Kalejdoskop to newsletter wysyłany co 2 tygodnie. Zawiera streszczenia artykułów/filmów/badań/nagrań z zakresu funkcjonowania człowieka, zdrowia, aktywności fizycznej, produktywności, rozwoju, psychologii oraz przydatne aplikacje, ciekawostki i wskazówki.
Cześć!
Trudne sytuacje, o ile damy im radę, uczą i zwiększają nasze kompetencje i możliwości. Podświadomie jednak, niemal zawsze bronimy się przed nimi, unikamy ich, a gdy nam się przydarzą, zdarza się, iż żałujemy, że nie podjęliśmy próby wcześniej. W jakich sytuacjach możemy starać się wystawić na “więcej”? W zasadzie w każdych, np. podejmując się trudnej rozmowy, rezygnując z jakiegoś przytłaczającego obowiązku, zapisując się na zawody sportowe czy do klubu wystąpień publicznych. Niewątpliwie jednak przydaje się, aby coś pchnęło nas do przodu. Tym czymś może być przesłuchany podcast, rozmowa z kimś, a być może po prostu przeczytanie newslettera takiego, jak ten. W związku z tym, przyjemnego czytania! 🙂
1. W ostatnim newsletterze zadałem na wstępie pytanie, co byś zmienił(a) w swoim życiu, gdyby został Ci np. tylko 1 rok życia. Otrzymałem całkiem sporo ciekawych odpowiedzi i zauważyłem, że to pytanie dość mocno poruszyło niektóre osoby 🙂 To, co napisaliście było związane z: lepszym planowaniem, większą odwagą, swobodą w realizacji działań oraz tym, że żylibyście bez myślenia, co ludzie o Was pomyślą. Na podstawie odpowiedzi, przygotowałem 3 wskazówki, które mogą pomóc:
— Zdefiniuj swoje wartości i priorytety w konkretny sposób. Poświęć na to np. 2-4 godziny bez innych rozpraszaczy. Spróbuj zdefiniować, co naprawdę lubisz, co sprawia Ci prawdziwą satysfakcję, jakie czynności robisz dla siebie, a nie tylko dla innych. Spisanie tego pozwoli podejmować dalej w życiu bardziej sprzyjające decyzje.
— Zastanów się, czy ewentualna porażka naprawdę będzie poważna. Najczęściej nie będzie, a my nadmiernie boimy się konsekwencji jakiegoś działania. Mamy po prostu tendencję, by wyolbrzymiać możliwe konsekwencje działań. Ludzie najczęściej po latach żałują, że nie spróbowali, a nie tego, że coś nie wyszło.
— Staraj się być osobą elastyczną. Jeśli jakiś plan ewidentnie nie idzie, coś zmieniło się w Twoim życiu, nie miej sobie za złe, że zmienisz plany. Nawet, jeśli kiedyś miałeś(aś) inne podejście, inne cele, teraz, po przemyśleniu sytuacji i zdobyciu nowych życiowych doświadczeń, te mogą po prostu ulec zmianie. To dobrze, ponieważ świadczy to o rozwoju i nie powinno być powodem do wstydu.
– Wskazówki/lifehacki, bez linku
#rozwój #psychologia #szczęście
2. Produktywność to słowo, które wzbudza kontrowersje. Dla niektórych jest ona czymś kojarzonym negatywnie, z “kołczami” i pseudo-guru rozwoju osobistego, którzy ciągle mówią “więcej” i “szybciej”. Możemy jednak podejść do tego tematu zupełnie inaczej. Każdy człowiek ma w życiu do wykonania jakieś obowiązki, prace, zadania. Produktywność jest po prostu miarą tego, jak skutecznie i efektywnie wykonujemy te zadania (jakie produkty mamy z pracy). Nie musimy pracować zbyt dużo, jeśli nie chcemy. Co więcej, produktywność powoduje, że możemy pracować mniej, ale efektywniej – mając wtedy więcej czasu dla siebie. Edukacja z zakresu metod produktywnej pracy jest jak ostrzenie siekiery, którą zetniemy drzewo. A ile drzew i w jakim tempie zetniemy, to już nasz wybór. Artykuł z poniższego linku to bardzo duże zestawienie różnorodnych metod produktywności. Dlaczego w tym przypadku potrzebne jest wiele metod? Ponieważ każdy człowiek funkcjonuje inaczej i ma inny system i sposób pracy. W związku z tym, metody produktywnościowe należy dostosować do siebie.
