Newsletter kalejdoskop

Kalejdoskop to newsletter wysyłany co 2 tygodnie. Zawiera streszczenia artykułów/filmów/badań/nagrań z zakresu funkcjonowania człowieka, zdrowia, aktywności fizycznej, produktywności, rozwoju, psychologii oraz przydatne aplikacje, ciekawostki i wskazówki.


Cześć!

Cofnąć czasu nie możemy, ale wpłynąć na to, co będzie w przyszłości już tak. Fakt, nie w pełni – bowiem część spraw nie zależy od nas. Według mnie jednak, mamy wpływ na naprawdę wiele, lecz często tego nie zauważamy. Czasami nie możemy wpłynąć na coś bezpośrednio, ale możemy wpłynąć na to pośrednio – np. przebywając więcej lub mniej w konkretnym środowisku, wśród konkretnych ludzi. Zawsze staraj się myśleć globalnie i przyszłościowo. Jeśli skupisz się na jakimś zadaniu, to z dużym prawdopodobieństwem w końcu je ukończysz. A ja życzę Ci przyjemnego czytania! 🙂

—–

Wstawka:

Dziś wybory. Warto wziąć udział, ponieważ mamy (niewielki, ale jednak) wpływ na to, w jakim kraju żyjemy. Jeśli nie wiesz na kogo zagłosować, sprawdź np. Latarnik Wyborczy

https://latarnikwyborczy.pl/

Jeśli chodzi zaś o referendum, sporo osób poleca rezygnację z niego i nie branie w nim udziału: 

https://www.oreferendum.pl/

—–

1. Prawie dwie i pół godziny merytorycznego, wciągającego i wartościowego podcastu o tematyce mechanizmów zaburzających racjonalność w podejmowaniu decyzji, ze szczególnym uwzględnieniem mechanizmu działania emocji oraz różnorodnego postrzegania rzeczywistości u różnych ludzi. Mózg człowieka łączy ze sobą obszary ewolucyjnie pierwotne z obszarami wykształconymi w toku ewolucji stosunkowo niedawno. Dlatego, mimo pozornej inteligencji, świadomości i rozumienia logiki, tak często wpadamy w pułapkę nieracjonalnego zachowywania się.

– Najprostsze sposoby na oderwanie się od rzeczywistości… (Podcast, PL)

https://www.youtube.com/watch?v=STuszoZUrh4

#psychologia #podcast #człowiek

2. Jeśli odczuwasz ból, związany z pracą Twojego aparatu ruchu (stawów), to w większości przypadków jest to Twoja wina. Organizmy człowieka adaptują się do warunków, w jakich przebywają. Jednakże jest to miecz obosieczny: jeśli przebywamy znaczny czas w bezruchu, w wygodnym fotelu albo wykonujemy czynności prowadzące do niesymetrycznych napięć, to organizm będzie nabywał wad postawy i ogólnych problemów ze sprawnością fizyczną. Pamiętajmy, aby nie bagatelizować bólu i nie próbować się go pozbywać tak po prostu, bowiem jest on objawem, a nie przyczyną. Zawsze szukajmy powodu tego, że boli i skupmy całe swoje siły na pozbyciu się powodu, a nie sygnału o problemie.

– Jak NIE PSUĆ własnego zdrowia ? geneza chorób stawowych (Audio, PL)

https://www.youtube.com/watch?v=8zxovDgiBT0

#stawy #zdrowie #sprawność

3. Odchudzanie to stosunkowo prosty proces, ale narosło wokół niego mnóstwo mitów oraz niektórzy ludzie niemalże utrudniają go sobie na siłę. W zdecydowanej większości przypadków chodzi o wytworzenie deficytu energetycznego, poprzez dostarczenie odpowiednio małej ilości kalorii w stosunku do wykonywanych aktywności. W filmie proces odchudzanie został opisany bardzo przystępnie i od podstaw, a także omówiona została kwestia, jaki rodzaj aktywności fizycznej jest najlepszy do odchudzania. Ogólnie rzecz biorąc, każda aktywność do tego się nadaje, lecz największe efekty uzyskamy z aktywności, która nie jest bardzo wysokiej intensywności, ale którą możemy kontynuować przez długi czas przy niewielkim zmęczeniu.

