Newsletter kalejdoskop

Kalejdoskop to newsletter wysyłany co 2 tygodnie. Zawiera streszczenia artykułów/filmów/badań/nagrań z zakresu funkcjonowania człowieka, zdrowia, aktywności fizycznej, produktywności, rozwoju, psychologii oraz przydatne aplikacje, ciekawostki i wskazówki.


Cześć! 

Ależ nam przyszło w dziwnym świecie żyć. Z kim nie rozmawiam, każdy ostatnio jakoś dziwnie się czuje, ma wrażenie, że czas płynie o wiele szybciej, czuje raz błogość, raz niepokój. Zapewne duże znaczenie ma ogrom zmian geopolitycznych, który dzieje się wokół nas w ostatnim czasie w o wiele większym nasileniu niż kilka lat temu. Na część rzeczy nie mamy wpływu i nimi nie powinniśmy zaprzątać sobie nadmiernie głowy. Na inne wpływ mamy i to na nich powinniśmy się skupić. A z pewnością mamy wpływ na naszą najbliższą przyszłość, edukację, nawyki i samopoczucie. Staram się, aby ten newsletter rozwijał Cię i dawał Ci nowe inspiracje i powody do motywacji. Przyjemnego czytania!

1. Już za tydzień, w niedzielę 28 stycznia 2024 roku będzie miała miejsce kolejna akcja Podcasty Dla Wośp 2024. Przez niemal cały dzień będzie można wysłuchiwać różnorodnej tematyki w formie około 20-minutowych audycji na żywo. Jest to niesamowita okazja na ciekawe spędzenie niedzieli, ponieważ możemy nie tylko dowiedzieć się czegoś ciekawego, ale przede wszystkim, poznać wiele nowych twórców podcastów. Oczywiście mamy możliwość interakcji, komentowania i zadawania pytań. Mój slot jest około 14:20 i najprawdopodobniej będę opowiadać o tym, jak wziąć się za aktywność fizyczną i zdrowe nawyki 🙂 Całość jest dedykowana pomocy dla WOŚP – podcasterzy będą zachęcać słuchaczy do wpłat na pomoc w leczeniu chorób płuc.

– Podcasty Dla WOŚP 2024 (Seria podcastów, PL)

https://podcastydlawosp.pl/

#podcasty #wośp #ciekawostki

2. Biegi przeszkodowe to zyskujące na popularności aktywności sportowe, które wymagają dobrej sprawności fizycznej. Możemy się na nich dobrze bawić, rywalizować, pokonywać własne słabości i przede wszystkim – mogą nas one motywować do rozwijania siły, kondycji i techniki pokonywania przeszkód. Niedawno napisałem poradnik “Jak ukończyć Runmageddon”, gdzie znajdziesz wiele informacji na temat przygotowania i startu w biegu przeszkodowym. Jeśli lubisz zdrowy styl życia, serdecznie zachęcam nie tylko do przeczytania, ale i… wzięcia udziału 🙂

– Jak ukończyć Runmageddon – kompleksowy poradnik biegów OCR (Artykuł, PL)

#bieganie #ocr #runmageddon

3. Dezinformacja nie jest nowym zjawiskiem, ale w epoce cyfrowej zyskała nowe, niebezpieczne oblicze. Jej wykorzystanie należy oczywiście do “nieetycznych”, a nawet niezgodnych z prawem, ale jeśli mówimy o poważnych konfliktach, to nikt z etyką ani prawem się nie liczy. Rozumienie jej mechanizmów i skutków jest pierwszym krokiem do obrony przed nią. Bowiem siła dezinformacji jest tak wielka, że może ona wpłynąć na wyniki wyborów, napięcia społeczne czy kryzysy zdrowotne. Dezinformacja może również zaszkodzić zaufaniu do instytucji i nauki, co jest niezwykle niebezpieczne w długoterminowej perspektywie. Edukacja medialna, rozwijanie świadomości o technikach manipulacji i korzystanie ze sprawdzonych źródeł informacji są niezbędne, by skutecznie przeciwdziałać dezinformacji. Przede wszystkim jednak, po prostu potrzebujemy zdawać sobie sprawę z tego, że takie zjawisko istnieje i niestety jest wokół nas.

