Newsletter kalejdoskop

Kalejdoskop to newsletter wysyłany co 2 tygodnie. Zawiera streszczenia artykułów/filmów/badań/nagrań z zakresu funkcjonowania człowieka, zdrowia, aktywności fizycznej, produktywności, rozwoju, psychologii oraz przydatne aplikacje, ciekawostki i wskazówki.


Cześć! 

Czy rozważałeś(-aś) kiedyś co by było, gdyby został Ci tylko rok lub 3 lata życia? Co zmienił(a)byś w swoim dotychczasowym postępowaniu? Choć wydaje się to ponure i trudne, może otworzyć nam nowe horyzonty. Czasami zastanawiam się, czy kiedyś, w przyszłości nie zrobić sobie takiego roku “gdyby za 365 dni miał być mój ostatni dzień”. Zmienić trochę, średnio, a może całkowicie swoje funkcjonowanie, przełamać rutynę. Jeśli chcesz, odpisz na tego maila odpowiadając na pytanie: “Czy/jak zmieniłoby się teraz Twoje życie, gdyby został Ci tylko rok do końca?”.

A ja życzę przyjemnego czytania i minimum 100 lat (jeszcze 100 lat, a nie do setki! ;))

1. Mówi się, że aby być szczęśliwym, wystarczy tylko urodzić się w odpowiedniej rodzinie. To proste, ale jeśli jakimś cudem o tym zapomnieliśmy, to możemy próbować wprowadzić różne zmiany w stylu życia, aby odczuwać więcej szczęścia, niż niezadowolenia. Szczęście w dużej mierze pochodzi z użyteczności, a nie z samego posiadania (np. pieniędzy – te tylko do pewnego progu poprawiają szczęście). Duże znaczenie dla odczuwania szczęścia ma praca – daje ona poczucie celu i satysfakcji (o ile jest odpowiednia). Relacje to kolejny, bardzo często opisywany w kontekście szczęścia element – i w tej rozmowie także jest on podkreślany. Warto zwrócić uwagę także na jeszcze jeden element – skupianie się na czerpaniu satysfakcji z drogi, a nie wyłącznie z celu. Nie powinno być bowiem tak, że droga jest męką, a osiągnięty cel jedynym, co nas ucieszy. Przestawienie się na czerpanie zadowolenia z drogi do celu, zdecydowanie pomaga szczęściu.

– 5 przebadanych patentów na szczęście | 7 metrów pod ziemią (Audio/video, PL)

#szczęście #zadowolenie #jakośćżycia

2. Kiedyś zwracało się uwagę przede wszystkim na ciśnienie. Puls był bardziej marginalizowany i mówiło się, że jest prawidłowy gdy w spoczynku wynosi około 60 do 80 (a według niektórych źródeł nawet 60 do 100). Istnieją jednak solidne badania, które pokazują ogromne różnice w występowaniu ryzyka chorób u osób z pulsem np. 80-90, a osób z pulsem bliższym do 60. Im niższy jest puls, tym lepsza kondycja układu krążenia. U sportowców puls spoczynkowy (podczas siedzenia i odpoczynku) często spada poniżej 50, a podczas snu nawet do 40 lub mniej uderzeń na minutę. Jeśli puls jest bardzo niski, a nie jesteśmy sportowcami, to także powinno wzbudzić nasze obawy i skłonić do zbadania swojego stanu zdrowia podczas wizyty u lekarza.

Co zrobić, aby zmniejszyć puls spoczynkowy? Dwie “wyjątkowo proste” rzeczy: schudnąć oraz wykonywać treningi aerobowe/interwałowe/crossowe.

– 😕👉Twój puls spoczynkowy jest równy lub wyższy niż 75 bpm❓ Grożą Ci zawał, udar i krótsze życie❗ EBM (Audio/video, PL)

#puls #tętno #zdrowie

3. Choroba otyłościowa – tak w zasadzie powinniśmy nazywać duży nadmiar tkanki tłuszczowej organizmie człowieka. Nie defekt kosmetyczny, nie coś, co można zaakceptować, ale stan, który sam z siebie znacząco zwiększa ryzyko wielu innych chorób, zabiegów, defektów, wypadków, ogranicza sprawność, wydolność i zmniejsza długość życia. 

Otyłość to problem z psychiką. Nie tylko osoby z nadmierną masą ciała częściej zapadają na różne choroby psychiczne, ale generalnie gorzej radzą sobie w życiu, łatwiej wpadają w uzależnienia, gorzej radzą sobie w związkach.

Co z nią robić? Zrozumieć problem. Następnie wprowadzić najbardziej podstawowe zalecenia w takim stopniu, w jakim możemy to zrobić (więcej aktywności, mniej kalorii, zdrowsze odżywianie, regulacja snu). Jeśli to nie daje efektów, należy zwrócić się do specjalisty.

