Newsletter kalejdoskop

Kalejdoskop to newsletter wysyłany w pierwszą niedzielę miesiąca. Zawiera streszczenia artykułów/filmów/badań/nagrań z zakresu funkcjonowania człowieka, zdrowia, aktywności fizycznej, produktywności, rozwoju, psychologii oraz przydatne aplikacje, ciekawostki i wskazówki.


Cześć! 

Jak tam Twoje wakacje? Urlopujesz razem z innymi, czy raczej funkcjonujesz normalnie, zostawiając sobie wolne na inne, mniej popularne części roku? A może w ogóle nie myślisz o wakacjach, bo Twoja praca tego nie wymaga? 😉

Niezależnie czy jesteś tu gdzie zazwyczaj, na survivalu w lesie, czy daleko za granicą na plaży, Kalejdoskop zawsze jest tym, co warto w wolnej chwili przeczytać 🙂 Zatem… przyjemnego!

→ Zdrowie, trening, odżywianie

1. Przegląd badań dotyczących melatoniny i jej znaczenia dla zdrowia podczas leczenia nowotworów. Tematyka dość nietypowa i prawdopodobnie mało znana, lecz jak widać, autor doszukał się w niej licznych badań. Okazuje się, że melatonina jest potężnym przeciwutleniaczem o specyficznych właściwościach. Metaanalizy wskazują, że odpowiednia suplementacja melatoniną w chorobie nie tylko skutkowała zwiększonymi wskaźnikami remisji, poprawą długości życia, ale też pełniła rolę ochronną podczas stosowania standardowych terapii przeciwnowotworowych. 

Warto zainteresować się tym tematem nie tylko, jeśli my lub ktoś z naszych znajomych zmaga się z poważną chorobą, ale także prozdrowotnie/profilaktycznie. Przy okazji, wyniki tych badań pokazują jak ważny dla zdrowia jest rytm dobowy i prawidłowy sen.

– MELATONINA kontra nowotwory: Wsparcie Terapii Onkologicznych i ochrona przed chemio- i radioterapią (Audio/video, PL)

#melatonina #nauka #medycyna

2. Kleszcze. Mam nadzieję, że ich nie bagatelizujesz. A jeśli znasz kogoś, kto mówi, że “dwadzieścia lat temu latałem po lasach i żadnego kleszcza”, to powiedz mu, że 20 lat temu nie było także oszustw na Facebooku (bo nie było publicznie dostępnego Facebooka). W ostatnich latach z wielu powodów mamy w kraju dużo więcej kleszczy i są one poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Dlatego przypominam o temacie, o którym niedawno też pisałem. Istnieją preparaty takie jak DEET czy ikarydyna, które odstraszają kleszcze, a jeszcze dokładniej, czynią nas dla nich nieatrakcyjnymi. Jest jednak preparat, który bardzo skutecznie realnie zabija kleszcze i inne insekty. To permetryna. Należy nasączyć nią ubrania, a insekt, który przejdzie przez to ubranie po chwili zginie. Filmy poniżej pokazują jak permetryna działa oraz jak jej używać.

Pamiętaj tylko, że na permetrynę podatne są koty i może je ona zranić, a nawet uśmiercić.

– Kleszcze TEST – mugga deet vs. permetryna (Video, PL)

– Jak skutecznie ochronić się przed kleszczami – Permetryna oraz jak zaimpregnować ubranie. (Video, PL)

#permetryna #kleszcze #zdrowie

3. Istnieje metoda, która najprawdopodobniej pozwoli na szybsze budowanie mięśni. Jest dość prosta. Polega na wykonywaniu ćwiczenia w taki sposób, aby występowało duże (idealnie: największe) napięcie w jego maksymalnie rozciągniętej pozycji. Istnieje wiele badań (przytoczonych w filmie oraz wielokrotnie na kanale House Of Hypertrophy), które porównują to samo ćwiczenie, ale wykonane w innej wersji (rozciągniętej lub nie) i wersja rozciągnięta bardzo często przekłada się na lepszy wzrost mięśnia. Prawdopodobnie jest to związane z tym, iż rozciąganie powoduje dodatkowe napięcie, co poprzez kumulację ostatecznie przekłada się na lepsze efekty. Warto zatem przejrzeć swoje ćwiczenia i starać się dopasować je tak, aby wysoki moment siły przypadał na pozycję rozciągniętą.

