Newsletter kalejdoskop

Kalejdoskop to newsletter wysyłany co 2 tygodnie. Zawiera streszczenia artykułów/filmów/badań/nagrań z zakresu funkcjonowania człowieka, zdrowia, aktywności fizycznej, produktywności, rozwoju, psychologii oraz przydatne aplikacje, ciekawostki i wskazówki.


Cześć! 

Czy według Ciebie żyjemy w czasach, w których mamy za mało czy za dużo? Odpowiesz zapewne “to zależy” i będzie to jak najbardziej prawidłowa odpowiedź. Ja zaryzykuję jednak dość konkretnym stwierdzeniem, że… mamy za dużo. Mamy za dużo niemal wszystkiego: bodźców, jedzenia, zadań, źródeł wiedzy. Zapewne powiesz, że za mało mamy czasu i pieniędzy. To często prawda. Na szczęście zarówno na pierwszą i drugą grupę są rozwiązania. Bodźce można ograniczać, jedzenie selekcjonować, zadania zlecać, źródła wiedzy wybierać, czas organizować a pieniądze mądrze zarabiać. I to właśnie jest między innymi zadanie newslettera, który właśnie czytasz. Pomóc Ci działać skuteczniej i poszerzać wiedzę. Przyjemnego! 🙂

1. Seria podcastów w tematyce neuronauk, w której poruszane są takie tematy jak np.: jak działa mózg, jak się dobrze wysypiać, jak działa motywacja i jak ją poprawić, poprawa tempa uczenia się i produktywności, kontrola emocji, poprawa sprawności układu nerwowego w kontekście sprawności fizycznej. Podcasty nie są ani łatwe, ani krótkie, ale zdecydowanie warte poświęcenia czasu i uwagi.

– Huberman Lab (Seria podcastów, ENG)

https://www.youtube.com/c/AndrewHubermanLab/

#mózg #nauka #edukacja

2. Jesz 5 posiłków dziennie, masz regularne odżywianie, a i tak czujesz ciągłe zmęczenie? Spróbuj innej metody. Zbyt częste jedzenie może sprawić, że będziemy czuć ciągły brak energii. Odpowiada za to wiele mechanizmów, a jednym z głównych są hormony. Gdy jesteśmy najedzeni, organizm przełącza się z trybu podwyższonego kortyzolu na tryb “uspokojenia”, aby zająć się trawieniem. Jeśli możesz sobie na to pozwolić – jedz rzadziej i nie bój się odczucia głodu. Możesz opóźnić śniadanie lub kolejne posiłki. Po prostu postaraj się nie przejadać. Oczywiście nie powinniśmy w ten sposób doprowadzać do znaczącego deficytu kalorycznego, ponieważ on także może zmniejszyć sprawność mózgu – jednak spożywanie umiarkowanych ilości jedzenia i delikatny deficyt kalorii zazwyczaj utrzymuje podwyższoną uwagę, a nawet może prowadzić do wydłużenia czasu trwania życia. 

– Jeśli chcesz mieć więcej energii, JEDZ MNIEJ (Film/audio, PL)

#energia #produktywność #odżywianie

3. Czy suplementować witaminę D3 latem? W skrócie: tak, jest to zalecane. Nie jest to niezbędne, jeśli regularnie przebywasz co najmniej kilkanaście minut w pełnym słońcu z odsłoniętą twarzą i kończynami – jednak większość osób we właściwych godzinach (około 10:00-15:00 jest w pracy, a niestety, kąpiel słoneczna przez szybę nie liczy się. Poza tym warto jest po prostu wykonać badanie poziomu D3 we krwi na tej podstawie włączyć ewentualną suplementację.

