Newsletter kalejdoskop

Kalejdoskop to newsletter wysyłany co 2 tygodnie. Zawiera streszczenia artykułów/filmów/badań/nagrań z zakresu funkcjonowania człowieka, zdrowia, aktywności fizycznej, produktywności, rozwoju, psychologii oraz przydatne aplikacje, ciekawostki i wskazówki.


Cześć! 

Gdy gonimy za produktywnością, to idziemy w kierunku, gdzie jest nasz cel, czy może się od niego oddalamy? I nie, nie mam zamiaru krytykować produktywności, ale już na start dać Ci chwilę na zastanowienie się, czy podążasz w kierunku swoich celów? I czy w ogóle… je masz? A jeśli je masz, to czy wystarczająco często dokonujesz ich rewizji?

Rola, jaką pełnią cele w życiu jest ogromna i warto czasem usiąść, zwolnić, przestać pędzić, rozejrzeć się i dokonać oceny, czy mamy właściwe cele. Dopiero, gdy upewnimy się co do nich, zacznijmy solidnie przyspieszać. To trudne, ale rzeczy trudne często dają najlepsze efekty. Tak samo trudne w dzisiejszych czasach jest czytanie książki lub skupienie się tylko na jednej rzeczy. O tym i nie tylko w Kalejdoskopie, który właśnie czytasz 🙂

Miłego!

1. “Gdy zajmujesz się kilkoma rzeczami naraz, wszystkie robisz mniej kompetentnie”. A jeśli masz 20-30 wolnych minut (wiem, że w dzisiejszych czasach prawie nikt tyle nie ma) to usiądź wygodnie, odłącz się od rozpraszaczy i przeczytaj z uwagą podlinkowany niżej artykuł. Jest on ważny, a inaczej mówiąc, dotyka jednego z najistotniejszych problemów dzisiejszych czasów – problemów z uwagą. Jesteśmy w stanie z tym problemem walczyć, ale wymaga to podjęcia się różnorodnych działań i przekierowania na tę walkę znaczących zasobów. Efekty najprawdopodobniej będą tego warte.

Jak walczyć z powszechnym rozproszeniem uwagi? Odpowiedź na to pytanie być może Cię zawiedzie, ale są to po prostu znane i najbardziej nielubiane metody: ograniczanie dostępu, monitorowanie czasu, wysypianie się, zmniejszenie ilości wykonywanych zadań, usuwanie bodźców (powiadomień itp. rozpraszaczy), dobre odżywianie i aktywność fizyczna, dbanie o wysoką jakość powietrza.

– Chwila (nie)uwagi (Artykuł, PL)

https://przekroj.org/swiat-ludzie/chwila-nieuwagi/

Sprawdź też mój podcast o uzależnieniu od rozproszenia: 

#uwaga #rozproszenie #bodźce

2. Jak się skutecznie uczyć? Niżej podlinkowany artykuł zawiera cenne wskazówki dotyczące efektywnej nauki, podkreślając znaczenie zarządzania czasem, aktywnego uczestnictwa (skupienia) w zajęciach (źródłach, z których się uczymy), i wykorzystywania różnych metod nauki. Podkreśla również ważność samodzielnej pracy, krytycznego myślenia oraz ciągłego przeglądu i powtarzania materiału. Autor sugeruje, że sukces w nauce jest możliwy poprzez konsekwentne stosowanie się do zasad oraz dostosowanie strategii nauki do własnych preferencji i stylu uczenia się. Przykładowe metody, aby skutecznie się uczyć to:

— Rób notatki na bieżąco, używaj w nich skrótów, przerabiaj je w domu (po ich zrobieniu);

— Zaczynaj od trudniejszych elementów do nauczenia się;

— Do egzaminów/sprawdzianów podchodź strategicznie (ucz się też sposobów ich rozwiązywania – a jeśli nie będzie egzaminu, to ucz się sposobu wykorzystywania danej wiedzy w praktyce);

— Zadaj sobie pytanie: “Czy muszę robić to wszystko?” – rozważ, które z tych metod najlepiej sprawdzają się w Twoim przypadku i dostosuj je do swoich potrzeb.

