Newsletter kalejdoskop

Kalejdoskop to newsletter wysyłany co 2 tygodnie. Zawiera streszczenia artykułów/filmów/badań/nagrań z zakresu funkcjonowania człowieka, zdrowia, aktywności fizycznej, produktywności, rozwoju, psychologii oraz przydatne aplikacje, ciekawostki i wskazówki.


Cześć! 

Lepiej jest żyć dłużej, czy mieć wyższą jakość życia? W wielu codziennych sytuacjach musimy wybierać i iść na kompromis. W tym jednak temacie, zazwyczaj wyższa jakość życia związana jest pozytywnie z długością życia. Co więc zrobić, aby żyć lepiej i dłużej? Wprowadzać stopniowo, ale konsekwentnie konkretne, pozytywne zmiany. I w tym powinien pomóc Ci newsletter, który właśnie czytasz. 

Przyjemnego! 🙂

1. Alkohol jest uzależniającym narkotykiem o wysokiej szkodliwości społecznej. Mimo tego, jest dostępny niemal wszędzie, niemal dla każdego – nawet na stacjach benzynowych. Koszty związane z używaniem alkoholu ponosimy wszyscy, gdyż ogromna część osób potrzebujących pomocy zdrowotnej, to przypadki związane z alkoholem. Ta używka potęguje biedę materialną i umysłową, wpływa negatywnie na młodzież i przyczynia się do agresji oraz wypadków. Mimo tego, jest tak silnie zakorzeniona społecznie, że mnóstwo osób broni jej i swojego nałogu, usprawiedliwiając i racjonalizując problem. Często spotyka się sytuacje, w których ludzie wręcz oburzają się, gdy zwróci się uwagę na ich problem z alkoholem, a osoby niepijące uważane są za dziwne. Dodatkowym problemem są reklamy, które działają na granicy prawa i wywołują pozytywne skojarzenia z tą używką. Jeśli nie wyobrażasz sobie imprezy/spotkania bez alkoholu i pijesz regularnie nawet raz w tygodniu, to ten problem może dotyczyć także Ciebie.

– Jak elity rozpijają Polaków (Film/audio, PL)

#alkohol #uzależnienia #nałogi

Przy okazji: niedawno opublikowałem podcast o tematyce uzależnień – jeśli jeszcze nie miałeś/aś okazji, sprawdź go 🙂

[Podcast Na Zdrowie #025] Uzależnienie – czym jest i jak działa? Łukasz Kruszko

YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=UPtosgnXPio

2. TikTok. Niegroźna aplikacja ze śmiesznymi filmikami, która potrafi na długo przyciągnąć młodzież. Zgadza się? Nie do końca. Według wielu analiz, aplikacja ta nie dość, że inwigiluje, to jeszcze negatywnie wpływa na psychikę, szczególnie dzieci. Oczywiście, znajdziemy w tej aplikacji wartościowe treści. Te jednak nie klikają się tak chętnie jak kontrowersyjne, szczególnie wśród młodszych. Dominują więc treści głupie, agresywne, zmanipulowane i wprowadzające w kompleksy. Skala tego zjawiska jest o wiele większa niż w różnych portalach społecznościowych, a do tego w TikToku zastosowany jest algorytm, który proponuje coraz bardziej wciągające treści.

Moim zdaniem: Nie warto tracić czasu na takie aplikacje. Sam już dawno odciąłem się od większości mediów społecznościowych blokując “tablice” i od bardzo dawna żadnej nie przeglądałem. Zablokowałem różne rekomendacje na youtube, zostawiając jedynie bardziej wartościowe treści. Nie dość, że głowa bardziej czysta, to jeszcze zostaje mnóstwo wolnego czasu – np. na tworzenie tego newslettera 🙂

– Czy TikTok ogłupia młodzież i niszczy jej psychikę? (Podcast + streszczenie, PL)

+ Sprawdź również te materiały poruszające tematykę TikToka:

TikTok Is Worse Than You Thought (Video, ENG)

Stop Watching TikTok’s Cringe Videos Because TikTok Is Destroying Society (Video, ENG)

TikTok wie o tobie wszystko. Wbudowana przeglądarka to idealne narzędzie inwigilacji (Artykuł, PL)

https://cyberdefence24.pl/prywatnosc/tiktok-wie-o-tobie-wszystko-wbudowana-przegladarka-to-idealne-narzedzie-inwigilacji

#socialmedia #psychologia #uzależnienia

3. Aby nie bolał kręgosłup (lub inne stawy) potrzebne jest kilka czynników:

— Odpowiednia siła: mięśnie przy stawach muszą być na tyle silne, aby były w stanie “brać na siebie” obciążenia. Im słabsze mięśnie, tym większe przeciążenia stawów w codziennych czynnościach. W przypadku aktywnych już problemów ze stawami zawsze powstaje dylemat “na ile wzmacniać, aby nie przeciążyć” – i na to pytanie nie ma jednej właściwej odpowiedzi. Wiele wskazuje jednak na to, że należy ćwiczyć siłowo nawet w przypadku umiarkowanych problemów stawowych – oby tylko były to ćwiczenia podstawowe i z prawidłową techniką.