– The Ultimate Guide to Personal Productivity Methods (Artykuł, ENG)
https://todoist.com/pl/inspiration/personal-productivity-methods
#produktywność #efektywność #praca
3. “Ile ja bym zrobił, gdyby nie trzeba było spać” – znasz kogoś, komu zdarza się tak powiedzieć? Dla niektórych osób praca (jakakolwiek by ona nie była) jest bezwzględnym priorytetem i osoby takie próbują za wszelką cenę wykorzystać każdą chwilę na (czasem bezsensowną) produktywność. Jednakże skuteczne życie nie polega tylko na pracy i jej ilości, ale i odpoczynku, który poprawia jakość pracy. Dlatego właśnie powinniśmy nauczyć się odpoczywać. Tę czynność możemy robić na wiele różnych sposobów, bowiem odpoczywać może np. umysłowo, fizycznie, społecznie lub emocjonalnie – i każdy z tych rodzajów odpoczynku powinien być obecny w razie niewielkiej nawet potrzeby. Autor materiału omawia to zagadnienie w szczegółach i przedstawia praktyczne wskazówki. Oto kilka z nich:
— Odpoczynek nie jest stratą czasu: Współczesna kultura często przedstawia odpoczynek jako formę lenistwa. Ważne jest, aby zmienić tę perspektywę i uznać odpoczynek za istotny element regeneracji, który umożliwia efektywniejszą pracę i kreatywne myślenie.
— Wypoczynek kreatywny: Umysłowy dystans od codziennej pracy może zwiększyć kreatywność. Zmiana rodzajów aktywności i zadania, w które jesteś zaangażowany, może pomóc zregenerować Twoją energię kreatywną.
— Wypoczynek duchowy: Poszukiwanie głębszego sensu i celu, niezależnie od przekonań religijnych, może dostarczać poczucia spokoju i satysfakcji. Medytacja, czytanie filozofii, lub po prostu spędzanie czasu na kontemplacji może być źródłem duchowego wypoczynku.
— Praktykuj świadomy odpoczynek: Odpoczywając, staraj się być w pełni obecny i skupiony na chwili. Unikaj wielozadaniowości i poświęć ten czas na prawdziwe regenerowanie się, zamiast przeglądania mediów społecznościowych czy myślenia o pracy.
— Ucz się odmawiać: Czasami nadmiar obowiązków i społecznych oczekiwań może przeciążyć nasze możliwości do odpoczynku. Naucz się mówić „nie” zadaniom, które przekraczają Twoje możliwości czasowe lub energetyczne.
– Musimy porozmawiać o odpoczynku (Audio/film, PL)
#odpoczynek #regeneracja #wypoczynek
4. Zmiana czasu – z 2:00 na 3:00, miała miejsce kilka godzin przed wysłaniem tego newslettera. Większość z nas tego nie zauważyła, ponieważ czas zmienia się automatycznie w nocy, a jedynie analogiczne zegary wymagają ręcznej poprawy. Zdecydowana większość społeczeństwa (wg badań ponad 80%) jest przeciwnikiem zmian czasu i słusznie – te zmiany zaburzają nasz rytm dobowy i powodują negatywne dla zdrowia i jakości życia konsekwencje, w tym np. większe liczby zawałów, wypadków drogowych w dzień po zmianie czasu, a nawet pogarszają nastrój i apetyt.
Co możemy z tym zrobić? Po pierwsze, zawsze bierzmy udział w dyskusji i popierajmy wycofanie zmian czasu. Im więcej o tym mówimy, im więcej jest tego wątku w debacie publicznej, tym większa szansa, że w końcu się tego doczekamy. Po drugie, jest to cenna wskazówka, jak istotne są stałe godziny wstawania i kładzenia się spać oraz światło dla rytmu dobowego.
– Zmiana czasu szkodzi zdrowiu? Sprawdź, jakie ma skutki uboczne dla organizmu (Artykuł, PL)
– Naukowcy: więcej zawałów serca po zmianie czasu z zimowego na letni (Artykuł, PL)
– Zmiana czasu zakłóca nie tylko sen, ale także apetyt i nastrój (Artykuł, PL, wymaga zalogowania)
https://esculap.com/news/166757/zmiana-czasu-zakloca-nie-tylko-sen-ale-takze-apetyt-i-nastroj
#zmianaczasu #czas #zdrowie
5. Światło znaczy więcej, niż myślimy. W ostatnich latach pojawiają się różne badania naukowe w tej tematyce. Zazwyczaj wyniki są zbieżne: im więcej narażenia na sztuczne, zimne światło w nocy, tym większe pogorszenie parametrów snu i zdrowia. W przypadku omawianego w artykule badania, także zanieczyszczenie powietrza miało negatywne efekty (podobne, jak duże narażenie na światło). Im większe było “zanieczyszczenie” światłem dochodzące z zewnątrz budynków, tym większe ryzyko udaru – uwzględniając ewentualne inne czynniki, które mogły zaburzyć ten efekt. Tego typu badania powinny zmotywować nas do większego skupienia się na tym, jakim światłem się otaczamy. Powinniśmy w godzinach wieczornych unikać narażenia na intensywne, zwłaszcza zimne (niebieskie, białe) światło, ponieważ narażenie na nie rozregulowuje rytm dobowy i pogarsza jakość snu, a co za tym idzie, zdrowie.
