Kalejdoskop to newsletter wysyłany co 2 tygodnie. Zawiera streszczenia artykułów/filmów/badań/nagrań z zakresu funkcjonowania człowieka, zdrowia, aktywności fizycznej, produktywności, rozwoju, psychologii oraz przydatne aplikacje, ciekawostki i wskazówki.
Cześć!
W życiu każdego człowieka występują okresy lepsze i gorsze. Czasem są to dni, czasem długie miesiące. Warto jest to zaakceptować i nauczyć się je wykorzystywać. Te lepsze to oczywiście czas wzmożonej produktywności. Możemy wtedy zrobić rzeczy, które od dawna planowaliśmy. Te gorsze to czas na odpoczynek, planowanie oraz przemyślenie, czy pewnymi kwestiami w ogóle warto się zająć.
Kilka lat temu odkryłem, jak ważne jest, aby od czasu do czasu usiąść samemu ze sobą, bez żadnych rozpraszaczy i trochę pomyśleć. Wtedy do głowy przychodzą przeróżne pomysły, które mogą stanowić inspirację do dużych zmian. Możemy tym samym lepiej nauczyć się siebie, swoich organizmów, tego, w jaki sposób funkcjonujemy. Być może z czasem nawet dojdziemy do momentu, w którym uzyskamy ogromną kontrolę nad swoim ciałem i umysłem. W tym pomaga edukacja, zdobywanie wiedzy – oby z dobrych źródeł i nie w nadmiarze. Staram się wybierać treści różnorodne, ale wartościowe i dające do myślenia. Te zbieram w newsletterze, który właśnie czytasz. Przyjemnego! 🙂
1. Cyberbezpieczeństwo jest równie ważne, jak bezpieczeństwo w życiu realnym. Świat elektroniczny jest z nami tak blisko, że czasem trudno jest go nazywać światem “wirtualnym”. Wokół niego bowiem kręci się nasze życie, w nim mamy relacje, zapisane informacje, oszczędności, z niego czerpiemy wiedzę i w niego wkładamy swój czas. Tym samym nie możemy bagatelizować znaczenia bezpieczeństwa w internecie. W linku poniżej znajdziesz kurs z cyberbezpieczeństwa. Nie będę tworzył z niego streszczenia, ale zachęcę Cię do obejrzenia/wysłuchania materiału w całości oraz przesłania go bliskim – np. swoim rodzicom. Ta wiedza może uratować Twoje oszczędności i zdjąć z Ciebie długie godziny stresu.
– Mini kurs Security Awareness (Video/głównie audio, PL)
#bezpieczeństwo #cyberbezpieczeństwo #internet
2. Wstań wcześnie rano, pobiegaj, weź zimny prysznic, medytuj siedząc na trawie… to pięknie brzmi, ale nie działa – a przynajmniej nie jest to idealna i skuteczna metoda na “motywację”. Ta wynika bowiem ze środka, z nas, z naszego umysłu, ze sposobu myślenia, naszych realnych ambicji, obaw, lęków, traum. Autor opisuje jedno z jego ważniejszych przeżyć, jakim było ćwiczenie polegające na wyobrażeniu sobie swojego własnego pogrzebu. Możemy wykorzystać to w praktyce: usiądź i zacznij się zastanawiać nad swoją przyszłością, nad tym co “starszy ja poradziłby sobie młodszemu”. Zauważmy, że zazwyczaj wiemy co robić, ale po prostu tego nie robimy. Jeśli zaczniesz regularnie przeznaczać czas na spokojne przemyślenia (w formie medytacji z opisaną wizualizacją), z dużą szansą odkryjesz w sobie chęć działania w kierunku, który w rzeczywistości chcesz realizować. Jeśli jest to dla Ciebie za trudne, po prostu usiądź na jakiś czas bez żadnych bodźców (muzyki, filmów, ludzi…) i przez jakiś czas nic nie rób, tylko bądź ze sobą.
– Quick Way To Feel Motivated (Animated) (Audio/video, ENG)
#motywacja #prokrastynacja #medytacja
3. W najbliższych dniach ma być ochłodzenie, ale już niedługo przyjdzie lato i upały. Zdecydowana większość osób będzie w największe temperatury korzystać z klimatyzacji. Warto jednak pamiętać, w jaki sposób z niej korzystać, aby się nie rozchorować. Niezależnie czy mówimy o klimatyzacji w samochodzie czy w domu, pamiętaj o:
— Odpowiedniej temperaturze – nasze ciała nie lubią nagłych skoków temperatury i jeśli na zewnątrz jest 35°C, a klimę ustawiamy na 21, to szok temperaturowy oraz różnica w wilgotności powietrza może wystawić na próbę nasze drogi oddechowe. Klimatyzacja powinna być ustawiona na maksymalnie 5-7 stopni mniej, niż jest na zewnątrz w cieniu.