– Ten Film Pozwoli Ci Spalić Więcej Tłuszczu Niż Wszystko Inne w Internecie (Film/audio, PL)

Sprawdź też mój artykuł “Jak schudnąć?”: https://sebastianchudziak.pl/jak-schudnac/

#odchudzanie #dieta #redukcja

4. Nie każdy lubi biegać, ale jeśli należysz do osób, które lubią – być może warto zainteresować się opisaną w artykule metodą. Metoda Galloway’a polega na przeplataniu marszu z bieganiem, np. w postaci: 3 minuty biegu, 30 sekund marszu (powtarzane do pokonania dystansu – te interwały warto dobrać od siebie). Co daje ta metoda? Pozwala niewielkim ubytkiem czasu pokonywać większe dystanse przy mniejszym odczuwanym zmęczeniu. Przykładowo w opisywanym badaniu, stosowanie interwałów marszu podczas maratonu wydłużyło średni czas pokonania z 4:07 do 4:14h, ale zredukowało liczbę “ekstremalnie wyczerpanych” osób z 40 do 5%.

Aby osiągać dobre wyniki warto od czasu do czasu robić dłuższe wybiegania, a jeśli mamy możliwość wykonywać je mniejszym kosztem, to interwały marszu mogą okazać się kluczem do długoterminowego postępu. Pamiętaj też, że nie powinno się na siłę próbować przebiec danego dystansu bez zatrzymywania się. To nie jest realny wyznacznik efektywności.

Od siebie dodam, że możesz dodatkowo uatrakcyjnić sobie ten rodzaj aktywności fizycznej – zatrzymując się od czasu do czasu aby wykonać jakieś ćwiczenie, np. kilka podciągnięć, pompek, przysiadów, rozciągnięcie się, a nawet… rzut kamieniem 🙂 

– Galloway Method: The Run-Walk-Run Plan That Does Wonders (Artykuł, ENG)

https://runnerslab.com/galloway-method-walk-training-plan/

#bieganie #trening #aktywność

5. Efekt Zeigarnik. Jego historia sięga opowieści, według której kobieta pozostawiła portfel w restauracji i gdy po pewnym czasie wróciła się po niego, kelner jej nie rozpoznał. Nie byłoby to nic dziwnego gdyby nie fakt, że jeszcze niedawno kelner miał na tyle dobrą pamięć, aby zapamiętać całe zamówienie bez zapisywania. Jak można się po chwili domyślić, sprawa dotyczy różnych rodzajów pamięci. Sugeruje się, że o ile efekt ten działa i jest “skuteczny”, to rozpoczęte, a niedokończone zadania mogą “siedzieć w głowie” i utrudniać koncentrację na kolejnych zadaniach. Jest to jeden z kolejnych powodów, dlaczego należy “zamykać sprawy”, a jeśli nie możemy dokończyć czegoś tu i teraz, warto przenieść je np. do listy zadań.

– How could incomplete tasks affect focus and attention? (Artykuł, ENG)

https://examine.com/conditions/focus-attention/faq/jlaKKyQ-how-could-incomplete-tasks-affect-focus-and-attention/

– Zeigarnik effect (Artykuł, ENG)

https://en.wikipedia.org/wiki/Zeigarnik_effect

#psychologia #ciekawostki #zadania

6. Na ile efektywny jest pomiar tętna w Twoim smartwatchu? Jakie narzędzie najlepiej mierzy jakość snu? Czy pomiarom jakości snu z zegarków można w ogóle ufać? Czy elektronika dobrze mierzy zrobione kroki? Na takie i wiele innych pytań odpowiada w swoich filmach autor podlinkowanego niżej kanału, gdzie testowana jest różnorodna nowoczesna elektronika w oparciu o metody potwierdzone naukowo.