– Historia dezinformacji | Kiedy kłamstwo staje się bronią? (Audio/video, PL)

Sprawdź też mój podcast “11 zasad zdobywania rzetelnej wiedzy przez internet”:

#informacja #dezinformacja #edukacja

4. Sen jest kluczowy dla budowania dobrej sylwetki, tj. zwiększania masy mięśni i utrzymywania niskiej ilości tkanki tłuszczowej. Jest to związane z wieloma fundamentalnymi aspektami fizjologii i biochemii organizmu. Przede wszystkim mowa o: regulacji hormonalnej, syntezie białek mięśniowych (to zachodzi najsilniej podczas snu głębokiego), najskuteczniejszej regeneracji (wpływ na efektywność treningową, odporność, zapobieganie kontuzjom), regulacji metabolicznej i optymalizacji działania układu nerwowego. Im więcej ćwiczymy, tym więcej powinniśmy spać. Przy regularnych, ciężkich treningach może to być nawet do 8-10 godzin dziennie (czyli 1-3h więcej od mało aktywnego człowieka). Pamiętajmy, aby z ilością snu jednak nie przesadzać, gdyż nie ma jakichkolwiek dowodów na to, aby nadmiar snu był korzystny dla zdrowia.

– Jak NAPRAWDĘ Budować Mięśnie Podczas Snu? (Audio/video, PL)

#sen #hipertrofia #sylwetka

5. Dasz dziecku flachę wódki? Jeśli tak, nie czytaj dalej. Jeśli nie, to odpowiedz na pytanie: czy dasz mu też smartfona bez ograniczeń? Być może powiesz “przesada”, ale autorzy filmu dobitnie pokazują jak poważnym problemem (z którego wiele osób nie zdaje sobie sprawy) jest uzależnienie od smartfona. Ten może siać spustoszenie, szczególnie w psychice dzieci. Ważne jest, aby przyjrzeć się temu, w jaki sposób najmłodsi korzystają ze smartfonów, ale równie ważne jest obserwowanie, w jaki sposób korzystamy z nich my sami. Czy często “scrollujemy” bez wyraźnej potrzeby aplikacje, czy czujemy dyskomfort, gdy nie weźmiemy ze sobą smartfona do toalety. 

Wtrącę też moje zdanie: w filmie pada sugestia ustawiania limitów na smartfona/aplikacje, lub używanie ich jako nagroda po jakiejś przeciętnej czynności. Czy oby jednak ten sposób nie będzie prowadził do wyrobienia w sobie mechanizmu pożądania smartfona, czyniąc z niego towar deficytowy? Powinniśmy zwrócić na to uwagę i wybrać rozsądnie.

– Pokolenie smutku i fonoholizmu, czyli jak smartfony niszczą życie dzieci i dorosłych (Film, PL)

Sprawdź też mój materiał na temat uzależnienia od smartfona: https://sebastianchudziak.pl/jak-odstawic-smartfona-i-odciac-sie-od-uzaleznienia-od-niego/

#smartfon #fonoholizm #uzależnienie

6. Nie da się być grubym i zdrowym jednocześnie – choć czasem próbują nas przekonać do tego tzw. “fat influencerzy” lub niektórzy aktywiści “body-positive”. Najgrubsi fat-influencerzy nie są w stanie wywierać destruktywnego dla zdrowia publicznego wpływu, gdyż… szybko umierają na różnego rodzaju choroby związane z otyłością. Autor filmu opisuje to zjawisko i prosto, aczkolwiek rzeczowo opowiada o problemach niezrozumienia “body positive”. W skrócie należałoby je nazwać po prostu brakiem zdrowego rozsądku. Powinniśmy akceptować niedoskonałości swojego ciała, ale tylko niedoskonałości, a nie ogromne, prowadzące do przedwczesnej śmierci zaniedbania. 

– Every Single „Fat Influencer” Has Died… Most Before 40 & The Media Is Hiding It From You (Video/audio, ENG)

Sprawdź też mój podcast “Jak przestać być grubym”:

#nadwaga #otyłość #zdrowie

7. Metabolizm szybko spada z wiekiem? A może jednak nie? Jedno z badań pokazuje, że między 20 a 60 rokiem życia metabolizm jest podobny, a spada dopiero w późnym starszym wieku. Skąd więc informacje, że metabolizm szybko spada z wiekiem? Może to mieć związek z faktem, że wraz z upływem lat zazwyczaj mniej się ruszamy i pogarsza się nasz skład ciała. A ten jest w dużej mierze odzwierciedleniem metabolizmu. Powinniśmy raczej patrzeć na nasz metabolizm w kontekście “aktualnego stanu ciała, na który na bieżąco pracujemy”, a nie w kontekście tylko wieku. 

Wniosek: nie narzekaj na wiek, ale na swoje słabe nawyki.

