Newsletter kalejdoskop

Kalejdoskop to newsletter wysyłany co 2 tygodnie. Zawiera streszczenia artykułów/filmów/badań/nagrań z zakresu funkcjonowania człowieka, zdrowia, aktywności fizycznej, produktywności, rozwoju, psychologii oraz przydatne aplikacje, ciekawostki i wskazówki.


Cześć! 

Zastanawiam się, za ile czasu sztuczna inteligencja będzie w stanie zrobić taki sam lub lepszy newsletter jak mój. W pewnym sensie już to potrafi, choć brakuje jej jeszcze umiejętności wyciągania najważniejszych informacji i wniosków + dodawania własnych przemyśleń w jednorodnym stylu. Z ciekawości: czy gdyby ten newsletter był tworzony przez AI, to byłby przez Ciebie równie chętnie otwierany, czytany, a informacje byłyby uznawane za rzetelne? Możesz nawet odpisać na tego maila z odpowiedzią 🙂 Tymczasem jednak samodzielnie, jeszcze bez AI, przygotowałem dla Ciebie paczkę różnorodnych informacji dla zaspokojenia ciekawości i poprawy swojego funkcjonowania. Przyjemnego!

1. Obszerny materiał na temat dopaminy w kontekście motywacji. Jeśli jesteś regularnym czytelnikiem mojego newslettera, nie będzie to dla Ciebie nic zaskakującego, ale raczej po prostu solidne uporządkowanie informacji. Natomiast jeśli nie interesowała Ciebie wcześniej tematyka dopaminy i motywacji to dowiesz się z tego materiału m.in, że:

— Dopamina pełni kluczową rolę w odczuwaniu przyjemności i wydziela się w sytuacjach, w których oczekujemy jakiegoś rodzaju wzmocnienia;

— Mamy dzisiaj mnóstwo stymulatorów dopaminy (nie tylko takich jak hazard czy narkotyki), ale nawet po prostu nasze smartfony, reklamy itd.;

— Nadmierna “ekspozycja” na dopaminę powoduje w konsekwencji obniżony ogólny poziom motywacji;

Materiał jest rozbudowany i nie jestem w stanie zrobić z niego dokładnego podsumowania, dlatego zachęcam do przesłuchania w całości:

– Dopamina, czyli dlaczego NIE masz MOTYWACJI? (Film/audio, PL)

Sprawdź także mój materiał na temat uzależnienia od smartfona: https://sebastianchudziak.pl/jak-odstawic-smartfona-i-odciac-sie-od-uzaleznienia-od-niego/

Oraz zerknij do tego artykułu: https://neuropedia.com/dopamine-motivation-procrastination/

#motywacja #dopamina #prokrastynacja

2. Jeśli ktoś zmaga się z poważną depresją, to mówienie mu “rozchmurz się” lub “uśmiechnij się” może nie zdziałać cudów. Okazuje się jednak, że humor może być czymś, co pomaga w depresji – a dokładniej: humorystyczne odwracanie uwagi od stresora. Jedną ze strategii, według nowych badań, może być właśnie próba obrócenia w żart stresującej sytuacji. Ta strategia jest w pewnym sensie sposobem na odwrócenie uwagi i zmniejsza “nakręcanie się”, wpadanie w spiralę negatywnych myśli. Weźmy oczywiście pod uwagę, że jest to pojedyncze badanie, strategia ta powinna więc być stosowana ostrożnie i przede wszystkim wśród osób z łagodnymi objawami, a nie z ciężką depresją.

– Badanie: humor skutecznym narzędziem zapobiegającym nawrotom depresji (Artykuł, PL)

https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news,96165,badanie-humor-skutecznym-narzedziem-zapobiegajacym-nawrotom-depresji.html

Sprawdź także mój podcast o depresji: https://sebastianchudziak.pl/pnz20/

#depresja #badania #nauka

3. Jeśli zasadzisz drzewo, to ono kiedyś uschnie i umrze. Gdy budujesz nowy dom to najprawdopodobniej on za kilkaset lat zużyje się i będzie trzeba go rozebrać. Ty także z dużym prawdopodobieństwem kiedyś umrzesz. Po co więc robić cokolwiek, skoro to wszystko się skończy? Jedną z najważniejszych perspektyw jest tu kwestia, aby nie skupiać się na celu, ale na procesie. Mamy bowiem jedyną pewną szansę/możliwość na przeżywanie emocji i wykonywanie różnych czynności. To może się już nigdy więcej nie powtórzyć, dlatego warto przynajmniej spróbować tę szansę wykorzystać. Na ile jest to możliwe, warto próbować także docenić te momenty w naszym życiu, które odczuwane są jako negatywne. 

Od siebie dodam kilka informacji, co napędza mnie do działania:

— Nie mamy pewności, że umrzemy – być może jesteśmy w jakiejś nierozumianej grze/symulacji/większym “organizmie”;

— Ponadto istnieje szansa, że za naszego życia zostaną odkryte technologie umożliwiające przedłużanie życia w nieskończoność;

— Istnieje hipotetyczna możliwość, że za x lat będzie się dało przenieść świadomość do układu komputerowego;

Jest oczywiście niewielka szansa, na zrealizowanie się czegoś z powyższych, ale nie dość, że nic nie tracę, to jeszcze… dodatkowo na tym zyskuję, działając i odnosząc z tego tytułu korzyści.