— Prawidłowa proporcja sił mięśni antagonistycznych: dzięki temu, staw będzie pracował w odpowiednim dla siebie ustawieniu.

— Mobilność: czyli po prostu rozciągnięcie. Im lepsze rozciągnięcie, tym większa swoboda ruchu w stawach, tym mniej napiętych mięśni i zmuszania stawów do pracy w nieoptymalnym dla aktualnej pozycji położeniu.

— Kontrola: czyli po prostu rozumienie i świadome poruszanie poszczególnymi częściami ciała. Aby osiągnąć kontrolę, trzeba po prostu ćwiczyć. Poniżej znajdziesz linki do 2 materiałów właśnie w temacie kontroli najważniejszych elementów ciała: miednicy, klatki piersiowej i łopatek.

HIP HINGE – zasady i wzorce ruchowe (Film, PL)

4 Exercises Every Calisthenics Beginner Must Learn! (Film, ENG)

#kręgosłup #ćwiczenia #zdrowie

4. Czy duży budynek może stabilnie stać na słabych fundamentach? Dokładnie tak samo jest w przypadku organizmu człowieka: jeśli mamy słabo funkcjonujące okolice stawu skokowego i stopy, będzie na tym cierpieć całe ciało, a przede wszystkim postawa oraz stabilność. W okolicy stawu skokowego i stopy jest mnóstwo mięśni, które często są zaniedbane. Dzieje się tak m.in. dlatego, że zwykle chodzimy w butach, szczególnie w terenie. Czy to oznacza, że mamy od teraz wszędzie chodzić boso? Może nie wszędzie, ale od czasu do czasu przydałoby się to. Alternatywą są natomiast przedstawione w filmie ćwiczenia oraz korzystanie, przynajmniej od czasu do czasu, z tzw. butów minimalistycznych.

– Ćwiczenia na płaskostopie – 6PAK NA STOPIE?! (Film, PL)

#stopa #sprawność #zdrowie

5. Dieta niskoweglowodanowa/ketogeniczna. Cudowna na wszystko? Ma same plusy? A może szkodzi? Wszystko zależy od badań i ich interpretacji. Bazując na korelacjach i badaniach epidemiologicznych, można znaleźć przesłanki o różnych negatywnych stronach diet niskoweglowodanowych. Taką interpretację możemy znaleźć np. w filmie Marka Skoczylasa na temat zagrożeń wynikających z niskiego spożycia węglowodanów. Mówi on o możliwości wystąpienia utajonej kwasicy metabolicznej, która może z biegiem lat wpływać negatywnie na aparat ruchu:

– Dieta KETOGENICZNA niszczy kości, chrząstki i ścięgna. Jak się chronić. (Film/audio, PL)

Kontrą do tego filmu jest natomiast materiał Mateusza Ostręgi, który podjął się szczegółowej analizy przedstawianych badań naukowych. Wynika z niej, że badania są badaniom nierówne albo ze względu na metodologię, albo ze względu na niewłaściwą interpretację wyników. Tym samym zaprzecza on wnioskom wysuniętym w firmie Marka Skoczylasa. Przyznaje jednak, że nie ma badań, które jasno i klarownie opisują wpływ diety ketogenicznej stosowanej przez wiele lat, jednak średnio-okresowe badania dają pozytywne rezultaty.

– Czy dieta LOW CARB i KETO naprawdę szkodzą? Dieta niskowęglowodanowa powoduje raka i zawał? Analiza! (Film/audio, PL)

Zwieńczeniem może być materiał Bartka Kulczyńskiego, którego punkt widzenia jest następujący: dieta ketogeniczna przypomina trochę dietę leczniczą i jeśli jest dobrze zbilansowana, będzie działać bardzo dobrze. Jednak w przypadku zdrowych osób, podobne korzyści mogą zostać osiągnięte po prostu stosując zrównoważoną dietę z umiarkowaną ilością węglowodanów.

