Kalejdoskop to newsletter wysyłany co 2 tygodnie. Zawiera streszczenia artykułów/filmów/badań/nagrań z zakresu funkcjonowania człowieka, zdrowia, aktywności fizycznej, produktywności, rozwoju, psychologii oraz przydatne aplikacje, ciekawostki i wskazówki.
Cześć! Jak zwykle przygotowałem dla Ciebie porcję ciekawych treści z zakresu zdrowia, aktywności ruchowej i tematów dotyczących jakości życia. Nie przedłużając, życzę miłego czytania! 🙂
1. 60 stron konkretnych notatek na temat fitnessu/sportu/siłowni/żywienia – informacje dotyczą metodyki treningu (konkretnych ćwiczeń, rozgrzewki, programowania planów treningowych), roli żywienia, regeneracji, snu itp. Kilka kluczowych informacji, które możemy wynieść to m.in. pozytywna rola węglowodanów (są dobre, ale trzeba odpowiednio nimi zarządzać w diecie), sen jest kluczowym czynnikiem regeneracji i poprawy sprawności, spacer po posiłku poprawia trawienie i wpływa korzystnie na wrażliwość insulinową, sól jest korzystna dla osób trenujących, szczególnie jodowana.
– 60 Pages of Fitness Notes – A Collection (Tekst, ENG)
#sport #aktywnoscfizyczna #silownia
2. Jako gatunek optymalizujemy wysiłek, chcąc osiągnąć jak najlepszy efekt w jak najszybszym czasie. Opieramy się na przeróżnych prymitywnych mechanizmach mózgu, które w obliczu dzisiejszej techniki nie są w stanie sobie optymalnie radzić. Specyfika dzisiejszego świata otoczonego zewsząd elektroniką może powodować u wielu ludzie różnego rodzaju uzależnienia. Jego definicja jest stosunkowo prosta: może to być substancja, zachowanie lub dowolny bodziec, który powoduje pewnego rodzaju obsesję, kompulsje, warunkuje uczucie głodu i rodzi napięcie, które człowiek stara się zredukować. Naprawdę wiele osób, szczególnie młodych spełnia te kryteria w odniesieniu do korzystania z internetu czy smartfona. Problem pojawia się wtedy, kiedy człowiek zaniedbuje podstawowe potrzeby życiowe, jak np. sen czy odżywianie. Choć normy korzystania ze zdobyczy techniki z pewnością się już przesunęły (normą jest teraz o wiele więcej niż kiedyś), to warto obserwować siebie i bliskich czy objawy uzależnienia nie przybierają na sile i w razie potrzeby szybko reagować. Profilaktycznie natomiast należy pamiętaj o optymalnych proporcjach między korzystaniem z elektroniki oraz innymi aktywnościami, chociażby fizycznymi.
– Uzależnienie od telefonu, uzależnienie od komputera. Uzależnienie od internetu. Nastała era człowieka wirtualnego? (Artykuł, PL)
#technologia #elektronika #uzależnienie
3. Każdy czasem musi sobie trochę ponarzekać, prawda? Może nie… 🙂 Choć narzekanie jest narodowym sportem wielu Polaków, to warto pamiętać, że nie pozostaje dla Nas obojętne. Duże znaczenie mają tutaj normy kulturowe: w USA bardziej popularna jest afirmacja życia, czyli dążenie do mówienia o pozytywach, nawet kiedy niekoniecznie tak jest. Ma to związek z przekonaniem, o wpływie na własne życie. W Polsce jest natomiast nieco inaczej – po zapytaniu “co u Ciebie słychać” odpowiedź “rewelacyjnie” może być powiązana z odbiorem tej osoby jako naiwnej. Warto wiedzieć, że narzekanie często nie jest związane z obiektywną sytuacją życiową, narzekają również osoby majętne czy zdrowe. Czasami ludzie mogą traktować narzekanie jako próbę poprawienia swojego nastroju (wyrzucenie z siebie tego, co złe), jednak badania przeczą temu – narzekanie po prostu wprowadza w zły nastrój. To, co realnie poprawia nastrój, to mówienie o rzeczach pozytywnych.