– The Quantified Scientist (Kanał YT, ENG)

https://www.youtube.com/@TheQuantifiedScientist

#elektronika #nauka #testy

7. Strona, która zbiera różnorodne filmy dokumentalne. Te, choć nie powinny być dla nas jedynym źródłem wiedzy, są zazwyczaj lepsze do zdobywania wiedzy, od losowych, tendencyjnych czy sponsorowanych materiałów. Dodatkowo, oglądanie takich filmów jest ciekawą opcją do szlifowania swojego języka angielskiego 🙂

– Rocumentaries (Strona WWW, ENG)

https://rocumentaries.com/

#filmy #dokument #ciekawostki

8. Od niedawna na kanale YT Infopiguła publikowane są codziennie krótkie streszczenia wydarzeń z ostatnich dni, dostępne w postaci kilkuminutowego, czytanego materiału. Do ten pory portal ten nie zawodzi pod względem rzetelności informacji i nie miał dotychczas żadnych afer/przyłapań związanych z nierzetelnie podawanymi informacjami. Według mnie, takie kilkuminutowe streszczenie jest o wiele lepsze od przeglądania portali z newsami, które walczą o naszą uwagę, manipulując emocjami.

– Infopiguła (Kanał YT, PL)

https://www.youtube.com/@Infopigula/videos

#newsy #informacje #edukacja

9. Jeśli masz problem z trzymaniem otwartych wielu kart w przeglądarce, postaraj się zmienić ten nawyk. Wiele otwartych kart to bałagan, który wpędza w błędne koło. Trudniej jest się skupić na aktualnej pracy oraz pojawia się tendencja do częstszego przełączania się między zadaniami. Niektóre przeglądarki (szczególnie mobilne) pozwalają na automatycznie zamykanie/przenoszenie nieużywanych kart do zakładek po pewnym czasie. W innym przypadku warto regularnie przenosić karty do folderów z zakładkami. Możesz np. stworzyć folder “Aktualne” i dokładnie co tydzień (np. w niedzielę rano – utwórz przypomnienie w kalendarzu) przenosić otwarte karty do folderu Aktualne/[data]. Zobaczysz, że do niektórych z kart nie będziesz już w ogóle wracać, więc zaoszczędzisz na tym swoją uwagę. Inne zaś “odświeżysz sobie” podczas ich przenoszenia, przez co wrócisz do pracy. Wypróbuj także skrót klawiszowy Ctrl+Shift+D, który tworzy folder z zakładkami z aktualnie otwartych kart (Firefox, Chrome)

– Wskazówka, bez linku

#porządek #produktywność #praca

10. Stwórz listę ćwiczeń, ruchów i pozycji, które warto regularnie wykonywać. Jest tego całkiem sporo, aczkolwiek rodzaj i ilość tych ćwiczeń zależy od Twoich celów i preferencji. Taką listę możesz wstawić do kalendarza/listy zadań tak, aby np. co tydzień lub dwa pojawiała Ci się ona i przypominała o swojej zawartości. Przykładowe elementy, które ja mam na takiej liście:
Regularne, dla każdego: ćwiczenia wzroku, szyi, rozciąganie (łydek, okolice bioder, barku), zwis na drążku, bieganie/szybkie wchodzenie pod górę/po schodach, równowaga, cobra pose;

Inne, które mam ja: ćwiczenia przedramion na wyciągu/sztangą, przyciąganie drążka jednorącz (dobre na problemy z plecami), ćwiczenie chwytu wisząc na ręczniku, wieloskoki, skoki w dal, stanie na rękach, rwania hantli/kettla jednorącz, rozciąganie kręgosłupa.

– Wskazówka, bez linku

#trening #sprawność #ćwiczenia

Złota Myśl Na Dziś: Poświęcaj czas na tworzenie. To, co tworzysz, zależy już tylko od Ciebie

Co najbardziej Ci się spodobało? Daj znać, odpowiadając na ten e-mail lub w komentarzu.  Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz już za 2 tygodnie. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop 🙂

Zachęcam do słuchania mojego podcastu “Podcast Na Zdrowie”: https://sebastianchudziak.pl/nazdrowie/

… oraz śledzenia moich kanałów na YouTube: https://www.youtube.com/c/SebastianChudziak/

https://www.youtube.com/channel/UCWGDvxGuPUH6UCN-GYjgTOw

Archiwum Newslettera jest dostępne na stronie https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop/

Jeśli chcesz pomóc w rozwoju Newslettera i otrzymywać jeszcze lepsze treści, wypełnij proszę tę ankietę: https://forms.gle/ZK5Bf2jZoCXjMtaK7 

Pozdrawiam, 

Sebastian



Zapisz się:

Jeśli formularz nie jest dostępny lub nie działa, wyłącz dodatki blokujące reklamy/skrypty. Na tej stronie niemal w ogóle nie ma reklam 🙂