Kalejdoskop to newsletter wysyłany co 2 tygodnie. Zawiera streszczenia artykułów/filmów/badań/nagrań z zakresu funkcjonowania człowieka, zdrowia, aktywności fizycznej, produktywności, rozwoju, psychologii oraz przydatne aplikacje, ciekawostki i wskazówki.
Cześć!
Gdy Ty to czytasz, to ja… biegnę w Runmageddonie 🙂 A przynajmniej jest taka szansa, ponieważ powinienem być na trasie w niedzielę około 8:30 do 11:30. Przygotowałem dla Ciebie kolejną paczkę informacji, a tym razem sporo różnorodnych doniesień naukowych, z których możemy się czegoś nauczyć. Przyjemnego czytania!
1. Wątek, w którym użytkownicy dzielą się swoimi metodami i pomysłami na usprawnienie życia. Początkowo miały to być niedrogie przedmioty, ale w wątku znajdziemy zarówno droższe akcesoria (jak np. zegarek sportowy) czy całkowicie darmowe pomysły (np. aplikacje takie jak menedżer haseł). Warte przejrzenia i oczywiście zastosowania 🙂
– Przedmiot/usługa/czynność, która poprawiła coś w Twoim życiu (Wątek/dyskusja, PL)
https://wykop.pl/wpis/74692093/wskaz-przedmiot-usluge-czynnosc-ktora-w-ostatnim-c
#ciekawostki #lifehack #jakośćżycia
2. Nos służy do oddychania, a usta powinny mieć w oddychaniu wyłącznie pomocniczą rolę. Jeśli nawykowo ciągle oddychamy przez usta, może prowadzić to do wielu negatywnych konsekwencji, nawet takich jak deformacja twarzy czy wady zgryzu. Oddychanie przez usta obniża “jakość” oddychania, przez co powietrze nie jest odpowiednio filtrowane, ogrzewane oraz nawilżane. Może to w konsekwencji prowadzić do zwiększonego ryzyka chorób (okolic zatok i gardła), a także problemów ze snem. Zapobieganie oddychaniu przez usta to przede wszystkim świadome zwracanie uwagi na to, jak się oddycha. Za każdym razem, gdy przyłapiemy się na oddychaniu przez usta, postarajmy się od razu zamienić to na oddychanie przez nos.
– Jeśli tak oddychasz, psujesz sobie zdrowie 😤 Szkodliwy nawyk (Audio/video, PL)
#zdrowie #oddychanie #nawyk
3. Myślenie magiczne to termin używany do opisania sposobu myślenia, który przypisuje zdarzeniom lub efektom przyczyny i związki, które nie są oparte na uznanych zasadach logiki czy nauki. Charakteryzuje się ono przekonaniem, że myśli, słowa lub rytuały mogą bezpośrednio wpływać na świat zewnętrzny w sposób przyczynowo-skutkowy, który przeczy zasadom naturalnych praw. Autor podcastu omawia następujące jego elementy:
— Apofenia – dostrzeganie różnych wzorców i kształtów oraz przypisywanie im znaczenia;
— Myślenie teleologiczne – rodzaj nieracjonalnego myślenia, zakładanie, że wszystko ma jakiś konkretny powód/intencję;
— Pareidolia – widzenie twarzy w różnych kształtach;
— Paradoks hazardzisty – szukanie nadziei tam, gdzie raczej będziemy mieć pecha;
— Błąd potwierdzenia – słyszenie tego, co chcemy usłyszeć – często w formie przypisywania z góry jakiejś intencji.
– Jak działa Magiczne Myślenie? (Audio/video, PL)
#psychologia #myślenie #błędypoznawcze
4. Dość… optymistyczny artykuł na temat potencjalnego upadku mediów społecznościowych. Według aktualnych badań media społecznościowe tracą popularność. Wielu respondentów ankiet deklaruje plany ograniczenia/rezygnacji z korzystania z mediów społecznościowych. Dodatkowo, znaczna część użytkowników mniej chętnie dzieli się już swoim życiem prywatnym. Co ważne, mowa tu o tzw. zachodnim społeczeństwie, natomiast w Azji czy Afryce użytkownicy jeszcze “nie nasycili się” socialmediami i korporacje chętnie idą w kierunku tamtych użytkowników.