– Ekspozycja na sztuczne światło w nocy wiąże się z większym ryzykiem udaru (Artykuł, PL)
#światło #sen #badania
6. Ile powinniśmy ćwiczyć? Ile kroków powinniśmy robić? Odpowiedź to oczywiście “to zależy”, którą często rozszerza się o “jak najwięcej”, ponieważ zdecydowana większość społeczeństwa rusza się za mało, a nie za dużo. Jakie korzyści ma aktywność fizyczna, chyba każdy wie. Dlaczego więc nie każdy regularnie ćwiczy? Wymówek jest naprawdę wiele, ale zazwyczaj są one niespójne i niezgodne z rzeczywistością (np. brak czasu czy energii – aktywność sprawia, że mamy więcej energii i szybciej wykonujemy inne zadania). WHO zaleca kilka godzin aktywności tygodniowo. Nie ma natomiast jasnych i sztywnych wytycznych co do ilości wykonywanych kroków. Można przyjąć, że kilka tysięcy dziennie w pewnym sensie wystarcza. Powinniśmy raczej starać się o umiar i równowagę – im więcej siedzimy (np. w pracy), tym więcej powinniśmy nadrobić w ruchu.
Autor nagrania wspomina też, że w wynikach badań możemy spotkać się z informacjami, zgodnie z którymi osoby pracujące ciężko fizycznie (np. na magazynie) mają niektóre parametry fizyczne pogorszone, względem osób aktywnych umiarkowanie. Warto jednak pamiętać, że osoby takie zazwyczaj średnio reprezentują niższe wykształcenie, mniejszy poziom edukacji i nawyków zdrowotnych (poza pracą), co może znacząco zaburzać wyniki. W związku z tym, o ile nie jesteś górnikiem-ultramaratończykiem dorabiającym na magazynie – staraj się raczej o większą, a nie mniejszą aktywność fizyczną oraz jak najlepszy styl życia (sen, dieta, używki, stres itd.).
– Obalamy mit o aktywności fizycznej (Audio/video, PL)
#aktywność #ćwiczenia #zdrowie
7. “Wyznawanie teorii spiskowych nie jest objawem choroby psychicznej, ale nie można ich lekceważyć jako czegoś nieszkodliwego – twierdzi holenderski psycholog społeczny prof. Jan-Willem van Prooijen.” Teorie spiskowe nie są niczym nowym, ale w dzisiejszych czasach ich wyznawcom dużo łatwiej dotrzeć do szerokiej grupy odbiorców. Komunikacja za pośrednictwem internetu to nie tylko łatwość dotarcia, ale także możliwość dostosowania przekazu np. w sposób emocjonalny, łatwiej trafiający w niedoskonałości ludzkiej psychiki. Im bardziej nieracjonalne są przekonania, tym bardziej nieracjonalne mogą być zachowania. Tutaj za przykład można podać obawę przed sprawdzonymi, stosowanymi od lat szczepionkami, np. przeciwko odrze. Brak podania ich dziecku może przynieść najgorsze możliwe konsekwencje (choć na szczęście, zazwyczaj takich konsekwencji nie przynosi).
Pamiętajmy, że niektóre teorie spiskowe mogą okazać się prawdą. Może to wynikać z przypadku, konfliktu interesów czy innych przyczyn. Jest to jednak stosunkowo mały odsetek i bezwzględna wiara we wszystko co słyszymy, jest trochę jak wiara w losowe informacje. Część z nich się sprawdzi, ale zdecydowana większość będzie błędna. Warto więc zaufać ekspertom, a samemu nauczyć się tylko weryfikować źródła i próbować oceniać, kto w danej sytuacji może na czymś zarobić/coś zyskać. To jedna z najlepszych metod weryfikacji.
