Newsletter kalejdoskop

Kalejdoskop to newsletter wysyłany co 2 tygodnie. Zawiera streszczenia artykułów/filmów/badań/nagrań z zakresu funkcjonowania człowieka, zdrowia, aktywności fizycznej, produktywności, rozwoju, psychologii oraz przydatne aplikacje, ciekawostki i wskazówki.


Cześć! 

Zazwyczaj, im starsi jesteśmy, tym bardziej zaczynamy dbać o swoje zdrowie. Najwięcej zyskać można, gdy zaczynasz o nie dbać jak najwcześniej. Niezależnie od tego, czy masz 16 czy 60 lat, każda jedna drobna zmiana będzie procentować i dawać Ci korzyści w przyszłości. Najskuteczniejszą metodą jest stopniowe, konsekwentne i regularne wprowadzanie nowych, drobnych zmian. Po pewnym czasie zauważysz, że masz za sobą ogromny postęp.

Przyjemnego czytania! 🙂

1. Dobrze jest nieustannie stymulować mózg. Zabezpiecza to, w pewnym stopniu, przed związanymi z wiekiem problemami zdrowotnymi, takimi jak choroba Alzheimera. Oprócz stymulacji mózgu wyjątkowo ważny jest szeroko rozumiany styl życia. Problemy związane z otępieniem nie są bowiem wynikiem tylko predyspozycji genetycznych, ale w dużej mierze także stylu życia oraz zaprzestania stymulowania mózgu. W jaki sposób możemy stymulować mózg? W artykule wskazane są np.: czytanie “do góry nogami”, żonglowanie, pisanie niedominującą ręką. W praktyce stymuluje mózg wszystko, co wymaga kreatywności i wdrażania, szukania rozwiązań i optymalizacji. Im bardziej ambitnie podchodzimy do życia, za im bardziej złożone projekty bierzemy odpowiedzialność, tym bardziej nasz mózg będzie stymulowany.

– Alzheimer to cukrzyca typu trzeciego. Styl życia ma wpływ na mózg (Artykuł, PL)

https://zdrowie.interia.pl/zdrowie/uklad-nerwowy/news-alzheimer-to-cukrzyca-typu-trzeciego-styl-zycia-ma-wplyw-na-,nId,6201517

#alzheimer #medycyna #mózg

2. Otyłość jest chorobą i można ją leczyć. A nawet trzeba, ponieważ nieleczona prowadzi do przyspieszonej śmierci oraz znaczącej liczby innych chorób i schorzeń zdrowotnych, takich jak: miażdżyca, nowotwory, zwyrodnienia stawów czy zawał. Otyłość nie jest tylko defektem estetyki, ale powinna być traktowana poważnie. Oprócz tego, warto pamiętać, że u wielu ludzi nie wystarczy “mniej jeść i się poruszać”, ponieważ nie są w stanie utrzymać zaleceń związanych ze zdrowym trybem życia. Znaczącą rolę odgrywają bowiem hormony oraz uwarunkowania psychologiczne.

– „Ludzie nie mają pojęcia, że otyłość można leczyć” | 7 metrów pod ziemią (Video/audio, PL)

Sprawdź też podcast “Jak przestać być grubym”: https://sebastianchudziak.pl/pnz9/

#otyłość #nadwaga #odchudzanie

3. Tatuaże nie są w pełni bezpieczne dla zdrowia. Tak przynajmniej wynika z badań naukowych, według których tusze stosowane do wykonywania tatuaży często zawierają szkodliwe dla zdrowia składniki – np. metale ciężkie. Tusze mogą nawet przemieszczać się po ciele, przedostając się do węzłów chłonnych. Ryzyko może nieść nawet ścierająca się o skórę igła, zawierająca często alergizujące cząsteczki. Całej sprawy nie polepsza fakt, że w wielu przypadkach nie znamy dokładnego składu tuszu, albo zawiera on substancje inne od tych, podanych na etykiecie. 

Moim zdaniem: Na ten moment trudno jest oszacować skalę problemu i nie ma co wpadać w panikę. Organizm człowieka jest w stanie poradzić sobie z wieloma zagrożeniami, a różnego rodzaju czynniki tylko zwiększają szansę na chorobę, a nie powodują jej z całkowitą pewnością. Im bardziej zdrowy tryb życia prowadzisz, na tym więcej możesz sobie pozwolić. Warto po prostu mieć świadomość, że im więcej zachowań niesprzyjających zdrowiu, tym większa szansa jego szybkiej utraty.