– Po co cokolwiek robić, jeśli wszyscy umrzemy? (Film/audio, PL)

#życie #filozofia #ciekawostki

4. Młodzież ma bardzo niską sprawność fizyczną. Artykuł jest nieco w stylu “kiedyś to było…”, lecz zwraca uwagę na problem, który dotyczy młodzieży i niestety pogłębia się. Chodzi o to, że uczniowie szkół podstawowych mają niską, mniejszą niż w przeszłości sprawność fizyczną. Istnieje wiele przyczyn tego zjawiska, wśród których dominują: częstsze zajęcia zdalne + przesiadywanie przed elektroniką, nadmiernie troskliwi rodzice, którzy dodatkowo samo często nie są przykładem, system edukacji (w tym niestety niektórzy nauczyciele), dostęp do niezdrowego jedzenia, co powoduje nadwagę. To ostatnie jest o tyle problematyczne, że osoby z nadwagą łatwiej się męczą, co powoduje jeszcze większą niechęć do ruchu, a więc błędne koło. 

Co zrobić? Gdyby było łatwe rozwiązanie, to nie byłoby problemu. Prawdopodobnie najwięcej da nam dbanie o własne dzieci/znajomych/rodzinę. Nie jesteśmy samodzielnie w stanie zmienić systemu. W jaki sposób zadbać o bliskich? Przede wszystkim dając przykład samym sobą. Z pewnością nie np. karaniem dziecka za zbyt długie siedzenie przy elektronice, gdy samemu spędza się przy niej długie godziny. Wspólny trening to najlepsze rozwiązanie.

– Nie potrafią skakać na skakance ani kozłować. Niepokojących danych jest dużo więcej (Artykuł, PL)

https://tvn24.pl/polska/kondycja-dzieci-w-zapasci-komentarze-ekspertow-7078595

#wf #sprawność #ćwiczenia

5. Jest w obiegu takie przekonanie, że w treningu  na siłowni należy uwzględniać pierwotny “skład” danej grupy mięśniowej w kontekście procentowego udziału włókien szybko i wolnokurczliwych. Przykładowo, mięśnie łydki zazwyczaj mają przeważającą ilość włókien wolnokurczliwych, więc wiele osób trenuje je mniejszymi ciężarami na więcej powtórzeń – a w przypadku np. tricepsów należy stosować duże ciężary, ponieważ przeważają tam włókna szybkokurczliwe. Badania wskazują jednak, że to podejście może mijać się z celem, a raczej po prostu nie być konieczne. Testy prowadzone na różnych osobach pokazują, że aby budować mięśnie należy spełniać podstawową zasadę: praca blisko upadku mięśniowego, czyli wykonywanie serii blisko maksimum możliwości. Nie ma natomiast dużego znaczenia zastosowany ciężar, niezależnie od grupy mięśniowej.

– The Optimal Rep Range for Each Muscle (Is it TRUE?) (Film, ENG)

#siłownia #trening #hipertrofia

6. Stary ale ciekawy materiał z programu Nie Do Wiary na temat świadomych snów. Opisuje historię kobiety, której zaczęły się śnić koszmary i dla której stało się to poważnym problemem. Z materiału dowiemy się czym są świadome sny, w skrócie jak działają i dlaczego ludziom śnią się koszmary. Oczywiście powinniśmy wziąć pod uwagę, że materiał ma swoje lata i wiele słów “zawsze” i “na pewno” zamienić na “często” i “zazwyczaj”. To, na co jednak warto przede wszystkim zwrócić uwagę to to, jak silnie potrafi oddziaływać “nieprawidłowo zarządzana” psychika człowieka. Bohaterka materiału miała jeden koszmar i od tego czasu zaczęła się go bać, co nakręciło całą spiralę problemów – do tego stopnia, że zaczęła bać się chodzenia spać. Jednak po (prawdopodobnie krótkiej) interwencji psychologicznej jej problem ustąpił, gdy tylko zrozumiała jak on działa. Analogicznie często nasza psychika oddziałuje w innych obszarach życia. Dlatego warto obserwować swoje negatywne emocje, a w razie potrzeby skonsultować swój stan np. z psychoterapeutą.