– Teorii spiskowych nie można lekceważyć jako czegoś nieszkodliwego (Artykuł, PL, wymaga zalogowania)
https://esculap.com/news/166730/teorii-spiskowych-nie-mozna-lekcewazyc-jako-czegos-nieszkodliwego
Sprawdź mój podcast o zdobywaniu wiedzy w internecie: https://www.youtube.com/watch?v=SVXdeYFiSp8
#informacje #wiedza #nauka
8. Czy zdarzyło Ci się mieć wyjątkowo dobrą wydolność/sprawność fizyczną, mimo, iż dzień wcześniej także był wykonany trening? Choć przeczy to logice, to często trening wykonany stosunkowo krótko przed kolejnym (np. umiarkowany trening 24-36h przed zawodami) spowoduje zdecydowany wzrost wydolności na tym drugim. Dzieje się tak za sprawą superkompensacji. Jest to zjawisko, polegające na tym, że po aktywności organizm “gromadzi na zapas” niektóre elementy energetyczne, co pozwala na jeszcze większy wysiłek, niż po dłuższym odpoczynku. To, jak ciężki powinien być trening poprzedzający oraz ile przed drugim treningiem powinien być wykonany, zależy od wielu zmiennych i należy się tego nauczyć na swoim organizmie. Jest to natomiast wyjątkowo istotne, aby się tego nauczyć, jeśli zdarza nam się np. startować w zawodach.
– Na czym polega superkompensacja w sporcie? (Artykuł, PL)
https://www.redbull.com/pl-pl/superkompensacja
#superkompensacja #ćwiczenia #trening
9. Zrób pełny, głęboki przysiad i posiedź w nim przez co najmniej minutę. Jeśli czujesz jakikolwiek dyskomfort, to jest to wyraźny znak, aby popracować nad mobilnością przysiadu. Wbrew powszechnym opiniom, głęboki przysiad nie jest niszczący, ale często jest zbawiający dla kolan. Stawy potrzebują pracy w pełnym zakresie ruchu (co nie oznacza, że powinny być ekstremalnie obciążane w pełnym zakresie). Przebywanie w pozycji głębokiego przysiadu (np. podczas czytania czegoś, oglądania, mycia zębów itp.) pozwala rozluźnić plecy, zminimalizować ryzyko sztywności stawów i kontuzji, a nawet uchronić przed chorobami stawów w przyszłości. Autor materiału wspomina także o możliwym poprawieniu trawienia oraz oddychania.
– How Squats Heal the Body (Video, ENG)
Sprawdź mój materiał na temat przysiadu: https://www.youtube.com/watch?v=76UVyLTe8Nk
#przysiad #ćwiczenia #zdrowie
10. Rozmowa z terapeutą uzależnień, który sam przez lata był uzależniony. Osoby borykające się z uzależnieniem stoją przed trudną drogą do powrotu do zdrowia, a terapeuci odgrywają kluczową rolę w procesie ich leczenia. Pokonanie uzależnienia nie jest łatwym zadaniem, ponieważ wiąże się z konfrontacją z osobistymi demonami i nawigowaniem w złożonościach zdrowia fizycznego i psychicznego. Często, w poważnych przypadkach istnieje potrzeba udania się do ośrodka zamkniętego, jednak odzyskanie normalnego życia jest warte tych kilku, trudnych miesięcy. Pamiętajmy, że jedną z najczęstszych oznak uzależnienia jest zaprzeczanie mu. Osoba uzależniona często to wypiera, choć w głębi wie o swoim problemie. Edukacja na temat uzależnień, jak chociażby z materiału poniżej jest istotna nie tylko dla nas samych, ale także w celu pomocy innym, np. bliskim nam osobom, zmagającym się z różnymi uzależnieniami.
– 6 objawów, które świadczą o tym, że możesz mieć problem | 7 metrów pod ziemią (Audio/video, PL)
Sprawdź też mój podcast o uzależnieniu: https://www.youtube.com/watch?v=UPtosgnXPio
#uzależnienie #leczenie #medycyna
Złota Myśl Na Dziś: Pieniądze czynią nas szczęśliwymi wtedy, kiedy wydajemy je na doświadczenia
Co najbardziej Ci się spodobało? Daj znać, odpowiadając na ten e-mail lub w komentarzu. Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz już za 2 tygodnie. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop 🙂
Zachęcam do słuchania mojego podcastu “Podcast Na Zdrowie”: https://sebastianchudziak.pl/nazdrowie/
… oraz śledzenia moich kanałów na YouTube: https://www.youtube.com/c/SebastianChudziak/
https://www.youtube.com/channel/UCWGDvxGuPUH6UCN-GYjgTOw
Archiwum Newslettera jest dostępne na stronie https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop/
Jeśli chcesz pomóc w rozwoju Newslettera i otrzymywać jeszcze lepsze treści, wypełnij proszę tę ankietę: https://forms.gle/ZK5Bf2jZoCXjMtaK7
Pozdrawiam,
Sebastian
Zapisz się:
Jeśli formularz nie jest dostępny lub nie działa, wyłącz dodatki blokujące reklamy/skrypty. Na tej stronie niemal w ogóle nie ma reklam 🙂