i narządów w organizmie człowieka. Ile jej spożywać i jaką wybrać? 2 do 5g dziennie monohydratu kreatyny.

– Kreatyna – nieznane właściwości – inteligencja, mózg, homocysteina, metylacja 22 (Film, PL)

– Creatine (Artykuł, ENG)
https://examine.com/supplements/creatine/

#kreatyna #suplementy #zdrowie

8. Wszystko, co wiem. Zebrane w jednym miejscu. Nie ja, ale pewien człowiek – postanowił po prostu spisywać wszystko, co wie. Wyszło tego całkiem dużo, a wszystko jest posegregowane w przejrzyste kategorie. Znajdziesz tu tematy związane z nowoczesnymi technologiami, informatyką, nauką, ale też wątki związane z muzyką, rozwojem osobistym, zdobywaniem wiedzy, filozofią czy podcastami. Jest to jeden z ciekawszych portali do poszukiwania nowości, ciekawostek i informacji.

– Everything I know (Strona internetowa, ENG)

https://wiki.nikitavoloboev.xyz/

#edukacja #wiedza #informacje

9. Wiele ciekawych materiałów w internecie występuje w formie nagrania video na platformie Youtube. Ten portal nie pozwala jednak na łatwe pobieranie video na własny dysk, a już bardzo silnie utrudnia pobieranie wielu filmów jednocześnie. Jeśli jakieś filmy, playlisty, albo nawet całe kanały są warte pobrania i archiwizacji, możesz wykorzystać darmowy program, dzięki któremu pobierzesz wszystko, co chcesz z Youtube’a na swój dysk 🙂 Możesz dzięki temu wyeliminować ryzyko utraty cennych materiałów czy np. muzyki, gdy ktoś usunie film, albo film/kanał zostanie zablokowany.

– WinX YouTube Downloader (Program, ENG)

https://www.winxdvd.com/youtube-downloader/index.htm

#backup #video #programy

10. Pandemia, lockdowny, protesty, niepewność przyszłości. Co zrobić, aby te zjawiska nie utrzymywały nas w negatywnym nastawieniu? Autor tego nagrania wyjaśnia co robić, aby zyskać pozytywną energię mimo tego, w jakich czasach przyszło nam żyć. Pamiętajmy, że wszystko, co odczuwamy jest subiektywne. To my nadajemy pewnym stanom wartość, uczucia i emocje. Mamy na to wpływ, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Warto jest mimo wszystko docenić, że żyjemy w bardzo dobrych czasach. Żyjemy w dobrostanie, którego nasi przodkowie często nie mogli zaznać. Zastosuj się do poniższych zasad:

— Odetnij się od mediów – media manipulują treścią i sposobem przekazu, aby przyciągnąć uwagę przez silną stymulację Twoich emocji.

— Skup się na tym, na co masz wpływ – np. Twoim otoczeniem, edukacją, rozrywką, pracą, rodziną, znajomymi, treningami. Rób to, co możesz, mimo swojej sytuacji.

— Zaplanuj swój czas – najlepiej na długo do przodu. Zajmij swój czas, bo inaczej umysł skupi się na wyszukiwaniu zagrożeń. Wybieraj jak chcesz spędzić dzień.

— Zadbaj o swoje zdrowie. Możesz to zrobić mimo sytuacji.

— Praktykuj wdzięczność. Doceniaj wszystko, co masz.

— Weź udział w wyzwaniach, np. “Wyzwaniu 90 dni” autora materiału.

— Medytuj.

— Zadbaj o dobry sen: wygodny materac, zaciemnienie pomieszczenia, porządek w pomieszczeniu, regularność godzin snu, przewietrzenie sypialni itd.

— Dbaj o relacje z innymi. Nie dawaj się manipulacjom, nie dawaj się emocjom. 

— Zacznij robić coś nowego. Np. nauka języka, gotowanie, nowe hobby.

– Jak przeżyć obecne czasy po królewsku? (Audio + video, PL)

#radość #psychologia #nastawienie

Co najbardziej Ci się spodobało? Daj znać, odpowiadając na ten e-mail lub w komentarzu.  Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz już za 2 tygodnie. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop 🙂

Zajrzyj też do mojego podcastu “Podcast Na Zdrowie”: https://sebastianchudziak.pl/nazdrowie/

Lub przeglądaj wszystkie wpisy na mojej stronie: https://sebastianchudziak.pl/wszystkie-wpisy/ 

Jeśli chcesz pomóc w rozwoju Newslettera i otrzymywać jeszcze lepsze treści, wypełnij proszę tę ankietę: https://forms.gle/ZK5Bf2jZoCXjMtaK7 

Pozdrawiam, 

Sebastian



Zapisz się:

Jeśli formularz nie jest dostępny lub nie działa, wyłącz dodatki blokujące reklamy/skrypty. Na tej stronie niemal w ogóle nie ma reklam 🙂