Newsletter kalejdoskop

Kalejdoskop to newsletter wysyłany co 2 tygodnie. Zawiera streszczenia artykułów/filmów/badań/nagrań z zakresu funkcjonowania człowieka, zdrowia, aktywności fizycznej, produktywności, rozwoju, psychologii oraz przydatne aplikacje, ciekawostki i wskazówki.


Cześć! Czy masz chęć dowiedzieć się czegoś nowego, ciekawego albo po prostu ułatwić sobie życie? Jeśli tak, to mam coś dla Ciebie 😉 W tym Kalejdoskopie znajdziesz kilka informacji dotyczących aktywności fizycznej, zdrowia psychicznego oraz kilka inspiracji i wskazówek. Nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć… przyjemnego czytania!

PS: Pierwszy śnieg w tym sezonie (przynajmniej u mnie!) za oknem 🙂

1. Czy ten obraz może kłamać? Jeszcze jak! W internecie jest całkiem sporo grafik – jak myślisz, ile z nich jest prawdziwych, a ile to podróbki? Na to pytanie trudno odpowiedzieć, ale niewątpliwie znaczna część to “przeróbki”. Jeśli widzisz jakieś kontrowersyjne zdjęcie, to zanim w nie uwierzysz, warto jest najpierw sprawdzić, czy wykazuje ono znamiona manipulacji. Mogą do tego posłużyć darmowe programy i wyszukiwarki. 

– Fake newsy – jak je weryfikować? [zdjęcia] (Film, PL)

#informacje #grafika #manipulacja

2. Intensywna rozgrzewka przed treningiem, którą można wykorzystać jako gotowy, 10 minutowy trening całego ciała bez sprzętu. Nieważne co trenujesz, wykonuj rozgrzewkę. Dobra rozgrzewka oprócz zwiększenia tętna i temperatury ciała, powinna przygotować wszystkie stawy i mięśnie do dalszego wysiłku. Dodatkowo powinna stanowić element ogólnego rozwoju, czyli podstawowego przygotowania motorycznego. Film przedstawia gotową, intensywną rozgrzewkę, którą możesz wykorzystać jako przykład lub wykonać dokładnie tak jak na nagraniu. Żadnego sprzętu – żadnej wymówki, że siłownie zamknięte 🙂

– Rozgrzewka przed treningiem [wersja intensywna 1] (Film, PL)

#trening #rozgrzewka #zdrowie

3. Świat nie jest sprawiedliwy, choć niektórym osobom tak się wydaje. Wiara w sprawiedliwość świata jest często mechanizmem obronnym i sposobem motywacji do pracy nad sobą. Dopóki jednak nie zaakceptujesz tego, że życie nie jest sprawiedliwe, dopóty będziesz odczuwać dysonans. Różnimy się poziomem inteligencji, zdrowiem, temperamentem, środowiskiem wychowania i wieloma innymi czynnikami. Jedni mają łatwiej, a inni mają trudniej. Co jednak możesz zrobić, aby w dowolnym przypadku nie pogarszać swojej sytuacji? Dokładnie to: nie pogarszać swojej sytuacji. Unikać jakichkolwiek zachowań, które będą jeszcze bardziej zabierać Twoją wartość. Jako ludzie mamy naturalną tendencję do dostrzegania negatywnych aspektów życia, ponieważ jest to ewolucyjna predyspozycja, służąca do ochrony życia.