— W długiej trasie autem wyłącz klimatyzację na kilkanaście ostatnich kilometrów. To zmniejszy różnicę w temperaturze przy wysiadaniu.
— Nie ustawiaj nawiewu bezpośrednio na siebie. W domu ustaw nawiew tak, aby strumień powietrza był skierowany w innym kierunku niż przebywasz oraz najlepiej, aby występował ruch powietrza (oscylacja). W aucie skieruj nawiew na zewnątrz, w dół lub w górę.
— Pij wodę, aby zmniejszyć ryzyko wysuszenia śluzówki.
— Pamiętaj, aby odgrzybiać klimatyzację. Jeśli tego nie robiłeś od kilku lat (a nawet 2-3 lat) to szansa na grzyby w niej jest bardzo wysoka.
– Jak się nie rozchorować przez klimatyzację? (Artykuł, PL)
https://www.autocentrum.pl/post/jak-sie-nie-rozchorowac-przez-klimatyzacje,6945842457479936a
– Przeziębienie od klimatyzacji. Jak się przed nim uchronić? (Artykuł, PL)
#klimatyzacja #zdrowie #przeziębienie
4. Wiele suplementów diety nie działa, ma działanie bardzo słabe, albo ostateczny efekt ich przyjmowania jest negatywny. Suplementy diety to przede wszystkim biznes, choć nie przekreśla to ich wszystkich od razu. Istnieją takie, co do których mamy niemal pewność, jeśli chodzi o skuteczność (kreatyna, omega-3, D3, beta-alanina…). Istnieją też takie suplementy, które mają dość dobrą literaturę, lecz ich działanie nie jest tak silne (np. NAC, luteina, kolagen, koenzym Q10…). Są też niestety takie, które obiecują bardzo wiele, lecz niemalże nie istnieją dowody to popierające lub są one bardzo ograniczone. To one stanowią największy problem, ponieważ biorąc je, możemy podejmować mniej zdrowe decyzje żywieniowe i zdrowotne. Tzn, że czujemy, że “robimy dla siebie coś dobrego” w postaci brania suplementów, więc “możemy sobie pozwolić” w kontekście mniejszego dbania o sen, odżywianie czy używki. To pułapka, którą opisuje autor artykułu.
– Most Supplements Don’t Work. But That’s Not the Worst Part. (Artykuł, ENG)
#suplementy #zdrowie #nauka
5. Problemy ze zdrowiem psychicznym w pracy programisty. Autor tekstu opisuje swoją “przygodę” z problemami psychicznymi na stanowisku inżyniera oprogramowania. Pracy, wydawałoby się lekkiej i spokojnej, ale w rzeczywistości bardzo wymagającej. Największe problemy sprawia nieustająca presja, ciągłe deadline’y i brak równowagi między pracą, a życiem poza nią. Strategie, które według autora pomagają to: ustawianie granic, eliminacja stresorów i edukacja na temat zdrowia psychicznego. Niezależnie od naszego stanowiska pracy, pamiętajmy że:
— Zdrowie psychiczne jest równie ważne jak fizyczne i nie powinno być lekceważone w środowisku pracy.
— Nie wszystkie terminy są równie ważne i niektóre z nich mogą być elastyczne, aby chronić dobrostan pracowników.
— Szukanie profesjonalnej pomocy w przypadku problemów zdrowotnych jest oznaką siły, a nie słabości.
– Mental Health in Software Engineering (Artykuł, ENG)
https://vadimkravcenko.com/shorts/mental-health-in-software-engineering
Wersja video/audio: https://www.youtube.com/watch?v=anPb6X-sXxI
#zdrowiepsychiczne #praca #stres
6. Progres, postęp, zmiany na lepsze. Niemal każdy chce je mieć, ale nie każdy daje radę. Dlaczego? Autor filmu opisuje swoje “metody na progres”, które są uniwersalne i możemy je zastosować tak samo na siłowni, jak i w zwykłym życiu:
— Podejmowanie ryzyka – chodzi o nie unikanie dyskomfortu, ale próbowanie wtedy, kiedy nie ma dużych konsekwencji. Co więcej, im częściej próbujesz coś zrobić, tym bardziej się do tego przyzwyczajasz i lepiej znosisz podejmowanie kolejnego ryzyka.
— Otwartość na współpracę – nie bój się poprosić o pomoc i skorzystać z pomocy/porad innych osób, nawet, jeśli trzeba za to zapłacić. Dzięki współpracy możesz zrobić to samo w o wiele krótszym czasie.
