Kalejdoskop to newsletter wysyłany co 2 tygodnie. Zawiera streszczenia artykułów/filmów/badań/nagrań z zakresu funkcjonowania człowieka, zdrowia, aktywności fizycznej, produktywności, rozwoju, psychologii oraz przydatne aplikacje, ciekawostki i wskazówki.
Cześć!
Wielu z Nas częściej siedzi teraz w domu. Wielu z Nas chce bardziej dbać o siebie, swoje zdrowie i jakość życia. Mam nadzieję, że treść tego newslettera w dużym stopniu Ci w tym pomoże. Przyjemnego czytania! 🙂
1. Ziemia jest płaska, a światem rządzą jaszczury z kosmosu. Skąd się biorą foliarze? W uproszczeniu można powiedzieć, że z braku stosownej edukacji i wiedzy, w jaki sposób można odróżnić prawdę od fałszu, opinii i jak zauważyć manipulację. Różne teorie spiskowe, od tych niegroźnych po bardziej groźne są i będą szerzyć się wśród ludzi. Stanowią one m.in. odpowiedź na niedoskonałość nauki, jaką jest trudność w łatwym odpowiadaniu na trudne pytania. W rzeczywistości, w większości sytuacji jedyna rzetelna odpowiedź jest skomplikowana i brzmi “to zależy”. Teorie spiskowe są też pociągające dlatego, że dają wrażenie bycia ponadprzeciętnym, “przebudzonym”, kimś kto wyrwał się spod rzekomej manipulacji i przejrzał na oczy. Cały problem w tym, że… zwykle jest dokładnie odwrotnie.
– Ziemia jest płaska, a światem rządzą jaszczury z kosmosu. Skąd się biorą foliarze? (Artykuł, PL)
Sprawdź podcast: 11 zasad zdobywania rzetelnej wiedzy przez internet: https://sebastianchudziak.pl/pnz11/
#informacje #teoriespiskowe #wiedza
2. Dlaczego Japończycy są tacy szczupli i zdrowi? W porównaniu do Polski, gdzie ponad 25% ludzi choruje na otyłość (a ponad połowa dorosłych ma co najmniej nadwagę), w Japonii jest to ledwo 3,3%. Japończycy żyją średnio kilka lat dłużej niż Polacy. Jest tam też najwięcej żyjących przynajmniej 100-latków. Przyczyną tego wszystkiego jest kilka czynników, do których należy inny sposób odżywiania, dbanie o bycie aktywnym ruchowo, a przede wszystkim pewne wzorce kulturowe i przekonania. Japończycy jedzą średnio mniej kalorii niż np. obywatel USA, spożywają więcej produktów roślinnych lub takich, które są uważane za bardziej wartościowe i lekkostrawne. Japończycy są też często bardziej zdyscyplinowani, pracowici i sumienni, przez co może być im łatwiej utrzymać chociażby regularne ćwiczenia fizyczne. Japończycy są kolejnym przykładem, że Twoje życie zależy w głównej mierze od Twoich nawyków, działań i przekonań, a więc od Twojego stylu życia.
– Dlaczego Japończycy są tacy szczupli i zdrowi? (Film, PL)
#zdrowie #życie #jakośćżycia
3. Psychika człowieka bywa zaskakująca. Ludzie z wielu różnych przyczyn często stają się zwolennikami pewnych idei, a czasami przybiera to tak na sile, że można nazwać ich fanatykami. Niechlubna historia obozów koncentracyjnych ujawnia pewne przykłady siły fanatyzmu wśród ludzi – niektórzy zwolennicy komunizmu nawet pomimo trafienia do takich obozów nie rezygnowali ze swojej ideologii, a nawet się w niej umacniali (dysonans poznawczy). Przykłady takich osób pokazują, jaką siłą mogą mieć zakodowane przekonania w psychice człowieka i jak trudno je zmienić.
– Czy fanatyk zmienia zdanie? (Film, PL)
#psychika #psychologia #fanatyk
4. Czy Twój kot rozumie, gdy mówisz do niego “Heniek, chodź tu i się grzecznie połóż, to dostaniesz spory kawałek łososia za godzinę”? To nadal trudno określić, jednak różnego rodzaju obserwacje na zwierzętach wskazują, że mogą one rozumieć więcej, niż przypuszczamy. Świadomość u zwierząt można podzielić na 3 poziomy:
— percepcyjną: rozpoznawanie tego, co się widzi,
— świadomość stanów emocjonalnych i planowania działania: uzyskiwanie tego co się chce, przez stosowanie strategii działania,
— samoświadomość: najwyższa zaobserwowana u zwierząt, oznacza, że potrafi ono rozpoznać siebie – obserwujemy ją u małp człekokształtnych i delfinów butlonosych, natomiast psy i koty nie posiadają jej.