– Czy jesteś skazany na PRZEGRYW? (Film, PL)

#sprawiedliwość #jakośćżycia #psychologia

4. Pandemia sprawia, że większa liczba osób, szczególnie młodszych, cierpi z powodu pogorszenia zdrowia psychicznego. Badanie z USA wskazuje, że 64% młodych dorosłych skarży się na uczucie przygnębienia, pogorszenia nastroju i beznadziejności. Ma to związek z głównymi czynnikami, jakimi są: utrata pracy, restrykcje w kontaktach społecznych oraz niepewność przyszłości. Zagrożenia zdrowia psychicznego dotykają szczególnie młodych dorosłych, ponieważ Ci najczęściej nie są jeszcze stabilni zawodowo i finansowo, a to stanowi wyjątkowo istotny element ogólnej życiowej stabilności i pewności siebie. To, co możemy robić, jeśli dotykają Nas podobne problemy, to przede wszystkim inwestowanie w siebie: uczenie się, poszerzanie wiedzy i kompetencji, a nie marnowanie czasu przed serialem czy grą, jakkolwiek wiele przyjemności te ostatnie czynności by nie dawały. Pamiętaj jednak, że jeśli odczuwasz silne problemy związane ze zdrowiem psychicznym, warto będzie zwrócić się o pomoc do specjalisty, tzn. psychiatry, psychoterapeuty lub psychologa.

– Studies reveal alarming trends of anxiety, depression among young adults during COVID-19 pandemic (Artykuł, ENG)

https://www.clickondetroit.com/health/good-health/2020/11/18/studies-reveal-alarming-trends-of-anxiety-depression-among-young-adults-during-covid-19-pandemic/

#zdrowiepsychiczne #medycyna #nauka

5. Układ nerwowy. Prawdopodobnie go posiadasz – gdyby było inaczej, trudno byłoby Ci to odczytać. Układ nerwowy to niesamowicie rozległa sieć komunikacyjna w ciele człowieka, której głównym zadaniem jest odbieranie, przetwarzanie i przesyłanie impulsów. To właśnie ten układ sprawia, że czujemy różnego rodzaju bodźce. Pozwala on na aktywowanie stosownych do odebranych bodźców reakcji organizmu. Elementem układu nerwowego jest mózg (narząd, który posiada większość z Nas), który dzięki różnym narządom zmysłu jest w stanie odbierać często wyjątkowo drobne bodźce z zewnątrz. Przykładem narządu zmysłu jest węch, dzięki któremu jesteśmy w stanie np. wyczuć truciznę lub pożar, a dzięki temu odpowiednio zareagować i ochronić zdrowie lub życie.

– Skąd biorą się zszargane nerwy? (Film, PL)

#medycyna #nauka #człowiek

6. Trenujesz często i dużo? Czasami trzeba od tego odpocząć. Niezależnie od tego czy biegasz, ćwiczysz w domu, na siłowni czy robisz cokolwiek innego – ciągłe częste trenowanie o wysokiej intensywności może doprowadzić do przemęczenia, a także częściowego uniewrażliwienia na bodźce treningowe. Co pewien okres warto się “roztrenować”, czyli zrobić tzw. deload. Powinien to być okres około 1-2 tygodni, gdzie zachowujemy aktywność fizyczną, ale:
a) zmniejszamy objętość i/lub intensywność ćwiczeń

b) zmieniamy aktywność fizyczną na inną

c) częściowo obydwa powyższe punkty

– DELOAD! CO MUSISZ WIEDZIEĆ! [sub eng] (Film, PL)

#trening #siłownia #regeneracja

7. Inteligencja, świetny głos, talent sportowy czy ogromna pomoc finansowa od rodziców. Takie czynniki to niewątpliwe wyznaczniki sukcesu w życiu. Ale czy na pewno? Wydaje się, że jest czynnik, który stoi wysoko ponad nimi wszystkimi. Jest to… samodyscyplina. Cecha, która pozwala kontrolować wszystkie inne talenty, predyspozycje i możliwości. Co Ci po inteligencji, jeśli bez samodyscypliny po prostu nie wykorzystasz jej? Co da Ci świetny głos, jeśli nie będziesz go wykorzystywać do pracy np. nad śpiewem lub tworzeniem podcastów? To właśnie samodyscyplina jest cechą, która pozwala panować nad emocjami i zachowaniami, dzięki której jesteś w stanie rozpocząć daną pracę albo przerwać niechcianą. Na szczęście samodyscyplinę można kształtować. Robi się to podobnie jak z treningiem na siłowni – zaczyna powoli i stopniowo, powtarza i stopniowo będzie się ona zwiększać. Ważne jest, że kształtowanie dyscypliny w jednej dziedzinie będzie poprawiać dyscyplinę w innych dziedzinach.