– Dieta ketogeniczna: Cała prawda! Dieta keto a zdrowie | Dr Bartek Kulczyński (Film/audio, PL)

#dieta #odżywianie #keto

6. Wiele popularnych porad w zakresie produktywności/rozwoju ma niewielkie przełożenie na realia. Brzmi to banalnie i przerażająco jednocześnie, jednak jeśli przyjrzymy się wielu “poradom”, okaże się, że w realiach codziennego świata, często nie da się ich wdrożyć w życie. Mogą to być porady w stylu “podziel dzień na kilka części i każdą traktuj jako oddzielny dzień” albo “zdobądź X klientów, każdy zapłaci Y i nagle po roku jesteś milionerem”. Dlaczego w sieci, książkach i wśród “ludzi sukcesu” dominuje wiele tego typu twierdzeń? Przyczyn jest kilka:

— Ludzie, którzy osiągnęli w czymś sukces nie chcą się przyznać, że był to przypadek, albo sami do końca nie rozumieją dlaczego powiodło im się, więc szukają retrospektywnych rozwiązań, które często mijają się z rzeczywistością.

— Takie rady po prostu brzmią dobrze i konkretnie. Jednak ich odbiorcy zwykle tylko… je czytają i nic więcej z nimi nie robią. “Aha, ciekawe! Zapiszę sobie”. I na tym się kończy.

— Jest popyt, jest podaż. Ludzie wolą szukać magicznych tricków, jednej sztuczki, która odmieni coś o 180 stopni. Nie rozumieją, że produktywność/rozwój w czymkolwiek, to stopniowe wdrażanie zmian, podążanie z cierpliwością i wytrwałością, małymi krokami, przez rzeczy tak oczywiste, jak dobre wysypianie się, aktywność ruchowa, odstawianie używek czy zdrowe odżywianie.

– ⭐️ No more Insight Porn (Artykuł, ENG)

https://jakobgreenfeld.com/insight-porn

#produktywność #motywacja #rozwój

7. Przyjemne zapachy, odświeżacze powietrza, miłe doznania. A może wcale nie jest tak kolorowo? Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że niektórym ludziom psuję dotychczasowy porządek. A to nie można korzystać ze smartfona przed snem, a to wspominam o szkodliwości popularnych aplikacji czy całkowicie odradzam alkohol. Dodatkowo teraz czepiam się… odświeżaczy powietrza, a w szczególności tych samochodowych. Artykuł nie jest zamieszczony na portalu naukowym, ale przedstawia on oparte na faktach informacje wskazujące, że w popularnych odświeżaczach powietrza mogą znajdować się szkodliwe dla zdrowia związki. Oczywiście – tego typu produkty powinny spełniać różnego rodzaju normy, lecz pozostaje pytanie: czy samo spełnianie norm daje gwarancję, że to, co wdychamy nie ma długoterminowych skutków ubocznych? Ja unikam korzystania z jakichkolwiek odświeżaczy powietrza. Nie jestem przewrażliwiony i od czasu do czasu “psiknę” czymś w WC, lecz nie wyobrażam sobie, aby w domu mieć automatyczne odświeżacze i ciągle oddychać stosunkowo dużą ilością nie zawsze w pełni przebadanych składników. Może wystarczy przewietrzyć i ewentualnie zakupić oczyszczacz powietrza?

– Zapachy, za które słono płacisz własnym zdrowiem (Artykuł, PL)

https://zdrowepasje.pl/zdrowie/szkodliwe-produkty/zapachy-za-kt%C3%B3re-s%C5%82ono-p%C5%82acisz-w%C5%82asnym-zdrowiem

#odświeżacz #zapach #ciekawostki

8. Jeśli zależy Ci na wzroście siły, ćwicz często. Nie musi to być bardzo ciężki i długi trening. W badaniu jedna z grup wykonywała po 30 powtórzeń ćwiczenia tygodniowo. Jedna z grup wykonywała jednego dnia wszystkie 30, inna grupa przez 6 dni w tygodniu po 5 powtórzeń. Grupa, która wykonała 30 powtórzeń jednego dnia odnotowała wzrost wielkości mięśni, ale nie odnotowała wzrostu siły. Natomiast grupa, która dzieliła trening, odnotowała duży wzrost siły oraz podobny wzrost wielkości mięśni. 

Czy to oznacza, że błędem jest ćwiczenie raz w tygodniu, a ciężko? Nie! Oznacza to, że optymalne dla wzrostu siły jest częstsze pobudzanie mięśni, co pozwala na lepsze zaangażowanie do pracy układu nerwowego – to on bowiem stanowi klucz w przypadku siły. Istnieją też jednak inne cechy, takie jak wytrzymałość, kondycja czy ogólna wydolność – a te są trenowane właśnie przez dłuższe sesje treningowe.

