Newsletter kalejdoskop

Kalejdoskop to newsletter wysyłany co 2 tygodnie. Zawiera streszczenia artykułów/filmów/badań/nagrań z zakresu funkcjonowania człowieka, zdrowia, aktywności fizycznej, produktywności, rozwoju, psychologii oraz przydatne aplikacje, ciekawostki i wskazówki.


Cześć!

Przed Tobą kolejny, 20 numer newslettera Kalejdoskop. Dzisiaj nie zabraknie ciekawych informacji na temat funkcjonowania człowieka, odżywiania czy ruchu – herbatka w dłoń i przyjemnego czytania! A jeśli nie chcesz czytać, sprawdź następującą metodę: będąc na komputerze na górze newslettera znajdź napis “View this email in your browser”, po kliknięciu na niego wciśnij F9. Nie wiem jak jest w innych przeglądarkach, jednak w Firefoxie znajdziesz wtedy funkcję “lektor”, która przeczyta całą treść newslettera na głos 🙂

1. Człowiek jest najprawdopodobniej najbardziej rozwiniętym stworzeniem w poznanym wszechświecie. My, ludzie potrafimy kierować się logiką, planować długoterminowo, zachowywać świadomość i panować nad niektórymi emocjami. Nasze mózgi jednak  funkcjonują w dużej mierze w sposób pierwotny. Jest tak dlatego, że niektóre jego elementy nie zdążyły się jeszcze zmienić – widoczna ewolucja nie następuje bowiem tak szybko. Jednym z wybitnie pierwotnych mechanizmów mózgu jest ten, odpowiadający na spójność światopoglądu. Nasz światopogląd przypomina dom, który budujemy od najmłodszych lat. Próba jego zmian, np. przez spotkanie się ze sprzecznymi ideami może powodować natychmiastową reakcję obronną, a nawet utwierdzać w swoich przekonaniach jeszcze bardziej. To m.in. dlatego na świecie jest tak wiele sporów i wojen idei, a ludzie tak bardzo różnią się względem siebie.

– Believe (Komiks, ENG)

https://theoatmeal.com/comics/believe

#psychologia #światopogląd #umysł

2. Silna wola jest jak mięsień. Męczy się, jeśli jest używana, potrzebuje po intensywnym zużyciu odpoczynku, można też ją wytrenować. Ciekawą koncepcją jest nienadużywanie jej i niewykorzystywanie na rzeczy, których możemy… nie móc wykonać. Dlatego może zamiast zmuszać się do tego, aby nie wchodzić na media społecznościowe, lepiej jest je zablokować specjalnym programem na pewien czas? Zamiast powstrzymywać się od zaglądania do smartfona leżącego na biurku – może lepiej byłoby… schować smartfona w całkowicie innym pokoju?

– Willpower is for Losers (Film, ENG)

#silnawola #nawyki #produktywność

PS: trochę humoru, ale ten film idealnie pokazuje jak to działa: https://www.youtube.com/watch?v=Ocm-kWC-Evo 🙂

3. Dieta która uszczęśliwia, dodaje motywacji i kreatywności – choć taki tytuł brzmi co najmniej, jak kolejny artykuł na stronie zwolenników płaskiej ziemi, to jednak ma to uzasadnienie naukowe. Chodzi bowiem o to, że jedzenie, które spożywamy ma wpływ na hormony i neuroprzekaźniki – takie jak dopamina. Jest to hormon, który m.in. zwiększa motywację czy kreatywność. Pomóc może dieta bogata w źródła tyrozyny (z której powstaje dopamina, źródła to np. wołowina, ryby, kurczak czy fasola), magnez, kurkuminę i kwas foliowy. Pomóc może także stosowanie resweratrolu, żeń-szenia, rozmarynu, omega-3 i zielonej herbaty. Warto pamiętać także o ćwiczenia fizycznych oraz ekspozycji na światło – te czynności zwiększają poziomy dopaminy.

– Dieta która uszczęśliwia, dodaje motywacji i kreatywności – ratuje od depresji i przygnębienia (Film, PL)

#dopamina #neuroprzekaźniki #odżywianie

4. Eksperyment naukowy wskazuje, że wpatrywanie się w “głęboką czerwień” może wpływać korzystnie na wzrok. Chodzi o światło o długości fali około 650-1000nm. Dzieje się tak, ponieważ mitochondria mają specyficzne właściwości absorpcji światła – fale o tej długości przyczyniają się do zwiększenia produkcji energii. Co ciekawe, wystarczy tu czerwona żarówka LED, czy odpowiednio skalibrowany monitor. Warto jednak pamiętać, aby nie wpatrywać się w wiązkę lasera czy zbyt intensywne światło. Swoją drogą, korzystanie z takiego światła wieczorem może pozytywnie wpływać na rytm dobowy, poprawiając jakość snu.

– Czerwień a wzrok (Różne linki)

https://medicalxpress.com/news/2020-06-declining-eyesight-deep-red.html (artykuł)

https://www.wykop.pl/link/5579779/pogarszajacy-sie-wzrok-mozna-poprawic-wpatrujac-sie-w-gleboka-czerwien/ (dyskusja do artykułu)

https://wpu24.pl/pl/636_porady_zdrowotne/3057_czerwone-swiatlo-poprawia-wzrok.html (inny artykuł)

https://academo.org/demos/wavelength-to-colour-relationship/ (sprawdzanie długości fali światła)

https://sebastianchudziak.pl/red.html (czerwone tło)

#wzrok #okulistyka #nauka

5. Problem dotyczący antybiotyków w mięsie jest znany. Używa się ich do pozornego zachowania zdrowia i jako stymulatorów wzrostu. Z jednej strony mamy zapewnienia, że wszelkie zwierzęta hodowlane w chwili uboju nie mają już w sobie aktywnych metabolitów antybiotyków. Z drugiej strony kontrole i wzmianki, które wskazują, że antybiotyków używa się, również nie przestrzegając okresu karencji. Co prawda niewielkie ilości, a więc resztki antybiotyków nie powinny wpływać w żaden negatywny sposób na człowieka, jednak pośrednio może być inaczej. Nadużywanie antybiotyków może przyczyniać się do powstawania na nie odporności i mutacji bakterii, to natomiast na zdrowie będzie miało już ogromny, negatywny wpływ.