– Tatuaże mogą być toksyczne. Rakotwórcze chemikalia wykryto w co drugim tuszu do tatuaży [NOWE BADANIA] (Artykuł, PL)

https://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,101458,28832861,tatuaze-moga-byc-toksyczne-rakotworcze-chemikalia-wykryto-w.html

– Czy tatuaże mogą szkodzić zdrowiu? (Artykuł, PL)

https://kobieta.interia.pl/zdrowie/news-czy-tatuaze-moga-szkodzic-zdrowiu,nId,4816486

#tatuaże #nauka #zdrowie

4. W jaki sposób sprawić, by mięśnie urosły? Za hipertrofię odpowiada kilka czynników. Z samego początku, gdy zaczynamy ćwiczyć, mięśnie będą przez pewien okres rosły niezależnie od tego, co robimy. Później jednak zaczynają się schody. O ile nie stosujemy dopingu, trzeba przede wszystkim zapewnić dostateczną ilość energii (podczas odchudzania ograniczamy wzrost mięśni) oraz zastosować różne zasady związane z treningiem. Z poniższego materiału video dowiadujemy się jak ważne w treningu pod hipertrofię jest angażowanie wysokoprogowych jednostek motorycznych. A do tej aktywacji doprowadzamy przede wszystkim, gdy trenujemy w granicach możliwości w danej serii i/lub odpowiednio dużym ciężarem.

– The Most UNDERRATED Muscle Building Principle (Video, ENG)

Czy to oznacza, że aby osiągnąć hipertrofię, trzeba trenować po prostu ciężko? I tak, i nie. Trzeba trenować przede wszystkim mądrze, stosując jakąkolwiek formę periodyzacji, stopniowo doprowadzać się do coraz większych obciążeń. Jednak na pewnym etapie zasada trenowania ciężko faktycznie zaczyna się sprawdzać – o czym często mówią wprost zaawansowane osoby ćwiczące.

– #1 Reason Why You’re NOT Building Muscle (Video/audio, ENG)

#mięśnie #siłownia #hipertrofia

5. Rozciąganie – to ogólne określenie na ćwiczenia, których celem jest zwiększenie mobilności, a więc zakresów ruchu. Rozciągać możemy się na wiele różnych sposobów, a jedną z najskuteczniejszych opcji jest po prostu przytrzymywanie pozycji, w której czujemy umiarkowane rozciągnięcie przez co najmniej kilkadziesiąt sekund. Autor materiału video pokazuje, jakie rozciągania są w rzeczywistości potrzebne i na czym powinniśmy się skupić:

— Tył uda – tylna taśma: rozciągniemy przez dowolne pochylanie;

— Otwieranie biodra – ruch odwodzenia ud do zewnątrz;

— Przód uda: przytrzymanie zgiętego kolana i prostowanie tułowia;

— Mięśnie najszersze grzbietu – unoszenie (zginanie) ramienia;

— Zgięcie ramienia w tył: pozycje podporów tyłem.

Dodatkowo warto pamiętać, aby w codziennym funkcjonowaniu (i/lub treningu) korzystać często z pozycji pełnego, głębokiego przysiadu.

– The only 5 Stretches you need for Good Flexibility (Film, ENG)

#rozciąganie #mobilność #ćwiczenia

6. Jeśli się podciągać, to zawsze ze spiętym brzuchem i nogami wysuniętymi do przodu? A może po prostu… nie trzeba? Pozycja z wypchniętymi w przód nogami i spłaszczoną lordozą lędźwi wydaje się prawidłowa, a ćwiczenie w ten sposób jest trudne, ponieważ dodatkowo czuć przy nim pracę mięśni brzucha. Oprócz tego, ta wersja uniemożliwia nadmierne bujanie się. I faktycznie, ta wersja jest prawidłowa, ale nie wyklucza to faktu, że wersja z wypchniętą klatką oraz nogami zostawionymi z tyłu także jest prawidłowa. Mimo pogłębienia lordozy lędźwi, kręgosłup nie jest obciążony, aby stanowiło to dla niego jakikolwiek znaczący problem. Ta wersja natomiast pozwala na łatwiejsze spięcie łopatek, a więc prawidłową pozycję barków.

Konkluzja: obie wersje są prawidłowe i obie powinny się znajdować w treningu.

– The BIGGEST Pull-Up Problem (No One Talks About!) (Film, ENG)

#podciąganie #ćwiczenia #kalistenika

7. Budynek jest na tyle wytrzymały, na ile silne są jego fundamenty. Większość z nas wie, że silne mięśnie głębokie/rdzenia (brzucha, miednicy i okolic) są wyjątkowo przydatne w zapobieganiu kontuzjom, ale wiele osób zapomina o mięśniach okolic stopy. One także powinny być wzmacniane, co może przełożyć się na zmniejszenie ryzyka kontuzji dolnych części ciała oraz poprawę sprawności całego organizmu. Jak to zrobić? Jedną z najprostszych opcji jest po prostu ćwiczenie boso. Przynajmniej wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. W przypadku osób z tendencjami do kontuzji dolnych części ciała może być jednak potrzebny dodatkowy, ukierunkowany trening.