— Znajdź powód, dlaczego coś robisz – może to być po prostu zarabianie więcej (co działa do pewnego poziomu), jak i coś bardziej wzniosłego, jak chęć pomagania innym. Spróbuj znaleźć coś, co sprawia Ci satysfakcję.
— Nie porównuj się z innymi – każdy startuje z innego poziomu, każdy ma inne możliwości. Nie znamy realiów z życia innych ludzi, szczególnie z internetu. Od innych czerp pomysły, inspiracje i ucz się na ich błędach, a porównuj się do siebie z kiedyś.
– Jak robić PROGRES? | Na siłowni oraz w życiu (Audio/video, PL)
#postęp #progres #jakośćżycia
7. Więcej białka to więcej mięśni… tak uważa większość ćwiczących osób. Oczywiście nie chodzi tu o samą sylwetkę, ale o lepszy skład ciała. Każdy człowiek powinien bowiem mieć mięśni jak najwięcej, gdyż pełnią one bardzo ważne funkcje (chociażby zabezpieczenie przed kontuzjami, osteoporozą, większa sprawność w życiu i wiele innych). Ile więc spożywać białka, aby było to jak najbardziej korzystne dla mięśni? Badania mówią zwykle o przedziale około 1,2 do 2 g na kilogram masy ciała (kgmc) u osób ćwiczących. Jeśli staramy się schudnąć, ćwiczymy i zależy nam na zachowaniu masy mięśni, może to być nieco więcej – np. do 2,4 kgmc.
Wnioski dla nas: policzmy od czasu do czasu w jakiejś aplikacji (np. Fitatu) ile spożywamy kalorii z poszczególnych źródeł. Ta wiedza pozwoli ocenić, czy spożywamy poszczególnych składników za dużo, za mało czy optymalnie.
– The Protein Myth: How Much You REALLY Need (Audio/video, ENG)
#dieta #białko #mięśnie
8. Jeśli starość kojarzy Ci się z niesprawnością, to jest tak dlatego, że ludzie nie dbają o to, aby sprawność na starość zachować. Jeśli dbasz o siebie, trenujesz, dobrze się odżywiasz, nie unikasz wysiłku, nie bierzesz używek, wysypiasz się – z ogromnym prawdopodobieństwem zachowasz sprawność fizyczną i psychiczną na długie lata. Przykładem jest Jan Wyduch, który występuje w nagraniu z linku poniżej. Dziesiątki lat poświęcone uprawianiu aktywności fizycznej nie sprawiły, że jest on “kaleką na starość”, ale ma formę i sprawność lepszą od wielu 30-latków.
– NAJSPRAWNIEJSZY 75-LATEK! (Film, PL)
#sprawność #trening #starość
9. Ponad dwugodzinna prokrastynacja… w postaci mniej lub bardziej użytecznych ciekawostek, informacji, wskazówek i lifehacków. Wiele z nich może być mało użytecznych, ale część może Ci się po prostu przydać. Jeśli nie masz co robić, a lubisz chłonąć wiedzę nie zawsze najwyższych lotów, to nagranie może Ci się spodobać.
– 100 Tips to Master the Art of Living (Video, ENG)
#lifehack #wskazówki #ciekawostki
10. Narzędzie AI, które znajduje narzędzia AI do wykonywania różnych zadań. Wpisz co chcesz zrobić (np. zarządzanie socialmediami, wyszukiwanie baz danych, analiza obrazów, planowanie podróży…), a ta strona podpowie Ci, z jakich narzędzi możesz skorzystać.
– What AI Can Do Today? (Strona WWW, ENG)
#ai #narzędzia #lifehack
Złota Myśl Na Dziś: Wyznaczanie czasu na nieprzerwaną pracę to sekret efektywności.
Co najbardziej Ci się spodobało? Daj znać, odpowiadając na ten e-mail lub w komentarzu. Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz już za 2 tygodnie. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop 🙂
Zachęcam do słuchania mojego podcastu “Podcast Na Zdrowie”: https://sebastianchudziak.pl/nazdrowie/
… oraz śledzenia moich kanałów na YouTube: https://www.youtube.com/c/SebastianChudziak/
https://www.youtube.com/channel/UCWGDvxGuPUH6UCN-GYjgTOw
Archiwum Newslettera jest dostępne na stronie https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop/
Jeśli chcesz pomóc w rozwoju Newslettera i otrzymywać jeszcze lepsze treści, wypełnij proszę tę ankietę: https://forms.gle/ZK5Bf2jZoCXjMtaK7
Pozdrawiam,
Sebastian
Zapisz się:
Jeśli formularz nie jest dostępny lub nie działa, wyłącz dodatki blokujące reklamy/skrypty. Na tej stronie niemal w ogóle nie ma reklam 🙂