– Co jest ważniejsze od INTELIGENCJI? (Film, PL)

Sprawdź też: https://sebastianchudziak.pl/zapomnij-o-motywacji-potrzebujesz-dyscypliny/

#motywacja #dyscyplina #praca

8. Która pizza bardziej się opłaca? Jedna o średnicy 51 cm w cenie 29 zł, czy 2 o średnicy 37 cm po 17 zł każda? Nie, to nie żart, a poważny dylemat, który spotyka osoby chcące skosztować pizzy. Z pomocą przychodzi… kalkulator, który pomoże Nam to obliczyć 🙂 Swoją drogą, jak sprawić, aby pizza była zdrowsza nie pozbawiając ją dobrego smaku? Połóż na nią dobrze dobrane przygotowane warzywa na patelnię 🙂

– Kalkulator opłacalności pizzy (Aplikacja, PL)

http://www.dawidsikorski.pl/pizza/

#lifehack #użyteczne #oszczędzanie

9. Zastanawiasz się co kupić komuś na prezent, co przy okazji będzie użyteczne i poprawi jakość życia? To moje dwie propozycje:

1) Słuchawki bezprzewodowe. Najbardziej praktyczne są słuchawki małe (TWS), ale jeśli wiesz, że ktoś używa ciągle dużych, możesz kupić nauszne lub wokółuszne. Dzisiejsze słuchawki bezprzewodowe wytrzymują długo na baterii, a jakość dźwięku nie odbiega znacząco od przewodowych. Bez kabla dużo łatwiej jest ich używać, a na słuchawkach można przecież słuchać podcastów, audiobooków, filmów z samym audio czy po prostu telefonować. 

2) Pistolet do masażu. Jeszcze niedawno były one drogie, jednak ja ostatnio kupiłem świetny w cenie 244zł. To niewielkie urządzenie, którym można samodzielnie, komfortowo rozmasować sobie niemal całe ciało. Spięte mięśnie, zmęczone nogi, bolący kark – kilka minut używania radzi sobie z każdym z tych problemów.

– Wskazówka/informacja

#jakośćżycia #lifehack #prezent

10. Chcesz ulepszyć swoje mieszkanie, planujesz remont, szukasz inspiracji, chcesz sprawdzić czy będą pasować do siebie dane kolory? A może po prostu szukasz pomysłu na półkę na kwiatek, leżankę dla kota albo wieszak na ręczniki? Wykorzystaj… Pinterest. Po prostu wpisz odpowiednią frazę (najlepiej po angielsku) w wyszukiwarkę i przeglądaj niezliczone ilości grafik i animacji. Uwaga: to wciąga 🙂

– Pinterest (Strona/aplikacja)

#pomysły #inspiracje #przyjemność

Bonus: utwór muzyczny z ciekawym tekstem i przesłaniem 🙂

Co najbardziej Ci się spodobało? Daj znać odpowiadając na ten e-mail lub w komentarzu.  Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz już za 2 tygodnie. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop 🙂

Zajrzyj też do mojego podcastu “Podcast Na Zdrowie”: https://sebastianchudziak.pl/nazdrowie/

Lub przeglądaj wszystkie wpisy na mojej stronie: https://sebastianchudziak.pl/wszystkie-wpisy/ 

Jeśli chcesz pomóc w rozwoju Newslettera i otrzymywać jeszcze lepsze treści, wypełnij proszę tę ankietę: https://forms.gle/ZK5Bf2jZoCXjMtaK7 

Pozdrawiam, 

SebastianZapisz się:

Jeśli formularz nie jest dostępny lub nie działa, wyłącz dodatki blokujące reklamy/skrypty. Na tej stronie niemal w ogóle nie ma reklam 🙂