– Could Your Injuries Be Caused By Weak Feet? (Artykuł, ENG)

#zdrowie #kontuzje #fizjoterapia

8. Jak to leciało z tą strefą komfortu…? To tylko wyświechtane przez kołczów hasło, czy może jest w tym coś konkretnego? Po co w ogóle mamy robić coś nieprzyjemnego? Dla zasady? Przede wszystkim powinniśmy zrozumieć, że zmiany wokół nas zachodzą, czy tego chcemy, czy nie. Natomiast wystawianie się na rzeczy trudne powinniśmy traktować dokładnie tak samo jak trening na siłowni: albo utrzymanie dobrej formy, albo osiąganie wysokich wyników (w zależności od naszych, indywidualnych ambicji). Tak samo, jak szkodliwe dla zdrowia jest nie uprawianie ćwiczeń fizycznych, tak samo szkodliwe jest trzymanie się ciągle tego, co komfortowe. Nie powinniśmy traktować “strefy komfortu” jako wymysłu, ale jako konkretny sposób zachowań w poszczególnych dziedzinach. Jeśli nie chcemy osiągać ogromnych wyników, to starajmy się przynajmniej nie pogarszać. Lecz aby się nie pogarszać, trzeba – na mniejszą skalę, ale jednak – działać. To, o co dodatkowo warto zadbać, to fakt, aby wystawiać się na wymagające sytuacje regularnie, najlepiej codziennie. Regularność buduje nawyki i nie jest przytłaczająca.

– Comfort Will Ruin Your Life (Film/audio, ENG)

#psychologia #komfort #rozwój

9. Instalujesz czasem programy? Nawet jeśli robisz to rzadko, to ta aplikacja może ochronić Cię przed niechcianymi dodatkami, a nawet elementami szpiegującymi. Działa w tle i gdy wykryje, że podczas instalacji jakiegoś programu instalator próbuje dołożyć coś niechcianego, ostrzeże Cię o tym. Automatycznie odznacza wszelkie niewymagane zgody na instalowanie zbędnych dodatków.

– Unchecky (Aplikacja, ENG)

https://unchecky.com/

#bezpieczeństwo #programy #narzędzia

10. Jeśli nie mieszkasz w Rosji, to prawdopodobnie posiadasz pralkę. Jeśli posiadasz pralkę, to (mam nadzieję) czasami jej używasz do prania rzeczy. Być może pierzesz w niej nawet swoje ubrania, w tym swoje skarpetki. Niezależnie od tego czy rozwieszasz pranie aby je wysuszyć, czy korzystasz z suszarki automatycznej, suche ubrania trzeba gdzieś schować. W przeciwieństwie do innych ubrań, skarpetki bardzo lubią gubić swoją parę. Oczywiście możemy kupić wszystkie takie same lub dobierać je losowo, jednak jeśli posiadasz różne, to wystarczy, że w czasie ich składania… włożysz jedną w drugą. To najprostsza metoda, aby następnie nie trzeba było szukać pary 🙂

– Lifehack/wskazówka, bez linku

#lifehack #inspiracje #ciekawostki

Złota Myśl Na Dziś: Gdyby nie istniało cierpienie, nie istniałoby też szczęście.

Co najbardziej Ci się spodobało? Daj znać, odpowiadając na ten e-mail lub w komentarzu.  Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz już za 2 tygodnie. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop 🙂

Zachęcam do słuchania mojego podcastu “Podcast Na Zdrowie”: https://sebastianchudziak.pl/nazdrowie/

… oraz śledzenia moich kanałów na YouTube: https://www.youtube.com/c/SebastianChudziak/

https://www.youtube.com/channel/UCWGDvxGuPUH6UCN-GYjgTOw

Archiwum Newslettera jest dostępne na stronie https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop/

Jeśli chcesz pomóc w rozwoju Newslettera i otrzymywać jeszcze lepsze treści, wypełnij proszę tę ankietę: https://forms.gle/ZK5Bf2jZoCXjMtaK7 

Pozdrawiam, 

Sebastian



Zapisz się:

Jeśli formularz nie jest dostępny lub nie działa, wyłącz dodatki blokujące reklamy/skrypty. Na tej stronie niemal w ogóle nie ma reklam 🙂