– Jak narzekanie wpływa na Twój nastrój? (Film, PL)
#psychologia #narzekanie #zdrowie
4. Mózg jest najważniejszym organem człowieka – przynajmniej według mózgu. Jak o niego dbać? Mózg lubi wszystko, co stanowi dla niego intelektualne wyzwanie. Potrzebuje zróżnicowanych aktywności, o różnym stopniu trudności. Aparat ruchu człowieka jest najmniej sprawny, kiedy nie uprawiamy ćwiczeń fizycznych. Staje się bardziej sprawny, kiedy uprawiamy jedną lub dwie – lecz najwięcej zyska, kiedy dajemy mu wiele różnych bodźców, w postaci wielu różnych aktywności. Tak samo z mózgiem: krzyżówki czy partia szachów raz na tydzień mogą nie wystarczyć. Należy stawiać Naszym mózgom zróżnicowane zadania intelektualne, szczególnie te złożone. Mózg jest plastyczny i jeśli wykorzystywany jest do aktywnej pracy (a do takiej na pewno nie należy oglądanie TV), będzie wzmacniał sieci neuronowe, co przełoży się na jego lepsze funkcjonowanie. Dodatkowo sprawność mózgu wzmacnia aktywność fizyczna. Jeśli zastanawiasz się jak zacząć ćwiczyć, zerknij tutaj: https://sebastianchudziak.pl/pnz3/
– „Mózg każdego z nas może się zmienić”. Jak o niego dbać? (Artykuł, PL)
https://www.focus.pl/artykul/o-mozg-trzeba-dbac-nieustannie
#mózg #pamięć #rozwój
5. Klatka piersiowa to jeden z bardziej reprezentatywnych mięśni, wpływających na Naszą sylwetkę. Jednak wiele osób trenując na siłowni popełnia błędy podczas ćwiczenia tej partii:
1. Rozpiętki ważniejsze od wyciskań – rozpiętki mogą być uzupełnieniem, ale to wyciskania powinny stanowić podstawę
2. Izolacja góry i środka – odstawianie głównych ćwiczeń na rzecz izolacji to błąd – zwykle brakuje Ci po prostu masy mięśniowej
3. Błędy podczas ruchu wyciskania: wyciskanie powinno być robione do końca, w dużym zakresie ruchu, bez odbijania
4. Tył jest fundamentem – ćwicz plecy, Twoja klatka może dzięki temu zacząć lepiej wyglądać
5. Brak mostka podczas wyciskania – zawsze warto robić wyciskanie mając wypchniętą klatkę oraz ściągnięte do siebie i w dół łopatki
– 5 BŁĘDÓW W BUDOWANIU KLATKI! (Film, PL)
#siłownia #ćwiczenia #aktywnośćfizyczna
6. Trenując z ciężarami możemy czasami zaobserwować, że jedna strona ciała jest silniejsza od drugiej. Objawia się to tym, że w ruchach np. wyciskania czy przysiadu przekręcamy się lekko, a jedna z kończyn prostuje się szybciej. Zwykle, jeśli podczas np. wyciskania lewa strona prostuje się pierwsza, spodziewamy się, że będzie ona silniejsza. Jednak często jest zupełnie odwrotnie – organizm w ten sposób kompensuje sobie brak siły tej kończyny. Problemy wynikają nie tylko z samej różnicy siły, ale także z nieprawidłowego wzorca ruchowego i nieprawidłowych nawyków. Aby pozbyć się asymetrii zmniejsz ciężar na tyle, aby wykonać ruch prawidłowo i powtarzaj go tak długo, aż zmniejszysz różnice. Możliwe też, że problem dotyczy Twojej mobilności, a więc rozciągnięcia w różnych elementach ciała. Pamiętaj też, że człowiek nie jest idealnie symetryczny i nie ma co się martwić, jeśli występują tylko drobne różnice.
– Nierówna siła rąk/nóg – jak sobie z tym poradzić? (Film, PL)
#siłownia #mięśnie #fizjoterapia
7. Suplementy diety to zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem rodzaj żywności. Nie są one lekami, nie przechodzą zaawansowanej kontroli, a zawartość substancji w nich może całkowicie odbiegać od tych deklarowanych. Wyniki kontroli NIK wskazują, że faktycznie występują nieścisłości i często zamiast pomagać sobie (np. uzupełniając niedobory) możemy nawet szkodzić. To, co warto robić, to przede wszystkim opierać się o zdrową żywność, kiedy można kupować lek a nie suplement oraz przede wszystkim korzystać z suplementów od sprawdzonych, zaufanych firm, robiących niezależne badania składu i jakości swoich produktów.
