Newsletter kalejdoskop

Kalejdoskop to newsletter wysyłany co 2 tygodnie. Zawiera streszczenia artykułów/filmów/badań/nagrań z zakresu funkcjonowania człowieka, zdrowia, aktywności fizycznej, produktywności, rozwoju, psychologii oraz przydatne aplikacje, ciekawostki i wskazówki.


Cześć! Tym razem trochę więcej zdrowia fizycznego i psychicznego. Czyli czegoś, co przyda się chyba każdemu człowiekowi. Przyjemnego czytania!

1. Człowiek jest stworzony do ruchu, a siedzący tryb życia niszczy zdrowie. Nasz gatunek przez setki tysięcy lat ewolucji był w ciągłym ruchu i zdążył się do tego stanu przyzwyczaić. Dopiero od niedawna, w praktyce od kilkudziesięciu lat możemy pozwolić sobie na siedzący styl życia. Mało ruchu sprawia, że układ ruchu człowieka (mięśnie, stawy) traci prawidłowe proporcje sił, dochodzi do spięć niektórych mięśni, inne się osłabiają, a w stawach mogą powstawać różne dyskomforty i kompresje. Oczywiście układ ruchu to nie wszystko – cierpią także inne organy człowieka. Co z tym wszystkim zrobić? Unikać pracy siedzącej, a przynajmniej się jej przeciwstawiać, robiąc częste przerwy na rozruch. W przypadku pracy siedzącej często trenować, utrzymywać niską masę ciała. Warto też obserwować, ile dziennie wykonujemy kroków i celować w chociaż 8-10 tys. dziennie. 

– Jak siedzenie powoli niszczy ciało człowieka – mięśnie i stawy (Film, PL)

#zdrowie #trening #ruch

2. Genetyczne modyfikacje dotyczą nie tylko produktów spożywczych, ale także ludzi. Budzą one wiele kontrowersji, ale stają się rzeczywistością. Czy za np. 30 lat wszystkie dzieci będą modyfikowane genetycznie? Korzyści, jakie mogłyby z tego wynikać, to np. eliminacja wielu genetycznych chorób, a nawet możliwość poprawienia wzrostu czy ilorazu inteligencji. Z drugiej strony byłaby to silna ingerencja w genom człowieka, której długoterminowych skutków nie poznamy jeszcze przez wiele lat. 

– Genetyczna modyfikacja dzieci (Podcast, PL)

#biologia #nauka #genetyka

3. 100 podstawowych ćwiczeń w kolejności od łatwych do ekstremalnie trudnych. W większości to ćwiczenia z kategorii “bez sprzętu”, “gimnastyczne” i “kalisteniczne”. Wiele z nich możesz zaimplementować do swojego treningu i wykorzystać do poprawy sprawności. Sprawdź też jaki jest Twój aktualny poziom sprawności – spróbuj wykonać te ćwiczenia i oszacuj, gdzie zaczyna się problem. W moim przypadku aktualnie problem pojawia się przy ćwiczeniach z kategorii “hard” 🙂

– 100 Bodyweight Exercises Ranked (Beginner to Master!) (Film, ENG)

#trening #gimnastyka #kalistenika

4. Jeśli czytasz regularnie newsletter Kalejdoskop, to wiesz, czym jest efekt FOMO. Jeśli nie pamiętasz: jest to angielski skrót od “fear of missing out”, luźno tłumaczonym jako “lęk przed nie byciem poinformowanym”. To nowe, specyficzne zjawisko, które nasila się przy intensywnym korzystaniu z różnych aplikacji i portali społecznościowych. Ciągłe korzystanie ze smartfona, oczekiwanie lajków i komentarzy, ciągłe przeglądanie newsów – to wszystko sprawia, że człowiek przyzwyczaja się do skoków dopaminy związanych z nowymi rzeczami i czuje dyskomfort, kiedy ich przez dłuższy czas brakuje. Według szacunków to zjawisko nasila się jeszcze bardziej w czasie pandemii, ponieważ więcej czasu spędzamy przed e-mediami, niż w rzeczywistym świecie. Co można z tym zrobić? Wydzielić czas na korzystanie ze smartfona i portali internetowych, unikać sprawdzania “co nowego” przed pójściem spać i po wstaniu, wyłączyć maksymalnie wiele powiadomień na smartfonie.

– Nowe zaburzenie w czasach pandemii: lęk przed odcięciem od lajków (Artykuł, PL)

https://tygodnik.tvp.pl/50560822/nowe-zaburzenie-w-czasach-pandemii-lek-przed-odcieciem-od-lajkow

#fomo #psychologia #internet

5. Nowoczesna technologia jest dobra. Ma też jednak swoje wady. Internet, smartfony, dostęp do informacji, łatwość w szukaniu wszelkich odpowiedzi. Cała wiedza ludzkości w kieszeni. Możliwość natychmiastowego połączenia się z osobą niezależnie od tego, gdzie mieszka. To wszystko mamy już dziś. Ilość informacji, jakie codziennie zdobywamy przekracza znacząco ilość informacji, jakie zdobywali Nasi przodkowie. Dlatego też młode osoby mogą nie tylko czuć się, ale czasami nawet faktycznie być bardziej dojrzałe od starszych. Jednak te ilości informacji i ogrom możliwości mogą negatywnie wpływać na mózg – jego zdolność do koncentracji i ogólne zdrowie psychiczne. Dodatkowo często nie potrafimy przebywać sami ze sobą, ponieważ jesteśmy uzależnieni od rozproszenia. Co z tym zrobić? Jakkolwiek to nie brzmi… nic. Tzn. takie prawdziwe nic. Bez smartfona, bez TV, bez muzyki. Tylko samemu ze sobą.

