Newsletter kalejdoskop

Kalejdoskop to newsletter wysyłany co 2 tygodnie. Zawiera streszczenia artykułów/filmów/badań/nagrań z zakresu funkcjonowania człowieka, zdrowia, aktywności fizycznej, produktywności, rozwoju, psychologii oraz przydatne aplikacje, ciekawostki i wskazówki.


Cześć!

Z wiedzą jest jak z nasionami roślin. Trzeba jakieś mieć i trzeba je pielęgnować, aby wyrosło z nich coś pięknego. Newsletter, który czytasz, dostarcza Ci jednego i drugiego: podaje przykłady, poszerza horyzonty, oraz, czego dzisiaj nie zabraknie – pokazuje na co zwracać uwagę, aby nie dać się fałszywej wiedzy. Przyjemnego czytania!

1. Ciało człowieka jest stworzone do ruchu w dużych zakresach. Prawidłowo funkcjonujące, jest w stanie wykonywać ruchy, ćwiczenia i pozycje, które wymagają dość dużej elastyczności tkanek. Niestety nieużywane lub używane nieodpowiednio elementy aparatu ruchu (mięśnie, ścięgna, więzadła…) stają się mniej elastyczne, przez co tracą na swojej mobilności. Co gorsza, im jesteśmy starsi, tym gorzej zazwyczaj jesteśmy rozciągnięci. Aby to zmienić, wystarczy wykonywać regularnie dość proste ćwiczenia przywracające gibkość. Warto jest dopasować je do siebie i skupić się szczególnie na rejonach, w których mamy największe braki.

– The PERFECT Mobility Routine To Get Your Sh*t Together! (Based On Your Body) (Film, ENG)

Sprawdź też: 5-minutowy rozruch z nastawieniem na poprawę gibkości:

#zdrowie #mobilność #sprawność

2. Tradycyjna Medycyna Chińska (TCM) to liczący sobie ponad 2000 lat system wierzeń, metod i działań związanych z leczeniem chorób. Opiera się on o koncepcje związane z istnieniem energii qi czy sił yin i yang. TCM jest stosunkowo popularna w dzisiejszych czasach i bywa wykorzystywana przez wielu znawców zajmujących się zdrowiem i medycyną. Problem polega jednak na tym, iż brakuje dowodów naukowych świadczących za działaniem TCM. Pewne jej elementy są potwierdzone naukowo, jednak gdy przyjrzymy się szczegółom, okaże się, że jest to bardziej przypadek niż jakikolwiek godny zaufania system. Przykładowo, ziołolecznictwo jest jak najbardziej skuteczną metodą radzenia sobie z niektórymi chorobami, jednak mowa tutaj o korzystaniu z roślin przebadanych klinicznie. W przypadku TCM nie mamy pewności, które jej elementy mogą być wykorzystywane, a które są niedziałające lub nawet niebezpieczne.

– Czy tradycyjna medycyna chińska leczy? Fakty o medycynie chińskiej (Artykuł, PL)

https://www.totylkoteoria.pl/2020/10/tradycyjna-medycyna-chinska.html

#medycyna #zdrowie #nauka

3. Czy znasz to uczucie, gdy podczas spotkania/rozmowy ktoś zaczyna pisać z kimś na swoim smartfonie? Zjawisko ignorowania poprzez zajęcie się swoim smartfonem nosi nazwę “phubbing” i jest to połączenie angielskich odpowiedników słów “telefon” oraz “lekceważenie”. Zasadniczo nie jesteśmy w stanie jednocześnie skupić się na rozmowie z kimś innym, kiedy czytamy lub piszemy coś na smartfonie – mimo że może wydawać się nam inaczej. Oczywiście nie oznacza to, że nie możemy w ogóle korzystać ze smartfona przy innych. Warto jest jednak jasno powiedzieć “przepraszam, poczekaj chwilę” i wtedy coś przeczytać lub napisać. Z pewnością też samo bezcelowe “scrollowanie tablicy” przy kimś nie należy do przyjemnych dla drugiej osoby czynności. Takie zachowania mogą na poziomie podświadomym być odbierane jako lekceważenie i ignorowanie, a to może skutkować pogorszeniem przyjaźni, a nawet rozpadem związku. Jest to po prostu forma pasywnej agresji, z której możemy nie zdawać sobie sprawy.

– Co niszczy przyjaźń i związki? PHUBBING (Film, PL)

#relacje #człowiek #psychologia

4. Jak portale spiskowe manipulują odbiorcami? Albo jeszcze inaczej: dlaczego to robią? Teorie spiskowe i fake newsy pojawiają się w internecie tak często, ponieważ ich twórcy żerują na ludzkich słabościach: jesteśmy biologicznie predysponowani do tego, aby zwracać większą uwagę na zagrożenia, zmiany i rzeczy zaskakujące, nagłe. Twórcy takich treści często zarabiają fortunę – czy to na reklamach, czy z poleceń wątpliwej jakości suplementów diety i innych produktów. Prawdziwa informacja jest trudna do zweryfikowania i zwykle nie jest tak przyjemna w odbiorze. Większość ludzi jest leniwa i zdecydowanie woli konkretną odpowiedź od “to zależy”. Warto zapoznać się z analizą jednej z teorii spiskowych dotyczących “Kanadyjskiego planu pandemii”. Problemem jest to, że rzuca się na światło dzienne mnóstwo niezweryfikowanych informacji, a potem wybiera te, które często przez przypadek się sprawdziły, a maskuje te, które się nie potwierdziły.