– Obejrzyj ten film zanim otyłość zniszczy Ci życie (Audio/Video, PL)

– Otyłość jest matką wszystkich chorób (Artykuł, PL)

https://esculap.com/news/166687/otylosc-jest-matka-wszystkich-chorob

Sprawdź też mój podcast: https://www.youtube.com/watch?v=CjhQM3gujyc

#otyłość #nadwaga #medycyna

4. Dość długi, ale bardzo ciekawy wywiad łączący zagadnienia neuroekonomii, nowoczesnych technologii w leczeniu chorób, poprawy koncentracji i pamięci, korygowania nałogów, podejmowania lepszych decyzji, zwiększania produktywności i kształtowania optymalnych nawyków. Z wywiadu dowiemy się m.in. jak modyfikacja środowiska zewnętrznego może wpływać na nasze nawyki i emocje oraz jakie znaczenie to może mieć w zachowaniu dobrego zdrowia. Nie zabrakło także próby przewidywania przyszłości w kontekście pozytywnym i negatywnym: pozytywna opcja to możliwości celowanych terapii, dzięki którym być może całkowicie pozbędziemy się niektórych chorób. Zaś negatywna strona, to coraz większy dostęp do coraz bardziej zaawansowanych technologii, przez coraz więcej (często niekompetentnych) osób. Wnioski: żyjemy w ciekawych czasach.

– Jesteśmy u progu wielkich odkryć w leczeniu depresji, autyzmu i Alzheimera – didaskalia#51 (Audio/video, PL)

#technologia #nauka #ciekawostki

5. Kreatyna. Znany, popularny suplement, który poza bardzo nielicznymi wyjątkami może przyjmować regularnie każdy, nawet niećwiczący człowiek. Jako jedna z niewielu, przebadana nawet w kontekście stosowania przez kobiety w ciąży. Kreatyna zwiększa nasze możliwości energetyczne, pomaga w syntezie ATP. Przekłada się to na (niewielkie, ale zauważalne) zwiększenie siły, lepsze utrzymanie tkanki mięśniowej (szczególnie w podeszłym wieku) oraz możliwą lepszą regenerację. Różne badania pokazują także jej pozytywny wpływ nie tylko na mięśnie i siłę, ale nawet na funkcjonowanie mózgu. Jeśli na co dzień spożywasz mało mięsa (kreatyna jest głównie w mięsie), to tym bardziej warto włączyć do swojej suplementacji ten preparat. Proponowana jest najpopularniejsza forma (monohydrat) do stosowania stale, w dawce około 3g dziennie (u intensywnie ćwiczących, większych osób do 5g).

– The Science Behind Creatine: How Much More Muscle & Strength? (Video/audio, ENG)

#kreatyna #siła #suplementy

6. Wiemy o tym, ale czy stosujemy? Poza tym, jeśli coś jest ważne, to warto sobie o tym stale przypominać: “Dzięki zdrowej diecie i ruchowi można uniknąć połowy nowotworów“. Różnego rodzaju dane i analizy wskazują, że protekcyjne znaczenie dobrej diety oraz ruchu w kontekście zapobiegania najpoważniejszym chorobom jest ogromne. A według eksperta z artykułu, obserwowany trend w poprawie jakości odżywiania w Polsce zahamował i przestał być pozytywny. Nie jest lepiej jeśli chodzi o aktywność fizyczną. W artykule znajdziemy fragment: „Polacy należą do najbardziej leniwych narodów w Europie. W dwóch ostatnich badaniach Eurobarometru zajęliśmy odpowiednio szóste i ósme miejsce wśród najmniej aktywnych populacji w UE”

– Dzięki zdrowej diecie i ruchowi można uniknąć połowy nowotworów (Artykuł, PL)

#aktywność #odżywianie #nowotwory

7. Posiadanie celu/celów i aktywna praca w kierunku ich osiągnięcia może znacząco poprawić zdrowie i żywotność. Stres może być bowiem pozytywny (i często taki jest), pełnić rolę motywującą i wzmacniającą. Dlatego nie zawsze jest tak, że ceną za dążenie do sukcesu jest zdrowie. Często jest właśnie odwrotnie. Gdy osiadamy, organizm tak jakby traci napęd, rdzewieje. Gdy działamy (ważne: zgodnie ze sobą, z tym co lubimy), to podtrzymuje organizm w dobrej kondycji. Najważniejsze, to nie przesadzić w żadną ze stron i umieć znaleźć cele i zajęcia, które realnie lubimy i które nas satysfakcjonują. Poza tym warto pamiętać, że jeśli osiągamy sukces zawodowy i dzięki temu zarabiamy o wiele więcej, to będzie nas stać na lepszą opiekę zdrowotną i korzystanie z lepszej jakości produktów i usług.