– Rozmowa w NIK na temat suplementów diety (Film, PL)
#suplementy #dieta #zdrowie
8. Póki co możemy żyć tylko na jednej planecie. Jeśli jesteś osobą dość młodą, istnieje duża szansa, że będziesz żyć jeszcze przez wiele dziesiątków lat, może dłużej. Dlatego może warto by było zadbać o własny dom? Ocieplenie klimatu według wielu osób nie istnieje, jednak dane naukowe mówią jasno: zmiany postępują i są wywołane działalnością człowieka. Problem jest złożony i możemy próbować go rozwiązywać choćby korzystając mniej z urządzeń produkujących energię, optymalizując transport czy unikając zakupów produktów z tworzywami sztucznymi. Cała reszta, która niestety jest większością, leży jednak w działalności rządzących i osób, mających największy wpływ – konieczne są zmiany systemowe. Każdy człowiek powinien jednak mieć świadomość problemu i dążyć do pożądanych zmian chociażby poprzez wybory polityczne.
– Jaką cenę zapłacimy? — 7 metrów pod ziemią [ODCINEK Z PUBLICZNOŚCIĄ] (Film, PL)
#klimat #świat #środowisko
9. Bezpieczeństwo to ważny element jakości życia. Obejmuje to także bezpieczeństwo elektroniki, w tym danych na Naszych komputerach. Oczywistym jest, że należy posiadać kopie zapasowe. Jednak w wielu przypadkach warto także zabezpieczyć dane szyfrując je. Służą do tego zewnętrzne programy, takie jak TrueCrypt. W komputerach z Windowsem jest też funkcja BitLocker, która pozwala po prostu ustawić hasło na daną partycję, dysk przenośny czy pendrive’a. Dane warto zaszyfrować szczególnie, jeśli przechowujemy np. zdjęcia, dokumenty z danymi osobowymi czy korespondencję. Hasło najlepiej jest zapisać w menedżerze haseł, takim jak KeePass lub chociażby menedżer haseł przeglądarki Firefox. Dla własnego bezpieczeństwa warto ustawić takie szyfrowanie nawet na prywatnym, domowym komputerze – wtedy można skorzystać nawet z bardzo prostego hasła. Zawsze to mniejsze ryzyko ujawnienia danych osobom niepowołanym. W końcu jakość życia nie powinna cierpieć przez banalne błędy 😉
– Lifehack/wskazówka
#komputery #jakośćżycia #bezpieczeństwo
10. Jak niskim kosztem zwiększyć bezpieczeństwo zakupów kartą? Karta bankowa to niewątpliwie przydatne narzędzie, jednak podawanie jej danych na wielu różnych stronach może być nieco niekomfortowe – zawsze istnieje bowiem ryzyko wycieku danych, a chargeback nie zawsze może zadziałać. Można się przed tym obronić na różne sposoby, a oto 2 z nich:
– Możesz zakupić kartę prepaid, a więc kartę przedpłaconą. Działa ona tak samo jak zwykła, ale jest doładowywana ręcznie jedynie taką kwotą, jaką na nią chcesz wpłacić.
– Możesz otworzyć drugi rachunek w swoim banku (zwykle za całkowite 0zł) i zamówić do tego rachunku kartę, a rachunek doładowywać dokładnie tak samo, jak kartę przedpłaconą. W tym przypadku przygotuj się na standardową opłatę kilku złotych miesięcznie, jeśli nie będziesz z tej karty korzystać, jednak prawdopodobnie i tak warto, ponieważ na szali jest bezpieczeństwo finansowe 🙂
– Lifehack, wskazówka
#bezpieczeństwo #finanse #pieniądze
Co najbardziej Ci się spodobało? Daj znać odpowiadając na ten e-mail lub w komentarzu. Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz już za 2 tygodnie. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop 🙂
Zajrzyj też do mojego podcastu “Podcast Na Zdrowie”: https://sebastianchudziak.pl/nazdrowie/
Lub przeglądaj wszystkie wpisy na mojej stronie: https://sebastianchudziak.pl/wszystkie-wpisy/
Pozdrawiam,
Sebastian
Zapisz się:
Jeśli formularz nie jest dostępny lub nie działa, wyłącz dodatki blokujące reklamy/skrypty. Na tej stronie niemal w ogóle nie ma reklam 🙂