Moim zdaniem: niewiele się zmieni, po prostu zmienią się platformy. Trendy z samej definicji są zmienne i jeśli faktycznie zmienimy sposób korzystania z takich mediów, to one po prostu dostosują się do nas. Z pewnością także zmiany przyniesienie coraz powszechniejsza sztuczna inteligencja.
– Media społecznościowe upadają? Nowe badania i przyszłość social mediów (Artykuł, PL)
#socialmedia #ciekawostki #informacje
5. Konformizm to zmiana zachowania na skutek wpływu innych ludzi. Kilkadziesiąt lat temu bardzo popularne były badania na ten temat. Niedawno naukowcy postanowili ponownie zbadać i rozszerzyć dotychczasowe odkrycia. Presja grupowa ma znaczenie nie tylko w prostych zadaniach, ale także np. w wyrażaniu opinii politycznych. Dodatkowo z badań wynika, że nagrody finansowe zmniejszają, ale nie eliminują wypływu presji grupowej. Konformizm nie jest u każdego taki sam – choć jedynie osoby z większą otwartością na doświadczenia są na niego mniej podatne, a inteligencja, samoocena czy potrzeba akceptacji społecznej mają na niego niewielki wpływ.
Co możemy z tego wynieść? Przede wszystkim świadomość. W niemal każdym przypadku świadomość jest potrzebna, aby zauważać schematy i nie wpadać w nie bezmyślnie.
– Scientists revisit Solomon Asch’s classic conformity experiments — and are stunned by the results (Artykuł, ENG)
#psychologia #badania #konformizm
6. Kofeina znana jest z tego, że zmniejsza senność, a u ćwiczących osób z tego, że poprawia wydajność na treningu. Co ciekawe jednak, istnieją osoby z takimi genami, że kofeina działa na nich w sposób negatywny. Osoby metabolizujące kofeinę szybko lub średnio szybko odczuwają po jej spożyciu pozytywne efekty, jednak osoby wolno metabolizujące, w niektórych badaniach wykazały spadek wydajności. Badacze podkreślają konieczność dalszych badań, aby wynieść bardziej satysfakcjonujące wnioski. Póki co jednak jest to dla nas informacja, że warto testować działanie nawet oczywistych i popularnych pobudzaczy na sobie i kierować się w tym przypadku tym, jak się realnie czujemy. Warto dodać także, że osoby wolno metabolizujące w omawianym badaniu to tylko 32 spośród 440 uczestników, więc stosunkowo niewiele.
– Caffeine improves exercise performance … if you have the right genes (Artykuł, ENG)
https://examine.com/research-feed/study/1Jnyl1/
#kofeina #wydajność #badania
7. Nowe badanie wskazuje, że słuchanie muzyki przed zaśnięciem pogarsza sen. Osoby dużo słuchające muzyki mają według badań polisomnograficznych gorszą jakość snu i problemy z zasypianiem. Jest to związane z tym, że zasłyszane melodie “grają w głowie” przez długi czas, powodując specyficzny rodzaj pobudzenia. Co ciekawe, muzyka instrumentalna, wbrew oczekiwaniom wypadła jeszcze gorzej. Całe badanie przeczy powszechnym przekonaniom, że słuchanie muzyki przed snem jest korzystne. Przekonanie to wzięło się z ankiet, a nie badań z wykorzystaniem zaawansowanego sprzętu. Często wydaje nam się, że coś się dzieje, ale w rzeczywistości organizm reaguje inaczej. I oczywiście, choć warto zwracać uwagę na wewnętrzne potrzeby organizmu, to warto także zaufać rzetelnym badaniom naukowym.
Co zamiast słuchania muzyki zrobić przed snem? Listę rzeczy do zrobienia w najbliższym dniu. To “oczyszcza głowę” i poprawia sen.