– Autyzm Cyfrowy | Wpływ telefonu na mózg (Film, PL)

#psychologia #cyfryzacja #zdrowiepsychiczne

6. Większość zdrowych i sprawnych ludzi nie chce umierać. A przynajmniej nie szybko. Istnieje szansa na to, że duża część osób urodzonych po około 1965-1985 roku będzie żyła znacznie dłużej niż przeciętnie. Naukowcy pracują bowiem nad tym, aby po prostu powstrzymać starzenie się. Choć do tej pory nie udało się to całkowicie, to już teraz potrafimy wiele, a z roku na rok wiedza i możliwości zwiększają się. To, co możemy aktualnie robić, to maksymalnie dbać o siebie, aby żyć jak najdłużej – dzięki temu może doczekamy się czasów, gdzie będziemy mogli – jakkolwiek przerażająco to nie brzmi – opanować śmierć.

– GOOGLE i lek na NIEŚMIERTELNOŚĆ (Film, PL)

#życie #medycyna #nauka

7. Świadomość to klucz. Czy to w zakresie własnego zdrowia, czy relacji międzyludzkich, czy pieniędzy. No właśnie – pieniędzy. Większość etatowców nie ma pojęcia jaka jest tak naprawdę różnica między wynagrodzeniem netto, a prawdziwymi kosztami pracy. Tak jednak wygląda rzeczywistość, podatki stanowią większość (!) tego, co zarabiamy. Sprawdź samodzielnie i koniecznie podziel się tym portalem z rodziną i znajomymi.

– Zobacz, ile podatków i składek zabiera państwo miesięcznie (Portal, PL)

https://sprawdzpodatki.pl/

#pieniądze #finanse #podatki

8. 8-godzinny tryb pracy to relikt minionych czasów. Ma on zastosowanie co najwyżej do prostych, powtarzalnych prac fizycznych, jednak każda praca umysłowa, kreatywna, twórcza i zadaniowa wykonywana przez 8 godzin traci na swojej jakości. W różnych miejscach świata eksperymentuje się już z krótszym czasem pracy i często przynosi to świetne skutki. Co realnie możesz z tym zrobić, jeśli pracujesz etatowe 8 godzin w pracy, która jest bardziej umysłowa? Rozważyć przejście na działalność gospodarczą lub tryb projektowo-zadaniowy, jeśli wiesz, że wykonasz swoją pracę lepiej w krótszym czasie. Tymi wynikami podziel się ze swoim pracodawcą i negocjuj. 

– 8 godzin nie ma sensu! Jak długo powinniśmy pracować? (Film, PL)

#praca #czas #jakośćżycia

9. Jak w prosty sposób poprawić bezpieczeństwo i wygodę w Twoim smartfonie? Ustaw drugi odcisk palca, najlepiej drugiej ręki. Choć to zdarza się rzadko, to w przypadku np. zadrapania na aktualnie używanym palcu może pojawić się problem w postaci niedziałającego odcisku. Ustawienie nowego czasem wymaga podawania hasła i/lub użycia aktualnego (który może nie działać). Dodatkowo dzięki użyciu drugiego odcisku palca z drugiej ręki możemy łatwiej odblokować urządzenie, gdy np. Nasza dominująca ręka jest mokra albo coś w niej trzymamy. 

– Wskazówka/lifehack

#smartfon #wygoda #bezpieczenstwo

10. Diety, liczenie kalorii, węglowodany, białko, tłuszcze, okresowe posty, nietolerancje pokarmowe, konserwanty… takie i wiele innych pojęć należą do szeroko rozumianej dietetyki. Jednak dla osoby niemającej odpowiedniej wiedzy, takie określenia niewiele znaczą. Odżywianie to temat niezwykle ważny, dotyczący każdego człowieka, dający zauważalne korzyści. Ten podcast jest dedykowany dla wszystkich osób, które chcą w końcu nauczyć się podstaw dotyczących odżywiania – lub ustrukturyzować wiedzę. To, co jemy warunkuje Nasze zdrowie, samopoczucie i ogólną jakość życia. Warto jest rozumieć pojęcia, znać zależności, umieć oszacować spożycie i wydatek energetyczny, aby ta codzienna i jakże ważna rutyna opierała się o świadome wybory.

– Podcast Na Zdrowie #012: Odżywianie od podstaw (Podcast, PL)

Podsumowanie w formie tekstu: https://sebastianchudziak.pl/pnz12/#Podsumowanie 

#odżywianie #dietetyka #zdrowie

Bonus: Przykładowa rozgrzewka przed treningiem do wykorzystania także jako domowy trening bez sprzętu: https://www.youtube.com/watch?v=ScOrwcLthNM 

#trening #ćwiczenia #ruch

Co najbardziej Ci się spodobało? Daj znać odpowiadając na ten e-mail lub w komentarzu.  Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz już za 2 tygodnie. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop 🙂

Zajrzyj też do mojego podcastu “Podcast Na Zdrowie”: https://sebastianchudziak.pl/nazdrowie/

Lub przeglądaj wszystkie wpisy na mojej stronie: https://sebastianchudziak.pl/wszystkie-wpisy/ 

Jeśli chcesz pomóc w rozwoju Newslettera i otrzymywać jeszcze lepsze treści, wypełnij proszę tę ankietę: https://forms.gle/ZK5Bf2jZoCXjMtaK7 

Pozdrawiam, 

Sebastian



Zapisz się:

Jeśli formularz nie jest dostępny lub nie działa, wyłącz dodatki blokujące reklamy/skrypty. Na tej stronie niemal w ogóle nie ma reklam 🙂