– Witamina D latem – czy suplementować? – DONF #088 (Podcast, PL)

#witaminad3 #suplementacja #zdrowie

4. Badania naukowe. Na ile możemy im wierzyć i na ile są wiarygodne? To zależy. Wiele osób stosuje błędny sposób “udowadniania” swojej racji, który polega na wyszukiwaniu badań naukowych pod z góry przyjętą tezę. Przykładowo: ktoś wierzy, że jajka szkodzą, więc wpisuje w wyszukiwarkę artykułów naukowych “egg harmfulness” i wybiera artykuły, które mają w abstrakcie informacje, że “w grupie, która spożywała więcej jajek pogorszeniu uległy parametry X i Y”. To podejście jest całkowicie nieprawidłowe. Przede wszystkim powinniśmy się zawsze zapoznać z pełną treścią artykułu, a nie tylko z abstraktem, ponieważ kluczowa jest metodologia badania oraz konkluzje. Nie powinniśmy też wyciągać wniosków wskazujących na wpływ na inne grupy ludzi, np. negatywny wpływ na starsze kobiety z cukrzycą nie powinien być przekładany na młodych i zdrowych mężczyzn. Kolejna kwestia to jakość samych badań. Metaanalizy różnią się od studiów przypadku czy badań sponsorowanych w naprawdę znaczącym stopniu. Dodatkowo warto przełamać się i nie szukać badań potwierdzających naszą tezę, ale… jej zaprzeczających. Nauka nie polega na udowadnianiu swoich racji, ale na szukaniu prawdziwych rozwiązań.

– Własne, na podstawie różnych źródeł, bez linków

#badania #nauka #wiedza

5. W jaki sposób uczyć się wiele godzin bez przerwy? Trzeba do tego podejść na dwa sposoby, ale najpierw zrozumieć, dlaczego trudno jest nam się długo uczyć:

— Fizjologia to podstawa. Jeśli słabo się odżywiamy, za mało śpimy i prowadzimy siedzący tryb życia, po prostu będziemy zmęczeni i pozbawieni energii. Zadbaj o to w pierwszej kolejności.

— Układ dopaminowy lubi zmiany. Dlatego monotonna czynność długiego uczenia, czytania itp. sprawia, że stajemy się znużeni.

Aby skutecznie uczyć się długo:

— Pozbądź się wszelkich możliwych rozpraszaczy. Schowaj smartfona, zablokuj dostęp do rozpraszających stron internetowych, powiadomień, powiedz domownikom, że jesteś zajęty.

— Przygotuj listę rzeczy, które masz zamiar zrobić, czytać itd. i przełączaj się między nimi wtedy, kiedy zaczniesz czuć zmęczenie.

Dodatkowo:

— Zrób przerwę, kiedy nie potrafisz się skupić już na żadnej konkretnej czynności. Pamiętaj jednak, że ma to być prawdziwa przerwa, pozbawiona pracy umysłowej.

– Jak uczyć się wiele godzin bez przerwy zachowując świeżość umysłu (Artykuł, PL)

https://universeofmemory.pl/jak-uczyc-sie-wiele-godzin-bez-przerwy/

#produktywność #uczeniesię #praca

6. Dlaczego dwa sąsiadujące państwa mogą znacznie różnić się gospodarką i zarobkami? Polska i Niemcy to kraje ulokowane w niemal tym samym miejsce na mapie świata, lecz pod względem gospodarczym różnią się nadal diametralnie. Istnieje wiele czynników tego stanu rzeczy i jednym z nich jest nastawienie Niemiec na edukację i kapitał ludzki oraz rozumienie wartości pracy. Materiał warty obejrzenia, a przynajmniej przesłuchania, aby zwiększać świadomość dlaczego “gdzieś żyje się lepiej”. Co prawda sami nie zdziałamy wiele w skali kraju, ale rozumiejąc ekonomiczno-gospodarcze związki przyczynowo-skutkowe możemy znacząco poprawić jakość swojego życia.

– Dlaczego Polacy są biedni? (Film/audio, PL)

#jakośćżycia #gospodarka #polska

7. Niepocieszający artykuł na temat zarobków w Polsce. Oficjalnie podawana średnia w okolicy 2022 roku to ~6600 zł co przekłada się na ~4750 zł netto. Te dane jednak nie uwzględniają małych przedsiębiorstw oraz budżetówki. Istnieją też inne czynniki zaburzające te wartości. Rzeczywistość wygląda tak, że około 80% Polaków zarabia poniżej średniej, ponieważ mikroprzedsiębiorstwa i budżetówka to często wyjątkowo niskie wynagrodzenia. Oczywiście znaczna część osób dorabia sobie na różne sposoby, jednak mowa tu o nadgodzinach albo pracy na więcej niż jeden etat.