– Metabolizm bez zmian od 20. do 60. roku życia (Artykuł, PL)

https://www.mp.pl/pacjent/dieta/aktualnosci/277688,metabolizm-bez-zmian-od-20-do-60-roku-zycia

#metabolizm #zdrowie #badania

8. Ciekawostka dotycząca walki z nowotworami: według jednego z nowszych badań okazuje się, że duże znaczenie przeciwnowotworowe ma kwas trans wakcenowy, występujący w mięsie i mlecznych produktach. Dieta bogata w ten kwas poprawiała zdolności organizmu do walki z nowotworem. Polecane są: wołowina, jagnięcina i nabiał, jako składniki pożądane dla osób chorych na raka. Pamiętajmy tylko, aby nie przesadzić w drugą stronę. Mięso silnie przetworzone (np. mocno spieczone, grillowane) jest według wielu źródeł uznawane za pronowotworowe. Wygląda na to, że mamy kolejny argument na rzecz zrównoważonej, różnorodnej diety, a nie np. wegetarianizmu.

– Jak wzmocnić organizm w walce z rakiem? Naukowcy wskazują zwłaszcza jeden składnik diety (Artykuł, PL)

https://zdrowie.dziennik.pl/diety/artykuly/9366253,jak-wzmocnic-organizm-w-walce-z-rakiem-dieta-antynowotworowa.html

#dieta #nauka #medycyna

9. Dość prosta strona z wieloma kalkulatorami, np.: inflacji, kredytu, podatków czy BMI. Dane przedstawia na jasnych i klarownych wykresach. Jedną z ciekawszych funkcji jest kalkulator inflacji. Pozwala on dobitnie uzmysłowić sobie spadek wartości pieniądza w czasie. Przykładowo, 10.000 zł ze stycznia 2018 roku jest warte dzisiaj… 16202 zł (licząc oficjalną inflację +2pp). Oznacza to, że jeśli za usługę płaciłeś w styczniu 2018 roku 75 zł, to płacąc dzisiaj 121 zł płacisz dokładnie tyle samo.

– PoliczMi.pl (Aplikacja WWW, PL)

https://policzmi.pl/

#kalkulator #ciekawostki #statystyki

10. Zrób elektroniczne porządki. Wyznacz sobie czas, np. 1 dzień raz na rok, aby zrobić elektroniczne porządki. Może to obejmować: 

— Przejrzenie i ewentualne usunięcie starych zdjęć, filmów, nagrań, dokumentów

— Usunięcie kont z serwisów, z których nie korzystamy – a przynajmniej usunięcie danych teleadresowych, podpiętych kart itp.

— Aktualizacje oprogramowania lub usunięcie nieużywanych aplikacji z PCta i smartfona

— Stworzenie i sprawdzenie (!) kopii zapasowej ważnych danych

— Przegląd subskrypcji i innych płatnych usług

— Przegląd starych treści z socialmediów

— Sprawdzenie autoryzacji i zapasowych metod dostępu do najważniejszych kont

— Przegląd zakładek w przeglądarce

— Aktualizacja danych w najważniejszych serwisach (bankowe, rządowe)

– Wskazówka/informacja, bez linku

#porządek #elektronika #bezpieczeństwo

Złota Myśl Na Dziś: Liczenie kalorii to dobry nawyk, ale nawet i dobre zachowanie na jakiś czas (np. miesiąc), aby nauczyć się jakie wartości odżywcze ma jedzenie

Co najbardziej Ci się spodobało? Daj znać, odpowiadając na ten e-mail lub w komentarzu.  Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz już za 2 tygodnie. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop 🙂

Zachęcam do słuchania mojego podcastu “Podcast Na Zdrowie”: https://sebastianchudziak.pl/nazdrowie/

… oraz śledzenia moich kanałów na YouTube: https://www.youtube.com/c/SebastianChudziak/

https://www.youtube.com/channel/UCWGDvxGuPUH6UCN-GYjgTOw

Archiwum Newslettera jest dostępne na stronie https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop/

Jeśli chcesz pomóc w rozwoju Newslettera i otrzymywać jeszcze lepsze treści, wypełnij proszę tę ankietę: https://forms.gle/ZK5Bf2jZoCXjMtaK7 

Pozdrawiam, 

SebastianZapisz się:

Jeśli formularz nie jest dostępny lub nie działa, wyłącz dodatki blokujące reklamy/skrypty. Na tej stronie niemal w ogóle nie ma reklam 🙂