– Słuchasz muzyki przed snem? Będziesz gorzej spać (Artykuł, PL)
https://www.focus.pl/artykul/sluchasz-muzyki-przed-snem-bedziesz-gorzej-spac
#muzyka #sen #ciekawostki
8. Narzędzie do rysowania… nieco ładniej, niż potrafimy. Używa oczywiście sztucznej inteligencji i “zamienia” szkice na o wiele ładniejsze ilustracje. Jeśli lubisz rysować lub potrzebujesz stworzyć jakąś unikatową grafikę, sprawdź jak działa to narzędzie. Uwaga: wciąga 😉
– Freepik Pikaso (Aplikacja, ENG)
https://www.freepik.com/ai/pikaso-ai-drawing
#rysowanie #grafika #ai
9. Dieta klimatyczna – to koncepcja zakładająca, że powinniśmy spożywać produkty lokalnego pochodzenia. Zwolennicy tej koncepcji przekonują, że m.in. jesteśmy po prostu stworzeni do spożywania produktów lokalnych, a produkty pochodzące z daleka ulegają degradacji w trakcie transportu. Generalnie koncepcja ta nie ma potwierdzenia w nauce jeśli chodzi o bezpośredni prozdrowotny wpływ na człowieka (aczkolwiek ma udokumentowany korzystny wpływ na zmiany klimatyczne). Powinniśmy przede wszystkim skupić się na doborze produktów wartościowych pod względem jakości i składu. Wiele produktów “zagranicznych”, jak np. cytrusy ma bardziej bogaty skład od niektórych produktów lokalnych i nie ma przeszkód, aby je spożywać. Z koncepcją tą idzie w parze także mowa o “wychładzającym” lub “ogrzewającym” charakterze poszczególnych produków. Tutaj także, nie warto zwracać na to większej uwagi. Produkty zawierające kalorie dostarczają energii i zawsze w jakimś stopniu będą rozgrzewające (termogeneza poposiłkowa) – w przeciwnym wypadku przeczyłoby to prawom fizyki.
– 🍌 Czy banany, pomarańcze i cytryny szkodzą naszemu zdrowiu? Dieta klimatyczna: PRAWDA czy BREDNIE? ☔ (Audio/video, PL)
#dieta #odżywianie #nauka
10. Wstajemy – i poszukujemy informacji. Kładziemy się – i nadal poszukujemy informacji. Silnie starać się nad poszukiwaniami nie musimy. Nasza elektronika serwuje nam informacje na każdym kroku. Te natomiast publikowane są przez portale/aplikacje, które zarabiają na nas – gdy je odczytujemy, oglądamy i odsłuchujemy. Dlatego właśnie nadawcy informacji wpędzają nas w pętlę dążenia do nich za wszelką cenę. Stosują click-baity, treści kontrowersyjne, przyciągające uwagę – nie dbając tym samym o nasze zdrowie psychiczne. Niestety, większość zdobywanych za pośrednictwem mass-mediów informacji to treści z zakresu, na które nie masz wpływu. Warto pomyśleć o tym, aby to zmienić i w jak największym stopniu skupić się na pozyskiwaniu informacji, które nas dotyczą i na tematy, na które mamy realny wpływ.
– Dieta Niskoinformacyjna (Audio/video, PL)
#informacje #newsy #edukacja
Złota Myśl Na Dziś: Jedną z bardziej przerażających sytuacji w życiu jest moment, kiedy przerastasz swój autorytet i zaczynasz dostrzegać jego wady, których nigdy wcześniej nie widziałeś
Co najbardziej Ci się spodobało? Daj znać, odpowiadając na ten e-mail lub w komentarzu. Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz już za 2 tygodnie. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop 🙂
Zachęcam do słuchania mojego podcastu “Podcast Na Zdrowie”: https://sebastianchudziak.pl/nazdrowie/
… oraz śledzenia moich kanałów na YouTube: https://www.youtube.com/c/SebastianChudziak/
https://www.youtube.com/channel/UCWGDvxGuPUH6UCN-GYjgTOw
Archiwum Newslettera jest dostępne na stronie https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop/
Jeśli chcesz pomóc w rozwoju Newslettera i otrzymywać jeszcze lepsze treści, wypełnij proszę tę ankietę: https://forms.gle/ZK5Bf2jZoCXjMtaK7
Pozdrawiam,
Sebastian
Zapisz się:
Jeśli formularz nie jest dostępny lub nie działa, wyłącz dodatki blokujące reklamy/skrypty. Na tej stronie niemal w ogóle nie ma reklam 🙂