– Przełomowa Metoda Budowania Mięśni, Którą Poznaliśmy ZA PÓŹNO (Film, PL)

#trening #siłownia #hipertrofia

4. Maślan sodu to stosunkowo popularny preparat, spotykany często jako suplement diety. Oczywiście występuje on też w produktach mlecznych (masło, śmietana itd.). Jest on ceniony za swoje różnorodne, prozdrowotne właściwości, a szczegółowy opis jego działania jest dostępny w kompendium z poniższego linka. Temat jest rozległy i złożony, dlatego odpuszczam streszczenie materiału (pozostawiając tylko ogólniki) i zachęcam do wysłuchania materiału (wystarczy samo audio).

– Maślan sodu zbawieniem dla jelit? Wiele zalet, jedna wada. Kompendium wiedzy o roli maślanu w ciele. (Audio/film, PL)

#suplementy #zdrowie #odżywianie

5. Chyba każdy z nas chciałby mieć w pełni zdrowe, pozbawione jakiegokolwiek bólu, sprawne stawy. Natura wyposażyła nas jednak w niedoskonałe tkanki, które ulegają łatwo degradacji –  i znacząca część populacji po 40. roku życia cierpi z powodu chorób stawów. Oczywiście podstawą jest redukcja masy ciała, silne mięśnie i regularny ruch. Tego nie zastąpimy niczym. Są jednak składniki pokarmowe, które mają znaczenie dla zdrowia stawów. Są to przede wszystkim: omega-3, witaminy E i D, kolagen, olej z czarnuszki, kurkuma, w mniejszym stopniu także czosnek, cynamon, kwercetyna, zielona herbata, sok wiśniowy, sok żurawinowy, Boswellia Serrata, pyknogenol, korzeń hakorośli. Ogółem, powinniśmy się skupiać na redukowaniu stanów zapalnych – bo te w dużej mierze przyczyniają się do zniszczeń w stawach.

– Tak zregenerujesz stawy. Kolagen, witaminy i zioła na ból stawów (Audio/video, PL)

#stawy #zdrowie #ból

6. Pasożyty. W internecie spotykamy się z informacjami, że wszyscy je mamy i nieraz zalecane są różnorodne metody “odrobaczania”. Ponadto niektórzy autorzy takich informacji dodają, że lekarzom zależy na tym, aby chorób pasożytniczych nie leczyć. Takie twierdzenia wydają się mocno przesadzone. Faktycznie, zakażenia pasożytnicze występują u ludzi, ale u niektórych ludzi – tym częściej, im gorsze warunki sanitarne występują. W rozwiniętych społeczeństwach profilaktyczne odrobaczanie nie jest zalecane.

– Wszyscy mamy w sobie pasożyty (zdaniem Andziaks) (Audio/video, PL)

#pasożyty #robaki #medycyna

7. Od jakiegoś czasu tzw. energetyki są niedozwolone do sprzedaży nieletnim. Chodzi o napoje zawierające kofeinę, często też taurynę i cukier. Podstawowy problem polega na tym, że młodzi ludzie “oszukują zmęczenie” spożywając takie napoje, co pozwala im mniej spać. Skutki tego są dość oczywiste. Niektóre badania wskazują, że spożywanie kofeiny przez młode osoby w większej ilości posiada silne i długotrwałe negatywne efekty. 

Autor materiału dość zwięźle i konkretnie omawia jak energetyki działają i jakie efekty ze sobą niosą. Warto jednak pamiętać, że wiele wyników badań wskazuje na korelację, a nie związek przyczynowo-skutkowy.

– Energetyki 18+, czy to ma sens? (Audio/video, PL)

#energetyki #zdrowie #odżywianie

8. Artykuł w nagłówku sugeruje, że spożywanie “wegańskich burgerów” niesie za sobą ryzyko. Jednakże mamy tu do czynienia z manipulacją i niedoskonałością badań – i z tego właśnie powodu warto się artykułowi przyjrzeć. Przede wszystkim: brak odnośnika do źródła, a jedynie wspomnienie skąd pochodzi omawiane badanie. To jest celowe utrudnianie weryfikacji informacji. Po drugie, jak czytamy „Okazało się, że w grupie osób spożywających żywność ultraprzetworzoną, do której zaliczono m.in. wegańskie burgery, takież kiełbaski i wegańskie ciasta oraz chipsy, ryzyko zawału i udaru mózgu wzrastało o 15 procent”. Więc mamy, jak w wielu tego typu badaniach, wrzucanie do jednego worka osób spożywających “żywność ultraprzetworzoną” i wyciąganie wniosków tylko na podstawie jednego elementu tej grupy.

Czy zatem wegańskie zamienniki są okej i są bezpieczne? To zapewne zależy jakie. W mojej osobistej opinii, wybrałbym zwykłego, mięsnego burgera. Nie jest jednak wykluczone, że stworzone w zdrowy sposób, ze zdrowych składników zamienniki będą nawet zdrowsze.