Badacze skupiają się często na drugim poziomie świadomości u zwierząt, ponieważ zwierzęta wykazują się wyjątkowymi zachowaniami z nią związanymi. Zwierzę potrafi np. symulować chorobę, aby wymusić empatię innego człowieka, a delfin potrafi np. położyć sobie na pysk coś, co przypominać ma maskę. Dodatkowo badania nad zwierzętami podważają hipotezę, że inteligencja bezpośrednio zależy od wielkości mózgu. Za wyjątkowo inteligentne, choć posiadające bardzo małe mózgi uważa się bowiem szczury oraz krukowate.
– O czym myślą zwierzęta? Są bardziej świadome niż nam się wydaje (Artykuł, PL)
https://www.focus.pl/artykul/o-czym-mysla-zwierzeta
#zwierzęta #świadomość #nauka
5. Jak mieć więcej energii podczas dnia? Na to pytanie nie ma oczywistej, zerojedynkowej odpowiedzi, ponieważ poziom Twojej energii zależy od wielu czynników. Możesz jednak próbować różnych metod, które mogą pomóc Ci po prostu czuć się lepiej podczas dnia. 5 wskazówek:
- Jakkolwiek banalnie to nie brzmi: postaraj się chcieć mieć więcej energii. Przede wszystkim nie powtarzaj sobie “nie chce mi się”, ale rób odwrotnie. Spróbuj mówić sobie raczej, że chce Ci się i czujesz się pełen energii, nawet jeśli w rzeczywistości tak nie jest.
- Nie śpij za… długo. Jeśli masz dobrą jakość snu, potrzebujesz około 7 do 9 godziny snu. W przypadku niektórych ludzi zakres ten może wynosić 6-10 godzin. Jednak, jeśli ciągle śpisz np. 9-11 godzin i czujesz brak energii, zacznij od poprawienia jakości snu, większej regularności i spania np. 8,5 godziny codziennie, bez wyjątków.
- Regularnie ćwicz, najlepiej codziennie. Przeplataj treningi ciężkie, ze średnimi i lekkimi. To może być np.: ciężko, średnio, lekko, ciężko, średnio, lekko…
- Jedzenie i picie mają znaczenie. Spożywaj mniej cukru i prostych węglowodanów, pij więcej wody
- Spróbuj “resetu” w ciągu dnia. I to niekoniecznie w formie drzemki, ale raczej dowolnej luźnej aktywności ruchowej, medytacji, a może nawet partii w wymagającej grze. Próbuj i znajdź coś dla siebie.
Bonus: staraj się wystawiać na światło słoneczne. Jeśli siedzisz w pomieszczeniu, to przynajmniej odsłoń okna 🙂
– 5 Ways To Have 10x More Energy Throughout The Day (Film, ENG)
#energia #motywacja #działanie
6. Jeden magiczny nawyk, który zmieni Twoje życie to… wstawanie rano? Ćwiczenia? Medytacja? Ścielenie łóżka? Niekoniecznie. Możesz postanowić sobie, że będziesz się lepiej odżywiać, że rzucisz nałogi, że będziesz ćwiczyć i medytować. I co? Może Ci się to powiedzie, a może szybko się wypalisz i skończysz w dokładnie tym samym miejscu, co wcześniej. Trzeba cofnąć się o krok i sprawdzić co sprawia, że wszystkie te wcześniej wymienione nawyki są w stanie się utrzymywać. Tym czymś jest… zaangażowanie (ang. commitment), choć w języku polskim nieco lepiej określa się to jako zobowiązanie. Jest to więc w pewnym sensie sposób ograniczenia swojej wolności wyboru. W jaki sposób najskuteczniej możemy wdrożyć w życie zobowiązanie do czegoś? Metodą małych kroków. Jeśli do tej pory Twoje życie jest mało poukładane, nie zmieniaj wszystkiego na raz. Zmień jedną drobną rzecz i skup się na jej utrzymaniu przez wiele tygodni, aż stanie się normą.
