Newsletter kalejdoskop

Kalejdoskop to newsletter wysyłany co 2 tygodnie. Zawiera streszczenia artykułów/filmów/badań/nagrań z zakresu funkcjonowania człowieka, zdrowia, aktywności fizycznej, produktywności, rozwoju, psychologii oraz przydatne aplikacje, ciekawostki i wskazówki.


Cześć! U mnie przed chwilą spadła z nieba prawdziwa ściana wody – taka, której dawno nie widziałem 🙂 Po chodniku zapewne nadal trudno jest przejść ze względu na kałuże – jednak, jeśli tylko masz dostęp do internetu, to możesz najprawdopodobniej bez żadnego problemu wziąć się za czytanie nowego numeru newslettera Kalejdoskop! Sprawdź, co dla Ciebie dzisiaj przygotowałem:

1. Jak długo i jak głośno możesz używać słuchawek, aby było to bezpieczne dla Twojego słuchu? Dźwięk poniżej 70 dB powinien być niegroźny nawet podczas długotrwałego narażenia, jednak powyżej 85 dB już powyżej godziny może być szkodliwe dla słuchu. Dźwięk w okolicach 105 i więcej dB może doprowadzić do uszkodzenia słuchu już przy kilkuminutowym narażeniu. Aby dbać o swój słuch unikaj wyjątkowo głośnego słuchania muzyki, zamiast tego postaraj się wytłumić otoczenie np. dopasowanymi słuchawkami.

– Healthy headphone use: How loud and how long? (Artykuł, ENG)

https://www.health.harvard.edu/blog/healthy-headphone-use-how-loud-and-how-long-2020072220565

Poziomy hałasu i głośność dźwięków w dB: https://audiology-web.s3.amazonaws.com/migrated/NoiseChart_Poster-%208.5×11.pdf_5399b289427535.32730330.pdf 

#zdrowie #słuch #dźwięk

2. Badania naukowe to bardzo popularne źródło wiedzy. I dobrze, ponieważ zwykle są one znacząco lepsze od artykułu w stylu “Szok! Płaska Ziemia jednak jest kwadratowa! Zobacz memy!”. Warto jednak uważać na kilka pułapek, przez które możemy źle interpretować badania:

1. Poznaj piramidę dowodów naukowych (jakie rodzaje badań są najbardziej wartościowe)

2. Odróżniaj rodzaje badań (obserwacyjne / eksperymentalne – jedne opisują tylko korelację, drugie – wpływ)

3. Zwróć uwagę na metodologię (czy badanie jest np. wystarczająco długie, lub czy ma liczną próbę badawczą)

4. Uważaj na cherry picking (jedno badanie nie może być wyznacznikiem, szczególnie, jeśli są inne o przeciwnych wnioskach)

5. Nie ma czegoś takiego jak „kontrbadania” (jeśli sobie przeczą – zwykle różnią się metodologią, sposobem itd.)

6. Zwróć uwagę na konflikt interesów (czy badanie nie jest sponsorowane)

7. Sprawdź renomę czasopisma (np. wskaźnik impact factor)

8. Bądź sceptyczny (badania po prostu nie są zawsze rzetelne)

– O czym powinieneś wiedzieć czytając badania naukowe? – DIETETYKA *8 istotnych punktów* (Film, PL)

#badania #nauka #wiedza

3. Jakość związku jest ważniejsza od tego, z kim się go tworzy – tak wynika z badań ponad 11 tysięcy par. Jakość związku zależy w dużej mierze od cech poszczególnych partnerów jak i cech relacji. Te cechy zwykle są różne i połączone w innych kombinacjach. Zamiast szukać partnera jak z romantycznej baśni, lepiej jest zdecydowanie więcej pracować nad sobą. To włożenie wysiłku w relację (praca nad cechami własnymi i cechami relacji) jest głównym czynnikiem zadowolenia ze związku. Ludzie często nie doceniają siły doświadczenia, siły działania. Zazwyczaj bowiem działanie, które nawet zakończy się porażką jest lepsze niż nic nierobienie – daje cenną lekcję na przyszłość.