– Spożywanie wegańskich burgerów jest obarczone ryzykiem? Na to wygląda (Artykuł / dyskusja, PL)

https://www.farmer.pl/produkcja-zwierzeca/bydlo-i-mleko/spozywanie-weganskich-burgerow-jest-obarczone-ryzykiem-na-to-wyglada,149110.html

https://wykop.pl/link/7494119/spozywanie-weganskich-burgerow-jest-obarczone-ryzykiem-na-to-wyglada

#odżywianie #badania #ciekawostki

9. Tekst przypominający o tym, aby nie przesadzać w walce z drobnoustrojami. Zjawisko ciągłej dezynfekcji i unikania mikrobów znacząco nasiliło się w czasie pandemii i u niektórych ludzi trwa do dziś. Jednakże, nasze układy odpornościowe potrzebują ciągłej stymulacji, aby skutecznie funkcjonowały. Powinniśmy oczywiście unikać brudu, lecz zachować zdrowy rozsądek – warto o tym pamiętać i przypominać, chociażby rodzinie, a szczególnie rodzicom małych dzieci.

Profesor udzielająca wywiadu dla artykułu wskazała też jedną istotną kwestię: pot zdrowego człowieka nie ma przykrego zapachu (przez pierwsze kilka godzin). Często aby “nie śmierdzieć” trzeba po prostu prawidłowo się odżywiać.

– Częste mycie skraca życie? Są badania (Artykuł, PL)

https://www.tvp.info/76672102/czeste-mycie-skraca-zycie-sa-badania

#higiena #zdrowie #epidemiologia

→ Motywacja i produktywność

1. Motywacja jest stałą częścią ludzkiego życia. Pomimo, że mamy jasno określone cele i plany, często bywa ona ulotna, a jej brak powraca regularnie. Autor zaznacza, że:

— Istotne są małe kroki, bo motywacja często pojawia się dopiero po zrobieniu czegoś.

— Dobrze jest znaleźć sens w tym, co się robi. Czasami dzielenie się radami i doświadczeniami może motywować bardziej, niż otrzymywanie porad.

— Motywacja nie jest stała, ale może pojawiać się w określonych momentach dnia/miesiąca/roku… Warto wykorzystywać te chwile.

— Staraj się o zachowanie równowagi między pracą i pozostałym życiem.

— Pamiętaj, że to nie Twój problem, ale w zasadzie wszystkich nas. W jakimś stopniu problem z motywacją dotyka każdego i warto poszukać wsparcia i pomocy, gdy jest to potrzebne.

– Our universal struggle with motivation (Artykuł, ENG)

Sprawdź też mój podcast o motywacji: https://sebastianchudziak.pl/pnz8/

#motywacja #produktywność #prokrastynacja

2. Nie jesteśmy maszynami. Męczymy się. A to przekłada się znacząco na naszą produktywność i ogólną jakość życia. Zmęczenie to nie tylko chwilowe odczucie, ale długotrwały stan, który może znacznie wpłynąć na nasze codzienne funkcjonowanie. Jest to problem globalny, wynikający z wielu aspektów (jak np. zaniedbywanie snu, branie na siebie zbyt wiele), a co ważne, nie chodzi tu o zmęczenie fizyczne (o to paradoksalnie jest trudniej), ale o psychiczne. Powinniśmy skupić się na oznakach wysyłanych nam przez nasze organizmy i nie bagatelizować ich. Odpoczynek powinien być dostosowany do nas, a niektóre formy odpoczynku (jak wyjazd za granicę) wcale nie muszą oznaczać odpoczynku, ale kolejny stres. Pamiętajmy także, że dla odczucia ogólnego zmęczenia (poziomów energii) kluczowe znaczenie będzie miała nasza dieta.

– The scary power of fatigue (Artykuł, ENG)

#zmęczenie #praca #produktywność

3. Artykuł porusza temat najbardziej produktywnej części dnia dla różnych osób. Autor podkreśla, że choć każdy ma swoje indywidualne preferencje, istnieje konkretny moment w ciągu dnia, kiedy jesteśmy najbardziej produktywni. Badania pokazują, że wysoko wykwalifikowani pracownicy średnio osiągają tylko 2 godziny i 48 minut produktywności w ciągu ośmiu godzin pracy. Główne przeszkody w produktywności to stres, prokrastynacja oraz praca w niewłaściwym czasie. Autor zaleca identyfikację osobistych szczytów produktywności i dostosowanie harmonogramu pracy (jeśli jest to możliwe) do tych okresów.