Co możemy z tego raportu wynieść i co możemy zrobić? Przede wszystkim cenić się. Nie jest nic złego w zarabianiu niewiele powyżej minimalnej mając dwadzieścia-kilka lat, jednak wraz z czasem powinniśmy zarabiać coraz więcej. Bardzo często to w głowie mamy blokadę przed zarabianiem więcej i sumy takie jak 3 czy 5-krotność średniej krajowej wydają się nieosiągalne. Nie bójmy się poprosić o odpowiednie wynagrodzenie, jeśli się staramy i jesteśmy w czymś dobrzy.

– Średnia krajowa 2022 w Polsce. Ile wynosi? (Artykuł, PL)

https://www.zadluzenia.com/srednia-krajowa/

Sprawdź też podcast o finansach osobistych: https://sebastianchudziak.pl/pnz24/

#zarobki #finanse #pieniądze

8. Ile trzeba zarabiać, aby być szczęśliwym? I czy w ogóle pieniądze dają szczęście? Sprawa nie jest prosta, ale rzeczywistość wskazuje, że za pieniądze można kupić zdrowie, zyskać spełnienie a nawet łatwiej znaleźć miłość. Istnieje jednak próg, po którym zarobki nie będą już znacząco wpływać na zadowolenie z życia i średnio, w Polsce, będzie on wynosił około 18-20 tys. zł miesięcznie (na 2022 r.). Warto jednak wziąć pod uwagę, że żyjąc wspólnie z partnerem/partnerką te zarobki mogą być niższe, ponieważ wiele kosztów rozkłada się. Kwota ta faktycznie wydaje się duża, ale w przypadku ambitnych, pracowitych i inteligentnych osób nie jest nieosiągalna.

– Ile pieniędzy musisz zarobić, żeby być szczęśliwym? (Film/audio, PL)

#finanse #pieniądze #szczęście

9. Wartości moralne – czyli jak oceniamy trudne, z punktu widzenia moralności sytuacje. Test warto wykonać nie tylko w celu samego uzyskania wyniku, ale też po to, aby zobaczyć jak wiele jest trudnych sytuacji, z którymi można potencjalnie w trakcie życia się zmierzyć. Warto odpowiadać szczerze, aby sprawdzić jakie wartości moralne rzeczywiście u nas dominują, a nie, jakie tylko chcielibyśmy mieć.

– Test na wartości moralne (Test, PL)

https://www.idrlabs.com/pl/wartosci-moralne/test.php

#wartości #moralność #test

10. Strona do nauki angielskiego. Wszystko w wyjątkowo prostej formie z mnóstwem jasno wytłumaczonych zasad oraz ćwiczeń, z oznaczeniem poziomu trudności. Do tego chyba (z tego, co do tej pory zauważyłem), wszystko jest darmowe i bez limitów.

– Strona WWW (PL/ENG)

https://www.ang.pl/

#nauka #angielski #językiobce

Co najbardziej Ci się spodobało? Daj znać, odpowiadając na ten e-mail lub w komentarzu.  Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz już za 2 tygodnie. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop 🙂

Zachęcam do słuchania mojego podcastu “Podcast Na Zdrowie”: https://sebastianchudziak.pl/nazdrowie/

… oraz śledzenia moich kanałów na YouTube: https://www.youtube.com/c/SebastianChudziak/

https://www.youtube.com/channel/UCWGDvxGuPUH6UCN-GYjgTOw

Archiwum Newslettera jest dostępne na stronie https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop/

Jeśli chcesz pomóc w rozwoju Newslettera i otrzymywać jeszcze lepsze treści, wypełnij proszę tę ankietę: https://forms.gle/ZK5Bf2jZoCXjMtaK7 

Pozdrawiam, 

SebastianZapisz się:

Jeśli formularz nie jest dostępny lub nie działa, wyłącz dodatki blokujące reklamy/skrypty. Na tej stronie niemal w ogóle nie ma reklam 🙂