– Jakość związku jest ważniejsza od tego, z kim się go tworzy (Artykuł, PL)

https://facetpo40.pl/zwiazek/jakosc-zwiazku-jest-wazniejsza-od-tego-z-kim-sie-go-tworzy/

#związek #relacje #psychologia

4. Zacznij robić to źle. Masz przed sobą pracę, projekt, zadanie do wykonania? Przed rozpoczęciem albo działaniem może powstrzymywać Cię chęć zrobienia tego w idealny sposób. To nie jest dobra metoda. Lepiej jest zacząć cokolwiek, nawet jeśli będzie to wykonane źle. Po pierwsze – ludzie zazwyczaj o wiele bardziej żałują tego, czego nie zrobili, niż tego, co zrobili niedoskonale. Po drugie – często może tylko wydawać Ci się, że zrobisz to źle, a i tak będzie to zrobione dobrze. Dodatkowo często, nawet jeśli błądzisz, to i tak poruszasz się w dobrą stronę. Zamiast stać w miejscu, rób cokolwiek!

– Jordan Peterson – Zacznij, robiąc to źle! (Film, napisy PL)
https://www.youtube.com/watch?v=82Fm1ZJ1CGQ

#działanie #perfekcjonizm #prokrastynacja

5. Podcast “Lepiej Teraz” to seria nagrań audio, przeważnie w postaci wywiadów i rozmów. Gośćmi podcastu są ludzie, których sposób i styl życia niesie coś więcej, niż u zwykłego człowieka. Niesie bowiem wartość, większość gości to ludzie, którzy aktywnie działają, aby poprawić życie swoje i innych na wiele różnych sposób. Nie boją się oni też dzielić cennymi wskazówkami, radami i ciekawostkami. Jest to świetny podcast dla ludzi, którzy chcą w zdrowy sposób rozwijać się, zwiększać zasoby świadomości i wiedzy, która będzie przydatna w realiach dzisiejszego świata.

– Podcast Lepiej Teraz (Podcast, PL)

https://lepiejteraz.pl/blog/

#podcast #proaktywność #lepiejteraz

6. Słowo “psychopata” kojarzy się zazwyczaj z pozbawionym sumienia, bezdusznym mordercą z filmów. Niekoniecznie tak jest w rzeczywistości. Osobowość dyssocjalna, bo tak właściwie powinno nazywać się tę przypadłość może mieć nawet do 2-3% społeczeństwa. Poniżej lista 10 przykładowych cech, charakterystycznych dla zaburzenia psychopatycznego:

1. Są bardzo skupieni na budowaniu własnego wizerunku

2. Patologicznie kłamią

3. Wymyślają historie

4. Znają techniki manipulacji (np. obniżanie głosu, dominacyjne pozy, pewność siebie)

5. Nie czują wstydu i winy

6. Nie posiadają konkretnych celów

7. Ich obroną jest atak

8. Są impulsywni

9. Są nieodpowiedzialni

10. Nie posiadają empatii

– CZY JESTEŚ PSYCHOPATĄ? SPRAWDŹ TYCH 10 CECH (Film, PL)

Ciekawostka: AMA z psychopatą: https://www.wykop.pl/link/5584203/psychopatia-ama/ 

#psychologia #psychopatia #zdrowiepsychiczne

7. Jak się zmotywować? Z jednej strony to proste: nie walcz ze sobą, odpuść – ale żeby tak się zawsze dało… Motywacja jest z pewnością przereklamowana, ale nie oszukujmy się – czasami po prostu jest potrzebna. Wykorzystaj kilka podstawowych sztuczek, aby działać:

1. Wstań od tego co masz zrobić, zmień otoczenie, idź na spacer – oderwij się od monotonii, to zwiększy pobudzenie. Zrób rytuał wyjścia i wejścia (np. przez wspomniany spacer)

2. Jeśli możesz, wyłącz internet (całkowicie odłącz), ustaw tryb samolotowy (mniej rozpraszaczy)

3. Zmień miejsce pracy, np. na kawiarnię – lub jeśli możesz – wydziel do pracy inny pokój

4. Wybierz jedną rzecz, która będziesz robić (jedno konkretne zadanie na dziś)

5. Ogranicz bałagan – likwiduj „szum tła”

6. Pokonaj białą kartkę pisząc jedną rzecz – zacznij pisać (robić) cokolwiek, nawet na inny temat, jak już zaczniesz – kontynuuj pożądany temat

