Newsletter kalejdoskop

Kalejdoskop to newsletter wysyłany co 2 tygodnie. Zawiera streszczenia artykułów/filmów/badań/nagrań z zakresu funkcjonowania człowieka, zdrowia, aktywności fizycznej, produktywności, rozwoju, psychologii oraz przydatne aplikacje, ciekawostki i wskazówki.


Cześć! 

Dobiło do pięćdziesiątki i nie zamierza przestać 🙂 Dokładnie tak, jak w opublikowanym kiedyś przeze mnie filmie “Małe liczby tworzą wielkie liczby”, praca nad Newsletterem Kalejdoskop pokazuje, jak drobne rzeczy składają się w całość, a my bardzo często tego nie doceniamy. 50 numerów tego newslettera to aż 500 pozycji w tematyce edukacji, zdrowia, jakości życia, produktywności, efektywności itp. Dzisiaj otrzymujesz te, które w rzeczywistości mają numery od 491 do 500 🙂 

Przyjemnego czytania! A co do czytania, to…

1. Statystycznie czytamy mało. Zamiast długich treści, wolimy nagłówki i informacje podane w skrócie. To nie jest nic złego, jeśli tylko stanowi uzupełnienie (lub specjalną formę), a nie podstawę edukacji. Zmiany, jakie zaszły w świecie sprawiły, że mamy mniej czasu i chęci na czytanie książek. Wystarczy jednak 10 minut dziennie, aby w ciągu roku przeczytać kilka pozycji. Jeśli to w jakikolwiek sposób zachęca Cię do działania, to w linku poniżej znajdziesz listę miejsc, skąd można legalnie pobrać ogromne ilości e-booków, skanów i audiobooków. 

– Darmowe e-booki i audiobooki: 18 miejsc, z których możesz je legalnie pobrać (Artykuł, PL)

https://zaradnyfinansowo.pl/darmowe-ebooki-audiobooki/

#edukacja #książki #audiobook

2. Twoje ciało składa się z różnych tkanek. Jeśli mamy na myśli sylwetkę, to najważniejsze będą: tkanka mięśniowa i tkanka tłuszczowa. Im więcej tkanki mięśniowej i im mniej tkanki tłuszczowej, tym zazwyczaj sylwetka będzie wyglądała lepiej. Przeciętny poziom tkanki tłuszczowej mężczyzny, to około 8 do 20%, a kobiety 12 do 25%. Powyżej tych wartości mamy do czynienia z nadwagą, a poniżej z wychudzeniem. Dolny zakres tych wartości będzie uwidaczniał zarys mięśni brzucha, zaś górny: niewielką oponkę. Jak oszacować poziom tkanki tłuszczowej u siebie? Możemy oczywiście skorzystać z różnych urządzeń pomiarowych, jednak te mają często duży poziom błędu. W domowych warunkach możemy też użyć zwykłego, taniego fałdomierza i równie dobrze oszacować swoją tkankę tłuszczową. Równie ciekawą metodą jest po prostu porównanie siebie do zdjęć przedstawiających różne osoby o określonym poziomie tkanki tłuszczowej. 

– Jaki Jest Twój PRAWDZIWY Poziom Tkanki Tłuszczowej? | Przykłady % Tłuszczu (Film, PL)

#sylwetka #kulturystyka #wygląd

3. W jaki sposób manipuluje telewizja opłacana Twoimi podatkami? 🙂 Oczywiście manipulacja jest obecna nie tylko tam – ale tam jest bardzo częsta i widoczna. Poznaj 7 technik, aby umieć się jej wystrzegać. 

— Robienie ze zwykłych ludzi ekspertów: zarówno przypadkowe osoby, jak i zupełnie niezwiązane z tematem są pytanie o zdanie i ich odpowiedzi mogą być przez widzów traktowane jak autorytety 

— Bazowanie na negatywnych emocjach (polityka strachu): nasze mózgi silniej reagują na złe wiadomości, niż na dobre. Przykładem takiej manipulacji jest tworzenie wrogów

— Budowanie narracji, np. poprzez absurdalne, skierowane w jedną stronę i nacechowane emocjonalne paski informacyjne

— Prowokacje: tworzenie rzeczywistości we własny sposób, np. poprzez wycinanie fragmentów wypowiedzi czy celowe zaśmiecanie miejsca, które było czyste, ale tylko zaśmiecone pasowało do własnej narracji

— Manipulacja statystyką. Przykładem może być ucinanie wykresów, nieprawidłowe odwzorowanie graficzne danych, albo pomijanie niektórych danych

— Dyskredytowanie argumentów oponenta, zarzucając mu hipokryzję, jednocześnie nie odnosząc się do jego zarzutu – tzw. “whataboutism”

— Budowanie narracji “dobrej zmiany”. Przykładem mogą być pozytywne, opisujące w bardzo przyjaznym świetle działania aktualnego rządu.