– Jak portale spiskowe manipulują odbiorcami? Kanadyjski „plan” pandemii (Artykuł, PL)

Sprawdź też podcast: 11 zasad zdobywania rzetelnej wiedzy przez internet

#informacje #teoriespiskowe #manipulacja

5. Znaczna część osób, nawet tych, mających jakieś pojęcie o zdrowiu czy medycynie, nie do końca rozróżnia pewne kategorie suplementów, leków i produktów wspomagających. Istnieje jedna grupa “leków”, która budzi wiele kontrowersji: są to preparaty homeopatyczne. Bywają one nawet przepisywane przez lekarzy – choć nauka mówi jasno, że nie mają one prawa działać. Problem leży jeszcze głębiej: ludzie często oczekują od lekarza, że ten da im bądź dla ich dziecka jakiś lek. Preparaty homeopatyczne mogą być uznane co najwyżej za placebo – bowiem stężenie substancji czynnych w nich zawarte często jest mniejsze, niż… w ogóle możliwe z uwzględnieniem praw fizyki.

– Homeopatia – dlaczego to totalne bzdury (Film, PL)

#homeopatia #medycyna #nauka

6. W przeciwieństwie do homeopatii istnieje coś, co działa z pewnością. Właśnie go używasz. To Twój komputer. Nieważne czy jest to desktop, laptop, tablet czy smartfon – to nadal są komputery. Ale jak one działają? Ten film wyjaśnia to zagadnienie od samych podstaw, pokazując najpierw różnice między różnymi systemami liczbowymi, a następnie sposoby, w jakie liczby mogą być dodawane czy mnożone za pomocą energii elektrycznej. Samo zrozumienie podstaw działania operacji logicznych i ich funkcjonowania w Twoim sprzęcie ma nie tylko walor edukacyjny, ale jest też w pewien sposób… przyjemne.

– Jak działa komputer? (Film, PL)

#edukacja #komputer #elektronika

7. Istnieje jeszcze coś, co niestety działa bardzo skutecznie. Niestety z dwóch powodów: po pierwsze, temat ten był już poruszany w tym newsletterze. Po drugie, ponieważ wyrządza to ogromną krzywdę ludziom, szczególnie tym starszym i mniej pojętnym. Mowa tutaj o TVP, czyli polskiej telewizji publicznej. I zdecydowanie nie chodzi tu o samą politykę, chcę bowiem, aby ten newsletter był apolityczny. Chodzi tu o sposoby manipulacji i propagandy, jakich dopuszcza się ta telewizja, a jakie koniecznie trzeba znać, aby zachować świadomość. W kontekście faktu, o którym było w punkcie 4., coraz częściej spotykamy się z fałszywymi informacjami. Umiejętność ich rozpoznawania jest kluczowa, dlatego warto poświęcić nieco czasu na nauczenie się rozpoznawania różnych technik perswazji. Materiał video pokazuje w jasny sposób poszczególne sposoby manipulowania odbiorcami.

– Jak działa TVP! (Film, PL)

#manipulacja #propaganda #wiedza

8. Lubisz podcasty? Jest to medium, które zyskuje coraz większą popularność, ze względu na łatwość w jego odbiorze, możliwość wyboru treści czy po prostu za dostępność. Jeśli słuchasz podcastów długo i często, możesz czasami chcieć poszukiwać nowych. I właśnie z rozwiązaniem tego problemu przychodzi portal Rephonic. Wystarczy, że wpiszesz nazwę swojego ulubionego podcastu, a portal pokaże Ci inne propozycje, na podstawie wpisanego. Sprawdź, jak to działa na przykładzie mojego Podcastu Na Zdrowie:

– Rephonic (Portal, ENG)

https://graph.rephonic.com/podcast-na-zdrowie

#podcast #wyszukiwarka #wiedza

9. Granie w gry to rozrywka nie tylko dla najmłodszych. Szczególnie dzisiaj, gdy mamy dostęp do naprawdę szybkich komputerów i ogromnego wyboru gier. Czasami jednak istnieje potrzeba przeniesienia zapisanej gry w inne miejsce, np. na nowy komputer. Aby nie tracić czasu na granie od nowa albo grzebanie w plikach, wystarczy skorzystać z narzędzia GameSave Manager.

– GameSave Manager (Aplikacja, ENG)

https://www.gamesave-manager.com/

#gry #lifehack #rozrywka

10. Opaska zaciskowa, zwana trytytką, to wyjątkowo zaawansowane narzędzie, mające zastosowanie niemal w każdym możliwym miejscu i czasie. Niezależnie czy potrzebujesz coś naprawić, uporządkować, przytrzymać, związać czy ustawić – po prostu się przydaje. Co jednak, jeśli jest zbyt krótka? Nic trudnego! Wsuń jedną opaskę w drugą i tak oto, w magiczny sposób masz o wiele dłuższą opaskę. Co więcej, możesz w ten sposób połączyć nawet dziesiątki lub setki opasek.

– Opaska zaciskowa (Lifehack)

https://sebastianchudziak.pl/wp-content/uploads/2021/03/k37-trytytka.jpg

#lifehack #trytytka #użyteczne

Co najbardziej Ci się spodobało? Daj znać, odpowiadając na ten e-mail lub w komentarzu.  Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz już za 2 tygodnie. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop 🙂

Zajrzyj też do mojego podcastu “Podcast Na Zdrowie”: https://sebastianchudziak.pl/nazdrowie/

Lub przeglądaj wszystkie wpisy na mojej stronie: https://sebastianchudziak.pl/wszystkie-wpisy/ 

Jeśli chcesz pomóc w rozwoju Newslettera i otrzymywać jeszcze lepsze treści, wypełnij proszę tę ankietę: https://forms.gle/ZK5Bf2jZoCXjMtaK7 

Pozdrawiam, 

Sebastian



Zapisz się:

Jeśli formularz nie jest dostępny lub nie działa, wyłącz dodatki blokujące reklamy/skrypty. Na tej stronie niemal w ogóle nie ma reklam 🙂