Wniosek: warto dopasowywać rodzaj treningu do celu, jaki wybierzesz. Dodatkowo – przydaje się dopasowanie częstotliwości treningów do trybu życia. Nie każdy jest w stanie ćwiczyć często, a raz w tygodniu to o wiele lepiej, niż zero razy.

– W ćwiczeniach bardziej liczy się regularność niż intensywność (Artykuł, PL)

https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1399258%2Cw-cwiczeniach-bardziej-liczy-sie-regularnosc-niz-intensywnosc.html

#siłownia #trening #ćwiczenia

9. Zakwasza. Powoduje stany zapalne, osłabienie i ból. Sprawia, że przez jakiś czas tracimy pełną sprawność. Zajmuje czas i sprawia, że mamy większy apetyt. Sprawia, że po nim chce się dłużej spać. Mowa o sporcie, a bardziej poprawnie: aktywności fizycznej. Jak to zatem jest, że mimo wszystko ćwiczenie jest wyjątkowo zdrowe? Autor materiału skupił się przede wszystkim na zakwaszeniu i obala mity z tym związane. Aktywność fizyczna faktycznie sprawia, że w organizmie wytwarzane jest dużo różnych kwasów. Jednak dla organizmu jest to całkowicie normalna reakcja, która jest nawet korzystna. 

Zawsze warto pamiętać, że organizm ma mechanizmy, które utrzymują go w odpowiedniej równowadze biochemicznej. Im bardziej zdrowy organizm, tym lepiej te mechanizmy działają. Natomiast “ćwiczyć” te mechanizmy możemy właśnie wystawiając się na bodźce (stresory), takie jak aktywność fizyczna.

– 👉Sport według altmedu jest bardzo niezdrowy – mocno zakwasza organizm❗ (Film/audio, PL)

#zakwaszenie #ćwiczenia #medycyna

10. Czasem jest tak, że tylko jedno zdanie z całej książki zmienia życie. Czasem, słuchając podcastu/wywiadu, tylko jeden mały fragment wypowiedzi sprawia, że zmieniamy coś w swoim życiu. To inspiracje, esencje, wskazówki, rady i kluczowe przemyślenia. W poniższym linku, na portalu Reddit, znajdziesz ogromny zbiór wskazówek, life-hacków i inspiracji stworzony przez użytkowników. Możesz przefiltrować je po różnych kategoriach. Z pewnością nie będzie tak, że każda z porad przyda Ci się i będzie dopasowana dla Ciebie. Prawdopodobnie jednak, znajdziesz co najmniej kilka, które będą esencją, będą idealnie dopasowane do Twojego trybu życia i być może, podobnie jak “to jedno zdanie z książki” sprawią, że coś w Twoim życiu po prostu ulegnie poprawie.

– Life Pro Tips (Zbiór, ENG)

https://www.reddit.com/r/LifeProTips/top/?t=all

#lifehack #wskazówki #inspiracje

Złota Myśl Na Dziś: Znana sprzed lat muzyka potrafi przywołać silne wspomnienia. Możesz to wykorzystać, aby regulować swoje emocje.

PS: Newsletter Kalejdoskop został wyróżniony jako top 1 “Newslettery o Zdrowiu w Polsce” w opracowaniu na stronie biohaker.pl. Dzięki, Mateuszu! 🙂

Co najbardziej Ci się spodobało? Daj znać, odpowiadając na ten e-mail lub w komentarzu.  Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz już za 2 tygodnie. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop 🙂

Zachęcam do słuchania mojego podcastu “Podcast Na Zdrowie”: https://sebastianchudziak.pl/nazdrowie/

… oraz śledzenia moich kanałów na YouTube: https://www.youtube.com/c/SebastianChudziak/

https://www.youtube.com/channel/UCWGDvxGuPUH6UCN-GYjgTOw

Archiwum Newslettera jest dostępne na stronie https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop/

Jeśli chcesz pomóc w rozwoju Newslettera i otrzymywać jeszcze lepsze treści, wypełnij proszę tę ankietę: https://forms.gle/ZK5Bf2jZoCXjMtaK7 

Pozdrawiam, 

Sebastian



Zapisz się:

Jeśli formularz nie jest dostępny lub nie działa, wyłącz dodatki blokujące reklamy/skrypty. Na tej stronie niemal w ogóle nie ma reklam 🙂