– TOP 7 MANIPULACJI TVP (Film, PL)

#manipulacja #media #psychologia

4. Manipulacji nigdy za wiele… a raczej wiedzy i umiejętności bronienia się przed nią nigdy za wiele. Im więcej znasz takich metod, tym łatwiej możesz zauważyć, jeśli ktoś będzie chciał je wykorzystać na Tobie. Kolejne 10 sposobów na manipulację:

— Odwrócenie uwagi: kierowanie na tematy nieistotne lub banalne, np. zapychanie nieistotnymi informacjami

— Problem – reakcja – rozwiązanie: stworzenie problemu, następnie oczywista reakcja i podanie zaplanowanego wcześniej rozwiązania

— Stopniowanie zmian: znane często jako “gotująca się żaba”, wprowadzanie zmian (np. podwyżek podatków) stopniowo, aby nie wywołać od razu buntu

— Odwlekanie zmian, np. przez wprowadzanie rozwiązań, które “według zapewnień” będą korzystne w przyszłości

— Traktowanie ludzi jak małych dzieci: ma to na celu neutralizację krytycznego myślenia wśród ludzi

— Generowanie emocji: działają one u większości ludzi silniej, niż logiczne myślenie

— Utrzymanie w ignorancji, bez dawania możliwości samodzielnej analizy rzeczywistości oraz przez spłycanie chęci do samodzielnej edukacji (PS: wróć do 1. punktu dzisiejszego newslettera)

— Promowanie społecznego przeciętniactwa, z nastawieniem na ludzi głupich

— Wzmacnianie poczucia winy: tworzenie takiej narracji, aby człowiek czuł, że to na nim wiele ciąży, a otoczenie jest doskonałe

— Poznanie istoty ludzkiej: przeciętni nie mają wiedzy ani zasobów, które wykorzystują elity. Edukacja jest kluczem do przełamania tego schematu.

– Noam Chomsky: 10 sposobów na manipulację społeczeństwem (Artykuł, PL)

https://pieknoumyslu.com/noam-chomsky-manipulacja/

Sprawdź też: 11 zasad zdobywania rzetelnej wiedzy przez internet [Podcast]: https://sebastianchudziak.pl/pnz11/

#psychologia #edukacja #manipulacja

5. 50 lat to za dużo, aby ćwiczyć? 60 to już starość i możesz kłaść się do trumny? A może po prostu to Twoja (lub Twoich rodziców czy dziadków) wymówka? Przykłady starszych osób zachowujących niesamowitą formę pokazują, że w większości przypadków to tylko wymówka. Jednym z takich przykładów może być Jan Wyduch, który w wieku 71 lat ma w niektórych konkurencjach lepszą sprawność fizyczną, niż dobrze wytrenowany, 32-letni sportowiec. Zacząć ćwiczyć można zawsze, w każdym wieku. Po prostu po 50 lub 60 roku życia będzie trudniej i trzeba wykonywać regularnie proste, mało intensywne ćwiczenia oraz wykazać się cierpliwością. Pokaż ten film swoim rodzicom lub dziadkom, którzy narzekają, że “na starość to tylko kłaść się do trumny”. 

– JAN WYDUCH vs BNT (HANG CHALLENGE) (Film, PL)

#trening #ćwiczenia #organizm

6. Płatki śniadaniowe reklamowane są jako “zdrowy, pożywny posiłek, bogaty w witaminy i zapewniający energię na cały dzień”. Rzeczywistość często nie jest jednak tak kolorowa. Płatki śniadaniowe to przede wszystkim ogromny biznes i wcale nie muszą być tak zdrowe i pożywne jak w reklamach. Są po prostu łatwe do użycia i jeśli jesteśmy przekonani do ich korzyści, to będziemy z nich tak często korzystać. U wielu osób jedzenie rano płatków śniadaniowych będzie nadmiernym spożyciem cukru, co spowoduje “huśtawkę insulinową” i sprawi, że niedługo po zjedzeniu ich będziemy ponownie czuć się głodni. Do tego często płatki śniadaniowe to po prostu pszenica lub kukurydza, spożywane na mleku. Częste i duże spożywanie tych zbóż i nabiału może u niektórych osób prowadzić do nietolerancji pokarmowych i uczuleń. Może zamiast płatków śniadaniowych, warto lepiej “zainwestować” w pierwszy posiłek i zjeść coś innego, co zawiera np. warzywa, owoce i pestki?