Warto także: pracować w blokach czasowych, nie ciągiem; spróbować zrozumieć swój cykl energetyczny (i zaobserwować ewentualne schematy); korzystać z aplikacji/narzędzi monitorujących; organiczać komunikację z ludźmi w czasie, kiedy potrafimy najlepiej skupić się na pracy; adaptować się do warunków, jeśli nie możemy dokonać innych zmian.

– The most productive part of the day (Artykuł, ENG)

#produktywność #efektywność #praca

4. Jeśli zauważysz, że jakaś nawet pozornie produktywna i pozytywna czynność zaczyna Cię przytłaczać, pomyśl o jej eliminacji. Czasami wyrabiamy w sobie pozytywne nawyki (jak np. codzienny spacer rano, wdzięcznik, regularne listy zadań w jakiejś formie, codzienne czytanie książki…) lecz z uwagi na zmiany w trybie życia może okazać się, że ten korzystny nawyk przestaje być korzystny. Warto spróbować podejść do niego na chłodno i nie kontynuować go tylko dlatego, że (kiedyś) był dobry. Życie jest ciągłą zmianą i niektóre elementy są jego etapami, a nie czymś stałym.

– Wskazówki/informacje, bez linku

#produktywność #nawyk #wskazówki

→ Pozostałe

1. Jesteś w obcym mieście, w podróży lub na wycieczce, a może i w swoim mieście – ale daleko od domu. Nagle przychodzi ona – potrzeba. Rozglądasz się, lecz nigdzie w okolicy nie widzisz tronu. Zanim jednak wpadniesz w panikę, odwiedź stronę GdzieJestTron. Warto ją dodać do zakładek i używać w razie… potrzeby 😉 

– GdzieJestTron (Mapa/aplikacja, PL)

https://gdziejesttron.pl

#podróże #wycieczki #toaleta

2. Narzędzie do pobierania napisów (tekstu) z filmów YouTube (i innych) – o ile te są dodane lub automatycznie wygenerowane. Taki tekstowy zapis może nam posłużyć m.in. do poproszenia sztucznej inteligencji (np. ChatGPT) o stworzenie podsumowania lub o wnikliwą analizę fragmentów filmu. 

– DownSub (Aplikacja, ENG)

https://downsub.com

#youtube #napisy #narzędzia

3. Zawsze po jakimś wydarzeniu (wyjazd w góry, zawody sportowe, wystąpienie publiczne, organizacja przyjęcia…) zapisuj, co następnym razem zrobił(a) byś lepiej, inaczej. Warto zrobić to w miarę od razu, aby pamiętać o najważniejszych elementach. Ciekawą opcją może być zrobienie zestawienia, w którym wpiszesz odpowiednio: co było dobrze (co warto powtórzyć) oraz co było źle (i jak następnym razem zrobić to lepiej). Przykładowo, długi wyjazd w 4-5 osób jednym samochodem może być oszczędniejszy, ale może powodować inne problemy (logistyczne, mało miejsca, hałas…) i być może, warto następnym razem przemyśleć podróż samodzielnie lub z max jedną osobą.

– Wskazówki/informacje, bez linku

#efektywność #nawyk #wskazówki

Złote Myśli i inspiracje: 

— To na ile dana sytuacja jest znośna zależy od naszej wiary czy możemy ją pokonać

— Rzeczy, które są w życiu ważne, istotne i wartościowe w dużej mierze polegają na znoszeniu bólu i dyskomfortu

— Rozpoczynaj zadania z wizją końca

Co najbardziej Ci się spodobało? Daj znać, odpowiadając na ten e-mail lub w komentarzu.  Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz w pierwszą niedzielę kolejnego miesiąca. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop 🙂

Zachęcam do słuchania mojego podcastu “Podcast Na Zdrowie”: https://sebastianchudziak.pl/nazdrowie/

… oraz śledzenia moich kanałów na YouTube: https://www.youtube.com/c/SebastianChudziak/

https://www.youtube.com/channel/UCWGDvxGuPUH6UCN-GYjgTOw

Archiwum Newslettera jest dostępne na stronie https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop/

Jeśli chcesz pomóc w rozwoju Newslettera i otrzymywać jeszcze lepsze treści, wypełnij proszę tę ankietę: https://forms.gle/ZK5Bf2jZoCXjMtaK7 

Pozdrawiam, 

Sebastian



Zapisz się:

Jeśli formularz nie jest dostępny lub nie działa, wyłącz dodatki blokujące reklamy/skrypty. Na tej stronie niemal w ogóle nie ma reklam 🙂