7. Opracuj system wsparcia z partnerem/współlokatorem

– 7 Sztuczek gdy masz ZERO motywacji (Film, PL)

#edukacja #psychologia #motywacja

8. Paraliż senny to doświadczenie utraty kontroli nad mięśniami z jednoczesnym zachowaniem świadomości. Sen jest dość złożonym procesem, dzieli się na poszczególne fazy, a ponadto różne układy organizmu działają podczas niego w zróżnicowany sposób. W fazie snu REM pojawiają się marzenia senne, a organizm poprzez działanie neuroprzekaźników paraliżuje tymczasowo niektóre części ciała, w tym mięśnie – dzięki temu podczas intensywnego snu nie ruszamy się, tylko leżymy miejscu. Istnieje jednak szansa na błąd w synchronizacji pomiędzy tymi procesami, wtedy możemy doświadczyć zjawiska paraliżu sennego – gdy nadal ciało pozostaje sparaliżowane, ale odzyskujemy świadomość. Ważne jest, aby znać to zjawisko i gdy wystąpi (a jest na to ogromna szansa) nie bać się go i nie panikować.

– Paraliż senny dawniej i dziś (Artykuł, PL)

http://neuropsychologia.org/parali%C5%BC-senny-dawniej-i-dzi%C5%9B

#psychologia #sen #medycyna

9. Myślisz nad jakimś wspólnym projektem, który wymaga pracy nad konspektem? Jeśli chcesz stworzyć poradnik, napisać artykuł, przeprowadzić wywiad, nagrać podcast, zrobić projekt na studia lub cokolwiek innego, co wymaga współpracy kilku osób, możesz wykorzystać dokumenty Google. Usługa ta jest darmowa – wystarczy stworzyć dokument i udostępnić go do edycji, następnie podzielić się linkiem lub udostępnić plik na adresy e-mail. Od teraz każda osoba, która wejdzie w dokument ma możliwość tworzenia/pisania/zmian w tym pliku. Dzięki temu możesz swobodnie pracować ze współpracownikami nad dowolnym projektem, gdyż każdy w swoim czasie może nanosić zmiany, dopisywać treści i sugerować poprawki. Sprawdź, jak to działa na udostępnionym poniżej dokumencie.

– Dokumenty Google – udostępnione (Aplikacja, PL)

https://docs.google.com/document/d/10B4qucBeqnsHLHH6jVauhWx-4kS8gevyi72Rbb_QBhs/edit?usp=sharing

#współpraca #tworzenie #produktywność

10. W dobie nowoczesnych smartfonów klasyczne wiadomości SMS z jednej strony pozostały takie same, z drugiej znacząco się zmieniły. Teraz nie ma już problemu z ich limitem ilości lub ograniczeniem znaków. SMSy pozostają nadal jedną z najpopularniejszych i najprostszych form kontaktu. Dla wielu osób jest jednak problematyczne, że trzeba je pisać na małej klawiaturze smartfona. Aplikacja do obsługi wiadomości od Google pozwala jednak na używanie platformy internetowej na komputerze, która przypomina Messengera od Facebooka, ale obsługuje Twoje wiadomości SMS.

– Messages – Google LLC (Aplikacja)

Aplikacja (android): https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.messaging 

Platforma internetowa: https://messages.google.com/web/conversations

#lifehack #smartfon #sms

Co najbardziej Ci się spodobało? Daj znać odpowiadając na ten e-mail lub w komentarzu.  Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz już za 2 tygodnie. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop 🙂

Zajrzyj też do mojego podcastu “Podcast Na Zdrowie”: https://sebastianchudziak.pl/nazdrowie/

Lub przeglądaj wszystkie wpisy na mojej stronie: https://sebastianchudziak.pl/wszystkie-wpisy/ 

Pozdrawiam, 

SebastianZapisz się:

Jeśli formularz nie jest dostępny lub nie działa, wyłącz dodatki blokujące reklamy/skrypty. Na tej stronie niemal w ogóle nie ma reklam 🙂