– The Evil Business of Breakfast Cereal (Film, ENG)

#dieta #żywienie #zdrowie

7. W domu da się uprawiać zioła, warzywa i owoce. Nie musisz mieć ogrodu, wystarczy odrobina miejsca, doniczka, okno, woda i cierpliwość. Taka roślinność oprócz poprawiania wyglądu wnętrza może posłużyć bezpośrednio do urozmaicenia i wzbogacenia diety. W domu możesz uprawiać np. zioła, marchew, sałatę, pomidory, rzodkiewki, a nawet truskawki i cytryny. Może takie hobby sprawdzi się w Twoim przypadku i będzie lepsze, niż spędzanie czasu przed kolejnym serialem czy filmem?

– 11 warzyw i owoców, które można uprawiać w domu (Artykuł, PL)

#zdrowie #warzywa #ciekawostki

8. Piłka slamball to proste i uniwersalne narzędzie treningowe. Umożliwia znaczną część podstawowych ćwiczeń (przysiad, wyciskanie itp.) oraz ćwiczenia co do zasady niedostępne w przypadku sprzętów, takich jak hantle. Chodzi tu o możliwość rzucania. Ćwiczenia takie wymagają mocy, a więc połączenia szybkości i siły. To sprawia, że prawidłowo wykonywane angażują całe ciało, zwiększają dynamikę i przekładają się na funkcjonalną poprawę sprawności w codziennym życiu. W filmie znajdziesz gotowy, 12-minutowy trening z piłką slamball. Zajrzyj też do Listy Ćwiczeń, gdzie znajdziesz inne propozycje ćwiczeń z tym sprzętem.

– 12-minutowy trening z piłką slamball (Film, PL)

– Lista ćwiczeń / Slamball (Poradnik, PL)

#trening #ćwiczenia #siłownia

9. Jesteśmy przywiązani do swoich smartfonów i jeśli zachowujemy w tym rozsądek, to nie jest to nic złego. Niestety może zdarzyć się sytuacja, że urządzenie zgubimy lub ktoś je nam ukradnie. Na szczęście większość dzisiejszych urządzeń posiada funkcję odnajdywania przy użyciu GPSu, sieci wi-fi oraz lokalizacji na podstawie sieci komórkowych. Warto upewnić się, że ta funkcja działa u Ciebie poprawnie oraz od czasu do czasu sprawdzić jej działanie. Po prostu wejdź na odpowiednią stronę, zależną od Twojego urządzenia (Android/iOS) i sprawdź, czy funkcja “find device” działa. Pamiętaj też, aby zostawiać włączony GPS i wi-fi zawsze wtedy, kiedy zostawiasz na dłużej smartfona w niepewnym miejscu (np. na plaży). Istnieje duża szansa, że w przypadku jego kradzieży uda się go szybko odnaleźć.

– Find device (Aplikacja)

https://www.apple.com/icloud/find-my/ (iOS)

https://www.google.com/android/find (Android)

#bezpieczeństwo #smartfon #lifehack

10. Masz drogi komputer i używasz listwy przeciwprzepięciowej, aby ochronić sprzęt? To może nie wystarczyć. Wystarczy, że do routera podpięty jest przewód sieciowy, a następnie od routera do Twojego komputera podpięty jest kolejny kabel. Tą drogą również może przenieść się przepięcie, które zniszczy sprzęt. Rozwiązaniem jest np. zabezpieczenie przeciwprzepięciowe routera, albo po prostu skorzystanie z bezprzewodowej karty sieciowej. W linku znajdziesz bardzo obszerny poradnik na temat zabezpieczenia przeciwprzepięciowego całej teletechniki, czyli m.in. kamer czy anten.

– Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe teletechniki, czyli: anten, kamer, LAN itd. – Poradnik (Artykuł, PL)

#bezpieczeństwo #lifehack #elektornika

Co najbardziej Ci się spodobało? Daj znać, odpowiadając na ten e-mail lub w komentarzu.  Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz już za 2 tygodnie. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop 🙂

Zajrzyj też do mojego podcastu “Podcast Na Zdrowie”: https://sebastianchudziak.pl/nazdrowie/

Lub przeglądaj wszystkie wpisy na mojej stronie: https://sebastianchudziak.pl/wszystkie-wpisy/ 

Jeśli chcesz pomóc w rozwoju Newslettera i otrzymywać jeszcze lepsze treści, wypełnij proszę tę ankietę: https://forms.gle/ZK5Bf2jZoCXjMtaK7 

Pozdrawiam, 

Sebastian



Zapisz się:

Jeśli formularz nie jest dostępny lub nie działa, wyłącz dodatki blokujące reklamy/skrypty. Na tej stronie niemal w ogóle nie ma reklam 🙂