– How to Study: A Brief Guide (Artykuł, ENG)

https://cse.buffalo.edu/~rapaport/howtostudy.html

#nauka #uczenie #poradnik

3. Video, którego autor przedstawia “prawo produktywności”. Można je sprowadzić do tego, że produktywność jest skutkiem dobrych intencji, a nie samej chęci bycia produktywnym. Przedstawiony został przykład (który może się wydawać nieco patetyczny) 2 osób, które robią to samo – ale celem jednej jest zarabianie za wszelką cenę, a celem drugiej serwowanie dobrej jakości usług – i jak można się domyślić, długoterminowo wygrywa drugie podejście. To, co jednak najbardziej warto wynieść z tego materiału, to wspomniane prawo produktywności. Starajmy się po prostu robić rzeczy dobrze i w zgodzie ze sobą, a nie w postaci wyścigu szczurów i ciągłego starania się o więcej. Efekty przyjdą z czasem.

– The Law of Productivity (Video, ENG)

#produktywność #efektywność #praca

4. Rola witaminy D w organizmie jest znana. W skrócie: jest ona jedną z najważniejszych dla zdrowia witamin i powinniśmy ją suplementować, ponieważ ciężko jest uzupełnić ją tylko ze słońca. W linku poniżej znajdziemy jeden z kolejnych opisów badań, tym razem wskazujący, że witamina D (jej prawidłowy poziom) sprzyja w bardzo szeroki sposób w zapobieganiu chorobom i problemom wynikającym ze starzenia się organizmu. Mówiąc inaczej – pozwala ona na wolniejsze i “zdrowsze” starzenie się.

– Witamina D a proces starzenia się – nowa koncepcja tłumacząca tę zależność (Artykuł, PL)

– Vitamin D and Aging: Central Role of Immunocompetence (Artykuł naukowy, ENG)

https://www.mdpi.com/2072-6643/16/3/398

#witaminaD #D3 #nauka

5. Oświetlenie LED jest niekorzystne dla zdrowia – to wnioski autora artykułu podlinkowanego poniżej. LEDy pracują na spektrum świetlnym za bardzo ukierunkowanym w stronę niebieskiego – a światło ma silne znaczenie dla regulacji rytmu dobowego czy narządu wzroku. Powinniśmy zatem patrzeć się nie tylko na efektywność energetyczną i wygodę, ale także na skutki zdrowotne. 

Co możemy zrobić? Na miarę możliwości warto: unikać jakichkolwiek ekranów/LEDów wieczorem; używać oświetlenia o ciepłej barwie, włączać tryby nocne w elektronice, przyciemniać wszelkie źródła światła; dbać o ekspozycję na silne, niebieskie światło w dzień; a jeśli chcemy i możemy to zamienić źródła światła tuż przed snem na… świece 🙂 

– How Your LED Lights and Screens are Killing You (Artykuł, ENG)

https://www.sevarg.net/2023/02/11/how-your-leds-are-killing-you/

#światło #led #zdrowie

6. Jelita to drugi mózg – a czasem może i pierwszy. Tak mózg w głowie, jak i drugi mózg w brzuchu pełnią kluczowe role dla funkcjonowania organizmu ludzkiego. Podlinkowany niżej artkułuł opisuje badania dotyczące sposobu, w jaki metabolity produkowane przez bakterie jelitowe mogą uszkadzać neurony, przyczyniając się do rozwoju chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Parkinsona. W jelitach powinien panować właściwy “układ sił” – bowiem nadmiar jakiegokolwiek rodzaju bakterii jest niekorzystny. 

Tego typu badania powinny być bardzo istotną wskazówką, aby na jedzenie patrzeć w inny sposób, niż tylko jako coś, co dodaje energii i przez co można przytyć/schudnąć. Nasze ogólne, całkowite zdrowie, w tym zdrowie mózgu jest zależne od tego co jemy. Dlatego należy unikać żywności wysoko-przetworzonej, spożywać znaczące ilości zdrowej i starać się wybierać “mniejsze zło” w odniesieniu do przekąsek.

– Jak metabolity jelitowe uszkadzają neurony (Artykuł, PL)

https://www.umw.edu.pl/pl/aktualnosci/jak-metabolity-jelitowe-uszkadzaja-neurony

Sprawdź też mój podcast o odżywianiu:

#jelita #odżywianie #zdrowie

7. Symulator rozmowy z osobą z lękiem (anxiety), który może pomóc uczyć się sposobu prowadzenia konwersacji sprzyjającemu stanowi emocjonalnemu drugiej osoby. Czat ładuje się po angielsku, ale możemy od razu zacząć rozmowę po polsku. Kliknięcie w chmurkę pokazuje opcje na inny sposób odpowiedzi/pytania, a wskaźnik pokazuje szacunkowy poziom niepokoju rozmówcy. Możemy też “testować” różnego rodzaju teksty i sposoby wypowiedzi, aby sprawdzić, jak mogą one wpłynąć na nastrój drugiej osoby. Narzędzie może też przydać się w różnorodnych negocjacjach.