– This One Habit Will TRULY Change Your Life (Animated Story) (Film, ENG)
#praca #rozwój #nawyk
7. Jedzenie ma znaczący wpływ na jakość życia, ale również i na długość życia. Za to, jak długo będziemy żyć odpowiadają m.in. telomery, czyli fragmenty chromosomów, zabezpieczające je przed uszkodzeniem podczas kopiowania. Podczas podziału komórki skracają się one, a im są krótsze, tym bardziej wzrasta ryzyko powstawania nowotworów. Silnie przetworzona żywność wpływa na przyspieszenie skracania się telometów. Za silnie przetworzoną możemy uznać np. słodycze, fastfoody, wędliny czy produkty wielokrotnie obrabiane termicznie. Takie jedzenie może zaburzać równowagę oksydo-redukcyjną oraz inicjować stany zapalne. To, co możemy robić, to ograniczać niezdrowe jedzenie, jeść więcej warzyw i w razie potrzeby uzupełniać dietę w witaminy.
– Wysokie spożycie ultra przetworzonej żywności przyspiesza skracanie się telomerów (Artykuł, PL)
#dieta #jedzenie #zdrowie
8. O witaminie D pisałem już wielokrotnie. Różne badania, także te z ostatnich lat wskazują na jej istotną rolę w naprawdę wielu aspektach, od znanego powszechnie zdrowia kości, przez silne wspomagania układu odpornościowego, po zmniejszenie ryzyka niektórych chorób cywilizacyjnych. Kwestią dyskusyjną pozostaje jej zalecane dzienne spożycie, które kiedyś było wyższe, zostało obniżone do 400-1.000IU/dziennie, a dzisiaj jest ponownie powoli zwiększane. Niektóre źródła mówią nawet, że w codziennej suplementacji może to być nawet 10.000IU/dziennie.
– Wielki błąd w sprawie witaminy D. (Artykuł, PL/ENG)
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5541280/
#witaminaD #zdrowie #suplementy
9. Koronny mix:
- Maseczki w większości przypadków działają i warto je nosić. Mogą nawet zmniejszać ryzyko zakażenia od innych:
- Covid to nie to samo co grypa, przede wszystkim dlatego, że dużo łatwiej i szybciej się rozprzestrzenia. Nawet jeśli nie jest o wiele groźniejszy, to z powodu szybkiego rozprzestrzeniania dociera szybciej do większej ilości osób, co w konsekwencji sprawia, że jest o wiele bardziej groźny:
- Analiza treści książki “Fałszywa Pandemia”. Ta książka jest pełna mitów, manipulacji i fałszywych informacji. W wielu miejscach zaprzecza sama sobie:
https://www.lekarzdawidciemiega.pl/falszywa-pandemia
– Różne materiały (PL)
#zdrowiepubliczne #informacje #medycyna
10. Apel. Doczekaliśmy się czasów, gdzie normą są niekontrolowane zmiany prawne niemal niszczące przedsiębiorców, niejasne przepisy niezgodne z konstytucją, naruszanie praw ludzi i wiele innych. Trwają aktualnie protesty przeciwko wyrokowi dotyczącemu zakazowi aborcji. Najważniejsze w tym wszystkim, to nie dać się skłócić. Niektórym rządzącym dokładnie na tym zależy: chaos, wojna domowa, podział społeczeństwa to czynniki, które nie pozwolą na obalenie nieskutecznego, wadliwie działającego rządu. Starajmy się opanowywać emocje, zrozumieć innych, nie dać się na siebie napuścić. Mamy prawo mieć różne opinie, ale to nie może być powodem do kłótni i podziałów. Im bardziej będziemy zjednoczeni, tym łatwiej będzie Nam walczyć o swoje i utrzymać wysoką jakość życia w tym Kraju.
– Wskazówka
#relacje #społeczeństwo #polska
Co najbardziej Ci się spodobało? Daj znać odpowiadając na ten e-mail lub w komentarzu. Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz już za 2 tygodnie. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop 🙂
Zajrzyj też do mojego podcastu “Podcast Na Zdrowie”: https://sebastianchudziak.pl/nazdrowie/
Lub przeglądaj wszystkie wpisy na mojej stronie: https://sebastianchudziak.pl/wszystkie-wpisy/
Jeśli chcesz pomóc w rozwoju Newslettera i otrzymywać jeszcze lepsze treści, wypełnij proszę tę ankietę: https://forms.gle/ZK5Bf2jZoCXjMtaK7
Pozdrawiam,
Sebastian
Zapisz się:
Jeśli formularz nie jest dostępny lub nie działa, wyłącz dodatki blokujące reklamy/skrypty. Na tej stronie niemal w ogóle nie ma reklam 🙂