– Nie Do Wiary – Świadome śnienie (Video, PL)

#sen #koszmary #psychologia

7. Czystość w mieszkaniu poprawia samopoczucie i sprawia, że żyje się lepiej. O czystość dbamy sprzątając, a do sprzątania używamy… no właśnie, czego? Zazwyczaj tzw. “chemii”, czyli mniej lub bardziej silnych preparatów czyszczących, w zależności od zapotrzebowania. Nie zapominajmy jednak, że te preparaty mogą być silnie szkodliwe dla zdrowia. Największe zagrożenie sprawiać będzie ich niewłaściwe mieszanie – mogą wtedy powstawać silnie szkodliwe, w tym rakotwórcze związki. Warto także nie nadużywać produktów czyszcząco-zapachowych. Jeśli mamy tendencję/potrzebę częstego (np. codziennego) ich używania, używajmy rękawiczek, dobrze wietrzmy pomieszczenia, a nawet używajmy masek ochronnych z filtrem. Unikajmy nadmiaru zapachów syntetycznych – zwykłe tanie odświeżacze powietrza mogą być silnie szkodliwe dla zdrowia (pisałem o tym kiedyś w poprzednich newsletterach). Jeśli chcesz – warto jest zrezygnować z syntetycznej chemii czyszczącej całkowicie i zamiast tego używać np. sody, płatków mydlanych i octu z dodatkiem olejków eterycznych. Może to rozwiązanie nie jest najbardziej wygodne, ale z pewnością jest bardziej bezpieczne dla zdrowia.

– Naukowcy: mieszanie chemii gospodarczej może być szkodliwe (Artykuł, PL)

https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news,96044,naukowcy-mieszanie-chemii-gospodarczej-moze-byc-szkodliwe.html

#zdrowie #chemia #sprzątanie

8. Istnieją w życiu sytuacje, których możemy doświadczyć, choć których doświadczyć zdecydowanie nie chcemy. Co więcej, wręcz wypieramy taką możliwość. Do sytuacji takich należy np. śmierć kogoś bliskiego, zwolnienie z pracy, bankructwo, ciężka choroba, napaść czy wypadek. Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie możemy zrobić, jest po prostu zaakceptowanie faktu, że tego typu sytuacje mogą nas spotkać i wstępna próba ich emocjonalnego przepracowania – lub stworzenia wstępnego planu działania po zdarzeniu. Warto też, na miarę możliwości nie wypierać tego typu sytuacji i reagować, gdy tylko dostrzegamy możliwość wystąpienia niechcianej sytuacji. Warto np. załatwić sprawy związane z dziedziczeniem, podziałem majątku, formalnościami na wypadek ciężkiej choroby itp. Jeśli od czasu do czasu przypomnimy sobie o pewnych negatywnych ewentualnościach (np. wypadek, utrata pracy), to może pomóc nam w zmniejszeniu szansy na doprowadzenie do takiej sytuacji – np. przez ostrożniejszą jazdę samochodem czy regularne oszczędzanie.

– Sytuacje w życiu, na które musisz się przygotować psychicznie (Film/audio, PL)

#trudności #sytuacje #przygotowanie

9. Wykorzystaj sztuczną inteligencję aby pracować z plikami PDF. Wgraj plik PDF i zadawaj dowolne pytania o jego treść, a aplikacja odpowie na nie w dość zwięzły sposób. Przydatne narzędzie np. do wyciągania informacji z artykułów naukowych/instrukcji zapisanych w tym formacie. Narzędzie jest darmowe, ale posiada ograniczenia ilość stron/rozmiaru/zapytań. Za niewielką opłatę można uzyskać wersję o zwiększonej funkcjonalności.

– Chat with any PDF (Aplikacja, ENG)

https://www.chatpdf.com/

#ai #pdf #narzędzia

10. Dość ciekawy… zestaw relaksujących dźwięków z nagranymi pozytywnymi afirmacjami, które docelowo, zdaniem autora mają zwiększać motywację do działania i zmniejszać prokrastynację. Czy to tak działa? Nie wiem. Wydaje się jednak całkiem pozytywne i “zostaje w głowie”, a w komentarzach wiele osób wypowiada się o tym bardzo pozytywnie. Co prawda nie polecam słuchania podczas snu (wtedy lepiej przebywać w ciszy), ale podczas luźnej pracy/treningu/czynności manualnych, nada się znakomicie

– Stop Procrastination – Motivational Affirmations (While You Sleep) (Audio, ENG)

#afirmacje #motywacja #prokrastynacja

Złota Myśl Na Dziś: Zarządzanie polega na usuwaniu przeszkód 

Co najbardziej Ci się spodobało? Daj znać, odpowiadając na ten e-mail lub w komentarzu.  Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz już za 2 tygodnie. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop 🙂

Zachęcam do słuchania mojego podcastu “Podcast Na Zdrowie”: https://sebastianchudziak.pl/nazdrowie/

… oraz śledzenia moich kanałów na YouTube: https://www.youtube.com/c/SebastianChudziak/

https://www.youtube.com/channel/UCWGDvxGuPUH6UCN-GYjgTOw

Archiwum Newslettera jest dostępne na stronie https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop/

Jeśli chcesz pomóc w rozwoju Newslettera i otrzymywać jeszcze lepsze treści, wypełnij proszę tę ankietę: https://forms.gle/ZK5Bf2jZoCXjMtaK7 

Pozdrawiam, 

SebastianZapisz się:

Jeśli formularz nie jest dostępny lub nie działa, wyłącz dodatki blokujące reklamy/skrypty. Na tej stronie niemal w ogóle nie ma reklam 🙂