– Czy zapłacisz za sukces zdrowiem? – Umysł Miliardera (Audio/video, PL)

#sukces #zdrowie #praca

8. Korzystanie z różnego rodzaju kart lojalnościowych, punktów i bonów ma swoje niewątpliwe plusy, w postaci niższych cen – ale ma też dość poważny koszt alternatywny. W końcu to nie jest tak, że przedsiębiorcy stojący za tego typu lojalnościówkami chcą po prostu oddać Ci część swoich zysków. Uczestniczenie w takim programie regularnie przypomina Ci o danym sklepie/marce, przez co chętniej zrobisz tam zakupy – nawet, jeśli tak naprawdę tych zakupów nie potrzebujesz (gdy jest to np. sklep budowlany). Wypisanie się z newslettera/powiadomień również nie będzie działać w pełni, ponieważ nadal będziesz otrzymywać aktualizacje o produkcie czy o zmianie regulaminu. Dlatego robiąc ogólne “życiowe porządki” rozważ całkowitą rezygnację z programów, zupełnie pozbywając się jakiejkolwiek komunikacji z różnymi sklepami/markami.

– Wskazówka/porada, bez linku

#lifehack #porządki #wskazówka

9. Gdy kupujesz suplementy diety i podobne preparaty, zawsze zwracaj uwagę na właściwą, ostateczną zawartość składnika aktywnego oraz jego formę. Czasami dajemy się skusić na tańszy suplement, bo widzimy, że w droższym jest 300 i w tańszym jest 300. Może jednak okazać się, że faktycznie danej substancji jest 300, ale przyswajalność tańszego produktu to 10%, a droższego aż 75%. Inna możliwość, to podawanie substancji całkowitej w widocznym miejscu, ale aktywnej dopiero w tabeli szczegółów odżywczych. Czyli np., na opakowaniu widzimy napis “500 mg preparatu”, a w tabeli “500 mg, w tym właściwy składnik odżywczy: 130 mg”. Oprócz tego czasami nie zauważamy ilości składnika, mimo, iż jest ona dość wyraźnie podana. Możemy kupić np. Omega-3 w kapsułkach 1g, nawet tej samej firmy – ale w jednym preparacie substancji właściwej (DHA+EPA) jest 120+180 mg, a w drugiej 250+500 mg. Różnica to tylko cena – a zazwyczaj bardziej opłaca się produkt w wyższej dawce.

– Wskazówka/porada, bez linku

#suplementy #dokładność #wskazówka

10. Jak stosować AI, aby nie zabierała nam kreatywności?: Zamiast dawać modelowi językowemu zadanie “stwórz spis treści”, “stwórz plan prezentacji”, “przygotuj agendę spotkania”, “zaplanuj kroki aby osiągnąć X”, “stwórz schemat postępowania w sytuacji Y”, możesz samodzielnie stworzyć listę, wkleić ją do okna czatu i zapytać “czego tam brakuje?”. Oczywiście warto napisać lepsze polecenie, podając więcej szczegółów odnośnie tego, co chcemy osiągnąć. W ten sposób uzyskujemy kompromis między swoim stylem i sposobem myślenia, a skorzystaniem z “wszechwiedzy AI”. Nie tracimy także dzięki temu kreatywności.

– Wskazówka/porada, bez linku

#ai #kreatywność #tworzenia

Złota Myśl Na Dziś: Nie chodzi o cel, ale o drogę

Co najbardziej Ci się spodobało? Daj znać, odpowiadając na ten e-mail lub w komentarzu.  Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz już za 2 tygodnie. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop 🙂

Zachęcam do słuchania mojego podcastu “Podcast Na Zdrowie”: https://sebastianchudziak.pl/nazdrowie/

… oraz śledzenia moich kanałów na YouTube: https://www.youtube.com/c/SebastianChudziak/

https://www.youtube.com/channel/UCWGDvxGuPUH6UCN-GYjgTOw

Archiwum Newslettera jest dostępne na stronie https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop/

Jeśli chcesz pomóc w rozwoju Newslettera i otrzymywać jeszcze lepsze treści, wypełnij proszę tę ankietę: https://forms.gle/ZK5Bf2jZoCXjMtaK7 

Pozdrawiam, 

Sebastian



Zapisz się:

Jeśli formularz nie jest dostępny lub nie działa, wyłącz dodatki blokujące reklamy/skrypty. Na tej stronie niemal w ogóle nie ma reklam 🙂