– Smacznego antybiotyczku (Artykuł, PL)

https://magazyn.wp.pl/wiadomosci/artykul/smacznego-antybiotyczku

#antybiotyki #weterynaria #jedzenie

6. To teraz masz trzy sekundy żeby się otrząsnąć, powiedzieć sobie “dobra basta”, pięścią w stół, idę do przodu i przestaję być gruby. A co jeśli to wcale nie jest tak łatwe? Ten odcinek jest o otyłości – jej przyczynach, czynnikach, predyspozycjach, nastawieniu, skutkach, akceptacji i kosztach. Oraz przede wszystkim o tym, jak sobie z nią poradzić, ponieważ otyłość to nie tylko “trochę więcej ciałka”, ale poważne zagrożenie dla zdrowia oraz duży koszt dla wszystkich. Jeśli chcesz schudnąć lub pomóc schudnąć rodzinie lub znajomym – tutaj znajdziesz odpowiedź jak to zrobić. Nadwaga i otyłość to globalny problem, który wynika z wielu przyczyn. Jedną z najważniejszych jest odpowiednia mentalność: chęć schudnięcia i świadomość swojego stanu. Po przełamaniu tej bariery należy podjąć kroki, takie jak ograniczenie ilości spożywanych kalorii i zwiększenie aktywności fizycznej, aby zacząć stopniowo przywracać się do normy.

– PNZ#009: Jak przestać być grubym? (Podcast, PL)

W wersji Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=CjhQM3gujyc

Spotify: https://open.spotify.com/episode/75S70BxsnPzbwzlotib6C5 

#zdrowie #dieta #odchudzanie

7. Kanał z różnego rodzaju treningami domowymi/bez sprzętu/w stylu fitness/tabata itp. Nie szukaj wymówek w postaci “braku sprzętu”, “braku pieniędzy na siłownię” czy “braku czasu”. Skuteczny trening możesz zrobić w domowych warunkach, mając dosłownie odrobinę miejsca.

– Pamela Reif (Kanał YT, ENG)

https://www.youtube.com/user/PamelaRf1/videos

#trening #ćwiczenia #aktywnośćfizyczna

8. Wyciskanie leżąc to popularne ćwiczenie, które wykonuje większość bywalców siłowni. Mimo, iż jest to ćwiczenie podstawowe, to jest ono stosunkowo nienaturalne, wymagające utrzymania ustabilizowanej, spiętej, dość niekomfortowej pozycji. Chodzi tu o takie ustawienie łopatek i barków, aby maksymalnie zabezpieczyć obręcz barkową przed kontuzjami i jednocześnie zmaksymalizować możliwości siłowe. Pamiętaj, aby podczas tego ćwiczenia łopatki były ściągnięte do siebie i obniżone, a klatka piersiowa wypchnięta.

– POPRAW WYCISKANIE NA PŁASKIEJ – KONTROLA ŁOPATEK PODCZAS WYCISKANIA  (Film, PL – start po 5 minucie)

#silownia #trening #cwiczenia

9. Prosta strona, na której możesz zwizualizować sylwetkę w zależności od wpisanych parametrów, takich jak wzrost, masa ciała, obwody czy poziom wytrenowania. Można dzięki temu zaobserwować jakie są różnice w budowie ciała człowieka w zależności od wybranych elementów i parametrów. Warto jednak pamiętać, że ludzie różnią się od siebie bardzo znacząco i nie brać takiego modelu za idealne porównanie 🙂 Aby zmienić jednostki na europejskie, poszukaj napisu “Switch Units”.

– Body Visualizer (Strona, ENG)

http://bodyvisualizer.com/

#człowiek #ciało #sylwetka

10. Sprawdź, czy nadajesz się na grafika 🙂 a przy okazji – czy masz dobry wzrok, poczucie estetyki i czy… możesz się nazwać designerskim perfekcjonistą. Quiz w formie zabawy, w którym mamy wybrać “bardziej poprawną” wersję wyglądu graficznego różnych elementów stron i aplikacji internetowych. Pochwal się, ile punktów zdobędziesz – u mnie: 6780 🙂

– Can’t Unsee (Quiz, ENG)

https://cantunsee.space/

#grafika #estetyka #wygląd

Co najbardziej Ci się spodobało? Daj znać odpowiadając na ten e-mail lub w komentarzu.  Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz już za 2 tygodnie. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop 🙂

Zajrzyj też do mojego podcastu “Podcast Na Zdrowie”: https://sebastianchudziak.pl/nazdrowie/

Lub przeglądaj wszystkie wpisy na mojej stronie: https://sebastianchudziak.pl/wszystkie-wpisy/ 

Pozdrawiam, 

Sebastian



Zapisz się:

Jeśli formularz nie jest dostępny lub nie działa, wyłącz dodatki blokujące reklamy/skrypty. Na tej stronie niemal w ogóle nie ma reklam 🙂