– Anxiety Simulator (Czat)

https://anxietysimulator.com/

#lęk #rozmowa #konwersacja

8. Jeśli masz samochód (lub zamierzasz go za jakiś czas kupić) warto stworzyć plik z “linią czasu” swojego auta. Będzie to zwykły plik, w którym zapiszesz wszystkie rzeczy i informacje związane z autem: data zakupu, rejestracji, zakup i wymiana części, serwisy, wymiany płynów, wykonane zmiany w aucie, zdarzenia itp. Jeśli masz auto używane, spisz wszystkie informacje o historii auta, które są Ci znane w tym pliku. Pozwoli to nie tylko zachować porządek, ale także będzie przydatne, gdy kiedyś zechcesz sprzedać auto.

Oczywiście linię czasu możesz stworzyć do wszystkiego, czego chcesz – w tym także do swojego życia. Po prostu zapisuj w niej regularnie wszystkie ważniejsze wydarzenia. 

– Wskazówka/informacja, bez linku

#samochód #porządek #lifehack

9. Wszędzie wokół są poradniki. Nawet ten newsletter to tak naprawdę jeden wielki poradnik. Problem polega na tym, że niewspółmiernie mało z tych poradników wyciągamy dla siebie. Jaka jest przyczyna tego problemu? Każdy człowiek jest całkowicie indywidualnym bytem, z całkowicie inną pulą potrzeb, możliwości, reakcji, działań i celów. Dlatego na każdego człowieka będą działały inne metody. Spróbuj zatem zmienić podejście do poradników: przy każdym z nich zatrzymaj się na dłużej i postaraj się “przeredagować go” tak, aby był dopasowany dokładnie do Ciebie i Twoich potrzeb. Tym samym traktuj je jako inspiracje, a nie jako instrukcje. Spróbuj zmienić cel, jaki opisuje autor poradnika na swój cel, a następnie sposób jego realizacji na taki, który będzie dostosowany do Twoich możliwości. Pozostaw jedynie schemat. 

– Wskazówka/inspiracja, bez linku

#poradnik #produktywność #efektywność

10. To tylko wpis z memami o ADHD i prokrastynacji. Grafiki, które powstały by śmieszyć, ale oddają (niestety) brutalną rzeczywistość ogromnej części z nas. Co możemy z nich wyciągnąć?

— Nie jesteśmy w tym sami i to nie jest tylko nasza wina. W zasadzie to nie jest nasza wina, ale głównie wina środowiska;

— Problemy powszechne mają zwykle znane ich rozwiązania – choć tylko część z nich będzie działać na Ciebie;

— Jeśli chcesz, stosuj wszelkie metody zmniejszenia otaczających bodźców, opanowywania reakcji emocjonalnych, regulacji stresu, zwiększania produktywności, niwelowania prokrastynacji – a jeśli czujesz, że sobie nie radzisz, zwróć się z pomocą do psychologa/psychoterapeuty.

– Wpis/grafiki/memy (PL/ENG)

https://wykop.pl/wpis/75091053/ok-to-bedzie-moja-nitka-z-adhd-memami-zeby-miec-je

#adhd #prokrastynacja #psychologia

Złota Myśl Na Dziś: Jeśli pracujesz ciężko, to upewnij się, że pracujesz też mądrze

Co najbardziej Ci się spodobało? Daj znać, odpowiadając na ten e-mail lub w komentarzu.  Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz już za 2 tygodnie. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop 🙂

Zachęcam do słuchania mojego podcastu “Podcast Na Zdrowie”: https://sebastianchudziak.pl/nazdrowie/

… oraz śledzenia moich kanałów na YouTube: https://www.youtube.com/c/SebastianChudziak/

https://www.youtube.com/channel/UCWGDvxGuPUH6UCN-GYjgTOw

Archiwum Newslettera jest dostępne na stronie https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop/

Jeśli chcesz pomóc w rozwoju Newslettera i otrzymywać jeszcze lepsze treści, wypełnij proszę tę ankietę: https://forms.gle/ZK5Bf2jZoCXjMtaK7 

Pozdrawiam, 

Sebastian



Zapisz się:

Jeśli formularz nie jest dostępny lub nie działa, wyłącz dodatki blokujące reklamy/skrypty. Na tej stronie niemal w ogóle nie ma reklam 🙂